Jump to content
Kostas1975

Προβλημα turbo

Recommended Posts

Καλησπερα παιδια ειμαι καινουριος στο  forum, εχω το τιγκουαν μοντελο 2009, ξαφνικα οταν παταω γκαζι εκει που παει να επιταχυνει κανει ενα κοψιμο και σταματαει να ακουγεται ο χαρακτιριστικος ηχος του τουρμπο, εχω προβληματιστει πολυ , καμια ιδεα !!!!!

Να αρχισω να ανησυχω ???

Ευχαριστω εκ των προτερων.

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και να ανησυχήσεις. Τι σου είπανε στο συνεργείο σου; Άναψε check engine;


Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

αν ακούς σφύριγμα έντονο σαν σκούπα ηλεκτρική, είναι τουρμπίνα.

Λογικά έχει ρημάξει και το cartridge & φτερωτή.

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν ακούγεται σφύριγμα, εγώ λέω μήπως είναι η βαλβίδα του τούρμπο ,το περίεργο είναι ότι μετά που έβαλα βενζίνη από δικό μου πρατήριο σταμάτησε να το κάνει , πριν είχα βάλει από εθνική οδό αναγκαστικά.

Η ερώτηση μου είναι όταν χαλάσει η βαλβίδα του τούρμπο τι συμπτώματα έχει ?

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

λόγω καυσίμων υπάρχουν τόσο στα πετρελαιοκινητα οσο και στα βενζινοκίνητα προβλήματα με τις τουρμπίνες πολλά.

 

Δυστυχως νοθεύουν και την βενζίνη περισσότερο απο το πετρέλαιο πλέον

Να πας οπωσδηποτε για ελεγχο της τουρμπινας

Link to comment
Share on other sites

Ρεσεις τι του λετε του παιδιου για ελενχους τουρμπινας οπωσδηποτε και χαλασμενες φτερωτες, πρωτα θα παει σε διαγνωστικο να δει τι βλαβη ειναι, και μετα αναλογα θα πραξει, το οτι σταματαει για καποιο λογο να τουρμπιζει σημαινει οτι πεφτει σε safemode γιατι βλεπει καποιο σφαλμα. Πρωτα διαγνωστικο.

Edited by dasauto
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ο ελεγχος τις τουρμπινας φιλε μου αυτο σημαινει.

Δεν του ειπαμε να την αλλαξει προς θεου ξερουμε τι γραφουμε

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας...

Ένα περίεργο πράγμα ...εχτές μόνο μου του εκανε και όπως είπα και πιο πάνω με το που έβαλα  βενζινη αφού το είχα αφήσει να αδειάσει , δεν το ξαναέκανε 

Το έλιωσα σήμερα και ο ήχος του και η δύναμη του σαν καινούριο ...

Τι να πω δεν ξέρω ...δεν βρήκα χρόνο να το πάω για έλεγχο αλλά το θετικό είναι ότι δεν άκουσα ποτέ ήχο σαν ηλεκτρική σκούπα που ανέφερε ο φίλος πιο πάνω και θεωρώ ότι μια  βλαβη της τουρμπινας ειναι κατι μόνιμο και όχι μια το κάνει και μια όχι..

Αλλα η μεγάλη μου έκπληξη και απορία είναι μπορούν οι βενζίνες να έχουν τόσο μεγάλη διαφορά η ακομα και  να τις νοθεύουν ...???

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.