Jump to content

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους.

Έχω ένα Τ3 85΄με κινητήρα 2000cc από  golf 2Ε.

Το αμάξι δούλευε μια χαρά,αλλά σήκωνε θερμοκρασία χωρίς να κατεβαίνει.Διαπιστόσαμε ότι είχε χάλασει η βαλβίδα του ψυγείου και έγινε αλαγή.

Η θερμοκρασία ήταν σε νορμάλ επίπεδα αλλά όχι και στα καλύτερα.Μετά από μια διαδρομή στο αεροδρόμειο η θερμοκρασία άρχισε να ανεβαίνει αρκετά πάλι όπου είδα το κόκκινο λαμπάκι και αμέσως το έσβησα.Αυτό ήταν ένα αποτέλεσμα το ότι δεν είχε γίνει σωστή εξαέρωση.Το πήγα στον μηχανικό,αλάξαμε και έναν θερμοστάτη για καλό,ελένξαμε και την τρόμπα νερού που ήταν μια χάρα,και κάναμε την εξαέρωση και όλα μια χαρά.Η θερμοκρασία ήταν στα καλητερά της!!

Ο μηχανικός,μου είπε ότι η εξάτμιση που μου έχουν βάλει επάνω δεν είναι κατάληλη για το αμάξι,μιας και ήταν πυρομένη.Λόγο ημερών δεν βρήκα να την αλάξω,και αποφάσισα να πάω έτσι διακοπές και στον γυρισμό να την αλάξω.

Πριν φύγω για τις διακοπές μου έκανα ένα τεστ στο αμάξι να δω ότι όλα ήταν καλα,και έτσι έκανα 2 μέρες σέρι Αθήνα-Σαλαμίνα φορτομένος ντάλα μεσημέρι.

Η θερμοκρασία τέλεια!!κάτω απο την μέση συνέχεια,ανέβαινε λίγο σε καμιά ανηφόρα βαριά,αλλά μετα αμέσως πάλι κάτω.

Βγαίνοντας στην Εθνική λοίπον φορτομένος για τις διακόπες μου,όταν πήγαινα πάνω απο 110 χλμ η θερμοκρασία στα ύψη και αφού άναψα την 2ή σκάλα του βεντιλατέρ,δεν άκουσε με τίποτα,και πριν προλάβει να ανάψει πάλι το λαμπάκι το έσβησα. Ανοίγοντας να δώ τι γινόταν πίσω στο μοτέρ,όλα ήταν καλά,μόνο το 2ο παγούρι με το παραφλού έβραζε!!!! Έφτασα μέχρι Κόρινθο,άφησα το αμάξι να κρυώσει,συμπλήρωσα παραφλού(όχι πολύ)του έκανα πάλι εξαέρωση,και πίσω για Αθήνα.

Στον γυρισμό πήγαινα με 80-90 χλμ και η θερμοκρασία κάτω απο την μέση.

Σε έλενχο στην Κόρινθο από 2 μηχανικούς,μου είπαν ότι αποκλείεται να είναι φλάτζα η ρίγμα στο καπάκι.(το εύχομαι)

Εγώ πιστεύω ότι η λάθος εξάτμιση προκαλεί βλαβη στον κινητήρα και δεν το αφήνει να δουλέψει σωστά σε μεγάλες ταχύτητες.

Μπορώ έχω τις γνώμες σας? 

 

Ευχαριστώ.

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.