Jump to content
DubbeR_ChRoniS

Golf - Βαλβολίνες Μηχανικών Κιβωτίων [Γενική Συζήτηση]

Recommended Posts

;) - αφου εχεις περιορισμο να παρεις μονο απο εκει τοτε παρε της Red Line που ειναι δοκιμασμενη εδω μεσα αλλα και σε αλλο forum του group μας και αν θες σαν 2η επιλογη της Motul (!)

Ok thanks.Ποσα λιτρα παιρνει αληθεια;

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω 36000 χλμ στο γκολφακι και εδω και λιγες μερες και ειδικα σημερα ποιο ευκολα σηκωνω 100 κιλα παγκο παρα βαζω ταχυτητες..Σα να μην υπαρχει τιποτα αναμεσα στα γραναζια απλο μεταλλο...Χρειαζεται αλλαγη στις βαλβολινες??? Υπαρχει περιπτωση να ειναι κατι αλλο??

Και που μπορω να παω να κανω αυτην την αλλαγη..?? Οχι σε αντιπροσωπεια εννοειται γιατι αυτοι νομιζουν οτι θα κανουν πλαστικη εγχειρηση..κλεισε ραντεβου, μετα φερτο, μετα αστο μετα πληρωνε κανα 60αρι εργατικα , εισαι ετοιμος... tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

;) - αφου εχεις περιορισμο να παρεις μονο απο εκει τοτε παρε της Red Line που ειναι δοκιμασμενη εδω μεσα αλλα και σε αλλο forum του group μας και αν θες σαν 2η επιλογη της Motul (!)

To Red Line ικανοποιει την GL-5 οποτε το παιρνω με κλειστα ματια ετσι; :o

Link to comment
Share on other sites

βρηκα βαλβολινες RED LINE MT90 SAE 75-90 API GL-4 25 ευρω το λιτρο και AMSOIL MTG ιδιων χαρακτηριστικων 12 ευρω το λιτρο.απο οσο ξερω/εχω διαβασει και απο εδω και οι δυο ειναι κορυφαιες η ερωτηση μου λοιπον.τις RED LINE τις βρηκα εγω ακριβες και αν ναι ποσο κανουν κανονικα και απο που να προμηθευτω(Αθηνα μενω) ή απλα η διαφορα στην τιμη ειναι αναλογη και της ποιοτητας?

Link to comment
Share on other sites

:lol: - της Amsoil πες πως ειναι πιο καθημερινη με οχι και τοσο σπορ χρηση ενω της Red Line πες πως ειναι πιο πολυ για σπορ χρηση κι οχι τοσο για καθημερινη ,εγω θα διαλεγα της Amsoil οχι πως αυτες της Motul και Silkolene πανε πισω και παντα μιλαω για GL-4 γιατι αν παμε στην GL-5 τα πραγματα αλλαζουν (!) Edited by TSAKHS-EVIA
Link to comment
Share on other sites

:lol: - της Amsoil πες πως ειναι πιο καθημερινη με οχι και τοσο σπορ χρηση ενω της Red Line πες πως ειναι πιο πολυ για σπορ χρηση κι οχι τοσο για καθημερινη ,εγω θα διαλεγα της Amsoil οχι πως αυτες της Motul και Silkolene πανε πισω και παντα μιλαω για GL-4 γιατι αν παμε στην GL-5 τα πραγματα αλλαζουν (!)

να σου πω την αληθεια μου το σκιζω αρκετα αρα νομιζω οτι ισως μου ταιριαζε περισοτερο κατι πιο σπορ η και παλι να με ικανοποιησει και η AMSOIL και εννοω για GL-4 διοτι νομιζω ειχε ξεκαθαριστει το θεμα οτι παιρνει μονο GL-4 διοτι η GL-5 (εχει καποια προσθετα που οξειδωνουν τα κιτρινα μεταλλα κλπ.)εκτος αν εννοεις τις GL-4/5 που καλυπτουν και τα δυο.

Edited by tsoupra
Link to comment
Share on other sites

B) - οχι οτι μια GL-4/5 πειραζει παντως (!)

ευχαριστω για τις απαντησεις συντομα λοιπον θα εχω και τις πρωτες εντυπωσεις και ευχομαι καλες διοτι ηδη ειναι λιγακι σφιχτο κιβωτιο.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω

ειμαι αθηνα και αυριο πρωιλεωνα πεταχτω στον λαμπριανιδη ναπαρω 3 λιτρα.λεω να παρω της amsoil η mobil 1

της amsoil ειναι api 75w-90 gl 4 και της mobil τα Synthetic Gear Lubricant LS 75W-90 ???

Edited by zil
Link to comment
Share on other sites

:D - οι βαλβολινες ειναι κι αυτες λιπαντικα φιλε μου (!)

Mobil Mobilube 1 SHC 75w-90

Προδιαγραφές

Πληροί τις: API GL-5/GL-4/MT-1

Amsoil Gear Lube 75W-90 API GL-4 (MTG)

Προδιαγραφες

Πληροι τις: API GL-4 and MT-1, ZF TE-ML 02B

Motul Motylgear 75W-90 Gearbox

Προδιαγραφες

Πληροι τις : ΑΡΙ API GL4, GL5 MIL-L-2105D

Link to comment
Share on other sites

τελικα αγορασασ 2λιτρα amsoil

απο mobil 1 ειχε μονο gl-5

ελπιζω να εκανα καλα οταν αλλαχθουν θα πω εντυπωσεις

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω θα τις αλλαξω συντομα.Μου ειχαν προτεινει και 15w40 αλλα δεν ειναι χοντρες;Τελοσπαντων, δεν ειναι καλυτερα να προτιμησω καποια 75w90 GL5;

Link to comment
Share on other sites

;) - μην μπεκετε πολυ τα πραγματα στις βαλβολινες ενω μπορουν να γινουν πολυ απλα ,δεν εχουμε το ευρος επιλογων που υπαρχουν στα λιπαντικα του μοτερ ομοιως και στα υγρα φρενων/υδραυλικου τιμονιου οπου οι προδιαγραφες ειναι αυστηροτατες (!)
Link to comment
Share on other sites

Μαζι με τα λαδια που παρηγγειλα, πηρα και τις βαλβολινες motul gear 300 75w90 ( GL4/GL5 ) και οταν ερθει η ωρα του γενικου σερβις θα σας πω εντυπωσεις απο την αισθηση του σασμαν. -_-

Edited by NASOS_ea
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδια, Πήγα προχθες στο Λαμπριανίδη να πάρω βαλβολίνες (golfv gti ΑΧΧ) και όταν του είπα οτι θέλω τις amsoil mtg gl-4

μου είπε οτι ναι μεν καλές αλλα οχι για το golf γιατι παίρνει gl-5 μήπως μπορεί κάποιος ρε παιδια να πει με σιγουριά τι βαζουμε?

ή να βάλω καποια που να καλύπτει gl-4 & gl-5 και να τελειώνει το θέμα, και απο αντιπροσωπια που ψάχτηκα δεν βρήκα άκρη

γιατι αν και πάνε βάση πλαισίου η συσκευασία δεν γράφει τίποτα για GL. :huh:

Link to comment
Share on other sites

svg_350pxh.jpg

;) - η Amsoil βγαζει μια για αυτες τις 2 προδιαγραφες

Recommended for use in differentials, manual transmissions and other gear applications requiring any of the following specifications:

API GL-5, MT-1, MIL-PRF-2105E, Dana SHAES 234 (Formerly Eaton PS-037), Mack GO-J, or the differential (hypoid) gear oil specifications from all domestic and foreign manufacturers such as GM, Ford and Daimler Chrysler.

Can also be used in axles where an API GL-4 lubricant is recommended.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδια, Πήγα προχθες στο Λαμπριανίδη να πάρω βαλβολίνες (golfv gti ΑΧΧ) και όταν του είπα οτι θέλω τις amsoil mtg gl-4

μου είπε οτι ναι μεν καλές αλλα οχι για το golf γιατι παίρνει gl-5 μήπως μπορεί κάποιος ρε παιδια να πει με σιγουριά τι βαζουμε?

ή να βάλω καποια που να καλύπτει gl-4 & gl-5 και να τελειώνει το θέμα, και απο αντιπροσωπια που ψάχτηκα δεν βρήκα άκρη

γιατι αν και πάνε βάση πλαισίου η συσκευασία δεν γράφει τίποτα για GL. :wub:

Εγώ γιατί ξέρω το αντίθετο? δλδ ότι φοράμε GL-4... :o

Link to comment
Share on other sites

:wub: - βαλβολινες μονο GL-4 βγαζουν 1-2 εταιριες ,δεν εχουμε προβλημα αν γραφει στην συσκευασια οτι καλυπτει και την GL-5 ,φτανει να μην βαλουμε GL-5 αποκλειστικα (!)
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.