Jump to content
lambros

Αλλαγή headlights σε full led σε new '17 tiguan

Recommended Posts

Καλησπέρα, έχω εδώ και λίγους μήνες το νέο tiguan 2.0, αποφάσισα να προχωρήσω σε αλλαγή των εμπρός φώτων από led σε full led. Η κύρια διαφορά τους είναι σε ένα led φρυδακι και κάποιες περαιτέρω λειτουργείες. Υπάρχει κάποιος που έχει προβεί σε κάτι αντίστοιχο? ή που έχει αγοράσει το αυτοκίνητο σε full έκδοση με τα full led headlights? Έχω ήδη αγοράσει τα full led με τους 4 εγκεφάλους τους, απλά με το που τα έβαλα πάνω λειτουργεί μόνο η μεσάια σκάλα, θεωρώ δλδ ότι μάλλον υπάρχει και κάποιος άλλος εγκέφαλος που πρέπει να αλλάξω, ή θα πρέπει να ξαναπρογραμματίσω το δικό του. Κάθε άποψη δεκτή και σεβαστή. 

Link to comment
Share on other sites

αν εννοείς την κωδικοποίηση του εγκεφάλου στο google, δεν κατάφερα να τη βρω...
αν κάποιος τα έχει εργοστασιακά ή τα έβαλε μετά, τότε θα μπορούσα να βγάλω άκρη

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Τελικά κατάφερες να βάλεις τα φώτα LED; Με ενδιαφέρει να μάθω αν τα κατάφερες για να ψάξω να βρω και εγώ για το δικό μου.
Ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά για την απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

κανα νεωτερο στο προτζεκτ σου ?βαλε μια φωτο να το δουμε ολοκληρωμενο.απο περιεργεια εβαλες μονο φαναρια η το πιασες απτην αρχη κ το στησες φανταζομαι κ με σενσορες?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.
Δυστυχώς τα φανάρια κάθονται στην αποθήκη κ περιμένουν πότε θα βρεθούν οι κωδικοί για να μπουν κ να δουλέψουν χωρίς πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

On 23/7/2017 at 9:18 ΜΜ, lambros said:

Καλησπέρα, έχω εδώ και λίγους μήνες το νέο tiguan 2.0, αποφάσισα να προχωρήσω σε αλλαγή των εμπρός φώτων από led σε full led. Η κύρια διαφορά τους είναι σε ένα led φρυδακι και κάποιες περαιτέρω λειτουργείες. Υπάρχει κάποιος που έχει προβεί σε κάτι αντίστοιχο? ή που έχει αγοράσει το αυτοκίνητο σε full έκδοση με τα full led headlights? Έχω ήδη αγοράσει τα full led με τους 4 εγκεφάλους τους, απλά με το που τα έβαλα πάνω λειτουργεί μόνο η μεσάια σκάλα, θεωρώ δλδ ότι μάλλον υπάρχει και κάποιος άλλος εγκέφαλος που πρέπει να αλλάξω, ή θα πρέπει να ξαναπρογραμματίσω το δικό του. Κάθε άποψη δεκτή και σεβαστή. 

Πρωτον ενδιαφερομαι και εγω αλλα ειδα κατι τιμες κοντα στ 1500 ευρω και ........

Δευτερον θελει VCDS η κατι αλλο??

Τριτον αντιπροσωπεια πηγες να ρωτησεις ?

Tεταρτον επειδη το εψαξα πολυ λιγο ποιον κωδικο πηρες 5ΝΒ941035Β+36Β η 5ΝΒ941081Α+82Β γιατι εχουν 500-700  ευρω διαφορα. Σκεφτομαι μηπως τα ποιο φθηνα εχουν μονο την μεσαια σκαλα οντως.

Πεμπτον πουλας τα Led σου? και εαν ναι ποσο ??

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα λαμπρό , από ότι ξέρω γιατί έχω ρωτήσει για τα φώτα όταν τα πήρες τους έδωσες αριθμό πλαισίου για να δουν αν τα σηκώνει ο εγκέφαλος του αυτοκινήτου ; Γιατί εκεί κυρίως βρίσκετε το πρόβλημα από ότι μου έχουν πει.. επίσης αν σου είναι εύκολο πες μου το κόστος για τα φωτα και αν έχεις και κάποιο link ακόμα καλύτερα .. σε ευχαριστώ 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, το πρόβλημα με την αλλαγή των φαναριών είναι ότι ακόμα η μαμά VW δεν τα εισάγει σαν ανταλλακτικό στην Ελλάδα κ έτσι δεν υπάρχουν οι κωδικοί για να προγραμματιστούν με τον εγκέφαλο του αυτοκινήτου. Η διαδικασία γίνεται από ότι έμαθα online. Οπότε απλά υπομονή κ βλέπουμε. Στα φώτα δούλεψε μόνο η μεσαία σκαλα μόλις μπήκαν πάνω κ ξαναβγήκαν. Ακόμα δλδ κ να είχα κωδικούς από άλλο αμάξι δεν θα μπορούσα να τους αντιγράψω στο δικό μου

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα με νέα!

Αφού δεν τα κατάφερα το αμάξι πουλήθηκε!!!
και θα πάω σε νέο ΜΕ φανάρια R-line.
Τα φανάρια με τους εγκεφάλους αποθήκη, λογικά θα τα βάλω προς πώληση
Αν κάποιος ενδιαφέρεται pm

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,
Δε νομίζω ότι αξίζει το κόπο να υποστεί οκά αυτά το αμάξι και να πληρώσεις και 1500 το λιγότερο (μόνο τα φώτα έχουν 1200 νομίζω καινούργια). Θα μείνει διακαής πόθος και στο τέλος θα αλλάξω λάμπες σε xenon. Και τα απλά φώτα είναι πολύ ωραία σχεδιαστικά όμως ο φωτισμός τους ανήκει στην προηγούμενη εποχή πια.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ρίξτε μια ματιά για τα παρελκόμενα που ίσως χρειαστείτε, αν μπείτε στην διαδικασία αυτή 

 

https://www.kufatec.com/de/listing/index/sCategory/63?p=1

 

Γιατί δεν είναι ότι πήραμε μόνο τα φανάρια και τέλος! 

 

Τα φανάρια τα xenon τα γνήσια είναι ουσιαστικά άχρηστα αν δεν έχει τα ειδικά αμορτισέρ. Τα οποία ρυθμίζουν τα φώτα. 

 

https://www.kufatec.com/de/alle-produkte/komplett-set-automatische-leuchtweitenregulierung-alwr-fuer-vw-tiguan-ad1-42575

 

Link to comment
Share on other sites

Ρίξτε μια ματιά για τα παρελκόμενα που ίσως χρειαστείτε, αν μπείτε στην διαδικασία αυτή 
 
https://www.kufatec.com/de/listing/index/sCategory/63?p=1
 
Γιατί δεν είναι ότι πήραμε μόνο τα φανάρια και τέλος! 
 
Τα φανάρια τα xenon τα γνήσια είναι ουσιαστικά άχρηστα αν δεν έχει τα ειδικά αμορτισέρ. Τα οποία ρυθμίζουν τα φώτα. 
 
https://www.kufatec.com/de/alle-produkte/komplett-set-automatische-leuchtweitenregulierung-alwr-fuer-vw-tiguan-ad1-42575
 

Άρα μιλάμε για 2200-2300 χωρίς τοποθέτηση! Είναι πολλά τα λεφτά, δε μου περισσεύουν τόσα. Αλλά είναι πολύ καλό ότι πια υπάρχουν όλα τα μαμά ανταλλακτικά. Η ελπίδα πεθαίνει τελευταία. Ominus για να μπουν αυτά πρέπει να γίνει όλη αυτή η διαδικασία έτσι όπως την έκαναν οι Ρώσοι στο vagholic; Αρκετά επίπονο μου φάνηκε με κάτι καλώδια κάτω από τους θόλους και έτσι που τα στήριζαν συν κάποια ακόμα.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας ειμαι κατοχος ενος Tiguan του 17 1.6 tdi.

Θα ηθελα να αλλαξω τις λαμπες των φωτων και να βαλω τυπου xenon- ψυχρου φωτος;;

αξιζει;;

αν ναι μπορειτε να με βοηθεισετε τι τυπου λαμπες να βαλω ;;και καποιο καταστημα στην αθηνα ή τη θεσσαλονικη;;;;ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

On 13/1/2019 at 2:12 ΜΜ, georgethemenace said:

Καλησπερα σας ειμαι κατοχος ενος Tiguan του 17 1.6 tdi.

Θα ηθελα να αλλαξω τις λαμπες των φωτων και να βαλω τυπου xenon- ψυχρου φωτος;;

αξιζει;;

αν ναι μπορειτε να με βοηθεισετε τι τυπου λαμπες να βαλω ;;και καποιο καταστημα στην αθηνα ή τη θεσσαλονικη;;;;ευχαριστω

θα με ενδιεφερε και εμενα αυτο...αν και θα προτιμουσα να μου προτεινετε καποιες led πληρως συμβατες χωρις σφαλματα και με καλο φωτισμο...ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας ειμαι κατοχος ενος Tiguan του 17 1.6 tdi.
Θα ηθελα να αλλαξω τις λαμπες των φωτων και να βαλω τυπου xenon- ψυχρου φωτος;;
αξιζει;;
αν ναι μπορειτε να με βοηθεισετε τι τυπου λαμπες να βαλω ;;και καποιο καταστημα στην αθηνα ή τη θεσσαλονικη;;;;ευχαριστω
θα με ενδιεφερε και εμενα αυτο...αν και θα προτιμουσα να μου προτεινετε καποιες led πληρως συμβατες χωρις σφαλματα και με καλο φωτισμο...ευχαριστω!
Δε μπορουμε να αλλαξουμε μονο λαμπες γιατι δεν εχουμε προτζεκτορα.
Θα εχουμε φως που θα πηγαινει οπου να ναι, θα τυφλωνουμε τους απεναντι και θα βλεπουμε χειροτερα.
Το εργοστασιακο ξενον γι αυτο εχει αλλα κατοπτρα, αυτοματη ρυθμιση υψους και πλυστικα.
Στο τιγκ η ακριβη εκδοαη εχει λεντ. Αμα θες αγορασε ολο το πακετο και κανε κωδικοποιηση ελλαδα
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago , takpanos said:

Δε μπορουμε να αλλαξουμε μονο λαμπες γιατι δεν εχουμε προτζεκτορα.
Θα εχουμε φως που θα πηγαινει οπου να ναι, θα τυφλωνουμε τους απεναντι και θα βλεπουμε χειροτερα.
Το εργοστασιακο ξενον γι αυτο εχει αλλα κατοπτρα, αυτοματη ρυθμιση υψους και πλυστικα.
Στο τιγκ η ακριβη εκδοαη εχει λεντ. Αμα θες αγορασε ολο το πακετο και κανε κωδικοποιηση ελλαδα

 

Εντελώς φιλικα :wink: 

 

αυτο το πακέτο με τα πλυστικά έχει γίνει τα τελευταία χρόνια ''εδώ στην Ελλάδα'' ειναι ως ''υποχρεωτικό'' μαζί με τα φώτα xenon :db: 

 

κάποτε τα πλυστικά ήταν και φανάρια με απλές λάμπες. και σε άλλες χώρες μπορείς να το συνδυάσεις το σύστημα τον πλυστικων :good:    

Edited by OMINUS
Link to comment
Share on other sites



Πως γινεται να μην μπορεις να αλλαξεις λαμπες;;;;;


Λαμπες αλλαζεις αλλα δε θα εχεις σωστο φωτισμο γιαυι τα κατοπτρα ειναι φτιαγμενα για απλες λαμπες

 
Εντελώς φιλικα :wink: 
 
αυτο το πακέτο με τα πλυστικά έχει γίνει τα τελευταία χρόνια ''εδώ στην Ελλάδα'' ως ''υποχρεωτικό'' μαζί με τα φώτα xenon :db: 
 
κάποτε τα πλυστικά ήταν και φανάρια με απλές λάμπες. και σε άλλες χώρες μπορείς να το συνδυάσεις το σύστημα τον πλυστικων :good:    


Ε και? Και στο lada samara ειχε υαλοκαθαριστηρες στα φωτα.
Το αν εχει ενα αμαξι και στα απλα φωτα πλυστικα ειναι αλλο απο αυτο που συζηταμε. Εκει δεν ειναθ υποχρεωτικο.
Εγω λεω πως στα εργοστασιακα ξενον πρεπει να ειναι και ειναι υποχρεωτικο γιατι με λερωμενο τζαμι η αποτελεσματικότητα του ξενον μειωνεται περισσοτερο απ οτι στο αλογονου.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.