Jump to content
pi03b331

Polo 6R - Αλλαγή Αμορτισέρ & Ελατήριων [Γενική Συζήτηση]

Recommended Posts

7 λεπτά πριν , Z3R@tuL said:

Άλλαξα πρόσφατα αμορτισέρ με τα ίδια που είχε μαμά. Αλλάχθηκαν και βάσεις, οπότε σίγουρα θα πρέπει να αλλάξεις κι εσύ. Τώρα για το πως τα ψάχνεις θα σε γελάσω.

Για τις μπροστά έχω βρει, αλλά για τις πίσω έχω μπερδευτεί - στο service σου βάλανε και τις πίσω, σωστά? Γράφει τίποτα διαφωτιστικό στην απόδειξη ή μόνο "βάσεις αμορτισέρ"?

 

Έχω ψάξει με τους όρους top mount/strut mount/bush αλλά τίποτα, ίσως πρέπει να ψάξω στην ενότητα του Golf γιατί εδώ είμαστε λίγοι που μπαίνουμε ^_^

Link to comment
Share on other sites

Άλλαξα πρόσφατα αμορτισέρ με τα ίδια που είχε μαμά. Αλλάχθηκαν και βάσεις, οπότε σίγουρα θα πρέπει να αλλάξεις κι εσύ. Τώρα για το πως τα ψάχνεις θα σε γελάσω.


Με τι κόστος; Τα αγορασες απέξω ή αντιπροσωπεία;
Link to comment
Share on other sites

blistein b4 με eibach pro kit 2,5-3μμ ?? γνώμες .


Ναι το μόνο που θα καταφέρεις είναι να κανείς τα αμορτισέρ σου να τα φτύσουν πολύ γρήγορα. Τα B4 δεν είναι χαμηλωματος, B8 είναι


Sent from my iPad using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα εβαλα eibach ελατηριο μαυρο με το μαμα αμορτισερ κ αναγκαστηκα πρεπει να το αλλαξω

Τωρα επειδη παρόλο το ελατήριο το αμαξι δεν εχει χαμηλωσρι αρκετα πισω ειναι σαν κατσίκι αναγκαστηκα πρεπει να παω σε coilover... αξιζει η ap στα 590 η να πάω σε κατι πιο οικονομικο...

 

Στάλθηκε από το SM-N910F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

Link to comment
Share on other sites

Τα eibach τα μαυρα εβαλα για το polo...βγαίνουν διαφορετικοί τυποι δεν το γνωριζα

Στάλθηκε από το SM-N910F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

βγαίνουν ανάλογα τα κιλά κάθε άξονα μπροστά και πίσω!!η διαφορά είναι μπροστά γιατί πίσω σε όλα τα polo είναι ίδια.παντως μην αλλάξεις να βάλεις coilovers δεν αξίζει.ποσο θες ακόμα να χαμηλωσει;μετά δεν θα περνάει από πουθενά.

Link to comment
Share on other sites

Μπροστα ηρθε γαντι πισω δεν μ εκατσε καλα ομως... ειναι πετρελαιο ομως π εργοστασιακα ειναι πιο ψηλο απο το tsi...
Γι αυτο θελω να παω σε ρυθμιζομενη...

Στάλθηκε από το SM-N910F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Θοδωρή ειλικρινά τι να την κάνεις;βάλε και τα αντίστοιχα αμορτισέρ για τα ελατήρια που πήρες και θα κάτσει λίγο ακόμα.τεσπα κάνεις ότι θες αλλά δεν υπάρχει λόγος για τόσα χρήματα πιστεύω ειδικά για το polo.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ελεγα να κανω φιλε αλλα μ ειπαν οτι δεν θα εχει καμια μεταβολή με το αμορτισερ..

Στάλθηκε από το SM-N910F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ετσι εχει ερθει... σε ευθεια ειναι λιγο πιο ψηλο πισω...c9e29626c9d2ba9dcf98a86b326cb8f6.jpg

Στάλθηκε από το SM-N910F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

εμένα έτσι είναι πίσω χωρίς τα ελατήρια.τι να σου πω εσύ ξέρεις πάρε coilover αλλά προσωπικά δεν αξίζει πιστεύω.coilover έχω βάλει στο RX-8 αλλά αυτό το βάζω και πίστα!!!

 

Link to comment
Share on other sites

Εχω ελατηρια eibach μαυρα polo 1.2 tdi λεω να περασω kayaba ultra sr ειναι καλος συνδιασμος?

Στάλθηκε από το SM-N910F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

για τα γερμανικά κάρα μας δεν ξέρω να σου προτείνω πέρα από τις κλασικές pss9 και τα σχετικά που δεν ξέρω καν αν βγαίνουν στο μπάτζετ σου.

Link to comment
Share on other sites

υπάρχουν σε kw, h&r, koni, bilstein, FK κλπ κλπ.
Ανάλογα την χρήση και το τι θες να πετύχεις

Sent from my SM-G930F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

On 12/5/2017 at 2:32 ΜΜ, Z3R@tuL said:

Άλλαξα πρόσφατα αμορτισέρ με τα ίδια που είχε μαμά. Αλλάχθηκαν και βάσεις, οπότε σίγουρα θα πρέπει να αλλάξεις κι εσύ. Τώρα για το πως τα ψάχνεις θα σε γελάσω.

Καλησπέρα το polo tsi 6r highline τελικά τι αμορτισερ φοράει?

Link to comment
Share on other sites

On 24/4/2018 at 11:36 ΠΜ, petrosm said:

Καλησπέρα το polo tsi 6r highline τελικά τι αμορτισερ φοράει?

Tα Highline φοράνε αμορτισέρ εργωστασιακα του GTI από το 2010 περίπου αν θυμάμαι Καλά τον Μάρτιο τα αμορτισέρ αυτά του GTI μπήκαν στάνταρ στον εξοπλισμό τον Highline και όχι όπως ήταν πριν σαν έξτρα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά νέο μέλος με ένα Polaki του 11.το θέμα μου είναι το χαμήλωμα.θελω να το χαμηλωσωα αλλά..

1)πως;;(κόψιμο ελατηρίων η καινούργια)

2)θα κοπανάει τοα αμάξι μετά;;

3)θα μπλέξω σε άλλες ιστορίες μετά;

σας ευχαριστώ 

 

Link to comment
Share on other sites

1)Καινουργια φυσικα ελατηρια χαμηλωματος

2)με την μαμα αναρτηση,Ναι

3)Θα τα παιξουν πιο γρηγορα τα αμορτισερ Διοτι δεν ειναι για χαμηλωμα.

4)Βαλε εναν σωστο συνδυασμο αναρτησης/ελατηριου χαμηλωματος η μια Coilover

5)Δεν γινεται το 2019 να διαβαζουμε για κοψιμο ελατηριων.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Ήρθε η ώρα να αλλάξω αμορτισέρ στο αυτοκίνητο και ενώ διάβασα εδώ για κάποια αμορτισέρ που λέτε και της τιμές εμένα μου είπαν στο συνεργείο που πήγα αμορτισέρ μαζί με βάσεις και τοποθέτηση 468 ευρό για τα εργοστασιακά της sachs.

Έχει ιδέα κάποιος να με βοηθήσει που μπορώ να πάω στην Αττική για πιο φθηνά?

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.