Jump to content
2015Bora

Φάρδος ζάντας

Recommended Posts

Παιδιά έτσι από περιέργεια ξέρεις κανείς πόσο πρέπει να είναι το j σε μια ζάντα ώστε να μην χρειαστεί να γίνει αλλαγή στο φτερό.

Απ' όσο ξέρω το bora έχει j 6-6,5 και έχω βρει κάτι ωραίες ζάντες που έχουν j 8. 

Γνωρίζει κανένας αν χωράνε όπως είναι ή πρέπει να ανοίξω τα φτερά;;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Σκέψου περίπου σαν πόντους. Έχεις διαφορά 2.5 πόντους άρα είσαι κατά 2.5 πόντους πιο κοντά στο φτερό. Να φανταστώ ότι έχεις και διαφορά στο προφίλ και στη διάμετρο αν ναι πόσο;

https://www.facebook.com/periochimaton/

Link to comment
Share on other sites

Ας με διορθώσει κάποιος αν κάνω λάθος αλλά πρέπει στο φάρδος να είσαι σαν το MK4 Golf οπότε είσαι οκ με 8άρα, στα MK4 R32 όλοι βάζουν από 8άρες και πάνω. Ελπίζω να έχεις διαλέξει το σωστό καρέ. Να ξέρεις επίσης ότι η πρώτη λύση αν χρειαστείς μερικά έξτρα χιλιοστά είναι το δίπλωμα των φτερών δηλαδή το fender rolling. Το κομμάτι που σχηματίζει γωνία από μέσα διπλώνεται και έτσι κερδίζεις μερικά χιλιοστά, αρκετά για να μην βρίσκεις λάστιχο στους θόλους, ειδικά αν φοράς 18άρες (διάμετρος) και είσαι και χαμηλωμένος. Παρ' όλο που είναι DIY δουλειά αν πιάνουν τα χέρια σου με body work, υπάρχουν ειδικά μαγαζιά που χρησιμοποιούν εξοπλισμό για σίγουρη επιτυχία. Αυτό στο λέω ενημερωτικά, επειδή μίλησες για αλλαγή στσ φτερά, που προσωπικά θεωρώ άσχημο αισθητικά και σίγουρα είναι πολύ ακριβότερο από το δίπλωμα. Το ιδανικό φυσικά είναι να έχεις διαλέξει τις σωστές διαστάσεις ζάντας και ελαστικών κατ' επέκταση λαμβάνοντας υπ' όψη και τυχόν χαμηλώματος ώστε να μην χρειαστεί να κάνεις τίποτα. Πες μας λοιπόν όπως ρώτησε και ο προηγούμενος, τι διάμετρο έχει η ζάντα, και αν σκοπεύεις να το χαμηλώσεις και πόσο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Καλό το R32 που ανέφερες και μακάρι να μπορούσαμε να είχαμε όλοι από ενα αλλά δυστυχώς δεν.

Ένα απλό 16αρι 16V έχω.

Άλλαξα πρόσφατα λάστιχα στην διάμετρο που φοράει το αμάξι δλδ 195/65/R15 οπότε και οι ζάντες είναι 15αρες

Προς το παρών δεν θέλω να το χαμηλώσω αλλά είναι στα μελλοντικά σχέδια

Η ζάντα είναι αυτή...

http://www.ebay.com/itm/JNC-004-15X8-5X100-5X114-3-20-WHITE-MACHINED-LIP-SET-OF-4-WHEELS-/162493776490?hash=item25d562426a:g:v5YAAOSwt0FZAlXL&vxp=mtr

 

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν να δούμε λίγο το ταίριασμα των ελαστικών με τη ζάντα. Θα κάνεις λίγο stretching αλλά λόγω ψηλού προφίλ δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα. Θα στα πει αυτά και ο άνθρωπος που θα στα βάλει. Εδώ πώς θα φαίνονται τα ελαστικά σου σε 8x15 ζάντα ανεξαρτήτως αυτοκινήτου. Κανονικά σε 8άρα το ιδανικό είναι 225 με 235 καθώς το πιό σύνηθες προφίλ είναι πολύ χαμηλότερο, από 35 μέχρι 45. Όταν έχουμε πολύ stretching καλό είναι να αποφεύγει κανείς να τα πιέζει στις στροφές, αλλά όπως είπα νομίζω θα είσαι σε οκ επίπεδα.

Για τη ζάντα τώρα, βλέπω ET20 αυτές που θες να βάλεις, πόσο έχεις τώρα? Και τι φάρδος έχουν οι ζάντες σου 6 ή 6,5? Να δούμε πόσο έξω θα βγεις.

Link to comment
Share on other sites

To +20 στην αγγελεια ειναι ΕΤ20???

Εγω φορουσα 18αρες 8αρες ΕΤ35 με 1 ποντο αποστατη μπροστα, 2 ποντους πισω, χαμηλομενο μεν, και ειχα κανει rolling τα φτερα εμπρος και πισω, μπροστα θελει κοψιμο και ο  πλαστικος θολος στο πανω μερος.

Με ΕΤ20 και 8αρα, αν δεν το χαμηλωσεις δεν θα εχεις θεμα, αλλα θα ειναι σαν κατσικι.

Επισης η αγγελεια που εβαλες οι ζαντες βρισκονται στην Αμερικη, αν τις παρεις απο εκει εχε και το ενδεχομενο να σταματησουν τελωνειο και να πληρωσεις αλλα τοσα για να τις παρεις.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έτσι από περιέργεια ξέρεις κανείς πόσο πρέπει να είναι το j σε μια ζάντα ώστε να μην χρειαστεί να γίνει αλλαγή στο φτερό.
Απ' όσο ξέρω το bora έχει j 6-6,5 και έχω βρει κάτι ωραίες ζάντες που έχουν j 8. 
Γνωρίζει κανένας αν χωράνε όπως είναι ή πρέπει να ανοίξω τα φτερά;;

Αυτο που ξερω ειναι οτι παιζει ρολο φαρδος J και οφσετ ET. Το φαρδος μετραει προς το εσωτερικο του θολου και το οφσετ στο εξωτερικο μερος (φτερο). Αν πχ ειναι 8αρα αυτη που θες τοτε πρεπει να δεις το οφσετ να ειναι μεγαλο το νουμερο. Οσο μεγαλωνει το νουμερο στο οφσετ τοσο πιο μεσα μπαινει ο δακτυλιος της ζαντας απο το φτερο. Ελπιζω να βοηθησα.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.