Jump to content
Guest Polakias TDI

Κλαπέτο ανακύκλωσης - κλιματισμός

Recommended Posts

Guest Polakias TDI

Καλησπέρα παίδες.

Polo 1.4 TDI 75ps, 2015 με 4ετή εγγύηση.

Σήμερα το απόγευμα μπαίνοντας στο αυτοκίνητο και ανοίγοντας τον κλιματισμό, άκουσα έναν ήχο σαν τρρρρρρρρεερ. Κατάλαβα πως προερχόταν από κλιματισμό. Απενεργοποίησα την ανακύκλωση, εξαφανίστηκε ο ενοχλητικός θόρυβος. Ξαναπατάω το κουμπί της ανακύκλωσης, κάνει ένα τακ κάπου πίσω από το ταμπλό/κάτω από ντουλαπάκι και επανήλθε το τρρρρρρρρ.

Οι θόρυβοι σίγουρα έχουν σχέση με το κλαπέτο ανακύκλωσης του κλιματισμού, έκανα τις σχετικές δοκιμές.

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι το εξής:

Έχω ακόμα εγγυηση. Αν για να σταματήσουν οι θόρυβοι απαιτείται η αντικατάσταση του κλαπέτου, πρέπει να βγει το ταμπλό για να αντικατασταθεί το κλαπέτο ή όχι; Τι λέτε να κάνω;

Για να είμαι ειλικρινής, δεν έχω καμια διάθεση να μπλέξω με συνεργεία, έστω και αν είναι εργασία σε εγγύηση. Η ανακύκλωση και γενικοτερα ο κλιματισμός δουλεύει μια χαρά. Απλά πέρα από τον ψιλοεκνευρισμό από τους θορύβους, σκέφτομαι μήπως το πρόβλημα/θόρυβοι επιδεινωθούν ή δε δουλεύει η ανακύκλωση κάποια στιγμή. 

ΥΓ: έψαξα όσο πιο βαθιά μπορούσα αν έχει τραβήξει κάτι ο αεραγωγός της ανακύκλωσης και προκαλεί το όλο θέμα, αλλά δε βρήκα κάτι.

Edited by Polakias TDI
Link to comment
Share on other sites

Guest Polakias TDI

Ο θόρυβος συνέχιζε κανονικά, αυτό το "τακ", μέχρι σήμερα που πλέον, στην επαναφορά του, το κλαπέτο κάνει πολλαπλά συνεχόμενα "τακ τακ τακ" μέχρι να κλείσει. Επιδεινώθηκε το πρόβλημα, όπως είχα προβλέψει.

Στο πρόσφατο σέρβις ο υπεύθυνος μου είχε πει τα παραπάνω, πρέπει να βγει το ταμπλό για να διορθωθεί/αντικατασταθεί το κλαπέτο.

Για εγγύηση, αν και είμαι ακόμα εντός, απ' ό,τι κατάλαβα, δεν υπάρχει διάθεση ώστε να δικαιολογηθεί, λες και το προκάλεσα εγώ.

 

Αντιμετωπίζει/αντιμετώπιζε κάποιος φίλος παρόμοιο θέμα & αν ναι, πώς το έλυσε;

Link to comment
Share on other sites

Με την πτώση της θερμοκρασίας συνήθως είναι πιο έντονο και σε πολλά αυτοκίνητα όταν ζεστάνει ο καιρός υποχωρεί.

Στο κάνει πάντα ?

Link to comment
Share on other sites

Guest Polakias TDI

Καλημέρα. Από χθες που το παρατήρησα, μου κάνει ένα "τακ" με το που πατάει την ανακύκλωση & στην επαναφορά, το παρατεταμένο "τακ".

Οκ, μπορώ να μάθω με αυτό, αλλά το θέμα είναι αν πρέπει να μάθω με αυτό. Είναι δυνατόν να μην καλύπτεται από την εγγύηση ρε γαμώτο (πέρα από το ότι πρέπει να ξηλωθεί το ταμπλό, όπως μου είπαν);

Edited by Polakias TDI
Link to comment
Share on other sites

Guest Polakias TDI

Επαναφέρω το θέμα απλά για να μην κοροϊδευόμαστε & μεταξύ μας.

Από το σχετικό βίντεο:

https://youtu.be/uOJ2aVm1sLc

φαίνεται ξεκάθαρα πως πρέπει να βγει μόνο το ντουλαπάκι για να έχεις πρόσβαση στο μοτέρ ανακύκλωσης αέρα & όχι το ταμπλό.

Εχω εκνευριστεί αφάνταστα με το συνεργείο που πάω, μιας & μόλις συνειδητοποίησα πως απλά δεν ήθελε να περάσει το μοτέρ στην εγγύηση ή βαριόντουσαν να το αλλάξουν.

Ο θόρυβος συνεχίζει ακόμα, δίχως καμία αλλαγή.

Έμαθα να ζω με το πρόβλημα, αλλά την κοροϊδία δεν την ανέχομαι.

Edited by Polakias TDI
Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβα γιατι τους την χαριζεις. Θα πας και θα απαιτησεις να λειτουργει το αυτοκινητο σου οπως προβλεπεται. Αυτη τη στιγμη δε συμβαινει κ ειναι υποχρεωμενοι να το διορθωσουν οπως προβλεπεται απο την εγγυηση - προκειται για μηχανικη βλαβη. Δεν καταλαβαινω το λογο να αναγκαζεσαι να το υπομενεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest Polakias TDI
51 λεπτά πριν , spdrosin said:

Δεν καταλαβα γιατι τους την χαριζεις. Θα πας και θα απαιτησεις να λειτουργει το αυτοκινητο σου οπως προβλεπεται. Αυτη τη στιγμη δε συμβαινει κ ειναι υποχρεωμενοι να το διορθωσουν οπως προβλεπεται απο την εγγυηση - προκειται για μηχανικη βλαβη. Δεν καταλαβαινω το λογο να αναγκαζεσαι να το υπομενεις.

Αντιλαμβάνομαι τον τρόπο που μου το λες & σε ευχαριστώ πολύ. Το ψιλοαπαίτησα, αρνήθηκαν & το υπομένω. Το θέμα είναι πως, από τη στιγμή που μου λένε (στο συνεργείο που πάω από τη στιγμή της αγοράς) πως δεν περνιέται στην εργοστασιακή εγγύηση (που ισχύει ακόμα), τι άλλο μου μένει από το να πληρώσω για να το φτιάξω; (αν έχω & αν θέλω/πρέπει να τα διαθέσω για αυτό το λόγο)

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago , Polakias TDI said:

Αντιλαμβάνομαι τον τρόπο που μου το λες & σε ευχαριστώ πολύ. Το ψιλοαπαίτησα, αρνήθηκαν & το υπομένω. Το θέμα είναι πως, από τη στιγμή που μου λένε (στο συνεργείο που πάω από τη στιγμή της αγοράς) πως δεν περνιέται στην εργοστασιακή εγγύηση (που ισχύει ακόμα), τι άλλο μου μένει από το να πληρώσω για να το φτιάξω; (αν έχω & αν θέλω/πρέπει να τα διαθέσω για αυτό το λόγο)

Τι ευχαριστεις, πλακα κανεις; Καλα μας δουλευουν; Δε μπορω να καταλαβω, για ποιο λογο ισχυριζονται πως δεν ισχυει η εργοστασιακη εγγυηση για τη βλαβη που σου εχει προκυψει. 

Link to comment
Share on other sites

Guest Polakias TDI
22 λεπτά πριν , spdrosin said:

Τι ευχαριστεις, πλακα κανεις; Καλα μας δουλευουν; Δε μπορω να καταλαβω, για ποιο λογο ισχυριζονται πως δεν ισχυει η εργοστασιακη εγγυηση για τη βλαβη που σου εχει προκυψει. 

Παρομοίως, ούτε εγώ. Να σου πω την αλήθεια, δε μου είπαν & κάποιο συγκεκριμένο λόγο για να με πείσουν γιατί δεν περιλαμβάνεται.

Anyway, επειδή γενικά προσπαθώ να αποφεύγω & τα συνεργεία για τη δική μου ψυχική υγεία & ηρεμία, θα κάνω μια τελευταία απόπειρα κάποια στιγμή που θα είμαι κοντά στο συνεργείο & θα δείξει. Προς το παρόν, υπομονή, μεγάλη αρετή...

Link to comment
Share on other sites

On 9/7/2018 at 6:21 ΜΜ, spdrosin said:

Τι ευχαριστεις, πλακα κανεις; Καλα μας δουλευουν; Δε μπορω να καταλαβω, για ποιο λογο ισχυριζονται πως δεν ισχυει η εργοστασιακη εγγυηση για τη βλαβη που σου εχει προκυψει. 

 

On 9/7/2018 at 6:45 ΜΜ, Polakias TDI said:

Παρομοίως, ούτε εγώ. Να σου πω την αλήθεια, δε μου είπαν & κάποιο συγκεκριμένο λόγο για να με πείσουν γιατί δεν περιλαμβάνεται.

Anyway, επειδή γενικά προσπαθώ να αποφεύγω & τα συνεργεία για τη δική μου ψυχική υγεία & ηρεμία, θα κάνω μια τελευταία απόπειρα κάποια στιγμή που θα είμαι κοντά στο συνεργείο & θα δείξει. Προς το παρόν, υπομονή, μεγάλη αρετή...

 

Θα σας πω εγώ. Γιατί μας περνάνε για ζώα με ρούχα. Γι' αυτό. Γιατί δεν εφαρμόζουμε ποτέ το name and shame που κάνουν στο εξωτερικό. Κι βέβαια γιατί δεν τους έχουμε ξεσκίσει στις αγωγές μέσω δικηγόρων.

 

Και για να μη νομίζετε ότι μόνο στη VW είναι χάλια η κατάσταση σας βεβαιώ ότι και στη Skoda το ίδιο ισχύει. Εμένα μου αρνήθηκαν την καδένα χρονισμού γιατί το πλαίσιο μου δεν ήταν μέσα στα πλάισια που εξέδωσε το εργοστάσιο. Όσο ήμουν εντός εγγύησης μου έλεγαν ότι είναι φυσιολογικός ο θόρυβος και μόλις έληξε μου έσκασαν το παραμύθι.

 

Και οι απαντήσεις του εργοστασίου σε ερωτήσεις για τις διαστάσεις ελαστικών, απλά ανέκδοτο.

 

Link to comment
Share on other sites

Επιβεβαιώνο και εγώ ότι για να αλλάξεις το κλαπετο το μόνο που χρειάζεται είναι να βγει το ντουλάπι από την μεριά του συνοδού.

 

Μου το άλλαξαν εμένα στα πλαίσια της εγγύησης που είχε το αμάξι μου τότε.

 

Το πρόβλημα σε εμένα δεν ήταν το κλαπετο. Αλλά ήταν από αλλού.

 

Αλλά η αντιπροσωπεία επέμενε ότι είναι αυτό και έτσι μου το άλλαξαν.

 

Είναι βαριά βαριά, μια ώρα δουλειά.

 

Δεν είναι κάτι δύσκολο τέσσερις βίδες βγάζει και βάζεις το άλλο και τέλος.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα να κάνω μια μικρή ενημέρωση, προς αποφυγή παρεξηγήσεων,  το polo 6r που είχα και γενικά τα 6r δεν είχαν η έβγαλαν κάποιο πρόβλημα με το κλαπετο του αέρα.

 

Το δικό μου το άλλαξαν χωρίς να υπάρχει λόγος,  είχα ένα σφύριγμα το οποίο ακουγόταν από την μεριά του συνοδηγού.

Μόνο όταν έβαζα το AC , το πήγα Στην vw το κοίταξαν και είπαν ότι είναι το κλαπετο μου. 

 

Που τελικά το πρόβλημα δεν ήταν ούτε καν το κλαπετο , ο ήχος ήταν σαν να κάνει εκτόνωση η καμπίνα όταν δούλευε το κλιματιστικό.

 

Και η ετια ήταν η αεραγωγοι της καμπίνας που είναι πίσω στον προφυλακτήρα του αμαξιού. Στο σασί συγκεκριμένα από εκεί διοχετεύεται ό αέρας της καμπίνας

 

Αλλά στην vw επέμεναν ότι είναι το κλαπετο του AC. 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν , gousias said:

Το κλαπέτο αν δεν αλλαχθεί θα δημιουργηθεί κάποιο πρόβλημα;

Αν εχουν σπάσει τα φτερά που έχει ,όταν θα το ανάβεις δεν θα σου φέρνει αέρα.

 

Το άλλο είναι να κάνει θόρυβο από το ρουλεμάν που έχει και να είναι ενοχλητικό. 

 

Link to comment
Share on other sites

On 13/7/2017 at 9:00 ΜΜ, Polakias TDI said:

Καλησπέρα παίδες.

Polo 1.4 TDI 75ps, 2015 με 4ετή εγγύηση.

Σήμερα το απόγευμα μπαίνοντας στο αυτοκίνητο και ανοίγοντας τον κλιματισμό, άκουσα έναν ήχο σαν τρρρρρρρρεερ. Κατάλαβα πως προερχόταν από κλιματισμό. Απενεργοποίησα την ανακύκλωση, εξαφανίστηκε ο ενοχλητικός θόρυβος. Ξαναπατάω το κουμπί της ανακύκλωσης, κάνει ένα τακ κάπου πίσω από το ταμπλό/κάτω από ντουλαπάκι και επανήλθε το τρρρρρρρρ.

Οι θόρυβοι σίγουρα έχουν σχέση με το κλαπέτο ανακύκλωσης του κλιματισμού, έκανα τις σχετικές δοκιμές.

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι το εξής:

Έχω ακόμα εγγυηση. Αν για να σταματήσουν οι θόρυβοι απαιτείται η αντικατάσταση του κλαπέτου, πρέπει να βγει το ταμπλό για να αντικατασταθεί το κλαπέτο ή όχι; Τι λέτε να κάνω;

Για να είμαι ειλικρινής, δεν έχω καμια διάθεση να μπλέξω με συνεργεία, έστω και αν είναι εργασία σε εγγύηση. Η ανακύκλωση και γενικοτερα ο κλιματισμός δουλεύει μια χαρά. Απλά πέρα από τον ψιλοεκνευρισμό από τους θορύβους, σκέφτομαι μήπως το πρόβλημα/θόρυβοι επιδεινωθούν ή δε δουλεύει η ανακύκλωση κάποια στιγμή. 

ΥΓ: έψαξα όσο πιο βαθιά μπορούσα αν έχει τραβήξει κάτι ο αεραγωγός της ανακύκλωσης και προκαλεί το όλο θέμα, αλλά δε βρήκα κάτι.

Καλησπερα. Βρήκες τελικά κάποια λυση. Τα ίδια από εχθές κ σε εμένα 

Link to comment
Share on other sites

Guest Polakias TDI
4 hours ago , mordor said:

Καλησπερα. Βρήκες τελικά κάποια λυση. Τα ίδια από εχθές κ σε εμένα 

Καλησπέρα. Δε σας έχω πει το καλύτερο ε;

Μετά από διάφορες επισκέψεις & πίεση, μου είπαν πως έχει αλλάξει η πολιτική της εγγύησης πλέον. Ακούστε να δείτε να καραφλιάσετε: μπορούμε να το βγάλουμε ένα βίντεο, να το στείλουμε εκεί που πρέπει, αλλά μόνο αφού παραγγείλουμε το υλικό. Θα έρθει, θα πληρωθεί, θα εγκατασταθεί & αν απαντήσουν θετικά, τότε με κάποιο τρόπο θα επιστραφούν τα χρήματα.

Συμπερασμα: δεν έκανα τίποτα, δεν πρόκειται ποτέ των ποτών να ξανακάνω επέκταση εγγύησης (καλά, ούτε να αγοράσω VW ξανά).

Σκεφτομαι κάτι τέτοιο, μάλλον προς τα και θα κινηθώ για κάντο μόνος σου: https://www.antallaktikaonline.gr/vw/polo-6r-6c/101154/10449/exartimata_gia_to_bentilater?price=asc

Καραγκιοζιλίκια... Εντωμεταξύ, δεν ξέρω αν έχεις δει, έχω θέμα & με τους δίσκους (έχω γράψει σχετικό θέμα) & μου λένε πως τους φρέναρα σε κρύα νερά & στράβωσαν. Καραγκιοζιλίκια, δε βρίσκω άλλη λέξη.

Edited by Polakias TDI
Link to comment
Share on other sites

26 λεπτά πριν , Polakias TDI said:

Καλησπέρα. Δε σας έχω πει το καλύτερο ε;

Μετά από διάφορες επισκέψεις & πίεση, μου είπαν πως έχει αλλάξει η πολιτική της εγγύησης πλέον. Ακούστε να δείτε να καραφλιάσετε: μπορούμε να το βγάλουμε ένα βίντεο, να το στείλουμε εκεί που πρέπει, αλλά μόνο αφού παραγγείλουμε το υλικό. Θα έρθει, θα πληρωθεί, θα εγκατασταθεί & αν απαντήσουν θετικά, τότε με κάποιο τρόπο θα επιστραφούν τα χρήματα.

Συμπερασμα: δεν έκανα τίποτα, δεν πρόκειται ποτέ των ποτών να ξανακάνω επέκταση εγγύησης (καλά, ούτε να αγοράσω VW ξανά).

Σκεφτομαι κάτι τέτοιο, μάλλον προς τα και θα κινηθώ για κάντο μόνος σου: https://www.antallaktikaonline.gr/vw/polo-6r-6c/101154/10449/exartimata_gia_to_bentilater?price=asc

Καραγκιοζιλίκια... Εντωμεταξύ, δεν ξέρω αν έχεις δει, έχω θέμα & με τους δίσκους (έχω γράψει σχετικό θέμα) & μου λένε πως τους φρέναρα σε κρύα νερά & στράβωσαν. Καραγκιοζιλίκια, δε βρίσκω άλλη λέξη.

Εγώ βλέπω πως ότι προβλήματα διαβάζω εδώ μέσα σιγά σιγά τα παθενω  κ εύχομαι να μην τα πάθουμε  όλοι.

Link to comment
Share on other sites

Guest Polakias TDI
8 hours ago , mordor said:

Εγώ βλέπω πως ότι προβλήματα διαβάζω εδώ μέσα σιγά σιγά τα παθενω  κ εύχομαι να μην τα πάθουμε  όλοι.

Καλημέρα. Άστα να πάνε, το σκεφτόμουν & το σκέφτομαι και εγώ & για αυτό συνεχίζω τόσο ενεργά εδώ. Η αρχή έγινε με την αντλία νερού που είχε παρουσιάσει στον Βασίλη & ευτυχώς το είχε αναφέρει & είχα το νου μου. Τι να πω ρε γαμώτο, πάντως έχει πέσει πολύ στα μάτια μου η VW. 

Link to comment
Share on other sites

Από το 2010 που αγόρασα το Roomster, όταν η θερμοκρασία περιβάλλοντος είναι κάτω από 7 βαθμούς Κελσίου, έτσι και ενεργοποιήσω τον ανεμιστήρα για να φέρω ζεστό αέρα στην καμπίνα ακούγεται ένα βουητό που ανεβαίνει με τις στροφές του κινητήρα. Κάποτε ήταν μόνο στη σκάλα 1 του ανεμιστήρα. Τώρα είναι στη 2 και την 3 αλλά όχι στην 1. Δεν έχει να κάνει με το συμπιεστή του A/C αφού αυτόν δεν τον ενεργοποιώ.

 

Εικάζω πως λόγω διαφορών θερμοκρασίας, κάπου παίζει φαινόμενο συστολής - διαστολής και έτσι το αυτοκίνητο αποφασίζει να διαστέλλει κατά καιρούς τα δικά μου τα φρύδια.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα  έχει τύχει να χαλάσει σε κάποιον το μοτέρ που ρυθμίζει το που να βγάζει τον αέρα στην καμπίνα του αυτοκινήτου?

 

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, χθές είχε υγρασία το τζάμι μέσα κ έβαλα τον αέρα να φύγει.. αποτέλεσμα δεν βγάζει αέρα μπροστά στο τζάμι, ενώ πάνω σου, πόδια κλπ βγάζει κανονικά. πριν κάποιες μέρες άκουγα αυτά τα "τακ" που αναφέρουν τα υπόλοιπα παιδιά, από μπροστά αλλά δεν είχε χρειαστεί να το ανοίξω κ δεν είχα δώσει πολλή σημασία.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.