Jump to content
giannakos94

VW polo ηλιοροφη

Recommended Posts

Καλημερα.. Θα μπορουσε καποιος να ποσταρει φωτογραφιες απο το εσωτερικο ενος πολο με ηλιοροφη ?Γιατι ειμαι πολυ ψημενος στο να βαλω 
Θα ηθελα να δω το μεγεθος της , τι αερα δινει μεσα στο αμαξι,ποσο ανοιγει κτλ
Ευχαριστω :)

Link to comment
Share on other sites

Σε τι Polo?

Αλλά επίσης γιατί να το κάνεις αυτό; Από όσο έχω δει γενικά είναι ζόρικη δουλειά και απαιτεί πολύ εξειδίκευση και πάντα υπάρχει ο φόβος να μην μπει κανένας νεροχύτης σωστά και να γίνει πισίνα μέσα. :)

Link to comment
Share on other sites

ασε που τα αμαξια με ηλιοροφη απο το εργοστασιο εχουν διαφορετικο δεσιμο στον ορανο απο τα αμαξια που δεν εχουν.

δεν θα στο προτεινα,το ειχα ψαξει παλια γιατι ειναι ενα μεγαλο απωθημένο μου αλλα με οσους μιλησα μου ειχα πει ΟΥΤΕ ΚΑΝ.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά μήπως ο φίλος πιο πάνω σκέφτεται να αγοράσει τώρα Polo και θέλει να τη βάλει σαν έξτρα? Δεν νομίζω να θέλει να κόψει τον ουρανό του αυτοκινήτου του. :p

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, giannakos94 said:

Καλημερα.. Θα μπορουσε καποιος να ποσταρει φωτογραφιες απο το εσωτερικο ενος πολο με ηλιοροφη ?Γιατι ειμαι πολυ ψημενος στο να βαλω 
Θα ηθελα να δω το μεγεθος της , τι αερα δινει μεσα στο αμαξι,ποσο ανοιγει κτλ
Ευχαριστω :)

Καταρχήν όπως είπαν και οι προηγούμενοι, εκτός και πας για αγορά αυτοκινήτου με εργοστασιακή ηλιοροφή, μείνε μακριά.

Κάποτε είχα ένα Polo 6N2 με εργοστασιακή ηλεκτρική ηλιοροφή, μέγεθος δεν είχα μετρήσει ποτέ, αλλά το άνοιγμα έφτανε άνετα πάνω από τα κεφάλια των μπροστινών, θυμάμαι τα καλοκαίρια που έριχνα το κάθισμα και ξάπλωνα χαζεύοντας τα αστέρια. Επίσης έβγαζες άνετα το κεφάλι έξω π.χ. στιγμές EURO 2004! Αποτελούνταν από τον μηχανισμό και περιστροφικό διακόπτη στην περιοχή της πλαφονιέρας, με 2 στυλ ανοίγματος, ανακλινόμενο και συρόμενο, και τα 2 με επιλογή μερικού ή πλήρους ανοίγματος ανάμεσα από πολλές θέσεις. Η ηλιοροφή σε πολύ σκούρο φιμέ χοντρό τζάμι και από μέσα συρόμενο κάλυμμα στα χρώματα του ουρανού το οποίο ήταν χειροκίνητο. Το τζάμι της ηλιοροφής όμως ήταν τέτοιο που και ανοιχτό να είχες το εσωτερικό κάλυμμα, δεν είχες θέμα με τον ήλιο ή τη ζέστη. Αέρας έμπαινε αρκετός σε μία από τις συρόμενες θέσεις, κυρίως στο πλήρες άνοιγμα, ιδανικό για χαλαρή οδήγηση με ταχύτητες 60-70. Θυμάμαι όμως ότι στα ταξίδια π.χ. προτιμούσα να την έχω σε ανακλινόμενη θέση λόγω μειωμένου θορύβου (τότε ως νέος είχα θέματα με τον θόρυβο, ενώ τώρα... :lol::lol::lol:).

Το edition ο μόνος λόγος που δεν το πήρα και αυτό με ηλιοροφή είναι το έξτρα βάρος της, που είναι αρκετό. Προφανώς διότι ένας από τους βασικούς λόγους που το διάλεξα ήταν οι επιδόσεις, αρχικά ως μαμά και κυρίως με προοπτική τη βελτίωση, και βέβαια οι επιδόσεις με το βάρος δεν τα πάνε καλά. Κατά τ' άλλα είμαι fan της ηλιοροφής, της ηλεκτρικής ηλιοροφής όμως και ειδικά του VAG.

Δεν μας είπες για τι Polo μιλας, πάντως για φωτογραφίες ψάξε στο google θα βρεις άπειρες, από μέσα και απ' έξω.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.