Jump to content
diMake

Golf 6 - Ανάρτηση (Αμορτισέρ, Λύσεις, Aftermarket, Dcc Κλπ)

Recommended Posts

εκτος απο την σπορ τισ μανασ του εχει κανενα αλο συνδιασμο που να ειναι κατι καλητερω 


Blistein B8 με Eibach ελατήρια


Sent from my iPad using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και χρόνια πολλά και καλή χρόνια σε όλους! κάτοχος golf 6 gti 2009 με 123.000 χλμ.. έχει αρχίσει και με ταλαιπωρεί η ανάρτηση καθώς χτυπάει αρκετά σε σχέση πάντα με το πως ήταν στην αρχή το αυτοκίνητο. πρόσφατα άλλα βάσεις αναρτησεων άλλα το πρόβλημα παραμένει. Χρειάζομαι λοιπόν τα φώτα σας. Ποιες αναρτήσεις θα προτείνατε; δεδομενου πως το αυτοκίνητο φοράει Sachs και ήμουν πολύ ευχαριστημένος να κινηθώ σε αυτές; και αν ναι ποιες; και κάτι τελευταίο. ρώτησα σε κατάστημα για τις συγκεκριμένες τις Sachs και ο ιδιοκτήτης μου είπε πως κοστίζουν 270 ενώ στην αντιπροσωπία μου είπαν για 700. είναι όντως ίδιες ή όχι; και αν είναι όντως ίδιες από που προκύπτει τόση μεγάλη διαφορά;

 

Link to comment
Share on other sites

Πρόκειται να αλλάξω αμορτισέρ για πρώτη φορά μετά από 100.000+ χιλιόμετρα αφού και πάλιωσαν αλλά και ελπίζοντας να σταματήσουν να μπλοκάρουν οι τροχοί σε όλα τα φρεναρίσματα. Όταν πρωτοπήρα το αυτοκίνητο το 2009 δεν μπορούσα να καταλάβω καν αν το ABS λειτουργεί. Τώρα το καταλαβαίνω με κάθε απότομο φρενάρισμα και νομίζω ότι μάλλον η ανάρτηση είναι η αιτία (τα λάστιχα είναι <1 έτους).

Η ερώτηση είναι ποιά είναι τα αμορτισέρ που φοράει το αυτοκίνητο. Είναι το Golf VI 5K 160HP του 2009. Δεν θέλω να βάλω κάτι άλλο αφού ήμουν απόλυτα ευχαριστημένος από τη συμπεριφορά του αυτοκινήτου. Απλά δεν μπορώ να βρω στα βιβλία του αυτοκινήτου ή στο ίντερνετ ποιά ακριβώς είναι.

Link to comment
Share on other sites

Πάνω σε κάθε αμορτισέρ υπάρχει ένα αυτοκόλλητο με το VW part number του αμορτισέρ.

Στην φωτό μπορείς να δείς που είναι το αυτοκόλλητο στο δικό μου (δεν έχουμε το ίδιο αυτοκίνητο).

Στα μπροστινά είναι πολύ εύκολο να το δείς αρκεί να γυρίσεις το τιμόνι στο τέρμα και να χρησιμοποιήσεις το κινητό για να το βγάλεις φωτογραφία αν είναι απο την πίσω μεριά του αμορτισέρ, νομίζω στο δικό μου είναι εύκολα ορατό. 

Εγώ για παράδειγμα (passat) χρησιμοποιόντας τον κωδικό πάνω στα αμορτισέρ βρήκα πως φοράω τα παρακάτω:

Μπροστά: Sachs 82 4904 001 777    VW 461ZFVY162    SACHS part number 311 344 (Super Touring)
Πίσω: Sachs 80 4902 000 474  Sachs EZD    3C0 512 011 BD    

PiswDeksiaAmortiser.thumb.JPG.2b1a62f1d3ccb85693f0b0dc47f51c5a.JPG

Το παρακάτω είναι χρήσιμο κυρίως σε όσους έχου αγοράσει μεταχειρισμένο το αυτοκίνητό τους και δέν γνωρίζουν άν κάποιος εξοπλισμός είναι εργοστασιακός ή όχι.

Στον χώρο της ρεζέρβας (αλλα και στο χοντρό φάκελλο με τις οδηγείες χρήσης του αυτοκινήτου) υπάρχει άλλο ένα αυτοκόλλητο με τους κωδικούς του εξοπλισμού (PR codes) του αυτοκινήτου.

πχ άν έχεις σπότ ανάρτηση υπάρχει ένας κωδικός με 3 χαρακτήρες http://www.vaglinks.com/Docs/Misc/Audi_PR_Codes.pdf

Μπορείς εύκολα να βρείς σε τι αντιστοιχεί ο κάθε κωδικός.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Με τον κωδικο του αυτ/του που εχεις στο παρ-μπριζ, αν παρεις τηλ. την karenta/ανταλλακτικα για παραδειγμα θα σου πουν το p/n και την τιμη. Με το p/n μπορεις να ψαξεις στα σαιτ των εταιρειων που φτιαχνουν αμορτισερ (πχ Bilstein, Kayaba, Sachs, Monroe) για oem aftermarket αν θελεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. Ειδικά αυτό με τη σήμανση πάνω στα εξαρτήματα δεν το είχα σκεφτεί. Ελπίζω να φαίνεται μετά από 8 χρόνια χρήσης...!

Είχα δοκιμάσει να βάλω τον κωδικό του αυτοκινήτου σε κάποιες γερμανικές (κυρίως) σελίδες με ανταλλακτικά VW αλλά δεν το αναγνώριζαν (?)

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα λίγο πιο πάνω.

Πριν ανοίξουμε νέο θέμα κάνουμε μια αναζήτηση, είναι πιθανό να βρούμε αυτό που ζητάμε.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, Απο ότι είδα και από το δικό μου τις προάλες, το VI 1.4 160 φοράει 55ρι καλάμι και τα sachs super touring. 

Είμαι και εγώ στην φάση αναζήτησης αμορτισέρ, δεν θέλω να το χαμηλώσω μου είπαν κάτι λίγο πιο σκληρό που θέλω τα είναι τα Koni str.t  αλλά οι απόψεις είναι αμφιλεγόμενες οτί χαλάνε γρήγορα κτλ. Σε μέγάλο έμπορο που πήρα τηλ να ρωτήσω για αυτά μου πρότεινε τα kyb ultra sr. με προβλημάτισε που αυτά λένε πως ταιριάζουν μόνο σε ιαπωνικά και μου είπε οτι είναι αστικός μύθος.  Ο μάστορας μου πάλι λέει ta kyb να τα ξεχάσω. Γενικά θέλω κάτι καλύτερο από τα μαμα αλλα μέχρι εκεί, Αν υπήρχαν τα sachs advantage θα τα έβαζα. Έχετε μια γνώμη σχετικά? 

Edited by Panosmp
Link to comment
Share on other sites

Τελικά έβαλα koni πορτοκαλί με τα μαμά ελλατήρια, νέα top mount Και bumb stop και σινεμπλοκ απο s3 (τα μασίφ) έμεινα ικανοποιημένος από το αποτέλεσμα , έμεινα ικανοποιημένος με το αποτέλεσμα. το αμάξι έστρωσε χώρις να γίνει κούτσουρο. βέβαια  τα αμορτισέρ (sachs μαμα) ήταν τελειωμένα + ότι τα έβαλα μαζί με τα σινεμπλόκ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κ από μένα.

Και εμένα στο TDI 1.6 VI GOLF 105HP που έχω μου πρότειναν από πολύ γνωστό  κατάστημα τα Kayaba Ultra SR ( τα Χρυσα) με Eibach 3ποντα ελατήρια.

Τα ζητούμενα ήταν: Υποτιποδες χαμηλωμα και διατήρηση κάποιας σχετικής άνεσης που ήδη έχει με τα μαμα αμορτισερ-ελατηρια.

Έχει κανείς κάτι να με συμβουλέψει;

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

εχω εδω και 1 μηνα το golf vi Tsi 160ps highline και ψαχνω και εγω να βρω τις αναρτησεις-ελατηρια που χρειαζομαι...Ψαχνω κατι καλο συνδιαζοντας ανεση,λιγο χαμηλωμα(3cm),και στις στροφες να εχει λιγοτερες κλησεις...οταν μιλαω για κατι καλο δεν εννοω να περασω και το 1000ρικο..Επειδη απ οτι εχω διαβασει εδω μεσα και γενικοτερα, αυτο που φαινεται να μου ταιριαζει ειναι τα koni fsd τα χρυσα-με τα ebach pro kit(τα μαυρα).

- Η ερωτηση μου αφορα οσους την εχουν βαλει, αν εμειναν ευχαριστημενοι, τις εντυπωσεις τους και μεχρι ποσα χλμ δουλευαν οπως στην αρχη. 

Ευχαριστω εκ των προτερων οσους μου απαντησουν!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

 

Έχω ενα golf vi 1400 122hp με περιπου 98.000klm. Πρόρφατα πήγα για να κανω τα λαστιχα μπρος πισω στο βουλκανιζατερ. Ο μαστορας μου ειπε οτι το μπροστινο αριστερο αμορτισερ εχει δακρυσει και θέλει αλαγη. Αυτο δεν αλλαζει μονο του και εφοσον μιλαμε για 100.000χλμ καλο ειναι να αλαχτουν και τα 4.

Ο λαστιχας μου ειπε οτι μπορει να μου βαλει τα bilstein τα μαυρα με 280 ολα μαζι.

Πηρα τηλ την αντιπροσωπεια και μου ειπαν τις παρακατω τιμες:

αμορτισερ μπροστα 146euro /το κοματι (αρα 2χ146)

βασεις για μπροστα αμορτισερ 38 euro το κοματι (χ2)

ρουλεμαν για μπροστα αμορτισερ 22euro το κοματι (χ2)

αμορτισερ πισω 133ευρω το κοματι

εργασια για τα μπροστα μονο, 160ευρω

Δυσκολα τα πραγματα....οπως βλεπετε...

 

Πρωτα απ ολα στην καρεντα μου ειπαν οτι δεν ειναι σιγουρο οτι θελουν ολα μπορω να αλλαξω μονο τα μπροστα αν χρειαζεται(παντα ζευγαρι)

επισκευη δεν παιρνουν...

θα πρεπει να τα μετρησουν γιατι το γεγονος οτι δακρυσε μπορει να σημαινει οτι τα τερματισα και οχι απαραιτητα οτι τα εχουν φτυσει.

Οπως και να εχει νομιζω οτι ειμαι στην αλλαγη γιατι εχουν αυξηθει οι θορυβοι στο αμαξι, και ακουω και κατι μεταλικα να τριζουν. το abs δουλευει πιο ευκολα...κτλ...

 

Ειμαι σουπερ ευχαριστημενος απο τα εργοστασιακα. Θα ηθελα να ξαναβαλω τα ιδια, αλλα αν γινεται να μην τα πληρωσω τοσο ακριβα στην αντιπροσωπεια..

Ξερετε ποια αμορτισερ φοραει το 1400 122 (golf 6)? Απ οτι ξερω ειναι sachs δεν ξερω ποιο μοντελο

και που μπορω να τα βρω.

Δεν θα ηθελα να βαλω πιο σκληρα αμορτισερ λογω οικογενοιας και γενικοτερα τροπου οδηγησης. Επισης δεν θα ηθελα να χαμηλωσει το προφιλ γιατι παταω αρκετα συχντα χωμα.

 

Σας ευχαριστω πολυ!

Edited by redo
Link to comment
Share on other sites

On 15/5/2018 at 10:23 ΠΜ, redo said:

Καλησπέρα σε όλους,

 

Έχω ενα golf vi 1400 122hp με περιπου 98.000klm. Πρόρφατα πήγα για να κανω τα λαστιχα μπρος πισω στο βουλκανιζατερ. Ο μαστορας μου ειπε οτι το μπροστινο αριστερο αμορτισερ εχει δακρυσει και θέλει αλαγη. Αυτο δεν αλλαζει μονο του και εφοσον μιλαμε για 100.000χλμ καλο ειναι να αλαχτουν και τα 4.

Ο λαστιχας μου ειπε οτι μπορει να μου βαλει τα bilstein τα μαυρα με 280 ολα μαζι.

Πηρα τηλ την αντιπροσωπεια και μου ειπαν τις παρακατω τιμες:

αμορτισερ μπροστα 146euro /το κοματι (αρα 2χ146)

βασεις για μπροστα αμορτισερ 38 euro το κοματι (χ2)

ρουλεμαν για μπροστα αμορτισερ 22euro το κοματι (χ2)

αμορτισερ πισω 133ευρω το κοματι

εργασια για τα μπροστα μονο, 160ευρω

Δυσκολα τα πραγματα....οπως βλεπετε...

 

Πρωτα απ ολα στην καρεντα μου ειπαν οτι δεν ειναι σιγουρο οτι θελουν ολα μπορω να αλλαξω μονο τα μπροστα αν χρειαζεται(παντα ζευγαρι)

επισκευη δεν παιρνουν...

θα πρεπει να τα μετρησουν γιατι το γεγονος οτι δακρυσε μπορει να σημαινει οτι τα τερματισα και οχι απαραιτητα οτι τα εχουν φτυσει.

Οπως και να εχει νομιζω οτι ειμαι στην αλλαγη γιατι εχουν αυξηθει οι θορυβοι στο αμαξι, και ακουω και κατι μεταλικα να τριζουν. το abs δουλευει πιο ευκολα...κτλ...

 

Ειμαι σουπερ ευχαριστημενος απο τα εργοστασιακα. Θα ηθελα να ξαναβαλω τα ιδια, αλλα αν γινεται να μην τα πληρωσω τοσο ακριβα στην αντιπροσωπεια..

Ξερετε ποια αμορτισερ φοραει το 1400 122 (golf 6)? Απ οτι ξερω ειναι sachs δεν ξερω ποιο μοντελο

και που μπορω να τα βρω.

Δεν θα ηθελα να βαλω πιο σκληρα αμορτισερ λογω οικογενοιας και γενικοτερα τροπου οδηγησης. Επισης δεν θα ηθελα να χαμηλωσει το προφιλ γιατι παταω αρκετα συχντα χωμα.

 

Σας ευχαριστω πολυ!

αφού είσαι ευχαριστήμενος με τα εργοστασιακά τότε βάλε sachs πού είναι στην ουσία τα εργοστασιακά bilstein μαυρα μακρυά δεν αντέχουν πολύ 

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια! γραφω εδω για να μην ανοιξω καινουριο τοπικ, μιας και εχει αναφερθει κι εδω περα πιο πανω αλλα δεν απαντηθηκε, οποτε ειπα να κανω μια προσπαθεια και γω.. εχω ενα golf 6 1.2 tsi, το πηρα μεταχειρισμενο πριν κανα 8μηνο.. το αμαξι για μεταχειρισμενο ηταν και ειναι σε φοβερη κατασταση απ ολες τις αποψεις.. ενα θεμα μονο που ειχε ηταν οτι μου εφευγε δεξια με το που αφηαν το τιμονι και γενικα δεν ειχε καλη συμπεριφορα στο δρομο.. πηγα την προηγουμενη βδομαδα να αλλαξω ζαντολαστιχα και τους ειπα να κοιταξουν κι αυτο.. τα πισω αμορτισερ εβγαλαν μια διαφοra μεταξυ τους 10% κι οταν το σηκωσαν μου ειπαν οτι τα πισω ειναι σκασμενα και μου τα δειξαν κιολας γιατι ειχαν χασει ολα τα λαδια τους.. ειπα να τα αλλαξω ολα λοιπον αλλα επειδη ηθελα κατι λιγο καλυτερο και λιγο πιο σκληρο αλλα χωρις να γινει το  αμαξι πετρα μου προτειναν τα KAYABA Ultra SR ενω μου ειπαν και για τα bilstein αλλα οτι θα το μετανιωσω γιατι θα ηταν πολυ σκληρα.. τα εβαλα λοιπον και ειδα οντως τεραστια διαφορα, το αμαξι απο συμπεριφορα και στριψιμο ειναι απαιχτο.. αλλα δυστυχως εγινε παρα πολυ σκληρο και ειδικα για θεσσαλονικη που ειμαι εγω χτυπαει παντου.. ακομα και σε ευθεια που φαινεται ισια βρισκει ανωμαλιες και τρεμει, διαβαζει τα παντα.. εχω ακουσει οτι μπορει να διορθωθει καπως με ελατηρια αλλα επειδη δεν ξερω τι και πως ηθελα να μου πειτε τη γνωμη σας αν ειχατε καποιο παρομοιο θεμα κι αν ξερετε πως θα διορθωθει καπως γιατι αν δεν αλλαξει δυσκολα θα τα κρατησω.. ευχαριστω εκ των προτερων! βαζω και μια φωτογραφια να δειτε το αμαξι γιατι πρωτη φορα γραφω εδω και δεν το εβαλα πουθενα 

IMG_20180526_110146.jpg

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago , mpampis_kik said:

Καλημερα παιδια! γραφω εδω για να μην ανοιξω καινουριο τοπικ, μιας και εχει αναφερθει κι εδω περα πιο πανω αλλα δεν απαντηθηκε, οποτε ειπα να κανω μια προσπαθεια και γω.. εχω ενα golf 6 1.2 tsi, το πηρα μεταχειρισμενο πριν κανα 8μηνο.. το αμαξι για μεταχειρισμενο ηταν και ειναι σε φοβερη κατασταση απ ολες τις αποψεις.. ενα θεμα μονο που ειχε ηταν οτι μου εφευγε δεξια με το που αφηαν το τιμονι και γενικα δεν ειχε καλη συμπεριφορα στο δρομο.. πηγα την προηγουμενη βδομαδα να αλλαξω ζαντολαστιχα και τους ειπα να κοιταξουν κι αυτο.. τα πισω αμορτισερ εβγαλαν μια διαφοra μεταξυ τους 10% κι οταν το σηκωσαν μου ειπαν οτι τα πισω ειναι σκασμενα και μου τα δειξαν κιολας γιατι ειχαν χασει ολα τα λαδια τους.. ειπα να τα αλλαξω ολα λοιπον αλλα επειδη ηθελα κατι λιγο καλυτερο και λιγο πιο σκληρο αλλα χωρις να γινει το  αμαξι πετρα μου προτειναν τα KAYABA Ultra SR ενω μου ειπαν και για τα bilstein αλλα οτι θα το μετανιωσω γιατι θα ηταν πολυ σκληρα.. τα εβαλα λοιπον και ειδα οντως τεραστια διαφορα, το αμαξι απο συμπεριφορα και στριψιμο ειναι απαιχτο.. αλλα δυστυχως εγινε παρα πολυ σκληρο και ειδικα για θεσσαλονικη που ειμαι εγω χτυπαει παντου.. ακομα και σε ευθεια που φαινεται ισια βρισκει ανωμαλιες και τρεμει, διαβαζει τα παντα.. εχω ακουσει οτι μπορει να διορθωθει καπως με ελατηρια αλλα επειδη δεν ξερω τι και πως ηθελα να μου πειτε τη γνωμη σας αν ειχατε καποιο παρομοιο θεμα κι αν ξερετε πως θα διορθωθει καπως γιατι αν δεν αλλαξει δυσκολα θα τα κρατησω.. ευχαριστω εκ των προτερων! βαζω και μια φωτογραφια να δειτε το αμαξι γιατι πρωτη φορα γραφω εδω και δεν το εβαλα πουθενα 

IMG_20180526_110146.jpg

τα συγκεκριμένα αμορτισερ είναι αμορτισερ βελτίωσης και είναι μόνο αερίου και συνήθως θα πρέπει να βάλεις και αντίστοιχα ελατήρια για να παίξουν σωστά αυτή είναι η άποψή μου

ας περιμένεις όμως να σου απαντήση και κάποιος που τα έχει βάλει

παραθέτω και περιγραφή από το site της kayaba

"Διπλός σωλήνας αμορτισέρ αερίου, στηρίγματα και δοχεία.Το Ultra SR είναι ειδικά σχεδιασμένο για εξαιρετική σταθερότητα οδήγησης με τη μέγιστη δυνατή ασφάλεια για φιλόδοξη σπορ οδήγηση με υψηλές απαιτήσεις στην οδική συμπεριφορά. Αέριο γεμάτο MacPherson.

Για τον σπορ οδηγό
Εξαιρετική σταθερότητα οδήγησης με μέγιστη ασφάλεια

Σκληρότερη δύναμη απόσβεσης επιτρέπει σταθερό κράτημα στο δρόμο και στο τιμόνι

Υψηλή απόδοση όταν χρησιμοποιείται με ιμάντα χάλυβα ή ελαστικά χαμηλού προφίλ εξαλείφει πλήρως τον αφρό που εξασθενίζει την απόδοση"

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Έχω 2 μερες που άλλαξα τα εργοστάσιακα μου αμορτισέρ σε BILSTEIN B2 OE σε Golf 6...ο τύπος στο συνεργείο μετα απο πολυ συζητήσει και ερωτησεις κατεληξε σε αυτα...Είναι σκληρά στον δρομο..θα πρέπει να βρει τα πατήματα του και θα μαλακώσουν η Όχι?

 

Β4 ξερω αλλα β2 δεν εχω ξανακουσει.

Link to comment
Share on other sites

13 hours ago , Simanino said:

Έχω 2 μερες που άλλαξα τα εργοστάσιακα μου αμορτισέρ σε BILSTEIN B2 OE σε Golf 6...ο τύπος στο συνεργείο μετα απο πολυ συζητήσει και ερωτησεις κατεληξε σε αυτα...Είναι σκληρά στον δρομο..θα πρέπει να βρει τα πατήματα του και θα μαλακώσουν η Όχι?

Όταν αρχίσουν να μαλακώνουν τα αμορτισέρ σημαίνει ότι χρίζουν αντικατάστασης.

Link to comment
Share on other sites

Στο 

1 hour ago , tsikis007 said:

Όταν αρχίσουν να μαλακώνουν τα αμορτισέρ σημαίνει ότι χρίζουν αντικατάστασης.

Τα εργοστάσιακα που ειχα πάνω μετα απο 108 χιλιάδες χιλιόμετρα σκληριναν αρκετά για αυτο και τα άλλαξα...ο τύπος στο συνεργείο μου είπε ότι πρέπει να κάνουν κάποια χιλιόμετρα να περάσει ένα 2μηνο και θα μαλακώσουν λιγο θα βρουν τα πατήματα τους

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago , Simanino said:

Στο 

Τα εργοστάσιακα που ειχα πάνω μετα απο 108 χιλιάδες χιλιόμετρα σκληριναν αρκετά για αυτο και τα άλλαξα...ο τύπος στο συνεργείο μου είπε ότι πρέπει να κάνουν κάποια χιλιόμετρα να περάσει ένα 2μηνο και θα μαλακώσουν λιγο θα βρουν τα πατήματα τους

Έχω αλλάξει πολλά αυτοκίνητα. Σε μερικά από αυτά άλλαξα αμορτισέρ διότι μειώθηκε η απόδοση τους.

Σε καμία περίπτωση όμως δεν σκλήρυναν το αντίθετο είτε κοπάναγαν επειδή είχαν χάσει τα υγρά τους είτε επειδή είχαν πέσει.

Moυ κάνει εντυπώσει γιατί τα BILSTEIN B2 είναι απλά αμορτισέρ λαδιού. Ο μάστορας πριν τα βάλει πάνω στο αυτοκίνητο τα δούλεψε καθόλου με το χέρι; 

Edited by tsikis007
Link to comment
Share on other sites

Στο 
Τα εργοστάσιακα που ειχα πάνω μετα απο 108 χιλιάδες χιλιόμετρα σκληριναν αρκετά για αυτο και τα άλλαξα...ο τύπος στο συνεργείο μου είπε ότι πρέπει να κάνουν κάποια χιλιόμετρα να περάσει ένα 2μηνο και θα μαλακώσουν λιγο θα βρουν τα πατήματα τους
Δε σκληρηναν. Εκατσαν και δεν ειχαν αποσβεση
Link to comment
Share on other sites

17 hours ago , tsikis007 said:

Έχω αλλάξει πολλά αυτοκίνητα. Σε μερικά από αυτά άλλαξα αμορτισέρ διότι μειώθηκε η απόδοση τους.

Σε καμία περίπτωση όμως δεν σκλήρυναν το αντίθετο είτε κοπάναγαν επειδή είχαν χάσει τα υγρά τους είτε επειδή είχαν πέσει.

Moυ κάνει εντυπώσει γιατί τα BILSTEIN B2 είναι απλά αμορτισέρ λαδιού. Ο μάστορας πριν τα βάλει πάνω στο αυτοκίνητο τα δούλεψε καθόλου με το χέρι; 

Ναι τα δούλεψε με το χέρι πριν τα βάλει...Και μου είπε ότι για 2 μήνες μέχρι να στρώσουν θα ειναι λιγο σκληρά 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Έχω ένα golf 6 122hp. Σε μαμά αμορτισέρ μπαίνουν κανονικά τα ελατήρια χαμηλωματος της eibach ε?

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.