Jump to content
golf_4_gti

Golf 4 - Νερά στο εσωτερικό μετά τη βροχή

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλα τα μέλη.

Εχω ενα golf 4  το οποιο μολις βρέξει κάπου μου βάζει νερό το οποίο δεν μπορώ να βρώ δεν μουσκευει καπου απλα μυρίζει.

Κάποιες φορές μου το κάνει κ στο πλυσιμο αλλα κυρίως στη βροχή.

Το πήγα σε μπαμπριζά ο οποίος είχε μηχανημα για την υγρασία δεν μπορεσε ουτε αυτός να βρει κάτι.

Πρίν αρχίσω να ξυλώνω πόρτες θα ηθελα τα φώτα σας , μηπως έχει τύχη κάτι παρόμπιο σε άλλο μέλος.

Δεκτές ολες οι γνώμες υποψίες!!!

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

καθαρισε λιγο τους νεροχυτες σου μπροστα στο τζαμι,καπου εχει πιασει φυλλα κτλ και στα φερνει μεσα τα νερα.

αυτο εχω διαβασει κατα καιρος οτι ειναι το προβλημα και μαλλον στα φερνει καπου κατω απο την κολωνα στα ποδια.

Link to comment
Share on other sites

ηλιοροφη εχεις??

δες στο πορτ παγκαζ στην ρεζερβα μεσα αν εχεις υγρασια και δεξια αριστερα μεσα απο την επενδυση κατω απο τα φαναρια, συνηθως απο τα φαναρια περνουν νερο, επισης δεν τις τσιμουχες που περνανε τα καλωδια στην τζαμοπορτα αν καποια ειναι σχισμενη.

Link to comment
Share on other sites

3 λεπτά πριν , dasauto said:

ηλιοροφη εχεις??

δες στο πορτ παγκαζ στην ρεζερβα μεσα αν εχεις υγρασια και δεξια αριστερα μεσα απο την επενδυση κατω απο τα φαναρια, συνηθως απο τα φαναρια περνουν νερο, επισης δεν τις τσιμουχες που περνανε τα καλωδια στην τζαμοπορτα αν καποια ειναι σχισμενη.

Οχι δεν εχω ηλιοροφή.στο πορτ παγκαζ δεν εχει τιποτα ειναι στεγνο φιλε μου.

Link to comment
Share on other sites

45 λεπτά πριν , Themis83 said:

καθαρισε λιγο τους νεροχυτες σου μπροστα στο τζαμι,καπου εχει πιασει φυλλα κτλ και στα φερνει μεσα τα νερα.

αυτο εχω διαβασει κατα καιρος οτι ειναι το προβλημα και μαλλον στα φερνει καπου κατω απο την κολωνα στα ποδια.

νεροχυτες εννοεις κατω απο το μαυρο πλαστικο στους υαλοκαθαριστήρες.το εχω βγάλει ολο ειναι πεντακαθαρο μεσα.εχω ανοιξει κ τους θολους χαμηλα δεν εχει τιποτα μεσα κ εκτος αυτου το αμαξι ειναι μονιμα σε κλειστό γκαράζ δεν εχει φυλλα.

Link to comment
Share on other sites

Βλεπεις πουθενα υγρασια μεσα?? υπαρχει και μια ακραια περιπτωση που εχει συμβει σε εμενα, ελενξε μεσα στους νεροχυτες τα στοκαρισματα στους θολους, εμενα απο την μερια του οδυγου το στοκαρισμα ειχε ρωγμη σε παχος τριχας και επερνε νερα. Θα βρω φωτο να σου δειξω.

Link to comment
Share on other sites

2 λεπτά πριν , dasauto said:

Βλεπεις πουθενα υγρασια μεσα?? υπαρχει και μια ακραια περιπτωση που εχει συμβει σε εμενα, ελενξε μεσα στους νεροχυτες τα στοκαρισματα στους θολους, εμενα απο την μερια του οδυγου το στοκαρισμα ειχε ρωγμη σε παχος τριχας και επερνε νερα. Θα βρω φωτο να σου δειξω.

Το κοιταξα καλα για να καταλάβεις ο μπαμπριζας που πηγα εβγαλε πορισμα οτι εβαζε νερο απο την τσιμουχα που έχει η ντιζα για το καπό που βρισκεται εκει μεσα.την εβαλε κολα αλλα παλι τιποτα εχω αγανακτηση.

Link to comment
Share on other sites

Απο κατω οι ταπες που υπαρχουν στο σασι τις εχεις κοιταξει σε τι κατασταση ειναι?? Αν καποια εχει ξεραθει ή λειπει σε βροχη εν κινηση μπορει να σου τραβαει υγρασια, μιας και απο πανω ειναι η μοκετα σε μερικες

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν , dasauto said:

Απο κατω οι ταπες που υπαρχουν στο σασι τις εχεις κοιταξει σε τι κατασταση ειναι?? Αν καποια εχει ξεραθει ή λειπει σε βροχη εν κινηση μπορει να σου τραβαει υγρασια, μιας και απο πανω ειναι η μοκετα σε μερικες

Δεν τις κοιταξα φιλε μου αλλα το προβλημα ειναι οταν ειναι σταματημενο κ βρεχει.

Link to comment
Share on other sites

2 σεναρια:

1. Εχουν βουλωσει οι τρυπες απορροης κατω απο τις πορτες και ιταν οι πορτες γεμισουν αρκετα νερο τοτε γλυφει προς το πατωμα. Τσεκαρε με το χερι σου κατω απο τα πατακια και μπροστα αλλα και πισω.

2. Στον χωρο του κινητηρα εκει που μπαινει το φιλτρο γυρης -δεν θυμαμαι ακριβως- κοιτα το ιδιο σεναριο σε seat forum για τα leon/toledo. Σε αυτο το σεναριο γλυγει καπου μπροστα απο τα ποδια του συνοδηγου και ισως να μαζευει κατω απο την μοκετα.

Sent from my LG-H815 using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 8/21/2017 at 9:24 ΜΜ, Painter said:

2 σεναρια:

1. Εχουν βουλωσει οι τρυπες απορροης κατω απο τις πορτες και ιταν οι πορτες γεμισουν αρκετα νερο τοτε γλυφει προς το πατωμα. Τσεκαρε με το χερι σου κατω απο τα πατακια και μπροστα αλλα και πισω.

2. Στον χωρο του κινητηρα εκει που μπαινει το φιλτρο γυρης -δεν θυμαμαι ακριβως- κοιτα το ιδιο σεναριο σε seat forum για τα leon/toledo. Σε αυτο το σεναριο γλυγει καπου μπροστα απο τα ποδια του συνοδηγου και ισως να μαζευει κατω απο την μοκετα.

Sent from my LG-H815 using Tapatalk
 

Κάτω απο τις πόρτες έχει 2 τάπες μαυρες να τις βγάλω ?

Link to comment
Share on other sites

Στις φωτογραφίες μπορείς να δεις πώς είναι οι τρύπες απορροής νερού στο κάτω μέρος απο τις πόρτες. Το Ασπρο είναι το πασσάτ, έχει δύο τρύπες (έχουν μαζέψει και λειωμένα κεριά και λιβάνια). Εχει στεγανωτικό λάστιχο ανάμεσα στις τρύπες και το πλαίσιο της πόρτας στο αμάξωμα. Δεν είχα ποτέ πρόβλημα.

 

PRR.thumb.jpg.241cd5fd5ba0ae3e0ac48295eccd018b.jpgPFR.thumb.jpg.ad9fade0edae35b16c32861a72a8283e.jpg

 

 

Το μαύρο είναι το τολέντο, έχει και αυτό στα ίδια περίπου σημεία τρύπες, σε εμένα εχει χρειαστεί να τις καθαρίσω μερικές φορές.

Επίσης έχει και ένα πλακέ λάστιχο σε όλο το μήκος της κάτω πλευράς της πόρτας το οποίο όταν κλείνει η πόρτα όπως το έχουν σχεδιάσει ψιλοσφραγίζει και δέν μπορούν τα νερά να φύγουν απο τις τρύπες προς τον δρόμο.

Όπως μπορείς να δείς, στο σημείο της τρύπας εχω κόψει λίγο το λάστιχο αλλα και πάλι το πρόβλημα δεν το έλυσα τελείως μιάς και εξακολουθεί να κρατάει νερά μέσα στην πόρτα και πάνω απο το λάστιχο.

 

TFR.thumb.jpg.d7c1484a9385b690278019f6cb044f20.jpg

 

Δεν ξέρω πως ακριβώς είναι στο γκόλφ αλλα περίμενα να είναι σαν την πόρτα του τολέντο (2001). Αν οι τάπες που λές είναι κάτω απο το αμάξωμα μη τις πειράξεις, εκεί μάλιστα έχω αλλάξει μερικές λαστιχένιες γιατί είχαν διαλυθεί.

 

 

Edited by Painter
Link to comment
Share on other sites

On 9/7/2017 at 1:18 ΜΜ, Painter said:

Στις φωτογραφίες μπορείς να δεις πώς είναι οι τρύπες απορροής νερού στο κάτω μέρος απο τις πόρτες. Το Ασπρο είναι το πασσάτ, έχει δύο τρύπες (έχουν μαζέψει και λειωμένα κεριά και λιβάνια). Εχει στεγανωτικό λάστιχο ανάμεσα στις τρύπες και το πλαίσιο της πόρτας στο αμάξωμα. Δεν είχα ποτέ πρόβλημα.

 

PRR.thumb.jpg.241cd5fd5ba0ae3e0ac48295eccd018b.jpgPFR.thumb.jpg.ad9fade0edae35b16c32861a72a8283e.jpg

 

 

Το μαύρο είναι το τολέντο, έχει και αυτό στα ίδια περίπου σημεία τρύπες, σε εμένα εχει χρειαστεί να τις καθαρίσω μερικές φορές.

Επίσης έχει και ένα πλακέ λάστιχο σε όλο το μήκος της κάτω πλευράς της πόρτας το οποίο όταν κλείνει η πόρτα όπως το έχουν σχεδιάσει ψιλοσφραγίζει και δέν μπορούν τα νερά να φύγουν απο τις τρύπες προς τον δρόμο.

Όπως μπορείς να δείς, στο σημείο της τρύπας εχω κόψει λίγο το λάστιχο αλλα και πάλι το πρόβλημα δεν το έλυσα τελείως μιάς και εξακολουθεί να κρατάει νερά μέσα στην πόρτα και πάνω απο το λάστιχο.

 

TFR.thumb.jpg.d7c1484a9385b690278019f6cb044f20.jpg

 

Δεν ξέρω πως ακριβώς είναι στο γκόλφ αλλα περίμενα να είναι σαν την πόρτα του τολέντο (2001). Αν οι τάπες που λές είναι κάτω απο το αμάξωμα μη τις πειράξεις, εκεί μάλιστα έχω αλλάξει μερικές λαστιχένιες γιατί είχαν διαλυθεί.

 

 

Αυτές τις μικρές τρυπούλες δεν τις πρόσεξα να σου πω την αληθεια δεν ξέρω κιολαν αν έχει.θΑ το κοιτάξω και θα σου πω.Σε ευχαριστώ πολύ παντως

Link to comment
Share on other sites

Στην πλατφόρμα σου, συνήθως είναι πρόβλημα από τις τάπες στις πόρτες όπως προείπαν και πιο πάνω.

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα εχω και εγω θεμα σε bora βαζει νερο στο πατωμα πισω αριστερα μονο δλδ εκει που καθεσαι πισω απο τον οδηγο εχω αλλαξει ολα τα λαστιχα στισ πορτεσ αλλα τιποτα συνεχιζει να βαζει μονο εκει.στισ πλαινεσ επενδυσεισ καπλαμαδεσ κλπ ειναι παντελωσ στεγνα 

Link to comment
Share on other sites

στο skoda club διαβασα οτι τα fabia ειχανε αυτο το θεμα και ηταν το μονωτικο λαστιχο που ειναι στο μεταλλικο πλαισιο τησ πορτασ μεσα απο το πλαστικο δλδ βγαζεισ το πλαστικο τησ πορτασ και εχει ενα μεταλλικο καλυμα το οποιο σφραγιζει με υλικο σαν σιλικονη.εκει λενε ειχανε θεμα τα fabia

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.