Jump to content
Ilias Avgeris

κάμερα καταγραφής

Recommended Posts

Κάποια στιγμή που το είχα ψάξει η κάμερα καταγράφει μόνο εν κίνηση για να πέρνει ρεύμα από την μπαταρία του αυτοκινήτου μόλις σβήσεις την μηχανή σβήνει και αυτή....

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ψαξε ebay mobius camera, δες βιντεακια στο youtube.

Edited by dasauto
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το 2009 αν θυμάμαι καλά πήραμε 2 κάμερες Camball της Κορεάτικης Starnex. Είναι μαύρη σε σχήμα μπάλας του πινγκ πονγκ, παίρνει κάρτα micro sd, υπάρχει βάση στήριξης σε σχήμα τετραγώνου όπου μέσα μπαίνει και κάθεται η κάμερα, εκτός και τη θέλει ο χρήστης σκέτη να τη βάλει σε καμιά γλάστρα για το σπίτι μιας και καμουφλάρεται πολύ καλά. Στο αμάξι κάθεται μέσα στη βάση της με ταινία διπλής όψης και χρησιμοποιείται από απλή καταγραφή σε μια ωραία βόλτα, σε κάποιο ταξίδι κτλ μέχρι για λόγους ασφαλείας, "βλέπει" αρκετά καλά και τη νύχτα αλλά με λιγότερα fps. Τότε τις είχαμε πάρει για τις νυχτερινές μας εξορμήσεις μέχρι που άρχισαν τα smartphones να μπαίνουν για τα καλά στο παιχνίδι της βιντεοσκόπησης οπότε οι κάμερες επέστρεψαν στα κουτιά τους. Πάντως η κύρια χρήση τους είναι ως κάμερες παρακολούθησης.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Κοίτα στο YouTube και πάρε μια καλή. Εγώ έχω εδώ και χρόνια στο αμάξι μου. Τώρα πήρα μία πιο καλή την Α119S. Δες μερικά βίντεο.0cd30e7e03a11626f653a92a07ab6a42.jpg2fee6eeb9ef339d226a9dbb3d5357483.jpg

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έψαξα στο eBay και έχω μπερδευτεί. Θέλω να βάλω μια κάμερα αλλά να λειτουργεί με επαναφορτιζόμενες μπαταρίες ώστε να μην έχω καλώδια κρεμασμένα στο αυτοκίνητο. Υπάρχει κάτι παρόμοιο ;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έψαξα στο eBay και έχω μπερδευτεί. Θέλω να βάλω μια κάμερα αλλά να λειτουργεί με επαναφορτιζόμενες μπαταρίες ώστε να μην έχω καλώδια κρεμασμένα στο αυτοκίνητο. Υπάρχει κάτι παρόμοιο ;


Sent from my iPhone using Tapatalk


Όλες οι κάμερες είναι με καλώδιο για αναπτήρα. Εσύ αν θέλεις το περνάς από πάνω να μην φαίνεται και παίρνεις ρεύμα από της ασφάλειες.

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αυτή που γράφω πιό πάνω διαθέτει επαναφορτιζόμενη με 2,5 ώρες αυτονομία καταγραφής. Ταυτόχρονα, προεραιτικά μπορεί να συνδέεται και στον αναπτήρα, αν ο χρήστης θέλει να βιντεοσκοπήσει χωρίς να τον περιορίζει η αυτονομία, π.χ. σε κάποιο ταξίδι. Η micro sd είναι 2Gb επεκτάσιμη στα 16. Στο καινούργιο μοντέλο έχουν κάνει βελτιώσεις και έχουν αλλάξει και τη βάση που απ' ότι βλέπω έχει πιό μοντέρνα σχεδίαση. Αν διαβάσεις reviews θα δεις θετικά και αρνητικά σχόλια, εμείς είχαμε μείνει ικανοποιημένοι από το τότε μοντέλο. Τσέκαρε τι περιλαμβάνεται στη συσκευασία και τι πρέπει να αγοράσεις ξεχωριστά, αν ενδιαφέρεσαι. Πρόχειρα που κοίταξα σαν να είδα ότι η βάση στήριξης για το αμάξι δεν περιλαμβάνεται. Οι δικές μας την είχαν μέσα. Ψάξε την σαν Starnex Camball SG31 Spy Camera αυτό είναι το νέο μοντέλο. Να ξέρεις είναι ακριβή κάμερα, γι' αυτό ίσως καλύτερα από ebay, amazon κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Αυτή που γράφω πιό πάνω διαθέτει επαναφορτιζόμενη με 2,5 ώρες αυτονομία καταγραφής. Ταυτόχρονα, προεραιτικά μπορεί να συνδέεται και στον αναπτήρα, αν ο χρήστης θέλει να βιντεοσκοπήσει χωρίς να τον περιορίζει η αυτονομία, π.χ. σε κάποιο ταξίδι. Η micro sd είναι 2Gb επεκτάσιμη στα 16. Στο καινούργιο μοντέλο έχουν κάνει βελτιώσεις και έχουν αλλάξει και τη βάση που απ' ότι βλέπω έχει πιό μοντέρνα σχεδίαση. Αν διαβάσεις reviews θα δεις θετικά και αρνητικά σχόλια, εμείς είχαμε μείνει ικανοποιημένοι από το τότε μοντέλο. Τσέκαρε τι περιλαμβάνεται στη συσκευασία και τι πρέπει να αγοράσεις ξεχωριστά, αν ενδιαφέρεσαι. Πρόχειρα που κοίταξα σαν να είδα ότι η βάση στήριξης για το αμάξι δεν περιλαμβάνεται. Οι δικές μας την είχαν μέσα. Ψάξε την σαν Starnex Camball SG31 Spy Camera αυτό είναι το νέο μοντέλο. Να ξέρεις είναι ακριβή κάμερα, γι' αυτό ίσως καλύτερα από ebay, amazon κτλ.


Αυτές οι κάμερες που λες δεν είναι για το αμάξι. Για αμάξι θέλει Dash cam σαν αυτή που είπα. Με το που ανάβουν να γράφουν και με το που κόβεται το ρεύμα να σταματάνε να γράφουν. Οι dash cam έχουν loop δλδ με το που γεμίσει η μνήμη σβήνει το παλιό φάκελο για να δημιουργήσει καινούργιο.

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και για αμάξι κάνει, η βάση στήριξης "vehicle pack" που διαθέτει είναι για οχήματα είτε ως surveillance με motion detection είτε ως απλό recorder για ταξίδια και βόλτες. Άλλες χρήσεις είναι για extreme sports και surveillance για το μωρό ή γενικά για την ασφάλεια του σπιτιού. Δεν είναι αποκλειστικά για αμάξι δηλαδή.

Ωραίο το loop, δεν ξέρω αν το διαθέτει το νέο μοντέλο της Camball δεν το έχω ψάξει.

edit: "In Vehicle Recording mode, the CamBall records via motion detection when the ignition is turned off, and it records continuously when the vehicle is running"

edit 2: Λοιπόν την έψαξα αυτή που λες, πολύ καλή η κάμερά σου cjgeorgio και πολύ καλό value, καλύτερα αυτή να πάρεις OP. Είναι ιδανική λύση για τον λόγο που τη θες. :good:

Edited by DarkX
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.