Jump to content
dj_michel

Up - Παραξενος υχος κατα το ξεκινημα της μηχανης

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδια θελω να ρωτησω εαν στα UP σας οταν βαζετε μπροστα τον κινητηρα εκει που περνει στροφες και ξεκινα αν σας ακουγετε ενας υχος σαν να χτυπα κατι? αυτον τον υχο τον είχα ακουσει καινουριο οταν το ειχα παρει καθώς ειχα πεσει σε μια μικρη λακουβα κατσιμο της ασφαλτου ηταν, ακουγοτανε απο κρεμαριερα αν δεν κανω λαθος. τωρα βλεπω μου ακουγετε λιγο οταν το βαζω μπροστα εκει που περνει στροφες ο κινητηρας και οχι στο γυρημα της μιζας.  οταν περνει μπροστα και στο οδηγημα αλλα και στο μαρσαρισμα δεν ακουγετε τιποτα. ευχαριστω

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Αυτο μου το κανει το χειμωνα κυριως οταν ειναι κρυο.κοπαναει κατι μεσα.καλοκαιρι οχι.σε ξενα φορουμ που ειχα ψαξει κατι με κιβωτιο παιζει.αλλα δεν υπαρχει καποιος κινδυνος.εχει και στο youtube καποιο βιντεακι

Στάλθηκε από το SM-G850F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

τελικά το βρήκα τι ήταν, επιδη ο κινητηρας ειναι 3 κλιλυνδος εχει καραδαζμούσ κατα το άναμα, οι 2 ντίζεσ των ταχυτήτων κουνιούνται έντονα κατά το άναμα οποτε κόψανε μπροστα δεξια ακριβος στο σημείο πουυ βιδώνει η αλουμινένια επενδυσή του πατόματος απο κάτω. Κρέμασε σε εκίνο το σημείο και χτυπούσε όταν ήταν κρύο. Έκοψα ενα τετράγωνο κομάτι αλουμινίου λεπτό έκανα τρίπα στην μέση και το ξαναβίδωσα οποτε τώρα έδεσε η επενδυση και έσφυξε οπώσ ήταν εξαρχής και φυσικά στάματησε να χτυπά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν μπορεσεις καποια στιγμη βγαλε καμια φωτο και ανεβασε να το κοιταξω και εγω μηπως ειναι και σε μενα.γιατι οταν παταω συμπλεκτη σταματαει ο θορυβος.μηπως τεντωνονται καπως οι ντιζες και δεν ακουμπανε πανω εκει.λεω τωρα.....

Στάλθηκε από το FRD-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παρέα ! 

Ακούω και εγώ αυτόν τον ήχο απ την μηχανή αλλά όχι μόνο στο ξεκίνημα . Ακόμα και όταν είναι ζεστό συνεχίζει να το κάνει . 

Έχω εντοπίσει πως είναι πιο έντονο στις 1200-1500rpm . 

Όταν πατάω συμπλέκτη σταματάει . 

Αν η λύση είναι αυτή που είπατε παραπάνω μπορεί να γίνει περαιτέρω ανάλυση ώστε να το πω στον μηχανικό μου ; 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.