Jump to content
steliosvag

Θόρυβος από τον κινητήρα

Recommended Posts

Καλησπέρα στην ομάδα, έχω ένα jetta tsi 140 hp του 07' , όταν το αυτοκήνητο δουλέψει και ζεσταθεί ξεκηνάει ένας δυνατός θόρυβος σαν να είναι πετρελαιοκίνητο, ο οποιος δεν ακούγεται από κάπου συγκεκριμένα,  αλλά από όλη τη μηχανή.  Στο καντραν δεν εμφανίζεται καμία ένδειξη την ώρα που το κάνει ούτε η λυχνία check engine, παράλληλα  ο δείκτης θερμοκρασίας είναι κανονικός στους 90 βαθμούς . Υποψιάζωμαι μήπως ειναι η ντρόμπα νερού. Μηπως έχει τύχει σε κάποιον  παρόμοιο πρόβλημα;

Link to comment
Share on other sites

πηγες συνεργειο?

μονο οταν ζεστενεται το κανει? 

η καδενα το κανει οταν ειναι κρυο,δεν εχω διαβασει κατι για θορυβο αφου ζεσταθει,οποτε δυσκολο.

Αλλα με τοσα που εχουν γραφτει για την καδενα το καλυτερο ειναι να πας σε μια αντιπροσωπεια να το ακουσουν.

Link to comment
Share on other sites

Πατα συμπλεκτη να δεις αν σταματαει


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα με μια πρώτη ματιά ο μηχανικός δεν βρίκε κάτι θα το ψάξει πάλι, το κάνει αφού δουλέψει αρκετή ώρα, δεν αποκλείεται να προέρχεται και από το σασμαν το πρόβλημα γιατί είδη όταν παω να βάλω πρώτη κάποιες φορές  ενώ πατάω κανονικά το συμπλέκτη είναι σαν να τη βάζω ξερή. Επίσεις δεν ξέρω αν και από βενζίνη μπορεί να  έχει γίνει ζημιά. Την ώρα που το κάνει όσο πατάω γκάζι ο θόρυβος δυναμώνει , στο ρελαντί απλά ακούγεται, σαν τρακτέρ είναι ο ήχος που κάνει.

Link to comment
Share on other sites

ρωταω το κλασικο..

οταν το ακους και ανοιξεις το aircondition τι γινεται?

οπως ρωτησε ο Νικος πιο πανω τι γινεται οταν πατησεις συμπλεκτη?

Link to comment
Share on other sites

Με το aircodition δεν εχω κάνει δοκιμή, με το συμπλέκτη θα το ξαναδώ αλλα νομίζω δεν έκανε κάποια διαφορά συνέχιζε ο θόρυβος. Επίσεις το δισκοπλατο εχει αλλαχτεί πρόσφατα. Το αυτοκίνητο έχει 85.000κμ

Edited by steliosvag
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα , λύθικε το πρόβλημα πήγα στο μηχανικό την ώρα που έκανε το θόρυβο , είχε σταβώσει μια λαμαρίνα από το σασμάν και έβρισκε πάνω στο βολάν με αποτέλεσμα όταν δούλευε πολύ ώρα ζεσταινώτανε και  από τη διαστολή βρίσκανε μεταξύ τους και προκαλούσε αυτο το θόρυβο

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.