Jump to content
KoNiGi

Προβλημα στο τιμονι

Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους.

Προ 5 μηνων αγορασα ενα CC στο οποιο μεχρι σημερα το πρωι ολα δουλευαν διαμαντι.

Σημερα το πρωι πηγαινοντας να βαλω μπροστα βλεπω το λαμπακι του τιμονιου να μενει αναμενο κοκκινο και ενα χαρακτηριστικο ηχο να με προειδοποει για καποιο προβλημα.

Το τιμονι ηταν αρκετα βαρυ σε σημειο να στριβει ελαχιστο.

Σβηνω ξαναναβω ολα κανονικα!!

Μολις κανω καμια πενηνταρια μετρα αναβει η ενδειξη με τον ηχο παρεα και αμεσως το τιμονι γινετε βαρυ.

Σταματαω σβηνω αναβω ολα κανονικα και παλι.

Το τιμονι στην αρχη εκανε κατι σαν δονησεις και μετα δουλεψε κανονικα για καμια 35αρια χιλιομετρα.

Πριν λιγο που γυριζα σπιτι και εχοντας σταματησει για κανενα εξαωρο σε αποσταση 500 μετρων μου το εκανε 4 φορες.

Αν καποιος απο σας γνωριζει κατι για το προβλημα ας με προιδεασει λιγο γιατι δε με νοιαζει για μενα αλλα βανω και το μικιο μεσα και φοβαμαι μη μου παθει πραμα.

Σας ευχαριστω πολυ.

 

Link to comment
Share on other sites

Φιλε καλημερα , εχουμε και λεμε:

1) μη το κινεις το αμαξι ειναι επικίνδυνο

2) φορτωσε το και παντω σε ενα μηχανικο που εχει διαγνωστικο ή εαν εχεις vag com μπριζωσε το και πες μας τι σφαλμα βγαζει

3) με τα λεγομενα σου εγω βλεπω να μην δουλευει σωστα η ηλεκτροβοηθηση του τιμονιου 

4) αιτιες του προβληματος, παιζει να εχει χαλασει η ηλεκτροβοηθηση τιμονιου  , παιζει να εχει χαλασει ο αισθητηρας τιμονιου κτλ.

Λογικα οταν το μπριζωσεις στο διαγνωστικο θα σου βγαλει καποια απο τα παρακατω σφαλματα του λινκ.

http://wiki.ross-tech.com/wiki/index.php/00778

Σε αυτο το λινκ τα αναφερει ολα τα πιθανα προβληματα αναλογως το σφαλμα και σου δινει και πιθανες λυσεις για το καθε σφαλμα.

Edited by tasossline
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα , σε φιλαρακο μου που ειχε καπως ιδια προβληματα ηταν η μπαταρια στα τελευταια της την αλλαξε και ολα γινανε ρολοι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δες μπαταρία και ασφαλειοθήκη (δίπλα στην μπαταρία ή ακόμα και χαλαρός πόλος)... Ειδικά αν σου το κάνει και μετά συνέρχεται... και μετά τα ίδια ξανά, για πρόβλημα κάποιας επαφής είναι

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και παλι.

Σημερα πηγα το αμαξι στην αντιπροσωπια και μου το κρατησαν για να το ελενξουν και να με ενημερωσουν.

Ενας εκει που απο οσο καταλαβα ητανε ο υπευθυνος του συνεργειου μου ειπε πως κατα πασα πιθανοτητα ειναι κρεμαριερα αλλα για ποιο σιγουρα θα το βαλει στον υπολογιστη να το δει.

Αυριο λογικα περιμενω τηλεφωνο να μαθω τα μαντατα.

 

Link to comment
Share on other sites

Δες αυτά που σου είπα!!!! Εχει συμβεί σε άλλες ΔΥΟ περιπτώσεις!! (μην φας άσκοπα σκίσιμο βασικά)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να έπεσε η κατανάλωση όπως λες αλλά  και σε  όλα τα άλλα έπεσε δεν μπορείς να τα έχεις όλα....και μην μου πεις ότι το αμάξι θα έχει ίδια συμπεριφορά ...


Βασικά και κρεμαγιερα να είναι βάλε μια Μεταχειρισμένη εκτός αν θέλεις να σκάσεις τα 1000€.

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

Σημερα το μεσημερι πηρα το αμαξι απο το συνεργειο με εναβαθμισμενο οπως μου ειπαν το λογισμικο της κρεμαριερας.

Η τιμη ηταν στα 52 ευρω.

Το αυτοκινητο απο οσο μου ειπαν το ελενξαν και το οδηγησαν.

φευγωντας απο το συνεργειο και κανοντας δυο τρια χιλιομετρα το τιμονι εκανε ξανα καποιες δονησεις δεξια αριστερα.

Η λυχνια δεν αναβε ουτε ακουσα ηχιτικη ειδοποιηση.

Οταν σε μια στροφη εστριψα πανω απο το μισο τιμονι αναψε ξανα η ενδειξη, ακουστηκη η ειδοποιηση και το τιμονι μπλοκαρε ξανα.

Δεν γυρησα πισω διοτι πιεζομουν με τη δουλεια.

Δοκιμασα και αυτο που μου ειπατε με μπαταρια και ασφαλειες αλλα το απογευμα που εκανα επιτηδες μια βολτα εκανε ξανα τα ιδια.

παρατηρησα πως το φαινομενο εμφανιζετε μετα απο ελαχιστα χιλιομετρα και γινετε εντονοτερο σε στροφες.

Βγηκα εθνικη και στην ευθεια ειχε απλα δονησεις με ελαφρυ βαρος.

Μαλλον παμε για κρεμαριερα δυστηχως.

Κριμα πραγματικα.

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,
Σημερα το μεσημερι πηρα το αμαξι απο το συνεργειο με εναβαθμισμενο οπως μου ειπαν το λογισμικο της κρεμαριερας.
Η τιμη ηταν στα 52 ευρω.
Το αυτοκινητο απο οσο μου ειπαν το ελενξαν και το οδηγησαν.
φευγωντας απο το συνεργειο και κανοντας δυο τρια χιλιομετρα το τιμονι εκανε ξανα καποιες δονησεις δεξια αριστερα.
Η λυχνια δεν αναβε ουτε ακουσα ηχιτικη ειδοποιηση.
Οταν σε μια στροφη εστριψα πανω απο το μισο τιμονι αναψε ξανα η ενδειξη, ακουστηκη η ειδοποιηση και το τιμονι μπλοκαρε ξανα.
Δεν γυρησα πισω διοτι πιεζομουν με τη δουλεια.
Δοκιμασα και αυτο που μου ειπατε με μπαταρια και ασφαλειες αλλα το απογευμα που εκανα επιτηδες μια βολτα εκανε ξανα τα ιδια.
παρατηρησα πως το φαινομενο εμφανιζετε μετα απο ελαχιστα χιλιομετρα και γινετε εντονοτερο σε στροφες.
Βγηκα εθνικη και στην ευθεια ειχε απλα δονησεις με ελαφρυ βαρος.
Μαλλον παμε για κρεμαριερα δυστηχως.
Κριμα πραγματικα.
 


Ψάξε να βρεις μτχ.

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

σου βγάζει κανένα μύνημα στην οθόνη του καντράν όταν κάνει το πρόβλημα;;;

Link to comment
Share on other sites

OXI!!

Απολύτως τίποτα, όλα γίνονται ξαφνικα.

1680 ευρω με εργασια και χωρις εγγύηση.

αν το ξανακάνει μετά την αλλαγή μου είπαν πως πάμε για εγκέφαλο

Link to comment
Share on other sites

Βασικά νομιζω πως κοροιδευόμαστε και κοιτάνε ξεκάθαρα να τα πάρουν με κάποιο τρόπο

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

142 ευρω μου χρέωσαν σήμερα την μπαταρία, κκαι 52 χτες η αναβάθμιση εγκεφάλου κρεμαριέρας συν 1680 η κρεμαριέρα παμε για 2000 χωρίς εγκέφαλο

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη... πήγες και άλλαξες μπαταρία στην αντιπροσωπεία?!?!?!

Βασικά το "χωρίς εγγύηση" ΔΕΝ παίζει δια νόμου σε επίσημο δίκτυο! ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥΣ είναι να βρουν τι έχει και να το φτιάξουν και να έχει και 2 χρόνια εγγύηση!!! Πέρα από αυτό υποτίθεται ότι παίζουν καμπάνιες για εκπτώσεις σε αυτοκίνητα πέραν της τετραετίας! Οι τιμές που αναφέρεις είναι στο Θεό (για εμένα)!

Επίσης, εγώ ΔΕΝ γνωρίζω για καμία αναβάθμιση... ή τουλάχιστον κάτι τέτοιο δεν έχει ακουστεί! Υπήρχε θέμα με ανακλίσεις (Αμερική μόνο φυσικά) αλλά εκεί έβγαζε ένδειξη στο καντράν για steering lock. Γενικά σε θέματα ασφαλείας δεν γνωρίζω με ποιά λογική "χρεώνουν", ειδικά μιας και αν γίνει η στραβή είναι υπόλογοι.

To ανταλλακτικό σαν ανταλλακτικό εγώ το βλέπω στα 1150 ευρώ (ως 1300 γιατί δεν ξέρω ποιόν ακριβώς κωδικό φοράς) και τα θεωρώ υπερβολικά πολλά τα λεφτά που σου ζητάνε! 

Όπως και να έχει είναι υποχρεωμένοι ΑΥΤΟΙ να βρουν τη λύση, και εγώ στη θέση σου θα επικοινωνούσα απευθείας με κοσμοκάρ, και σίγουρα θα απέφευγα την συγκεκριμένη αντιπροσωπεία!!

Link to comment
Share on other sites

142 ευρω μου χρέωσαν σήμερα την μπαταρία, κκαι 52 χτες η αναβάθμιση εγκεφάλου κρεμαριέρας συν 1680 η κρεμαριέρα παμε για 2000 χωρίς εγκέφαλο


Βασικά εκεί πέρα που πας σε κοροϊδεύουν κανονικά.
Πάνε σε κάποιο άλλο συνεργείο.
Αυτή θα σε ξεζουμίσουν να σου πάρουν όσο πιο πολλά λεφτά μπορούν.

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.