Jump to content
DubbeR_ChRoniS

Golf - Βαλβολίνες Μηχανικών Κιβωτίων [Γενική Συζήτηση]

Recommended Posts

Και εγω ρε παιδια απο οτι ειχα καταλαβει και απο τις κουβεντες εδω gl-4 νομιζα οτι φοραμε,

ΤSAKHS-EVIA οι βαλβολινες που μου ειπε το παλικαρι στον Λαμπριανιδη οτι δεν κανουν

για το golf δεν ειναι οι παραπανω στη μαυρη συσκευασια,

ειναι οι amsoil που ειχες αναφερει στο post#31.

Link to comment
Share on other sites

:) - ναι φιλε καταλαβα ποιες σου ειπε απλα για να σε βοηθησω ανεφερα οτι η Amsoil βγαζει βαλβολινη GL-4/5 αυτην την μαυρη ,επικοινωνησε με τον Αγγελοπουλο που πρωτοεφερε αυτα τα λιπαντικα 210-3458598 ή 697-090.9305 ή www.amsoil.gr αν δεν βρισκεις κατι - αν πηγες στην φραντζη το παληκαρι που λες ηταν ο ιδιος ο Λαμπριανιδης (!)
Link to comment
Share on other sites

Εγω σημερα παρελαβα τις Motul Gear 300.Αναγραφει και στην ετικετα οτι ικανοποιει τις GL4/5 οποτε εχω το κεφαλι μου ησυχο.Ανυπομονω να δω τι διαφορα θα εχει σε αισθηση ο λεβιες.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου δεν ξερω προσωπικα τον Λαμπριανιδη για να σου πω αν ηταν ο ιδιος που με εξυπηρετησε

παντως σ'ευχαριστω για τις πληροφοριες :excl: . Απ'οτι βλεπω και εγω κατι που να καλυπτει και τις δυο προδιαγραφες

θα παρω επιλεγοντας μια απο τις παραπανω εταιριες ελπιζοντας να ειναι καλυτερες απο τις εργοστασιακες.

Link to comment
Share on other sites

:excl: - στο καταστημα της Φραντζη ειναι μονο ενας μελαχροινος 40-45άρης με ηπια φωνη αυτος ειναι ο Λαμπριανιδης ,στην Καλιρροης ειναι ο πατερας του και αντε να βγαλεις ακρη γιατι απο το τηλεφωνο δεν λεει τιμες λογω βαρεμαρας ο καυμενος ο παππους - παντως καμια σχεση οι εργοστασιακες με τις προτεινομενες βαλβολινες ,η μερα με την νυχτα στις αλλαγες (!)
Link to comment
Share on other sites

Μαλλον δεν θα ηταν ο ιδιος γιατι πηγα στην Αλιπεδου στον Πειραια.

Και εγω γι'αυτο θελω να βαλω κατι καλυτερο απο τις εργοστασιακες για να μαλακωσει λιγο,

περασα πριν απο μερικες μερες ενα quick shifter και μου σκληρηνε λιγο το κιβωτιο.

Edited by dimitris-1
Link to comment
Share on other sites

Εγω σημερα παρελαβα τις Motul Gear 300.Αναγραφει και στην ετικετα οτι ικανοποιει τις GL4/5 οποτε εχω το κεφαλι μου ησυχο.Ανυπομονω να δω τι διαφορα θα εχει σε αισθηση ο λεβιες.

Απλά , τα καλύτερα λόγια για τις συγκεκριμένες, τις φοράω εδώ και 20.000χλμ και με έχουν αφήσει απόλυτα ικανοποιημένο! Θα τις χαρείς, στο λέω από τώρα... Μαλακώνει τόσο ο λεβιές , που νομίζεις οτι θα πέσει! ΛοΛ.... Το πρωί έχουν ένα θέμα, αλλα μόλις πιάσεις θερμοκρασία λαδιού σωστά, δουλεύουν ρολόι...

Τώρα θέλω να αλλάξω , και μάλλον κοιτάω πρός RedLine ΜΤ90... Tsakhs τι λές?

Link to comment
Share on other sites

:rolleyes: - ειναι ενα κλικ ποιο πανω πιστευω απο της Motul για ποιο ζορικες καταστασεις ,εαν και εφ'οσον την χρειαζεσαι τοτε ναι (!)

46.jpg

για τον φιλο Dimitris-1 που εβαλε short shift μαλλον θα τον στεναχωρησω γιατι η βαλβολινη δεν εχει σχεση με το υψος του λεβιε και το κοντυμα των ντιζων ,αλλο η δυναμη που βαζεις στον λεβιε κι αλλο η τριβη των γραναζιων - σκεψου οτι μια κακη ή μια αγωνιστικη βαλβολινη το πρωϊ με κρυο ειναι καπως ζορικα στις αλλαγες ποσω δε μαλλον με αλλο μοχλικο οπως εσυ (!)

Link to comment
Share on other sites

Απλά , τα καλύτερα λόγια για τις συγκεκριμένες, τις φοράω εδώ και 20.000χλμ και με έχουν αφήσει απόλυτα ικανοποιημένο! Θα τις χαρείς, στο λέω από τώρα... Μαλακώνει τόσο ο λεβιές , που νομίζεις οτι θα πέσει! ΛοΛ.... Το πρωί έχουν ένα θέμα, αλλα μόλις πιάσεις θερμοκρασία λαδιού σωστά, δουλεύουν ρολόι...

Τώρα θέλω να αλλάξω , και μάλλον κοιτάω πρός RedLine ΜΤ90... Tsakhs τι λές?

Αυτο δε μου αρεσε καθολου.Το πρωι δεν ειχα κανενα προβλημα με τις εργοστασιακες εκτος δυο ή τριων πρωινων στον ενα χρονο (και μαλιστα στην πρωτη ταχυτητα τη στιγμη που ξεκινουσα κι οχι μετα) και τωρα θα εχω προβλημα με τις υποτιθεται καλυτερες και μαλιστα μεχρι να πιασει θερμοκρασια το λαδι;Χαιρετισματα.Αν δω τετοια συμπτωματα θα φανε πεταμα την επομενη μερα.

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδες εγω πηρα απο τον λαμπριανιδη τις AMSOIL 75-90 GL4 στο διαφανες μπουκαλι, και μου ειπε φιλε την καλυτερη επιλογη κανεις για το γκολφακι...

μηπως μας λεν οτι ναναι?

τεσπα...

αυριο θα τις περασω και οταν εχω συμπερασματα θα ποσταρω..

post-5342-1215416405_thumb.jpg

Edited by tyxodioktis100
Link to comment
Share on other sites

:rolleyes: - οχι ρε μαστορα μη ξηγιεσαι ετσι μια χαρα ειναι οι Motul δεν θα εχεις κανενα προβλημα δεν ειναι δα και οι παρακατω:

832.jpg

Silkolene PRO SRG 75

Full Ester Synthetic Ester Racing Gear Oil

A synthetic gear oil of SAE 75W viscosity developed exclusively for racing transmissions.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο δε μου αρεσε καθολου.Το πρωι δεν ειχα κανενα προβλημα με τις εργοστασιακες εκτος δυο ή τριων πρωινων στον ενα χρονο (και μαλιστα στην πρωτη ταχυτητα τη στιγμη που ξεκινουσα κι οχι μετα) και τωρα θα εχω προβλημα με τις υποτιθεται καλυτερες και μαλιστα μεχρι να πιασει θερμοκρασια το λαδι;Χαιρετισματα.Αν δω τετοια συμπτωματα θα φανε πεταμα την επομενη μερα.

Ισως τα παραείπα λίγο...

Δεν είναι οτι Δεν μπαίνει ταχύτητα και γρατζουνάει...

Απλα θέλει ένα κλίκ λιγο πιο πολύ δύναμη... Σε 2-3 λεπτά πιστεύω θα είσαι οκ, με πολύ κρύο καιρό έξω...

Οπότε Τsakis, λές να βάλω της redline ε?

Link to comment
Share on other sites

Φιλε TSAKHS γνωριζω οτι δεν εχει αμεση σχεση ο μηχανησμος του quick shift με τις βαλβολινες στο κιβωτιο απλα

προσπαθω να κανω οτι μπορω για να μαλακωσω την αισθηση του λεβιε που εχει σκληρηνει πλεον λιγο,

περα απο αυτο (και το γρασσαρισμα που το εχω ηδη κανει) παιζει και κατι αλλο που μπορω να κανω? ;)

Link to comment
Share on other sites

:) - δεν νομιζω να γινονται ριζικες διορθωσεις φιλε μου αλλωστε αυτος ειναι κι ο σκοπος του στις γρηγορες αλλαγες να ειναι ακριβειας και να μην εχει τζογο ωστε να χασεις αλλαγη ,υπαρχουν και χειροτερα ομως αλλα ειναι πολυ σκληρα αλλα ξεβιδωνονται απλα μην βαλεις βαλβολινη "ζορικη" δηλαδη αγωνιστικη και υποφερεις σε κινηση πολης (!)
Link to comment
Share on other sites

Εμένα είναι πολύ σκληρό το κιβώτιο. Ειδικά η πρήτη και η δευτέρα δεν μπαίνουν ιδιαίτερα εύκολα. Το πήγα 2 βδομάδες πριν για αλλαγή συγχρονιζέ 2ας και από τότε έχει σκληρύνει λίγο νομίζω. Βασικά γράφει στο δελτίο αποστολής ότι μου αλλάξανε και βαλβολίνες (2lt).

Link to comment
Share on other sites

O κατάλογος της amsoil έδινε για το 02q και Gl4 , GL5...

Και όσους μηχανικούς ρώτησα όλοι gl-5 μου είπαν...

Τώρα τελευταία που το ξανακοίταζα η Amsoil πρότεινε την MTG που είναι GL-4. Η Red Line έχει την MT-90...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.