Jump to content
ilias63

Πλαφονιέρα οροφής

Recommended Posts

Κατά τη χρήση του διακόπτη της πλαφονιέρας οροφής έφυγε ο συρόμενος διακόπτης και μαζί και το μεταλλικό λαμάκι, όπως φαίνεται στις φωτογραφίες.

Καμιά λύση επισκευής-αποκατάστασης;

20170719_103027.jpg

20170719_102816.jpg

20170719_102842.jpg

Edited by ilias63
Link to comment
Share on other sites

λοιπόν μην μπεις καν στον κόπο να το φτιάξεις..δεν αξίζει κατά την ταπεινή μου γνώμη το πιο πιθανό είναι να ξαναχαλάσει..

η πρώτη λύση είναι να αντικαταστήσεις με ολόιδια καινούρια πλαφονιέρα η οποία στο παρακάτω link όπως φαίνεται είναι αρκετά φθηνή :http://www.ebay.com/itm/For-VW-Golf-Jetta-MK4-Bora-Passat-B5-Interior-Dome-Reading-Light-Lamp-ITD947105-/181849363536?epid=1055725955&hash=item2a57111450:g:BpMAAOSwzvlW~MKB

η  δεύτερη λύση είναι να αντικαταστήσεις με ίδια που όμως έχει κόκκινο κρυφό φωτισμό και είναι όπως στα σύγχρονα audi αν και πιο ακριβή πιστεύω αξίζει και ομορφαίνει το εσωτερικό (link): http://www.ebay.com/itm/VW-Passat-W8-Light-Golf-Bora-Skoda-Leon-Ambient-LED/172585183451?ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT&_trksid=p2055119.m1438.l2649w8cabin1.thumb.jpg.6341c42d005fcbdebb19291dbe8c786d.jpg

Edited by giannisb
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ θερμά για την απάντησή σου και ό,τι προτείνεις.

Μάλλον προτιμω τη φθηνότερη, ομως βλεπω οτι ενώ φαίνεται ίδια εχει και κάποιο καρέ με τρυπούλες.

Άραγε ταιριαζει ακριβως ? Αναφέρεται πάντως ότι αφορά και στο δικό μου μοντέλο.

Τι ρόλο παιζουν άραγε αυτες οι τρυπουλες που δεν εχει η δικη μου ?

Edited by ilias63
Link to comment
Share on other sites

Οποια και να παρεις τεροιαζει να κουμπωσει, απλα η τυπου W8 θελει εξτρα καλωδια, η τρυπες ειναι για το μικροφωνο, οταν υπαρχει εργοστασιακη προεγκατασταση τηλεφωνου, ή θα εχει μικροφωνο το οποιο το αφηνεις ασυνδετο, ή θα εχει ενα σφουγγαρακι για ταπα. 

Link to comment
Share on other sites

Οκ, ευχαριστω για τις διευκρινίσεις. Με ενδιαφερει να ταιριαζει και η φισα.

Γνωριζετε παντως αν υπαρχει ενδεχομενο να επανατοποθετησω το χαλκινο λαμακι που εφυγε και τον πλαστικο διακοπτη ή δεν υπαρχει προσβαση στο σημειο εκεινο του διακοπτη εφοσον βεβαια αφαιρεθει η πλαφονιερα ?

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να την βγαλεις να δεις, αν δεν εχει σπασει τιποτα ξαναμπενει, πρεπει να ειχε και ενα ελατηριο απο την πανω μερια, λογικα ειναι πεσμενο μεσα στην οροφη, η μεσα στην πλαφονιερα, εμενα το δικο μου που το ειχα παθει, το ξαναεβαλα στην θεση του, και εγω δεν θυμαμαι πριν ποσο καιρο ειχε χαλασει και ακομα κραταει.

Edited by dasauto
Link to comment
Share on other sites

19 hours ago, dasauto said:

Πρεπει να την βγαλεις να δεις, αν δεν εχει σπασει τιποτα ξαναμπενει, πρεπει να ειχε και ενα ελατηριο απο την πανω μερια, λογικα ειναι πεσμενο μεσα στην οροφη, η μεσα στην πλαφονιερα, εμενα το δικο μου που το ειχα παθει, το ξαναεβαλα στην θεση του, και εγω δεν θυμαμαι πριν ποσο καιρο ειχε χαλασει και ακομα κραταει.

Ευχαριστώ για τη διευκρίνιση.

Την απεγκατέστησα πολύ εύκολα και είδα ότι δεν έχει σπάσει κάτι. Κατάλαβα που μπαίνει το ελατηριάκι για να πιέζει το χάλκινο λαμάκι που κλείνει το κύκλωμα των επαφών, αλλά δεν μπόρεσα να το βρω ούτε μέσα στην πλαφονιέρα, ούτε στην οροφή, επομένως πρέπει να αναζητήσω στο εμπόριο ένα παρόμοιο να το τοποθετήσω και νομίζω ότι όλα θα είναι ΟΚ και δεν θα χρειαστεί αντικατάσταση με καινούργια.

Edited by ilias63
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε ελατήριο από στηλο, μπορεί να τεροιαζει. 

Link to comment
Share on other sites

On 21/7/2017 at 6:15 ΜΜ, ilias63 said:

Οκ, ευχαριστω για τις διευκρινίσεις. Με ενδιαφερει να ταιριαζει και η φισα.

Γνωριζετε παντως αν υπαρχει ενδεχομενο να επανατοποθετησω το χαλκινο λαμακι που εφυγε και τον πλαστικο διακοπτη ή δεν υπαρχει προσβαση στο σημειο εκεινο του διακοπτη εφοσον βεβαια αφαιρεθει η πλαφονιερα ?

Βγάλτη και δοκίμασε πριν κάνεις το οτιδήποτε.

Link to comment
Share on other sites

Όλα ΟΚ.

Το έφτιαξα.

Ευχαριστώ για τις διευκρινίσεις και τη βοήθειά σας.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.