Jump to content
spdrosin

1ο service

Recommended Posts

Χαιρετίζω την παρέα.

 

Έχω ένα καινούργιο (10/2016) Polo TDI 90ps, είμαι σχεδόν στα 15.000χλμ και ήρθε η ώρα για το πρώτο service. Άρα είμαι για αλλαγή λαδιών, φίλτρου λαδιών και φίλτρου καυσίμου.

Ο Μανδύλας (στη Θεσ/κη οπού μένω κι αγόρασα και το αυτ/το) κοστολογεί στα ~165ευρώ το πρώτο service (λάδια γύρω στα 115ευρώ -τη μάρκα πρώτη φορά την άκουγα, ενώ ήμουν σίγουρος πως θα ήταν castrol, ένεκα αυτοκόλλητου στη μηχανή- ~20ερώ το φίλτρο λαδιού+50ευρώ τα εργατικά -20ευρώ "έκπτωση" = 165).

Μίλησα με Κοσμοκάρ, για να μην μακρυγορώ και μου επιβεβαίωσε ο μηχανικός (πολύ εξυπηρετικός-ειλικρινής, δεν το περίμενα) πως δε χάνω την εγγύηση (έχω κάνει και επέκταση +2χρόνια) αρκεί τα ανταλλακτικά να είναι γνήσια, να είμαι σίγουρος πως ο μηχανικός (εν ολίγοις) θα κάνει 100% σωστά τη δουλειά του, κλπ. και μ' ενημέρωσε πως αν το συνεργείο δε διαθέτει το σωστό-αντίστοιχο διαγνωστικό μηχάνημα ίσως να μη εντοπίσει κάποια "μηνύματα" που μπορεί να μη σημαίνουν κάποιο πρόβλημα τώρα, αλλά πιθανόν μελλοντικά (σας αναφέρω μόνο αυτή τη λεπτομέρεια της συνομιλίας που φάνηκε πιο "ενδιαφέρουσα").

Συνοψίζοντας, προφανώς και θέλω να γλιτώσω κανένα 100ευρω σε κάποιο ανεξάρτητο συνεργείο στη Δ. Θεσ/κη (έχω "εντοπίσει" τον Θεοδωρίδη από αυτά που διάβασα εδώ στο φόρουμ, αλλά μου φαίνεται και "συμπαθητικός" ο Πορφύρης).

Λάδια λέω ν' αγοράσω από κάπου (προτάσεις δεκτές) το Castrol Edge 5W30 (ποιο ακριβώς όμως, γιατί βλέπω υπάρχουν κάποιες "εκδόσεις".

Τέλος, τα εν λόγω συνεργεία πώς θα εξακριβώσω πως θα μου βάλουν αυθεντικά (MANN; ) φίλτρα;

 

Παραθέτω και το εξής που αλίευσα με λίγο ακόμα ψάξιμο:

timthumb.jpg

Edited by spdrosin
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα να δηλωσω και εγω την δική μου ασχημη εμπειρία πτώτου σερβις.

135 ευρω για 1.0 tsi polo αλλαγη λαδιων και φιλτρου σε επισημη αντιπροσωπεια.

Αυτό που με έχει κανει δε να παραμιλάω είναι οτι μου βάλαν από βαρελι λάδι και δεν άνοιξαν καινούργιο....

είμαι νοτια προαστια Αθηνα.αν μπορέι κάποιος να μου συστησει εναλλακτικό συνεργείο που έχει μείνει ευχαριστημένος ας μου στειλει ενα μηνυμα.ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago , giorgos123 said:

εγώ φίλε το πάω στον κατωπη, στην Καλλιθέα...πολύ καλός και πιο φτηνός

Αυτος ομως ειναι στο σιτε του εξειδικευμενος και οχι αντιπροσωπεια για να ισχυει κ εγγυηση της αντιπροσωπειας μιας και μιλαμε για καινουργια απεφευγε τα εκτος γιατι αλλο που δεν θελουν να βρουν πατημα για να ακυρωσουν την εγγυηση,,

Link to comment
Share on other sites

4 λεπτά πριν , XIONOULIS said:

Αυτος ομως ειναι στο σιτε του εξειδικευμενος και οχι αντιπροσωπεια για να ισχυει κ εγγυηση της αντιπροσωπειας μιας και μιλαμε για καινουργια απεφευγε τα εκτος γιατι αλλο που δεν θελουν να βρουν πατημα για να ακυρωσουν την εγγυηση,,

Δεν ακυρωνεται η εγγυηση (διαβασε το πρωτο ποστ) κ αυτο ειναι που θελει να αποφυγει ο φιλος, τις υπερογκες χρεωσεις των αντιπροσωπειων.

Link to comment
Share on other sites

το διαβασα το πρωτο ποστ αλλα αμα πουν οι τεχνικοι συμβουλοι οχι και τελος εγγυησης αντε να αποδειξεις μετα στα δικαστηρια με την κοινοτικη οδηγια οτι εχεις δικο...στην ελλαδα κιολας...ενα συναγερμο εβαλα που μπλοκαριζε την ονλινε επικοινωνια με την γερμανια και τρελαθηκανε,,,,χαχαχα με το που τον εκλεισα τους αφησε να μπουν στην ecu. και μου λεγανε οτι παπαρια θελανε οι τεχνικοι συμβουλοι....

σκεψου να ειχα βαλει και ανταλλακτικα σε αλλους και να σου πετυχει νασου πουν οτι δεν ειναι γνησια...ουτε ψυλος στο κορφο του ιδιοκτητη,,,οχι τιποτα αλλο αλλα λογω ασχετοσυνης μπλεκεις εδω στο ελλαδισταν....

συμφωνω στην αποφυγη των υπερογκων χρεωσεων , για μενα ας παρει ολα τα αναλωσιμα ο ιδιος και ας κανουν εκπτωση στην εργασια τους στο φιναλε.εγω ετσι κανω.

Link to comment
Share on other sites

20 hours ago , XIONOULIS said:

το διαβασα το πρωτο ποστ αλλα αμα πουν οι τεχνικοι συμβουλοι οχι και τελος εγγυησης αντε να αποδειξεις μετα στα δικαστηρια με την κοινοτικη οδηγια οτι εχεις δικο...στην ελλαδα κιολας...ενα συναγερμο εβαλα που μπλοκαριζε την ονλινε επικοινωνια με την γερμανια και τρελαθηκανε,,,,χαχαχα με το που τον εκλεισα τους αφησε να μπουν στην ecu. και μου λεγανε οτι παπαρια θελανε οι τεχνικοι συμβουλοι....

σκεψου να ειχα βαλει και ανταλλακτικα σε αλλους και να σου πετυχει νασου πουν οτι δεν ειναι γνησια...ουτε ψυλος στο κορφο του ιδιοκτητη,,,οχι τιποτα αλλο αλλα λογω ασχετοσυνης μπλεκεις εδω στο ελλαδισταν....

συμφωνω στην αποφυγη των υπερογκων χρεωσεων , για μενα ας παρει ολα τα αναλωσιμα ο ιδιος και ας κανουν εκπτωση στην εργασια τους στο φιναλε.εγω ετσι κανω.

εγώ το αυτοκίνητο το εχω απο τον Δεκέμβρη του 14', άρα δεν έχει εγγύηση, γι αυτό το πάω εκεί.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για τις απαντησεις...δεν θελω να αποφυγω μονο τις υπερογκες χρεωσεις αλλα και την επιπολαιοτητα και οτι σε θεωρουν χαζο.

 

ειλικρινα δεν με νοιαζει για τα 135 ευρω....τοσα χρονια πηγαινα στον σπανο στην γλυφαδα και τα εσκαγα και εκει αλλα οτι ανταλακτικα μου εβαζε τα ανοιγε μπροσταμου, οτι ελεγχο εκανε μου εδινε γραπτη αναφορα.Δεν ηταν τελειος μου ειχε κανει και ζημειες αλλα ειχα καπως το κεφαλι μου ησυχο.

Link to comment
Share on other sites

Εχει κι αλλες αντιπροσωπειες δεν ειναι μονο αυτος.
Παρε τα λαδια και πηγαινε.

Μετα αφου ληξει η εγγυηση πας οπου θες


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

εμένα παιδιά είχε 2 χρόνια εγγύηση.αλλαγες λαδιου και φίλτρου λαδιου έλεγε στα 30000χλμ και στα 2 χρόνια.δεν πήγα ποτέ στην αντιπροσωπεία έκανα τις αλλαγές μου στα 10000χλμ και δεν μπορούσαν να μου πουν τπτ για την εγγύηση γιατί απλά εληγε όταν ήταν για το σέρβις.

 

ΜΑΚΡΥΑ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΚΛΕΦΤΕΣ πάρτε τα λαδακια σας και τα ανταλλακτικά σας πηγαίνετε σε έναν μάστορα που εμπιστεύεστε(άμα ειδικεύεται και στα group vag  ακόμα καλύτερα) και σώστε τα λεφτακια σας!!!

Link to comment
Share on other sites

Παίδες ετοιμάζομαι για 2ο πλεον service (30000 χλμ). Ζήτησα τιμή από νέο μάστορα και ήθελα τη γνώμη σας όσον αφορά τις τιμές. Νομίζω είναι λίγο πιο τσιμπημένος από τον προηγούμενο που είχα, αλλά που από την άλλη δε με άφησε ικανοποιημένο (για λόγους επικοινωνίας-εξυπηρέτησης).

Να σημειώσω πως ζήτησα τιμές για αυθεντικά VW ανταλλακτικά μιας και είμαι ακόμα στην εγγύηση και θέλω, ω μη γένοιτο αν συμβεί τίποτα, να μην έχουν κάτι να μου βρουν/πουν. Βέβαια καταλαβαίνω πως είναι πολύ πιο ακριβά μόνο επειδή γράφουν VW, το γνωρίζω.

Φίλτρο λαδιού 15 ευρώ, φίλτρο εισαγωγής αέρα 25, φίλτρο πετρελαίου 54 ευρώ και λάδια 13ευρώ/λίτρο, δηλαδή 13*5=65 ευρώ (το VW longlife ΙΙΙ που επίσης ζήτησα εγώ, αλλά επειδή αυτό δεν "φαίνεται" σε περίπτωση εγγύησης, γιατί όχι να μην πάω σε κάποιο άλλο οικονομικότερο/καλό-αν υπάρχει κάποια value for money πρόταση είναι ευπρόσδεκτη). 

 

Update: Βέβαια το λάδι το βρίσκω και μόνος μου στα 9,4 ευρώ/λίτρο με μια γρήγορη αναζήτηση. Φαίνεται πολύ καλή τιμή. Ενώ το Castrol Edge Titanium το βρίσκω και με 8 ευρώ/λίτρο από τη γειτονιά μου κιόλας.

Edited by spdrosin
Link to comment
Share on other sites

Guest Polakias TDI
53 λεπτά πριν , spdrosin said:

Παίδες ετοιμάζομαι για 2ο πλεον service (30000 χλμ). Ζήτησα τιμή από νέο μάστορα και ήθελα τη γνώμη σας όσον αφορά τις τιμές. Νομίζω είναι λίγο πιο τσιμπημένος από τον προηγούμενο που είχα, αλλά που από την άλλη δε με άφησε ικανοποιημένο (για λόγους επικοινωνίας-εξυπηρέτησης).

Να σημειώσω πως ζήτησα τιμές για αυθεντικά VW ανταλλακτικά μιας και είμαι ακόμα στην εγγύηση και θέλω, ω μη γένοιτο αν συμβεί τίποτα, να μην έχουν κάτι να μου βρουν/πουν. Βέβαια καταλαβαίνω πως είναι πολύ πιο ακριβά μόνο επειδή γράφουν VW, το γνωρίζω.

Φίλτρο λαδιού 15 ευρώ, φίλτρο εισαγωγής αέρα 25, φίλτρο πετρελαίου 54 ευρώ και λάδια 13ευρώ/λίτρο, δηλαδή 13*5=65 ευρώ (το VW longlife ΙΙΙ που επίσης ζήτησα εγώ, αλλά επειδή αυτό δεν "φαίνεται" σε περίπτωση εγγύησης, γιατί όχι να μην πάω σε κάποιο άλλο οικονομικότερο/καλό-αν υπάρχει κάποια value for money πρόταση είναι ευπρόσδεκτη). 

 

Update: Βέβαια το λάδι το βρίσκω και μόνος μου στα 9,4 ευρώ/λίτρο με μια γρήγορη αναζήτηση. Φαίνεται πολύ καλή τιμή. Ενώ το Castrol Edge Titanium το βρίσκω και με 8 ευρώ/λίτρο από τη γειτονιά μου κιόλας.

Δε φτάνουν τις τιμές της επίσημης αντιπροσωπείας, αλλά δεν είναι & μακριά.

Για κάνε ένα τσεκ τιμών & εδώ: https://m.antallaktikaonline.gr/?gadw=1&gclid=EAIaIQobChMIqb_-o66T3wIVxR0YCh3e1gO2EAAYASAAEgLkjvD_BwE

 

Εργασια συμπεριλαμβάνεται στις τιμές σου ή όχι;

Edited by Polakias TDI
Link to comment
Share on other sites

20 hours ago , Polakias TDI said:

Δε φτάνουν τις τιμές της επίσημης αντιπροσωπείας, αλλά δεν είναι & μακριά.

Για κάνε ένα τσεκ τιμών & εδώ: https://m.antallaktikaonline.gr/?gadw=1&gclid=EAIaIQobChMIqb_-o66T3wIVxR0YCh3e1gO2EAAYASAAEgLkjvD_BwE

 

Εργασια συμπεριλαμβάνεται στις τιμές σου ή όχι;

Σε αυτό τo site ήμουν τώρα και τσεκάριζα τιμές. Δεν υπάρχουν όμως τα αυθεντικά της VW για έχω μέτρο σύγκρισης. Βλέπω όμως πως πχ τα Bosch και τα Mann είναι στη μισή τιμή και νομίζω θ' αλλάξω γραμμή. Ελπίζω να μην έχω κανένα πρόβλημα, αν χρειαστεί ποτέ η εγγύηση.

Οι παραπάνω τιμές είναι τιμές ανταλλακτικών. +30 ευρώ η εργασία.

Βασικά λάδι το αποφάσισα θα βάλω σίγουρα κάποιο Castrol και νομίζω παραπάνω έχω λάθος κωδικό. Το Castrol Edge Professional LongLife III είναι το κατάλληλο, σωστά;

Edited by spdrosin
Link to comment
Share on other sites

Guest Polakias TDI
3 hours ago , spdrosin said:

Σε αυτό τo site ήμουν τώρα και τσεκάριζα τιμές. Δεν υπάρχουν όμως τα αυθεντικά της VW για έχω μέτρο σύγκρισης. Βλέπω όμως πως πχ τα Bosch και τα Mann είναι στη μισή τιμή και νομίζω θ' αλλάξω γραμμή. Ελπίζω να μην έχω κανένα πρόβλημα, αν χρειαστεί ποτέ η εγγύηση.

Οι παραπάνω τιμές είναι τιμές ανταλλακτικών. +30 ευρώ η εργασία.

Βασικά λάδι το αποφάσισα θα βάλω σίγουρα κάποιο Castrol και νομίζω παραπάνω έχω λάθος κωδικό. Το Castrol Edge Professional LongLIfe III είναι το κατάλληλο, σωστά;

Και γω που χρειάστηκα την εγγυηση (εργοστασιακή επέκταση +2 χρόνια), δουλειά δεν έγινε δυστυχώς, και ας πήγαινα σε εξουσιοδοτημένο ... Δεν ξέρω αν αξίζει τελικά, έχω απογοητευτεί.

Τα υλικά με κωδικούς από επίσημη αντιπροσωπεία είναι αυτά στη photo, αν χρησιμοποιήσεις πχ ένα MANN φίλτρο με αντίστοιχο κωδικό, δε θεωρώ πως θα έχεις θέμα (και αυτά της VW, κάποιας άλλης εταιρείας είναι, δεν τα κατασκευάζει η ίδια, απλά αποδέχεται τις προδιαγραφές τους).

Δες και το λάδι & ψάξε το αντίστοιχο.

C0F35F18-C54E-4069-9270-93CD55FB38A5.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Επειδή το γνωρίζω από πρώτο χέρι, τα γνήσια φίλτρα της VW είναι όλα Mannfilter.

 

Και η κωδική ακόμα είναι της mann filter.

Link to comment
Share on other sites

17 hours ago , OMINUS said:

Επειδή το γνωρίζω από πρώτο χέρι, τα γνήσια φίλτρα της VW είναι όλα Mannfilter.

 

Και η κωδική ακόμα είναι της mann filter.

Παιδιά, ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Όμως εδώ δε βρίσκω κανέναν κωδικό που να ταιριάζει με το παραπάνω συνημμένο. 

Πχ στον κωδικό φίλτρου πετρελαίου στο site της Mann αναφέρεται ένα "Κωδικός GTIN 4011558064228" αλλά δεν έχει καμία αντιστοιχία με τη φώτο πιο πάνω.

Πάντως συμφωνείτε κι εσείς, να πάω για Mann φίλτρα, να σώσω (κι άλλο) τα λεφτά μου, σωστά;

Edited by spdrosin
Link to comment
Share on other sites

Ο κωδικός σου είναι αυτός.

 

WK 8029/1 .

 

Αυτό είναι το φίλτρο σου.

 

https://www.antallaktikaexartimata.gr/mann-filter-7886689.html

 

 

Να ξέρεις υπάρχει μια περίπτωση το φίλτρο πετρελαίου ίσως να είναι της UFI.

Αν είναι UFI πράγματι, μπορεί να είναι κινεζικό.

 

Στο Polo 6r βενζίνη , το φίλτρο βενζίνης το γνήσιο ήταν UFI.

Κινέζικο. 

 

Τότε δεν έβαλα το Mann filter . Αλλά της Hengst, γερμανικό.

 

Της Hengst είναι αυτό εδώ

 

https://www.ebay.co.uk/itm/New-Genuine-HENGST-Fuel-Filter-H417WK-Top-German-Quality/202291323631?epid=15006952623&hash=item2f1980a2ef:g:jCYAAOSwKT9a1j8m

1 ώρα πριν , spdrosin said:

Παιδιά, ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Όμως εδώ δε βρίσκω κανέναν κωδικό που να ταιριάζει με το παραπάνω συνημμένο. 

Πχ στον κωδικό φίλτρου πετρελαίου στο site της Mann αναφέρεται ένα "Κωδικός GTIN 4011558064228" αλλά δεν έχει καμία αντιστοιχία με τη φώτο πιο πάνω.

Πάντως συμφωνείτε κι εσείς, να πάω για Mann φίλτρα, να σώσω (κι άλλο) τα λεφτά μου, σωστά;

 

Edited by OMINUS
Link to comment
Share on other sites

Guest Polakias TDI
4 hours ago , spdrosin said:

Παιδιά, ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Όμως εδώ δε βρίσκω κανέναν κωδικό που να ταιριάζει με το παραπάνω συνημμένο. 

Πχ στον κωδικό φίλτρου πετρελαίου στο site της Mann αναφέρεται ένα "Κωδικός GTIN 4011558064228αλλά δεν έχει καμία αντιστοιχία με τη φώτο πιο πάνω.

Πάντως συμφωνείτε κι εσείς, να πάω για Mann φίλτρα, να σώσω (κι άλλο) τα λεφτά μου, σωστά;

Δεν ξέρω γιατί δεν κατάφερες να το βρεις.

Το φίλτρο που εμφανίζει το σάιτ της MANN για το Polo σου δείχνει τις αντιστοιχίες & συμφωνεί με τον κωδικό αντιστοιχίας που φαίνεται από την αντιπροσωπεία (από τη φωτό που ανέβασα). 

Το επισήμανε βέβαια και ο φίλτατος OMINUS.

54C33497-D6AB-4952-AAB3-1872B82F3396.jpeg

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago , OMINUS said:

Ο κωδικός σου είναι αυτός.

 

WK 8029/1 .

 

Αυτό είναι το φίλτρο σου.

 

https://www.antallaktikaexartimata.gr/mann-filter-7886689.html

 

 

Να ξέρεις υπάρχει μια περίπτωση το φίλτρο πετρελαίου ίσως να είναι της UFI.

Αν είναι UFI πράγματι, μπορεί να είναι κινεζικό.

 

Στο Polo 6r βενζίνη , το φίλτρο βενζίνης το γνήσιο ήταν UFI.

Κινέζικο. 

 

Τότε δεν έβαλα το Mann filter . Αλλά της Hengst, γερμανικό.

 

Της Hengst είναι αυτό εδώ

 

https://www.ebay.co.uk/itm/New-Genuine-HENGST-Fuel-Filter-H417WK-Top-German-Quality/202291323631?epid=15006952623&hash=item2f1980a2ef:g:jCYAAOSwKT9a1j8m

 

ΟΚ. Άρα και η παραπάνω φώτο δε μου δείχνει τους κωδικούς που χρειάζομαι για να διασταυρώσω. Πχ στο φίλτρο πετρελαίου η φώτο του @Polakias TDI δε λέει WK8029/1 πουθενά, αλλά 6C0127400.

Λογικά για να είναι τόσο φθηνά τα κινέζικα δε θα είναι αυτά;  Κι αν είναι UFI, τί να κάνω, να μην το πάρω; Επίσης αν δεν είναι Mann-UFI τί άλλο μπορεί να είναι;

 

Link to comment
Share on other sites

4 λεπτά πριν , Polakias TDI said:

Δεν ξέρω γιατί δεν κατάφερες να το βρεις.

Το φίλτρο που εμφανίζει το σάιτ της MANN για το Polo σου δείχνει τις αντιστοιχίες & συμφωνεί με τον κωδικό αντιστοιχίας που φαίνεται από την αντιπροσωπεία (από τη φωτό που ανέβασα). 

Το επισήμανε βέβαια και ο φίλτατος OMINUS.

54C33497-D6AB-4952-AAB3-1872B82F3396.jpeg

Η αλήθεια είναι πως δεν πάτησα "Αντιστοιχίες". Αλλά γενικά σε όλα τα site στα βγάζει με μια απλή αναζήτηση μοντέλου ή κωδικό κινητήρα.
Δεν έχω πρόβλημα, μου έδειξες κι αυτό. Τα έχω βρει. Να προχωρήσω σε Mann δηλαδή λέτε; Μπερδεύτηκα και με το θέμα UFI παραπάνω που αναφέρει ο @OMINUS.

Link to comment
Share on other sites

Guest Polakias TDI
59 λεπτά πριν , spdrosin said:

Η αλήθεια είναι πως δεν πάτησα "Αντιστοιχίες". Αλλά γενικά σε όλα τα site στα βγάζει με μια απλή αναζήτηση μοντέλου ή κωδικό κινητήρα.
Δεν έχω πρόβλημα, μου έδειξες κι αυτό. Τα έχω βρει. Να προχωρήσω σε Mann δηλαδή λέτε; Μπερδεύτηκα και με το θέμα UFI παραπάνω που αναφέρει ο @OMINUS.

Εγώ θα προχωρούσα με MANN (δεν ξέρω αν το προτείνει ο @OMINUS;), δεν έχω διαβάσει παράπονα στο φόρουμ & τα προτιμούμε πολλοί. Αλλιώς περίμενε 1-2 γνώμες αν έχεις χρόνο.

Επιβεβαιώνω πως το πρώτο της αντιπροσωπείας -το οποίο σημειωτέον είχα «σφάξει» :lol:- ήταν κινεζικό. Δυστυχώς δε μπορώ να επιβεβαιώσω μάρκα γιατί το έχω πετάξει / δε θυμάμαι.

4E59AAB4-4829-426B-86B0-5411FC6C0769.jpeg

Edited by Polakias TDI
Link to comment
Share on other sites

2 λεπτά πριν , Polakias TDI said:

Εγώ θα προχωρούσα με MANN (δεν ξέρω τι λέει @OMINUS;), δεν έχω διαβάσει παράπονα στο φόρουμ & τα προτιμούμε πολλοί. Αλλιώς περίμενε 1-2 γνώμες αν έχεις χρόνο.

Επιβεβαιώνω πως το πρώτο της αντιπροσωπείας -το οποίο σημειωτέον είχα «σφάξει» :lol:- ήταν κινεζικό. Δυστυχώς δε μπορώ να επιβεβαιώσω μάρκα γιατί το έχω πετάξει / δε θυμάμαι.

4E59AAB4-4829-426B-86B0-5411FC6C0769.jpeg

Αυτό θα κάνω, γιατί δεν έχω όντως διαθέσιμο πολύ χρόνο και θέλω και να τελειώνω. Και αφήνω και το σενάριο "γνήσιων" ανταλλακτικών VW. Η οικονομική διαφορά είναι χαώδης. Θα πάρω τα ανταλλακτικά όλα εγώ και θα τα πάω στο μάστορα να μου τα περάσει με 30 ευρώ. Μόλις τα "μαζέψω", θα επανέλθω με σχετικά links έτσι για μια επιβεβαίωση τυπική, αν μπορείτε.

Link to comment
Share on other sites

Πρόσεξε για να μην μπερδεύτης και εσύ , και άλλη από εδώ μέσα.

 

Για να είσαι 100% σίγουρος πρέπει πρώτα να βρεις και να δείς το φίλτρο που έχεις είδη επάνω στο αμάξι σού.

 

Γράφει τι εταιρία είναι και τι προέλευση.

Επίσης επάνω του έχει της στάμπες VW-AUDI. 

 

Τα φίλτρα έξω στην αγορά έχουνε μόνο τον κωδικό και την μάρκα τούς και δεν έχουν επάνω τούς στάμπες VW AUDI.

 

Αν εσύ όμως θέλεις αποκλειστικά και μόνο το φίλτρο που δίνει - βάζει μόνο η VW τότε θα πρέπει να το πάρει από κάποια αντιπροσωπεία. 

 

Αν όμως θέλεις να πάρεις του του εμπορίου (τα οποίο είναι ισάξια με τα υποτιθέμενα ΓΝΉΣΙΑ) 

 

ΤΌΤΕ δες πρώτα τι μάρκα είναι το φίλτρο που φοράς τώρα .

 

Και ανάλογα με την μάρκα πάρε το αντίστοιχο.

 

Και τα Mann filter και τα Hengst και τα UFI είναι επίσημες εταιρίες και ποιοτικές.

 

Και έχει και άλλες μάρκες καλές.

 

Από εκεί και πέρα είναι καθαρά δικό σου θέμα τι φίλτρο θα βάλεις.

 

Εγώ καθαρά και μόνο διαλέγω φίλτρα made in Germany

 

Μπορεί να πάρω σε συνδιασμό φίλτρα ΠΧ 

 

φίλτρο λαδιού και αέρα να είναι Mann filter 

Και φίλτρο βενζίνης και A/C  να είναι Hengst. 

 

Είναι καθαρά θέμα τι θέλεις να κάνεις εσύ από εκεί και πέρα.

 

Φιλικά Σίμος:rock:

Edited by OMINUS
Link to comment
Share on other sites

8 λεπτά πριν , OMINUS said:

Πρόσεξε για να μπερδεύτης και εσύ , και άλλη από εδώ μέσα.

 

Για να είσαι 100% σίγουρος πρέπει πρώτα να βρεις και να δείς το φίλτρο που έχεις είδη επάνω στο αμάξι σού.

 

Γράφει τι εταιρία είναι και τι προέλευση.

Επίσης επάνω του έχει της στάμπες VW-AUDI. 

 

Τα φίλτρα έξω στην αγορά έχουνε μόνο τον κωδικό και την μάρκα τούς και δεν έχουν επάνω τούς στάμπες VW AUDI.

 

Αν εσύ όμως θέλεις αποκλειστικά και μόνο το φίλτρο που δίνει - βάζει μόνο η VW τότε θα πρέπει να το πάρει από κάποια αντιπροσωπεία. 

 

Αν όμως θέλεις να πάρεις του του εμπορίου (τα οποίο είναι ισάξια με τα υποτιθέμενα ΓΝΉΣΙΑ) 

 

ΤΌΤΕ δες πρώτα τι μάρκα είναι το φίλτρο που φοράς τώρα .

 

Και ανάλογα με την μάρκα πάρε το αντίστοιχο.

 

Και τα Mann filter και τα Hengst και τα UFI είναι επίσημες εταιρίες και ποιοτικές.

 

Και έχει και άλλες μάρκες καλές.

 

Από εκεί και πέρα είναι καθαρά δικό σου θέμα τι φίλτρο θα βάλεις.

 

Εγώ καθαρά και μόνο διαλέγω φίλτρα made in Germany

 

Μπορεί να πάρω σε συνδιασμό φίλτρα ΠΧ 

 

φίλτρο λαδιού και αέρα να είναι Mann filter 

Και φίλτρο βενζίνης και A/C  να είναι Hengst. 

 

Είναι καθαρά θέμα τι θέλεις να κάνεις εσύ από εκεί και πέρα.

 

Φιλικά Σίμος:rock:

Οκ καταναοητά όλα εκτός από κάτι: 

 

"Δες πρώτα τι μάρκα είναι το φίλτρο που φοράς τώρα .

Και ανάλογα με την μάρκα πάρε το αντίστοιχο"

Τώρα φοράει της VW το "γνήσιο" το ξέρω. Όμως δε θέλω να το χρυσοπληρώσω, άρα ούτως ή αλλως σε άλλη μάρκα δε θα πάω;

 

Παρεπιπτόντως φίλτρο λαδιού της Mann δεν το βρίσκω. Ούτε και το επίσημο site δεν το έχει στη λίστα φίλτρων του αυτοκινήτου.

Edited by spdrosin
Link to comment
Share on other sites

9 λεπτά πριν , spdrosin said:

Αυτό θα κάνω, γιατί δεν έχω όντως διαθέσιμο πολύ χρόνο και θέλω και να τελειώνω. Και αφήνω και το σενάριο "γνήσιων" ανταλλακτικών VW. Η οικονομική διαφορά είναι χαώδης. Θα πάρω τα ανταλλακτικά όλα εγώ και θα τα πάω στο μάστορα να μου τα περάσει με 30 ευρώ. Μόλις τα "μαζέψω", θα επανέλθω με σχετικά links έτσι για μια επιβεβαίωση τυπική, αν μπορείτε.

 

Προχωρά για την ώρα με Mann filter δεν έχεις ΚΑΝΈΝΑ ΠΡΌΒΛΗΜΑ!!! :rock:

Δεν θα σου δημιουργήσει κάτι 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.