Jump to content
Archo

Φρένα Golf 7 μετατροπή

Recommended Posts

Έχω ενα Golf 7 RLine 2016 DSG και επειδή θέλω να το καγκουρέψω θέλω να βάλω δαγκάνες απο πόρσε η κατι αλλο επώνυμο. Το έχει επιχειρήσει κανείς ? Είναι συμβατές οι δάγκανες ? Υπάρχει οποιοδήποτε πιθανό πρόβλημα που μπορεί να προκύψει?  

Link to comment
Share on other sites

Θες να χωράει η δαγκάνα πίσω από τη ζάντα και να ταιριάζουν τα άκρα, και μετά ανάλογα τη δαγκάνα ίσως χρειαστείς τρόμπα φρένου. Για να ρίξεις το κόστος όσο αφορά τις μπροστινές υπάρχουν 4πίστονες που ταιριάζουν και σε μικρούς δίσκους π.χ. δαγκάνες από 986 και 987 Boxster/Cayman που ταιριάζουν με τους 312x25 από GTI και δεν χρειάζεσαι τρόμπα αν έχεις ίδια με του GTI. Μετά αν θες να πας σε μεγαλύτερες πρόσεξε αυτά που είπα στην αρχή, συν ότι θα χρειαστείς και μεγαλύτερους δίσκους άρα πας σε κάποιο κιτ, είτε OEM είτε aftermarket με το ανάλογο τίμημα, ή κάνεις άλλο πάντρεμα. Αυτή όμως είναι μια κουβέντα που καλύτερα να την κάνεις με έναν καλό και τίμιο φρενά, όπως ο κατά πολλούς μαζί και γω καλύτερος φρενάς της Αθήνας στην Αγία Παρασκευή.

Να θυμάσαι δύο πράγματα όσο αφορά την ουσία του φρένου πέρα από την αισθητική, λάθος πάντρεμα ή μισές δουλειές θα φρενάρεις χειρότερα από μαμά, και το μεγαλύτερο δεν είναι πάντα καλύτερο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago , DarkX said:

Θες να χωράει η δαγκάνα πίσω από τη ζάντα και να ταιριάζουν τα άκρα, και μετά ανάλογα τη δαγκάνα ίσως χρειαστείς τρόμπα φρένου. Για να ρίξεις το κόστος όσο αφορά τις μπροστινές υπάρχουν 4πίστονες που ταιριάζουν και σε μικρούς δίσκους π.χ. δαγκάνες από 986 και 987 Boxster/Cayman που ταιριάζουν με τους 312x25 από GTI και δεν χρειάζεσαι τρόμπα αν έχεις ίδια με του GTI. Μετά αν θες να πας σε μεγαλύτερες πρόσεξε αυτά που είπα στην αρχή, συν ότι θα χρειαστείς και μεγαλύτερους δίσκους άρα πας σε κάποιο κιτ, είτε OEM είτε aftermarket με το ανάλογο τίμημα, ή κάνεις άλλο πάντρεμα. Αυτή όμως είναι μια κουβέντα που καλύτερα να την κάνεις με έναν καλό και τίμιο φρενά, όπως ο κατά πολλούς μαζί και γω καλύτερος φρενάς της Αθήνας στην Αγία Παρασκευή.

Να θυμάσαι δύο πράγματα όσο αφορά την ουσία του φρένου πέρα από την αισθητική, λάθος πάντρεμα ή μισές δουλειές θα φρενάρεις χειρότερα από μαμά, και το μεγαλύτερο δεν είναι πάντα καλύτερο.

Με κατατόπισες εξαιρετικά . Θα παω να μιλήσω με τον φρενά που μου είπες.Αν θες στείλε μου το ονομα του για να τον βρώ . Επειδή εχω ενα απλό 1.6 tdi θέλω μονο οπτική βελτίωση και διατήρηση του εργοστασιακού φρεναρίσματος . Επίσης οταν είχα μιλήσει με τον αντιπρόσωπο της brembo μου είχε πει πως για πίσω τροχούς δεν υπάρχουν επιλογές λόγω του ηλεκτρονικού χειρόφρενου .

Link to comment
Share on other sites

Καλά λίγο υπερβολή να αλλάξεις και τα πίσω, θα σου έφευγαν πολλά χρήματα μόνο για το αισθητικό κομμάτι. Σου στέλνω το όνομα του φρενά, πήγαινε και ζήτα τη γνώμη του για τις συγκεκριμένες δαγκάνες και κυρίως στο κομμάτι το χωροταξικό καθώς δεν ξέρω τι ζάντες φοράς, για να μην χρειαστείς αποστάτες στο λέω αν και είναι μικρές οι συγκεκριμένες, καθώς και να σου προτείνει άλλες λύσεις, εγώ θα λεγα λύσεις που να μην χρειαστείς και τρόμπα. Εγώ είμαι πάντα υπέρ ενός ποιοτικού aftermarket κιτ γιατί μαζί με όλα τα άλλα υπολογίζω και το βάρος, αυτός ήταν και ένας λόγος που δεν επέλεξα φρένα από Cayenne, όπως ούτε και τα χιλιοφορεμένα 345 που μου προτάθηκαν.

Link to comment
Share on other sites

Εχω το Rline με τις 17αρες οπότε φαντάζομαι θα χωράνε τα φρένα. Σκέφτομουν να τα συνδυάσω με αεριζόμενους δισκους. Τι προτείνεις απο aftermarket? Επίσης η βαφή για τις δαγκάνες πόσο δύσκολη είναι σαν διαδικασία? Χρειάζεται να πάω συνεργείο να τις βγάλω και μετα να βαφούν ή και σε ενα βαφείο μπορεί να γίνει η δουλεια?

Link to comment
Share on other sites

Πόσα θες να ρίξεις πες μου.

Αν πάρεις aftermarket κιτ θα το παραγγείλεις έτοιμο βαμμένο ανάμεσα από διάφορες επιλογές. Αν πάρεις ΟΕΜ δαγκάνες λογικά θα χρειαστούν βάψιμο για να τις φέρεις στα γούστα σου. Υπάρχουν DIY videos στο youtube αν ενδιαφέρεσαι, με βγάλσιμο δαγκάνας, με τη δαγκάνα πάνω και με διαφορετικές τεχνικές για καθαρισμό και βάψιμο. Το επίπεδο δυσκολίας εξαρτάται από την εξοικείωση του καθενός.

Link to comment
Share on other sites

Golf/a3 κανονικα


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Bolt on


Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά! Θα ήθελα να ρωτήσω μήπως γνωρίζεις κάποιος αν τα 4πιστονα brembo από  alfa 159 ταιριάζουν σε golf mk7 1.6 tdi χωρίς αντάπτορας, Bolt on!

Ευχαριστώ! 

Link to comment
Share on other sites

Αλλο καρε και αλλο caliper carrier.



Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.