Jump to content
spdrosin

1ο service

Recommended Posts

επειδή η  vw-castrol έχει μια τάση να παιζει με της λέξεις 

 

αν αυτο που βρήκες γραφει profesional  και πληρεί της προδιαγραφες 504/507 είσαι μια χαρά  

 

 

αυτο το profesional ειναι που προκαλεί μια σκοτοδίνη.....:lol:

 

01.jpg.d1291e91bdefe73a2b1dfa60653b5b6e.jpg11.png.a52c355444e0dc0ac89f1a118c329e71.png 

Link to comment
Share on other sites

12 λεπτά πριν , OMINUS said:

επειδή η  vw-castrol έχει μια τάση να παιζει με της λέξεις 

 

αν αυτο που βρήκες γραφει profesional  και πληρεί της προδιαγραφες 504/507 είσαι μια χαρά  

 

 

αυτο το profesional ειναι που προκαλεί μια σκοτοδίνη.....:lol:

 

01.jpg.d1291e91bdefe73a2b1dfa60653b5b6e.jpg11.png.a52c355444e0dc0ac89f1a118c329e71.png 

Έχω ανεβάσει link στο προηγούμενο post. Φαίνεται ακριβώς ποιο παρήγγειλα.

Αναφέρει: "Προδιαγραφές: ACEA C3 MB-Approval 229.31/ 229.51 Porsche C30 VW 504 00/ 507 00".

 

Στο site της Castrol για το αυτοκίνητο/κινητήρα μου, μου βγάζει το "απλό" όχι το Professional.

Επίσης στο συνεργείο, που θα κάνω το service και πήρα τηλέφωνο και τον ρώτησα, μου είπε πως το Professional δεν το γνωρίζει και ποια είναι η διαφορά.

Ακόμα, τηλεφώνησα στο Customer Service της Castrol και μου είπαν θα ρωτήσουν το τεχνικό τμήμα και θα μου απαντήσουν.

Edited by spdrosin
Link to comment
Share on other sites

7 λεπτά πριν , spdrosin said:

Έχω ανεβάσει link στο προηγούμενο post. Φαίνεται ακριβώς ποιο παρήγγειλα.

Αναφέρει: "Προδιαγραφές: ACEA C3 MB-Approval 229.31/ 229.51 Porsche C30 VW 504 00/ 507 00".

στο site της Castrol για το αυτοκίνητο/κινητήρα μου, μου βγάζει το "απλό" όχι το Professional.

Επίσης στο συνεργείο, που θα κάνω το service και πήρα τηλέφωνο και τον ρώτησα, μου είπε πως το Professional δεν το γνωρίζει και ποια είναι η διαφορά.

Επίσης τηλεφώνησα στην Customer Service της Castrol και μου είπαν θα ρωτήσουν το τεχνικό τμήμα και θα μου απαντήσουν.

 

δεν έχει καμια διαφορά 

 

τα ιδια είχα ρωτήσει και εγώ στην castrol για το ford που ειχα, το profesional απλός ειναι αποκλειστικά διαθέσιμο για αντιπροσωπία vw  η BP Ελλάς τα δίνη αποκλειστικά σε αυτούς. 

όπως και το edge και το magnatec profesional....

 

     

Edited by OMINUS
Link to comment
Share on other sites

6 λεπτά πριν , OMINUS said:

 

δεν έχει καμια διαφορά 

 

τα ιδια είχα ρωτήσει και εγώ στην castrol για το ford που ειχα, το profesional απλός ειναι αποκλειστικά διαθέσιμο για αντιπροσωπία vw  η BP Ελλάς τα δίνη αποκλειστικά σε αυτούς. 

όπως και το edge και το magnatec profesional....

 

     

Κι εγώ πως τα βρήκα σε μαγαζί λιανικής; :unknw:

 

Πάντως στο επίσημο site της VW τα Professional έχει.

Edited by spdrosin
Link to comment
Share on other sites

11 λεπτά πριν , spdrosin said:

Κι εγώ πως τα βρήκα σε μαγαζί λιανικής;

ειναι παρεισαγωγή από κάποια άλλη χώρα της Ευρώπης 

 

αν σε πάρουν τηλέφωνο από την castrol θα σου πουν ότι μόνο από την αντιπρωσοπια μπορείς να το πάρεις, (και εμένα για το ford τα ιδια μου ειπε ) . 

 

εγώ τα λάδια της ford τα αγόραζα από κατάστημα με ανταλλακτικα ford . τα λάδια τα έφερνε από άλλη χώρα (γερμάνια νομιζο) γιατι η BP δεν του τα έδινε για αγορά  

 

 

δεν έχεις κανένα πρόβλημα τα βάζεις :good:  

 

και στο site της ford για το magnatec professional εχει 

 

https://www.ford.gr/owner/service-and-maintenance/service-promotions/castrol-products

 

       

Edited by OMINUS
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

17 λεπτά πριν , OMINUS said:

ειναι παρεισαγωγή από κάποια άλλη χώρα της Ευρώπης 

 

αν σε πάρουν τηλέφωνο από την castrol θα σου πουν ότι μόνο από την αντιπρωσοπια μπορείς να το πάρεις, (και εμένα για το ford τα ιδια μου ειπε ) . 

 

εγώ τα λάδια της ford τα αγόραζα από κατάστημα με ανταλλακτικα ford .

 

 

δεν έχεις κανένα πρόβλημα τα βάζεις :good:  

 

και στο site της ford για το magnatec professional εχει 

 

https://www.ford.gr/owner/service-and-maintenance/service-promotions/castrol-products

 

       

Δίκιο έχεις - σε κάτι forums που κατέληξα με την αναζήτηση στο διαδίκτυο κάτι τέτοιο κατάλαβα κι εγώ.

Θα ξανατσεκάρω λίγο τιμές για τα μη-Professional.

Αυτό το "παραεισαγωγής" το φοβάμαι που είπες. Το είχα αναφέρει και σε προηγούμενο post.

Άσε που βλέπω πως το "απλό" είναι λίιιγο πιο φθηνό: από 8,74 πάω 7,42 ευρώ/λίτρο.

 

Edited by spdrosin
Link to comment
Share on other sites

Guest Polakias TDI

Η αλήθεια είναι πως έψαχνα να βρω τη διαφορά τόση ώρα & δε μπήκα να δω πως συνεχίσατε το διάλογο. Υποθέτω πως δεν έχουν διαφορά τελικά, αλλά ας περιμένουμε και την απάντηση από την Castrol.

Link to comment
Share on other sites

4 λεπτά πριν , Polakias TDI said:

Η αλήθεια είναι πως έψαχνα να βρω τη διαφορά τόση ώρα & δε μπήκα να δω πως συνεχίσατε το διάλογο. Υποθέτω πως δεν έχουν διαφορά τελικά, αλλά ας περιμένουμε και την απάντηση από την Castrol.

Ετσι ακριβώς. Αλλα επειδή εικάζω πως θα καθυστερήσουν, θα κανω υπομονη σημερα κι αυριο και Σαββατο θα παω να αγορασω το κλασικο Edge που βγαινει και λιγο οικονομικοτερο. Τριτη εχω ραντεβου για το service ουτως ή αλλως. Σας ευχαριστω και παλι παιδια. Μολις εχω απαντηση, σε καθε περιπτωση, θα σας ενημερωσω.

Link to comment
Share on other sites

Guest Polakias TDI
10 λεπτά πριν , spdrosin said:

Ετσι ακριβώς. Αλλα επειδή εικάζω πως θα καθυστερήσουν, θα κανω υπομονη σημερα κι αυριο και Σαββατο θα παω να αγορασω το κλασικο Edge που βγαινει και λιγο οικονομικοτερο. Τριτη εχω ραντεβου για το service ουτως ή αλλως. Σας ευχαριστω και παλι παιδια. Μολις εχω απαντηση, σε καθε περιπτωση, θα σας ενημερωσω.

Τώρα θα το συνεχίσω λίγο & να με συγχωρείς. Βρήκα στο Ίντερνετ τα τυπικά χαρακτηριστικά των δυο λαδιών & σε κάποια σημεία (δείκτης ιξώδους, κινηματικό ιξώδες, θειϊκή τέφρα, κλπ που ούτε καν ξέρω αν έχουν σημασία - στο βασικό, την πυκνότητα, είναι ίδια η τιμή) είναι διαφορετικά.

Απο τη στιγμή όμως που α) δεν ξέρω τι σημαίνουν όλα τα παραπάνω, β) έχουν και τα δυο την ίδια προδιαγραφή για VW 504/507,  ε νομίζω όποιο & να πάρεις, απειροελάχιστη διαφορά θα έχει.

 

Edit: καλά, θα τρελαθούμε... τα παραπάνω αφορούσαν σύγκριση ελληνικών pdf μεταξύ Edge 5W-30 LL & Edge Professional LL III 5W-30. 

Στα αντίστοιχα ξένα pdf δεν έχουν καμία διαφορά.

Edited by Polakias TDI
Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν , Polakias TDI said:

Τώρα θα το συνεχίσω λίγο & να με συγχωρείς. Βρήκα στο Ίντερνετ τα τυπικά χαρακτηριστικά των δυο λαδιών & σε κάποια σημεία (δείκτης ιξώδους, κινηματικό ιξώδες, θειϊκή τέφρα, κλπ που ούτε καν ξέρω αν έχουν σημασία - στο βασικό, την πυκνότητα, είναι ίδια η τιμή) είναι διαφορετικά.

Απο τη στιγμή όμως που α) δεν ξέρω τι σημαίνουν όλα τα παραπάνω, β) έχουν και τα δυο την ίδια προδιαγραφή για VW 504/507,  ε νομίζω όποιο & να πάρεις, απειροελάχιστη διαφορά θα έχει.

Σ ευχαριστω πολυ για την προσπαθεια/αναζητηση ειλικρινα.

Επισης μολις μου απαντησαν, πολυ γρηγοροι:

"Edge 5W-30 it is the retail product and Edge Professional 5W-30 it is the FWS product that is not available for retail customers.

Apart from that both products are the same and offical recommendations".

 

Άρα προχωράω με Edge απλό λογω λιγο καλυτερης τιμης.

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago , Polakias TDI said:

Τώρα θα το συνεχίσω λίγο & να με συγχωρείς. Βρήκα στο Ίντερνετ τα τυπικά χαρακτηριστικά των δυο λαδιών & σε κάποια σημεία (δείκτης ιξώδους, κινηματικό ιξώδες, θειϊκή τέφρα, κλπ που ούτε καν ξέρω αν έχουν σημασία - στο βασικό, την πυκνότητα, είναι ίδια η τιμή) είναι διαφορετικά.

Απο τη στιγμή όμως που α) δεν ξέρω τι σημαίνουν όλα τα παραπάνω, β) έχουν και τα δυο την ίδια προδιαγραφή για VW 504/507,  ε νομίζω όποιο & να πάρεις, απειροελάχιστη διαφορά θα έχει.

 

Edit: καλά, θα τρελαθούμε... τα παραπάνω αφορούσαν σύγκριση ελληνικών pdf μεταξύ Edge 5W-30 LL & Edge Professional LL III 5W-30. 

Στα αντίστοιχα ξένα pdf δεν έχουν καμία διαφορά.

Παντού μπαινει το "ελληνικο" χερι. Φοβερο.

Φοβερος κι εσυ που το εψαξες τοσο.

Τελος: παω για Edge (σκετο).

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago , spdrosin said:

Επισης μολις μου απαντησαν, πολυ γρηγοροι:

"Edge 5W-30 it is the retail product and Edge Professional 5W-30 it is the FWS product that is not available for retail customers.

Apart from that both products are the same and offical recommendations".

 

Άρα προχωράω με Edge απλό λογω λιγο καλυτερης τιμης.

αρα τι σου είπα θυμάσαι :db::wink:

 

μετάφραση 

(Το Edge 5W-30 είναι το προϊόν λιανικής και το Edge Professional 5W-30 είναι το προϊόν FWS που δεν είναι διαθέσιμο για τους πελάτες λιανικής. Εκτός από αυτό και τα δύο προϊόντα είναι τα ίδια και οι επίσημες συστάσεις)

 

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 λεπτά πριν , OMINUS said:

αρα τι σου είπα θυμάσαι :db::wink:

 

μετάφραση 

(Το Edge 5W-30 είναι το προϊόν λιανικής και το Edge Professional 5W-30 είναι το προϊόν FWS που δεν είναι διαθέσιμο για τους πελάτες λιανικής. Εκτός από αυτό και τα δύο προϊόντα είναι τα ίδια και οι επίσημες συστάσεις)

 

 

 

 

Κι εγω τι σου ειπα θυμασαι;

 

10 hours ago , spdrosin said:

Δίκιο έχεις - σε κάτι forums που κατέληξα με την αναζήτηση στο διαδίκτυο κάτι τέτοιο κατάλαβα κι εγώ.

Και εκανα και thanks button. ;-)

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Πήρα χθες και τα λάδια 7,42 ευρώ/ λίτρο από πολύ γνωστό μαγαζί (και το φθηνότερο πάντα στο σκρούτζ που είναι εδώ στη Θεσσαλονίκη).

Συνολικό κόστος 4 φίλτρων + λαδιών: 101 ευρώ.

+30 ευρώ η εργασία = ~130 ευρώ

Πολύ καλά νομίζω.

Σας ευχαριστώ πολύ παιδά για την πολύτιμη βοήθεια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πήγα που λέτε σήμερα για το service. Ζήτησα αφήνοντας το αυτοκίνητο (με βαριά καρδιά - δεν εμπιστεύομαι κανέναν) κι αλλαγή παραφλού, γιατί νομίζω είναι σωστό να το αλλάζεις κάθε 2 χρόνια. Κάποια στιγμή είχα συμπληρώσει και λίγο (χωρίς να μου βγάλει μήνυμα, αλλά είχε μια σταθερή πτωτική πορεία μέσα στα 2 χρόνια).

Επιστρέφοντας μου χρέωνε 30 εργασία για το service/τοποθέτηση ανταλλακτικών/έλεγχο, όπως μου είχε πει αρχικά, 30 ευρώ για το παραφλού (το προϊόν) και 30 ευρώ για την εργασία να το περάσει. Μου φάνηκαν εξωφρενικά τα 30+30, ακολούθησε μια κουβέντα με τον πρώτο υπάλληλο και σχεδόν μάλωσα, ενώ ο δεύτερος πυροσβεστικά και με πολύ πιο επαγγελματικό τρόπο σε αντίθεση με τον πρώτο (αντιεπαγγελματία) τελικά μου το άφησε 20+20 "για να φύγω ευχαριστημένος". Δε θέλω να σας κουράσω (ούτε να κουραστώ να γράφω) με το τι ακριβώς ειπώθηκε, αλλά ήθελα να σας ρωτήσω αν δικαιολογούνται τα έξτρα κόστη (μου έλεγε για εξαερώσεις και αρκετή ώρα δουλειάς αλλαγής κι ελέγχου του παραφλού, κλπ).

Edited by spdrosin
Link to comment
Share on other sites

Guest Polakias TDI
26 λεπτά πριν , spdrosin said:

Πήγα που λέτε σήμερα για το service. Ζήτησα αφήνοντας το αυτοκίνητο (με βαριά καρδιά - δεν εμπιστεύομαι κανέναν) κι αλλαγή παραφλού, γιατί νομίζω είναι σωστό να το αλλάζεις κάθε 2 χρόνια. Κάποια στιγμή είχα συμπληρώσει και λίγο (χωρίς να μου βγάλει μήνυμα, αλλά είχε μια σταθερή πτωτική πορεία μέσα στα 2 χρόνια).

Επιστρέφοντας μου χρέωνε 30 εργασία για το service/τοποθέτηση ανταλλακτικών/έλεγχο, όπως μου είχε πει αρχικά, 30 ευρώ για το παραφλού (το προϊόν) και 30 ευρώ για την εργασία να το περάσει. Μου φάνηκαν εξωφρενικά τα 30+30, ακολούθησε μια κουβέντα με τον πρώτο υπάλληλο και σχεδόν μάλωσα, ενώ ο δεύτερος πυροσβεστικά και με πολύ πιο επαγγελματικό τρόπο σε αντίθεση με τον πρώτο (αντιεπαγγελματία) τελικά μου το άφησε 20+20 "για να φύγω ευχαριστημένος". Δε θέλω να σας κουράσω (ούτε να κουραστώ να γράφω) με το τι ακριβώς ειπώθηκε, αλλά ήθελα να σας ρωτήσω αν δικαιολογούνται τα έξτρα κόστη (μου έλεγε για εξαερώσεις και αρκετή ώρα δουλειάς αλλαγής κι ελέγχου του παραφλού, κλπ).

Δε βρήκα κάποιο δικό μου αντίστοιχο ποσό, αλλά μου φαίνονται πολλά. Να φανταστείς, σε επίσημη αντιπροσωπεία για αλλαγή υγρών φρενών -που ήξερα πως έχει κάποια διαδικασία εξαέρωσης, μου είχε πάρει 35€. Ας περιμένουμε & κάποιον άλλο βα απαντήσει, πάντως για μένα είναι τσιμπημένα & τα 40€.

Ξέχνα το, το 3ο σέρβις θα πάει πιο καλά, απλά βγαλτο από το μυαλό.

Edited by Polakias TDI
Link to comment
Share on other sites

6 λεπτά πριν , Polakias TDI said:

Δε βρήκα κάποιο δικό μου αντίστοιχο ποσό, αλλά μου φαίνονται πολλά. Να φανταστείς, σε επίσημη αντιπροσωπεία για αλλαγή υγρών φρενών -που ήξερα πως έχει κάποια διαδικασία εξαέρωσης, μου είχε πάρει 35€. Ας περιμένουμε & κάποιον άλλο βα απαντήσει, πάντως για μένα είναι τσιμπημένα & τα 40€.

Ξέχνα το, το 3ο σέρβις θα πάει πιο καλά, απλά βγαλτο από το μυαλό.

4L απ' ο, τι βλεπω παραφλού κοστιζουν 10 ευρω. Ποσα χωρει το δοχειο; Αυριο που θα παω (ξεχασα τι σακουλα με τα ανταλλακτικα και το λαδι μου μεσα στον εκνευρισμο μου) να ζητησω το υπολοιπο. Έλεος.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπική μου άποψη  και απευθύνομαι σε όλους με αυτό που θα πω.

 

Καλό θα είναι κάποιες εργασίες να αποφεύγονται να γίνονται σε αντιπροσωπεία, 

 

ΠΧ ο φίλος ο polakias λέει ότι έκανε αλλαγή υγρών φρένων σε αντιπροσωπία , πως είστε βέβαιοι ότι τα υγρά φρένων σας τα έχουν αλλάξει στο 100% τους ????

 

Γενικά η αντιπροσωπείες έχουν μια τάση να αδειάζουν ότι "βλέπει η πεθερά" και μέχρι εκεί. 

Η νομίζετε πραγματικά ότι αν τους πείτε να κάνουνε έλεγχο σε ταμπουρά θα κάτσουν να ασχοληθούν στην πραγματικότητα.

 

Στα υγρά φρένων βάζου  την τρόμπα τραβάει ότι είναι και όσο μπορεί να τραβήξει υγρά από το δοχείο μέσα και μετά σου βάζουν όσο υγρό παρει και τέλος.

 

 

Τετοιου ιδους δουλειές καλό είναι να γίνονται μόνο σε άτομα που ασχολούνται με αυτά.

 

Δηλαδή σε φρένα.  

 

 

Επίσης όταν κάνουμε service κανονίζουμε από πριν να έχουμε πάρει άδεια και να ήμαστε παρόν εκεί μπροστά πάνω από το κεφάλι του μάστορα 

Edited by OMINUS
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

15 λεπτά πριν , spdrosin said:

4L απ' ο, τι βλεπω παραφλού κοστιζουν 10 ευρω. Ποσα χωρει το δοχειο; Αυριο που θα παω (ξεχασα τι σακουλα με τα ανταλλακτικα και το λαδι μου μεσα στον εκνευρισμο μου) να ζητησω το υπολοιπο. Έλεος.

 

Τέσσερα λίτρα 10 ευρώ τι παραφλου είναι αυτό που λες???

 

25€ έχει το 1.5λιτρο σε αντιπροσωπία το γνήσιο της VW  και 12€ έχει στη αγορά το hepu febi.

 

Τι παραφλου βρήκες εσύ...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 λεπτά πριν , OMINUS said:

 

Τέσσερα λίτρα 10 ευρώ τι παραφλου είναι αυτό που λες???

 

25€ έχει το 1.5λιτρο σε αντιπροσωπία το γνήσιο της VW  και 12€ έχει στη αγορά το hepu febi.

 

Τι παραφλου βρήκες εσύ...

Γρηγορη αναζητηση στο σκρουτζ. Καλα δε μιλαμε για τιμες αντιπροσωπειας, αλλα απ ο, τι καταλαβαινω ειναι ακριβο. Ξερεις ποσο παιρνει ομως; Γιατι εμενα (νομιζω) κατι μου ειπε για 4L.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι ακριβώς έτσι;

 

Δεν παίρνει ακριβώς ατόφιο παραφλου εσένα πόσα μπουκάλια σε χρέωσαν? 

 

Λογικά 2 μπουκάλια τον 1.5 λίτρων και όλο το υπόλοιπο νερό 

 

Όποτε σαν ποσότητα το κύκλωμα παίρνει παραπάνω  για το πόσα λίτρα χωράει το κύκλωμα εκεί δες τι βιβλίο τι γράφει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το γνήσιο της VW είναι αυτό 

 

21,45€ έχει στο ίντερνετ.

https://autoplanet.gr/el/antipsyktiko/antipsyktiko-sympyknwmeno-vw-group-g13-1-5l-p-57886.html

 

Το οποίο αν κάνετε μια έρευνα σε κάποιο κατάσταση που φέρνει ΓΝΗΣΙΑ ανταλλακτικά VW μπορεί να το βρείτε και ποιο φτηνά 

 

Εγώ πριν  από χρόνια είχα αγοράσει το γνήσιο G12++ στα 13€ 1.5L 

Όταν η ίδια αντιπροσωπεία μου το χρέωναν 25€.

 

 

 

 

Τα άμεσος επόμενα καλά αντιψικτικά που κάνουν είναι αυτά.

 

https://www.theloladia.gr/el/antipsyktika-parafloy/hepu-antipsuktiko-sumpuknomeno-g13-1-5l.html

 

https://autoplanet.gr/el/antipsyktiko/febi-antipsyktiko-sympykn-vw-1-5-lt-g13-mwb-wv-tl774-j-p-1243.html

 

Edited by OMINUS
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Guest Polakias TDI

Καλημέρες. Παρών ήμουν, μου τα άλλαξαν σίγουρα & έγινε μια φορά, δεν ξαναπατησα. Γενικά ναι, θέλει προσοχή.

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago , OMINUS said:

Το γνήσιο της VW είναι αυτό 

 

21,45€ έχει στο ίντερνετ.

https://autoplanet.gr/el/antipsyktiko/antipsyktiko-sympyknwmeno-vw-group-g13-1-5l-p-57886.html

 

Το οποίο αν κάνετε μια έρευνα σε κάποιο κατάσταση που φέρνει ΓΝΗΣΙΑ ανταλλακτικά VW μπορεί να το βρείτε και ποιο φτηνά 

 

Εγώ πριν  από χρόνια είχα αγοράσει το γνήσιο G12++ στα 13€ 1.5L 

Όταν η ίδια αντιπροσωπεία μου το χρέωναν 25€.

 

 

 

 

Τα άμεσος επόμενα καλά αντιψικτικά που κάνουν είναι αυτά.

 

https://www.theloladia.gr/el/antipsyktika-parafloy/hepu-antipsuktiko-sumpuknomeno-g13-1-5l.html

 

https://autoplanet.gr/el/antipsyktiko/febi-antipsyktiko-sympykn-vw-1-5-lt-g13-mwb-wv-tl774-j-p-1243.html

 

Άρα εμένα που με χρέωσαν 40 ευρώ αρχικά και μετά την πίεση που άσκησα και το έκαναν 30, είναι λογική τιμή (αν χρειάστηκα 2*1,5L).

Tα 40 ευρώ (που και αυτά μου τα έκαναν 30) για να το "περάσουν", είναι λογική χρέωση; Αυτό είναι και το αρχικό μου ερώτημα βασικά.

Επίσης καλά δεν έκανα και ζήτησα αλλαγή στα 2 χρόνια;

 

Σ' ευχαριστώ για τα links.

Link to comment
Share on other sites

Guest Polakias TDI
45 λεπτά πριν , spdrosin said:

Άρα εμένα που με χρέωσαν 40 ευρώ αρχικά και μετά την πίεση που άσκησα και το έκαναν 30, είναι λογική τιμή (αν χρειάστηκα 2*1,5L).

Tα 40 ευρώ (που και αυτά μου τα έκαναν 30) για να το "περάσουν", είναι λογική χρέωση; Αυτό είναι και το αρχικό μου ερώτημα βασικά.

Επίσης καλά δεν έκανα και ζήτησα αλλαγή στα 2 χρόνια;

 

Σ' ευχαριστώ για τα links.

Από το 60€ρο το πηγες στο 30€ρο ε...

Φαντασου τι κέρδος έχουν οι π****φιλοι μας.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.