Jump to content
DubbeR_ChRoniS

Golf - Βαλβολίνες Μηχανικών Κιβωτίων [Γενική Συζήτηση]

Recommended Posts

Υπάρχει κατατοπιστική συζήτηση καί εδώ: http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?sho...t=0&start=0

Εφόσον το σασμάσν σας έχει γρανάζια ελικοειδή (helical gears) να ψάχνετε για GL-4 και όχι GL-5 που πουλάνε οι περισσότεροι και υπάρχουν από πάμπολλες μάρκες παντού.

Η Silkolene της FUCHS παράγει κορυφαία συνθετικά, ανάμεσά τους και η Pro SRG 75 που όμως είναι πολύ λεπτόρευστη (75άρα και γι αυτό είναι κατάλληλη για σασμάν που απαιτούν 75W80). Έχει πάντως την ποιότητα (GroupIV/V) για να αντέχει το λιπαντικό της φιλμ. Κορυφαία ποιότητα (GroupIV/V) θα δείτε κι από την AMSOIL MTG 75W90 (κάνει ως αντικατάσταση και 75W80) και RED LINE MT-90 (75W90) ή MTL (70W80 ως αντικατάσταση 75W80). Όλες οι προαναφερθείσες είναι σκέτες GL-4.

Link to comment
Share on other sites

:( - μια συγκριση μεταξυ τους:

Gear Lube: AMSOIL 75W-90 API GL-4 (MTG) - RED LINE 75W-90 NS GL 5+

Kinematic Viscosity @ 100°C, cSt (ASTM D-445) 14.7 // 16,4

Kinematic Viscosity @ 40°C, cst (ASTM D-445) 84.5 // 115

Viscosity Index (ASTM D-2270) 177 // 155

Flash Point, °C (°F) (ASTM D-92) 150°C Min. 210 (410) // 227 (440)

Pour Point, °C (°F) (ASTM D-97) -44 (-47) // -45 (-49)

4-Ball Wear 75°C, 1200 rpm, 40kg, 1 hr. 0.38mm

Brookfield Viscosity @ -40°C 43,595 // -40

Foam Stability (ASTM D-892) (20/50/20) 0/0/0

Copper Corrosion (3 hr, 121°C) (ASTM D-130) 1B

mtg_qt_350pxh.jpg_____38.jpg

Link to comment
Share on other sites

:excl: - μια συγκριση μεταξυ τους:

Gear Lube: AMSOIL 75W-90 API GL-4 (MTG) - RED LINE 75W-90 NS GL 5+

Τσάκη, σύγκρινες ανόμοια πράγματα (GL-4 vs GL-5). Η αντίστοιχη πρόταση της AMSOIL για κορυφαία GL-5 είναι η SVG 75W90 -που κατα τη γνώμη μου είναι η καλύτερη βαλβολίνη στον κόσμο για σασμάν με υποειδή γρανάζια όπως ορισμένων αγωνιστικών ή των ροπάτων οχημάτων πχ ορισμένων τζιπ και φορτηγών- και όχι η MTG (που όμως είναι καλύτερη για τα σασμάν μας που απαιτούν GL-4). Η MTG συγκρίνεται με τις RED LINE MTL και MT-90, αν και θα έλεγα ότι περισσότερο συμπληρώνει το κενό μεταξύ MTL και MT-90. Ποιοτικά είναι όλες εφάμιλλες.

Edited by Miltellas
Link to comment
Share on other sites

MTL : http://www.redlineoil.com/pdf/6.pdf [πινακας χαρακτηριστικων]

This 70W80 GL-4 Gear Oil (SAE 5W30/10W30 engine oil viscosity) is designed for use in manual transmissions and transaxles. Provides excellent protection of gears and synchronizers and its balanced slipperiness provides a perfect coefficient of friction, allowing easier shifting. Popular in many BMW transmissions and in most Honda and Acura transaxle applications.

MTL is the correct product for Big-Twin primary chaincase. Big-Twin transmissions should use Red Line Heavy Shockproof, while Sportster and Buell Tranmission should use Red Line 75W90 GL-5 gear oil.

MT-90 : http://www.redlineoil.com/pdf/6.pdf [πινακας χαρακτηριστικων]

Popular in Nissan, Toyota and Mazda manual transmissions and transaxles as well as other selected applications, this is a 75W90 GL-4 Gear Oil that’s slightly heavier than MTL. Provides excellent protection of gears and synchronizers and its balanced slipperiness provides a perfect coefficient of friction, allowing easier shifting.

:excl: - φαινεται καθαρα οτι επιτηδες εβαλα τονισμενο το GL-5+ για να φανει η διαφορα σε σχεση με την GL-4 ,ο φιλος μπορει να κανει κλικ στους πινακες και μετα να τις συγκρινει με την Amsoil να κρινει αναλογα

Link to comment
Share on other sites

παιδια διαβασα αυτα που λετε για τα πριτσινια και ανχωθηκα

εχω το γολφ 4 1600 SR και κωδικο AKL με 93000 χλμ μοντελο 99

λογικα εχω το διφορικο με τα πριτσινια θα παω στην αντιπροσωπεια να ζητησω το σετ με τις βιδες

ξερει κανεις πως πρεπει να τις ζητησω η καποιο κωδικο? επισης μπορω να δω εγω η ο μηχανικος μου αν εχει πριτσινια η αν ειναι αλαγμενα με βιδες? επειδη το πηρα απο αλλον απο γερμανια πριν εναμιση χρονο.

Link to comment
Share on other sites

Τσάκη, σύγκρινες ανόμοια πράγματα (GL-4 vs GL-5). Η αντίστοιχη πρόταση της AMSOIL για κορυφαία GL-5 είναι η SVG 75W90 -που κατα τη γνώμη μου είναι η καλύτερη βαλβολίνη στον κόσμο για σασμάν με υποειδή γρανάζια όπως ορισμένων αγωνιστικών ή των ροπάτων οχημάτων πχ ορισμένων τζιπ και φορτηγών- και όχι η MTG (που όμως είναι καλύτερη για τα σασμάν μας που απαιτούν GL-4). Η MTG συγκρίνεται με τις RED LINE MTL και MT-90, αν και θα έλεγα ότι περισσότερο συμπληρώνει το κενό μεταξύ MTL και MT-90. Ποιοτικά είναι όλες εφάμιλλες.

Φιλε Μιλτο αφου μας ειπες για το καλυτερο κατα την αποψη σου λαδι κινητηρα σε αλλο τοπικ πες μας και ποια ειναι κατα την αποψη σου η καλυτερη ή μια απο τις καλυτερες βαλβολινες;Βασικα σκεφτομαι να τις αλλαξω οταν παω για επομενη αλλαγη λαδιων (περιπου στα 18.000 χλμ) οχι ετσι επειδη μου ηρθε αλλα επειδη στην οπισθεν,ο λεβιες φτανει μεχρι ενα σημειο και μετα θελει λιγη μεγαλυτερη πιεση για να κουμπωσει ανω αλλες φορες χρειαζεται μεγαλη δυναμη και δεν το πιεζω.Απλα αφηνω συμπλεκτη κ ξαναπροσπαθω.Αλλες φορες παλι κουμπωνει κανονικα.Πιστευεις οτι η αλλαγη βαλβολινης θα λυσει το προβλημα;Λιγο χλωμο ε; ;)

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι, για να μην ανοίξω άλλο τοπικ?

Επειδή δεν ξέρω κ πολλά...

Όταν είναι κρύο το αυτοκίνητο και πάω να βάλω από 1η σε δευτέρα κάνει ένα θόρυβο όταν αλλάζω ταχύτητα...

από τι μπορεί να είναι? έχω 63.000 χλμ

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι, για να μην ανοίξω άλλο τοπικ?

Επειδή δεν ξέρω κ πολλά...

Όταν είναι κρύο το αυτοκίνητο και πάω να βάλω από 1η σε δευτέρα κάνει ένα θόρυβο όταν αλλάζω ταχύτητα...

από τι μπορεί να είναι? έχω 63.000 χλμ

Εκεινη τη στιγμη τι στροφες εχεις;Πανω απο 4000;Καποιοι ειχαν προβλημα με συγχρονιζε.Πολυ γνωστο προβλημα και με αλλαγη συγχρονιζε λυνεται.Το γνωριζει η VW αυτο.Εκτος κι αν εχει ερθει η ωρα να αλλαξεις τις βαλβολινες σου.Ποσα χλμ εχεις με αυτες;

Edited by Nasos_ea
Link to comment
Share on other sites

Εκεινη τη στιγμη τι στροφες εχεις;Πανω απο 4000;Καποιοι ειχαν προβλημα με συγχρονιζε.Πολυ γνωστο προβλημα και με αλλαγη συγχρονιζε λυνεται.Το γνωριζει η VW αυτο.Εκτος κι αν εχει ερθει η ωρα να αλλαξεις τις βαλβολινες σου.Ποσα χλμ εχεις με αυτες;

Έχω χαμηλές στροφές. 2.500 το πολύ κ το κάνει μόνο μέχρι να ζεσταθεί ο κινητήρας.

έχω 63.000 χλμ.

λες να θέλουν αλλάγή?

Link to comment
Share on other sites

Έχω χαμηλές στροφές. 2.500 το πολύ κ το κάνει μόνο μέχρι να ζεσταθεί ο κινητήρας.

έχω 63.000 χλμ.

λες να θέλουν αλλάγή?

Αν δεν κανω λαθος στη VW καθε 60.000 χλμ αλλαζονται οι βαλβολινες.Δεν το πηγαινεις στην αντιπροσωπεια για σερβις σωστα; <_<

Κοιταξε το manual για να βεβαιωθεις καθε ποτε τις αλλαζουν αλλα δε νομιζω να θυμαμαι λαθος.

Link to comment
Share on other sites

<_< - οταν χρησιμοποιουμε το αμαξι κυριως σε πολη τοτε λογω καταπονησης τα διαστηματα αλλαγης λιπαντικου και βαλβολινης καλο ειναι να μειωνονται ασχετα τι λεει ο κατασκευαστης ,η εργοστασικη βαλβολινη δεν ειναι δα τιποτα το ιδιαιτερο και μια συνθετικη θα μεταμορφωσει το κιβωτιο μας (!) το κοστος ειναι πολυ μικρο και το οφελος μακραν μεγαλυτερο
Link to comment
Share on other sites

<_< - οταν χρησιμοποιουμε το αμαξι κυριως σε πολη τοτε λογω καταπονησης τα διαστηματα αλλαγης λιπαντικου και βαλβολινης καλο ειναι να μειωνονται ασχετα τι λεει ο κατασκευαστης ,η εργοστασικη βαλβολινη δεν ειναι δα τιποτα το ιδιαιτερο και μια συνθετικη θα μεταμορφωσει το κιβωτιο μας (!) το κοστος ειναι πολυ μικρο και το οφελος μακραν μεγαλυτερο

Εγω απλα ειπα στον scorpion τι λεει ο κατασκευαστης.Απο κει και περα ο καθενας στο αυτοκινητο του κανει οτι θελει.Παντως ξερεις οτι συμφωνουμε.Ειμαι της λογικης "ολα αλλαζονται νωριτερα" <_<

Edited by Nasos_ea
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια για dsg γνωριζει κανεις τιποτα???ποτε αλλαζουμε?τι βαζουμε??

http://217.237.184.77/flexxtrader/data/usf...d1ee21b71a40b18

http://64.233.183.104/search?q=cache:IOf99...;cd=5&gl=gr

<_< - καθε 20.000 χλμ

Edited by TSAKHS-EVIA
Link to comment
Share on other sites

:blink: - δηλαδη μπορει να σου ξαναβαλαν κατι σαν την εργοστασιακη ? δεν προσεξες φιλε μου τι προϊον πληρωσες ?

μιλούσα και δεν έδινα σημασία..

δεν ξέρω αν κάνω λάθος, αλλα υπάρχουν βαλβολίνες από εταιρία FUCKS?

Αυτός ο μάστορας τη δουλεύει πολύ την εταιρία αυτή.. :mellow:

Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω αν κάνω λάθος, αλλα υπάρχουν βαλβολίνες από εταιρία FUCKS?

Αυτός ο μάστορας τη δουλεύει πολύ την εταιρία αυτή..

:mellow: - προφυλακτικα μπορει να βγαζει η εταιρια FUCKS δηλαδη "πηδαει" και να βαζει τετοια ο μαστορας με τις γκομενες αλλα η εταιρια FUCHS βγαζει λιπαντικα και τα συναφη και παλι μπορει ο μαστορας να βαζει τετοια στα αμαξια των πελατων του - παντως ειναι καλη και με αξιοπιστα προϊοντα η εταιρια ,παντα για την FUCHS μιλαω ετσι ?

Link to comment
Share on other sites

:D - προφυλακτικα μπορει να βγαζει η εταιρια FUCKS δηλαδη "πηδαει" και να βαζει τετοια ο μαστορας με τις γκομενες αλλα η εταιρια FUCHS βγαζει λιπαντικα και τα συναφη και παλι μπορει ο μαστορας να βαζει τετοια στα αμαξια των πελατων του - παντως ειναι καλη και με αξιοπιστα προϊοντα η εταιρια ,παντα για την FUCHS μιλαω ετσι ?

για την FUCHS μιλαει.. :cry:

Link to comment
Share on other sites

η εταιρια FUCHS βγαζει λιπαντικα και τα συναφη και παλι μπορει ο μαστορας να βαζει τετοια στα αμαξια των πελατων του - παντως ειναι καλη και με αξιοπιστα προϊοντα η εταιρια ,παντα για την FUCHS μιλαω ετσι ?

:cry: - αυτο ειπα και εγω εν τελει

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.