Jump to content
DubbeR_ChRoniS

Golf - Βαλβολίνες Μηχανικών Κιβωτίων [Γενική Συζήτηση]

Recommended Posts

castrol taf X 75 90 api gl4, 1,1 lt για αρχη και αρχιζει να ξεχειλιζει.μετα απο λιγη ωρα αλλα 0,8 με 0,9 lt

η αισθηση του επιλογεα σχεδον σαν τον 1 χρονο.15 ευρω το λιτρο ακριβο αλλα δυσευρετο στην θεσνικη.

Link to comment
Share on other sites

αχρηστε εσυ ελλειπες απο εδω κ περα σε σενα θα ερχομαι για τα σερβις.5 ωρες για βαλβολινες?κοντεψα να παθω εγκεφαλικο.πηραμε κ τον πορφυρη να μαθουμε,ασε μεγαλος γιατρος κ αυτος.πηρε πρωτα 1 λιτρο κ μετα ψαχνομασταν απο ποια ταπα θα βαλουμε το αλλο ενα λιτρο.αφου περασε ποση ωρα τρομπαραμε απο την ιδια κατω απο το διαφορικο.μαλλον επρεπε να κατσουν οι βαλβολινες τι να πω

αντε μαστορα επομενη επισκεψη σε σενα

Link to comment
Share on other sites

αχρηστε εσυ ελλειπες απο εδω κ περα σε σενα θα ερχομαι για τα σερβις.5 ωρες για βαλβολινες?κοντεψα να παθω εγκεφαλικο.πηραμε κ τον πορφυρη να μαθουμε,ασε μεγαλος γιατρος κ αυτος.πηρε πρωτα 1 λιτρο κ μετα ψαχνομασταν απο ποια ταπα θα βαλουμε το αλλο ενα λιτρο.αφου περασε ποση ωρα τρομπαραμε απο την ιδια κατω απο το διαφορικο.μαλλον επρεπε να κατσουν οι βαλβολινες τι να πω

αντε μαστορα επομενη επισκεψη σε σενα

 

Τα είπαμε.

Πολλή καλή επιλογή. Τέλος καλό όλα καλά...

Link to comment
Share on other sites

ναι νικο σε ευχαριστω κ εδω κ οχι σε pm

το αχρηστε πηγαινε στον Ktm (οχι σε σενα )..το γιατι ειναι φανερο! ειναι αχρηστο κορμι αλλα το αγαπω πολυ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Θα κάνω σε λίγες μέρες το σέρβις των 90.000χλμ και το ερώτημα μου ειναι για τις βαλβολίνες. Ο τεχνικός μου λέει "μην τις αλλάζεις αν δεν εχεις πρόβλημα" αλλά λέω να τις αλλάξω μιας και έχω 90.000χλμ και κοντεύω 6,5 χρόνια. Το θέμα να τις αλλάξω; Και αν τι προτείνει ο κατασκευαστής;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

δε συντρεχει λογος να τις αλλαξεις κατα την γνωμη μου.εγω τις αλλαξα γιατι και καλα ειχα διαρροη αλλα τσαμπα τις αλλαξα.ασε που δε ξερουν κ πως τις αλλαζουν οι περισσοτεροι

Link to comment
Share on other sites

δε συντρεχει λογος να τις αλλαξεις κατα την γνωμη μου.εγω τις αλλαξα γιατι και καλα ειχα διαρροη αλλα τσαμπα τις αλλαξα.ασε που δε ξερουν κ πως τις αλλαζουν οι περισσοτεροι

Όχι δεν έχω τέτοια προβλήματα. Αλλά λέω επειδή θα γίνουν πολλα στο σερβις μήπως να τις άλλαζα λόγω το οτι έχουν φάει 90.000 χλμ και 6,5 χρόνια χρήσης.

Link to comment
Share on other sites

οπως ειπα δε νομιζω οτι συντρεχει λογος αλλαγης εκτος αν εσυ θελεις κ θα αισθανθεις καλυτερα.βασικα αν δε το λεει το βιβλιο του σερβις δεν υπαρχει λογος.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το βιβλίο δεν το πολυ εμπιστεύομαι. Για παράδειγμα στις 90.000χλμ αλλάζω ιμαντα. Στην αλλαγή ιμαντα ο κατασκευαστής δίνει σαν σετ: ιμαντα poly-v, ρουλεμαν και αντλία νερού. Δεν μου δίνει αλλαγή αντιψυκτικου αλλά λόγω οτι αλλάζω αντλία θα το αλλάξω και αυτο.

Edited by Γιάννης
Link to comment
Share on other sites

Το βιβλίο δεν το πολυ εμπιστεύομαι. Για παράδειγμα στις 90.000χλμ αλλάζω ιμαντα. Στην αλλαγή ιμαντα ο κατασκευαστής δίνει σαν σετ: ιμαντα poly-v, ρουλεμαν και αντλία νερού. Δεν μου δίνει αλλαγή αντιψυκτικου αλλά λόγω οτι αλλάζω αντλία θα το αλλάξω και αυτο.

Κάθε 50,000-60,000 με νορμαλ χρήση, ανανέωση.

Edited by nikdev
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κάθε 50,000-60,000 με νορμαλ χρήση, ανανέωση.

Δεν τις έχω αλλάξει. Και εγώ έτσι πιστεύω οτι όπως και το λάδι του κινητήρα θέλει αλλαγή, έτσι και στο κιβώτιο τρώει τριβές και θέλει αλλαγή. Δεν το άλλαξα ποτέ οπότε τώρα ειναι ευκαιρία

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν τις έχω αλλάξει. Και εγώ έτσι πιστεύω οτι όπως και το λάδι του κινητήρα θέλει αλλαγή, έτσι και στο κιβώτιο τρώει τριβές και θέλει αλλαγή. Δεν το άλλαξα ποτέ οπότε τώρα ειναι ευκΝα

Να τις αλλαξεις καλο θα του κανεις οχι κακο

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να τις αλλαξεις καλο θα του κανεις οχι κακο

Καμία πρόταση τι λάδι να επιλέξω;

Link to comment
Share on other sites

Τις εργοστασιακές βαλβολίνες βάλε μια χαρά είναι.

Γνωρίζεις ποιες ειναι αυτές;

Edited by Γιάννης
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εγώ εχω golf V 1.4 80hp 2007. Εχω 90.000χλμ δεν εχω αλλάξει ποτέ βαλβολινες και αύριο πάω για σερβις. Ξέρει κάποιος τι βάζω στο δικό μου; Απο οτι κατάλαβα πάω για GL4. Η Motul gear 300 75w90 με καλύπτουν; Ποσά λίτρα θα χρειαστεί;

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζεις ποιες ειναι αυτές;

Βάσει VIN θα τις βρεις. αλλιώς και σε site με λιπαντικά βασει μοντέλου. πχ της Fuchs

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Απο κει και περα αν μας πεις τον κωδικο που σου δινει η vw μπορουμε να ψαξουμε μηπως υπαρχει και καμια αλλη λυση! ;)

 

 

Ποιος είναι αυτός ο κωδικός για να βρω και εγώ τον δικό μου; Ευχαριστώ...

Link to comment
Share on other sites

Ποιος είναι αυτός ο κωδικός για να βρω και εγώ τον δικό μου; Ευχαριστώ...

Αναλογα τον αριθμο πλαισιου.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

παιδια sorry που ξεθαβω το θεμα αλλα ειναι την δευτερα να αλλαξω βαλβολινες σε ενα golf mk5 gti (6αρι σασμαν)....επειδη ομως ειμαι καυτης με πολλες αλλαγες στον κοφτη (και καποιες απο αυτες ειναι καρφωτες ) θα ηθελα να βαλω καλη βαλβολινη που να αντεχει σε θερμοκρασιες . λεω λοιπον να βαλω τις mtl redline αλλα δεν ξερω αν πρεπει να βαλω 75-90 η 75-80 και gl4 η gl5 ??

βοηθηστε μπας και σταματησει να γρατζουναει απο 2α σε 3η οταν την κανω flat shift..

 

ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

παιδια sorry που ξεθαβω το θεμα αλλα ειναι την δευτερα να αλλαξω βαλβολινες σε ενα golf mk5 gti (6αρι σασμαν)....επειδη ομως ειμαι καυτης με πολλες αλλαγες στον κοφτη (και καποιες απο αυτες ειναι καρφωτες ) θα ηθελα να βαλω καλη βαλβολινη που να αντεχει σε θερμοκρασιες . λεω λοιπον να βαλω τις mtl redline αλλα δεν ξερω αν πρεπει να βαλω 75-90 η 75-80 και gl4 η gl5 ??

βοηθηστε μπας και σταματησει να γρατζουναει απο 2α σε 3η οταν την κανω flat shift..

ευχαριστω.

Δεν προκειται να σταματησει, μαλλον θα ζοριστει το συγχρονιζε καποια στιγμη και συνηθως θα παει πακετο και με αλλης σχεσης.

Μια μικρη διαφορα θα υπαρχει.

GL4,

Motul gear 300 75w90 (all around)

Redline Mt-90 (more sporty)

Πολυδοκιμασμενες σε gti και οι 2.

Υγ. Αν τυχον μενεις καπου με θερμοκρασιες με αρκετα - βαλε τις εργοςιακες της vw η fuchs 75w.

Sent from my iPhone5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.