Jump to content
cjgeorgio

Dectane for CC

Recommended Posts

Έβαλα τα φανάρια της Dectane στο αμαξί μου.. Το οπτικό αποτέλεσμα είναι πολύ κάλο. Με τέτοια φανάρια έπρεπε να βγαίνει από το εργοστάσιο. Τα έβαλε ο φανοπειός μιας και έκανα κάτι γρατζουνιές που είχα και τώρα θα πάει στον ηλεκτρολόγο για να συνδέσει τα led φώτα ημέρας.
Λάμπες στην μεσαία σκάλα έχω Philips Crystal vision.
Θα δω πως βαράει με αυτές στο σκοτάδι και αν αξίζει η όχι να βάλω ξένον στην μεσαία σκάλα.4b22b98b50b3a095ac073a55b1ad99e8.jpgc185cbcbc3488e9e04772e4f650fde4f.jpg24e3c93981c186c7de82fdb2d7ce769b.jpg5c3d12786c7ce76573a34dad33e9c98f.jpg70dcba41e9bf9173053d48e7e7596f2d.jpg0872627ca0ee107630fbea7242357b6c.jpgd808f2b80b246c568166650bd48baa59.jpg
 
Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
 


  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μερικές ακόμα φωτογραφίες31ca604be6825ca169e1d45e8e6ece63.jpg2023bda147e9c1580d4118776548825c.jpg7fb035efc674a68c25eecc6796a31a97.jpg706b18c6852dd17188432b9b1d08d9fc.jpg

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Τα DRL παίρνουν ρεύμα από της ψείρες.
Ξέρετε αν υπάρχει μέσω VAGCOM επιλογή οι ψείρες μόνο μπροστά να ανάβουν συνέχεια;b477460dde1d4230d6c44b1d749554e8.jpg

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ουάου. Άναψες φωτιές τώρα λέμε. Απλά φανάρια είχες πριν σωστά; Όχι εργοστασιακά ξένον;
Χάζεψα λίγο το site. Αυτά έβαλες;
http://www.dectane-tuning.com/dayline-headlights-vw-passat-3c-05-10-drl-optic-black-swv29dgxb_37320.html

Link to comment
Share on other sites

Ουάου. Άναψες φωτιές τώρα λέμε. Απλά φανάρια είχες πριν σωστά; Όχι εργοστασιακά ξένον;
Χάζεψα λίγο το site. Αυτά έβαλες;
http://www.dectane-tuning.com/dayline-headlights-vw-passat-3c-05-10-drl-optic-black-swv29dgxb_37320.html


Απλά φανάρια είχα.
Ναι από την Dectane τα πείρα.
Καμία ιδέα για εμάς με τα απλά τα φανάρια;
Άμα το αμάξι μου είχε xenon από το εργοστάσιο θα υπήρχε αυτή η επιλογή;
Τι κάνω τώρα εγώ;;;

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τα απλά έχω κι εγώ γι'αυτό σε ρώτησα για επιβεβαίωση. Πολύ όμορφα σου έκατσαν!!
Θα ρωτήσω τον μηχανικό μου αν παίζει πατέντα vagcom. Να πάρεις ξεχωριστή παροχή από την μπαταρία για τα drl δεν παίζει; Ή μήπως μπαίνει ο διακόπτης των audi που έχει θέση drl;

Link to comment
Share on other sites

Μία ακόμα ερώτηση. Διακρίνω καλά από τις φωτό; Με αυτά τα φανάρια χάνεις τη λάμπα στροφής;


Όχι υπάρχει και η λάμπα στροφής.

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τα απλά έχω κι εγώ γι'αυτό σε ρώτησα για επιβεβαίωση. Πολύ όμορφα σου έκατσαν!!
Θα ρωτήσω τον μηχανικό μου αν παίζει πατέντα vagcom. Να πάρεις ξεχωριστή παροχή από την μπαταρία για τα drl δεν παίζει; Ή μήπως μπαίνει ο διακόπτης των audi που έχει θέση drl;


Η φύσα είναι ίδια με την μαμά.
Τα DRL παίρνουν ρεύμα από της ψείρες.
Απλά ήθελε να βάλω αντιστάσεις γιατί μετά από 5 δευτερόλεπτα έσβηναν και άναβε λαμπάκι καμένης λάμπας στο καντράν. Με της αντιστάσεις ανάβουν κανονικά με της ψηρες. Τώρα αν πάρουν χωριά ρεύμα όπως λες όπως έχω τα DRL στα προβολάκια τι θα γίνει με το ρεύμα για της ψείρες; για αυτό μόνο μέσω VAGCOM.. Θέλει ψάξιμο..

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

αφού τα πήρες που τα πήρες από αυτούς, γιατί δεν τους στέλνεις ένα e-mail να σου εξηγήσουν;;;;

Άσχετο, να βάλεις μεμβράνη μπροστά Γιώργο μην σου "θολώσουν" κατευθείαν, γιατί από ότι είχα ακούσει το πλαστικό κρύσταλλο μπροστά στα Dectane δεν είναι το ίδιο σκληρό με το εργοστασιακό της Marelli.

 

Link to comment
Share on other sites

αφού τα πήρες που τα πήρες από αυτούς, γιατί δεν τους στέλνεις ένα e-mail να σου εξηγήσουν;;;;

Άσχετο, να βάλεις μεμβράνη μπροστά Γιώργο μην σου "θολώσουν" κατευθείαν, γιατί από ότι είχα ακούσει το πλαστικό κρύσταλλο μπροστά στα Dectane δεν είναι το ίδιο σκληρό με το εργοστασιακό της Marelli.
 


Τα φανάρια είναι έτσι ώστε να δουλεύουν τα DRL με της ψείρες. Δεν ήξερα από πιο πριν πως είναι μιας και κανένας δεν είχε βάλει. Υπέθετα θα έχει άλλη γραμμή για τα DRL. Στην Carner Θεσσαλονίκη με έβαλαν αντιστάσεις για να ανάβουν κανονικά και να μην σβήνουν. Όταν τους είπα αν υπάρχει τρόπος να τα κάνω να ανάβουν συνέχεια με είπαν να προσέχω μην με καούν αν ανάβουν συνέχεια όπως θέλω. Καίγονται τόσο εύκολα τα LED;

Η μεμβράνη για προστασία δεν την βάζουν; Για να μην θαμπώνουν η τίποτα άλλο θέλω να βάλω μεμβράνη..

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

μεμβράνη για να μην χαραχθουν/θαμπώσουν από σκόνες/χτυπηματακια κλπ

 

Link to comment
Share on other sites

Α.... να βάλω... οδηγούσα και είδα να μην βάλεις... χαχαχαχαχχα

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

New look.a546eb13c8e2775943f1170ccb627d39.jpgbe7d5e6474008230b1d1e2eaa3020e80.jpg0ae23bd389db5cf350908e150b8ba11c.jpgb91e4de58b15f4d48f00ac71f9a0222d.jpg

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

το χες που το χες στο λαμαρινα...
δεν πας παλι να τους πεις εκει να στα βερνικοσουν? 


Το έκανε βερνίκι.

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

εισαι κομπλε τοτε.
τα εξισε πριν τα βερνικωσει?


Κανονικότατα. Έσβησε και ότι διχρωμιες είχε από μαλακίες πιο παλιών που το έπαιζαν φανοποιοι

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γιώργο στο θεμα που αφορά τα φώτα ημέρας υπάρχουν πληροφορίες για το πως μπορείς να αλλάξεις την κωδικοποίηση ώστε τα φώτα στροφής να λειτουργούν ως φώτα ημέρας και έτσι να πάρεις το σωστό ρεύμα στα λεντάκια σου...

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο στο θεμα που αφορά τα φώτα ημέρας υπάρχουν πληροφορίες για το πως μπορείς να αλλάξεις την κωδικοποίηση ώστε τα φώτα στροφής να λειτουργούν ως φώτα ημέρας και έτσι να πάρεις το σωστό ρεύμα στα λεντάκια σου...


Αν πάρω όμως ρεύμα από τα φώτα στροφής για να τα δώσω στα λεντάκια τότε όταν θα στρίβω τι θα γίνεται; Θα στρίβω και θα ανάβουν τα λεντάκια.
Και αν δώσω από αλλού γραμμή μόνιμα να ανάβουν τα λεντάκια όπως έχω στα λεντάκια κάτω στα προβολάκια το ρεύμα που θα έρχεται από τις ψείρες τι θα γίνεται; Θα με ανάβει σφάλμα.
Το αμάξι που έχει εργοστασιακά ξένον έχει επιλογή για φώτα ημέρας το αμάξι με τα απλά φανάρια δεν έχει νομίζω.
Αν αλλάξω τον διακόπτη από τα φώτα και βάλω διακόπτη από αμάξι με Ξένων το οποίο δεν διαθέτει επιλογή για ψείρες μήπως τότε έχει επιλογή μέσω Vagcom να το δώσω;

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Όσο θα έχεις τον διακόπτη στο off θα είναι αναμένα τα λεντ σαν φώτα ημέρας. Όταν θα εχεις αναμένα φώτα τότε στις στροφές θα ανάβουν τα λεντ. Τα φωτιστικά σου τώρα έχουν λάμπες στροφής;

Link to comment
Share on other sites

Όσο θα έχεις τον διακόπτη στο off θα είναι αναμένα τα λεντ σαν φώτα ημέρας. Όταν θα εχεις αναμένα φώτα τότε στις στροφές θα ανάβουν τα λεντ. Τα φωτιστικά σου τώρα έχουν λάμπες στροφής;


Εννοείται ότι έχουνε φώτα για στροφή στα φανάρια που φοράω. Είναι ίδια με τα μαμά παίρνει κανονικά όλες τις λάμπες.
Οταν θα έχω αναμμένα τα φώτα τότε στης στροφές θα ανάβουν τα led;
Τα μπέρδεψες λίγο.
Όταν θα στρίβω θα ανάβουν κανονικά οι λάμπες οι οποίες είναι για τη στροφή.
Τα led ανάβουν με τις ψείρες αρα ανάβουνε συνέχεια είτε είναι οι ψείρες αναμμένες είτε έχω και τα φώτα αναμμένα δεν πρόκειται να σβήσουν ποτέ παρά μόνο όταν τα φώτα είναι σβηστά.
Το θέμα είναι αν υπάρχει επιλογή σαν φώτα ημέρας να ανάβουν μόνο οι ψείρες μπροστά χωρίς να ανάβουν οι λάμπες πίσω όταν ο διακόπτης είναι στην επιλογή auto.

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αν ενεργοποιήσεις την επιλογή φώτα ημέρας από τον εγκέφαλο τότε οσο έχεις τον διακόπτη κλειστό θα δίνει ρεύμα στις λάμπες στροφής. Από αυτό το ρεύμα μπορείς να κλέψεις ώστε να τροφοδοτήσεις τα λεντ. Ετσι την ημέρα θα είναι αναμμένα τα λεντ χωρίς τα πίσω φώτα.

Όταν ανοίγεις τον διακόπτη τότε θα σβήνουν τα λεντ. Στις στροφές όμως θα ανάβουν οι λάμπες στροφής οπότε θα παίρνουν ρεύμα και τα λεντ και θα ανάβουν μαζί με τα φώτα στροφής.

Link to comment
Share on other sites

Αν ενεργοποιήσεις την επιλογή φώτα ημέρας από τον εγκέφαλο τότε οσο έχεις τον διακόπτη κλειστό θα δίνει ρεύμα στις λάμπες στροφής. Από αυτό το ρεύμα μπορείς να κλέψεις ώστε να τροφοδοτήσεις τα λεντ. Ετσι την ημέρα θα είναι αναμμένα τα λεντ χωρίς τα πίσω φώτα.
Όταν ανοίγεις τον διακόπτη τότε θα σβήνουν τα λεντ. Στις στροφές όμως θα ανάβουν οι λάμπες στροφής οπότε θα παίρνουν ρεύμα και τα λεντ και θα ανάβουν μαζί με τα φώτα στροφής.


Θα φαίνεται λίγο καρναβαλίστικο όμως έτσι. Τα φώτα ημέρας είναι για να ανάβουν και με σβηστεί την μεσαία σκάλα αλλά και όταν ανάβουν τα φώτα να μένουν αναμμένα. Θα τα αφήσω έτσι όπως είναι αφού μάλλον δεν υπάρχει κωδικοποίηση και θα τα ανάβω με της ψείρες.

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Dectaned7ec7476908f6b39b2af47915fd17b46.jpgfc3490ba1b3828411c7223dd47066f9f.jpg9bd87fdf4d5119407418727deff3a7cf.jpg

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.