Jump to content
jsk

ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΣΚΙΑΔΙΟ ΗΛΙΟΡΟΦΗΣ

Recommended Posts

Λοιπόν φίλοι μου μετά από μία καταδίωξη με ανοιχτά παράθυρα και ηλιοροφή δυστυχώς το σκιάδιο της τελευταίας (καθότι το είχα αφήσει κλειστό) ξηλώθηκε από την αριστερή πλευρά. Ο μηχανισμός βέβαια δεν έχει πάθει ζημιά και η αναδίπλωση γίνεται κανονικά. Απλά όταν είναι κλειστό κρέμεται από αριστερά. Μήπως σε κάποιον έχει τύχει κάτι παρόμοιο και μπορεί να μου προτείνει κάποια λύση? απ ότι γνωρίζω η αντιπροσωπεία θα πρέπει να είναι η τελευταία μου επιλογή λόγω του μάλλον παρόλογου κόστους. Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Μου αρέσει να ξεκινάω πάντα από την αντιπροσωπεία... Με βλέπουνε λοιπόν και κουνάνε το κεφάλι τους συμπονετικά... ακολουθεί φιλικό χτύπημα στη πλάτη και αφού σπάσει ο πάγος μου λένε: για να αλλαχτεί το κουρτινάκι - σκιάδιο πρέπει να βγει πρώτα ο ουρανός. Για να βγει ο ουρανός πρέπει να βγει το παρμπριζ!!! Μετά θα δουλέψουμε άνετα. Κόστος... κάτι πήγε να πει αλλά επειδή δεν το είχαν ξανακάνει δίστασε. Μου λέει ηρέμησε...(είχα βγάλει ήδη τον απινιδωτή από το πορτμπαγκαζ και τον φόρτωνα στα 400joules για παν ενδεχόμενο)... ίσως να καταφέρουμε να το κάνουμε κρεμώντας μόνο τον ουρανό... αν γίνει έτσι πάμε κοντά στα 450 ευρώ συνολικό κόστος... Ωραία λέω. Ευχαρίστησα ευγενικά και κούμπωσα την όπισθεν προσέχοντας να μην φανεί ούτε σταγόνα από τον κρύο ιδρώτα που με είχε λούσει! Αυτά προς το παρόν...

Edited by jsk
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όταν αγόρασα το δικό μου CC είχε πρόβλημα ο μηχανισμός και δεν κλείνει η κουρτίνα. Μου είπε λοιπόν αυτός που το είχε ότι είχε ρωτήσει για το κόστος και ήταν απαγορευτικό. Οπότε μια καλή φιμε μεμβράνη στην οροφή και καθάρισες.....

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν κόστος ανταλλακτικού στη KARENTA 367 ευρώ. Τοποθέτηση άλλα 150 φιλικά. Ναι εντάξει... Μάλλον πάμε για μεμβράνη. Αλλά τι μεμβράνη? πρέπει να είναι φουλ ανακλαστική και να προσφέρει μείωση της ζέστης περί τα 90%.

Link to comment
Share on other sites

150 ευρώ για να σου κρεμάσουν την οροφή και να αλλάξουν το σκιάδιο??? Το πήγες να το δει κανένας άλλος μάστορας? (ίσως ταπετσέρης?!). Το να κατεβεί η οροφή μέσα στην καμπίνα είναι κανένα τέταρτο υπόθεση!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.Την εχω παθει κ γω.Βρηκα απο ebay 34€ κ το αλλαξα μονος μου σε μιση ωριτσα χωρις να πειραξω τον ουρανο(απ εξω αλλαζει)κ ετσι καταλαβα κ την κοροιδια που μου πουλησαν κ στις 2 ΕΠΙΣΗΜΕΣ αντ/ποιες που χα ρωτησει.....Αν εισαι τυχερος κ βρεις φυσικα......Οτι χρειαστεις για πληροφοριες......

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά μετά από αρκετό ψάξιμο βρήκα το παρακάτω pdf που εξηγεί πλήρως τη διαδικασία. Είναι δυνατόν να μην τα ξέρει αυτά η αντιπροσωπεία??? ντροπή τους. Για άλλη μια φορά αποδεικνύεται η ανικανότητα του επίσημου δικτύου.

2011 VW CC - sunroof shade replacement.pdf

Link to comment
Share on other sites

Αυτός είναι ο κωδικός για το μπεζ χρώμα.

Corn silk beige

Part Number: 3C8877307A AL2
 
Και αυτή είναι φωτό του ανταλλακτικού
 

foto.png

 

όπως καταλαβαίνετε πάει μαζί με τις μεταλλικές ράγες.

Edited by jsk
Link to comment
Share on other sites

On 22/9/2017 at 11:30 ΠΜ, thanos cc said:

Καλημερα.Την εχω παθει κ γω.Βρηκα απο ebay 34€ κ το αλλαξα μονος μου σε μιση ωριτσα χωρις να πειραξω τον ουρανο(απ εξω αλλαζει)κ ετσι καταλαβα κ την κοροιδια που μου πουλησαν κ στις 2 ΕΠΙΣΗΜΕΣ αντ/ποιες που χα ρωτησει.....Αν εισαι τυχερος κ βρεις φυσικα......Οτι χρειαστεις για πληροφοριες......

θα ημουν υποχρεως αν μπορουσε καποιος να με βοηθησει ή να μου προτεινει καποιον εκτος αντιπροσωπειας επι πληρωμει να τοποθετησω το σκιαδιο.

Link to comment
Share on other sites

On 2/7/2019 at 11:33 PM, Vasilis Lampos said:

θα ημουν υποχρεως αν μπορουσε καποιος να με βοηθησει ή να μου προτεινει καποιον εκτος αντιπροσωπειας επι πληρωμει να τοποθετησω το σκιαδιο.

Το ίδιο πρόβλημα δυστυχώς παρουσιάστηκε και σε μένα. Ξεκόλλησε η μια πλευρά του σκιάδιου. Υπάρχει ίσως κάποιος που να μπορεί να βοηθήσει επί πληρωμή με το "ξανακόλλημα"; Ήδη επικοινώνησα με 2-3 συνεργεία που ωστόσο μου απέκλεισαν το ενδεχόμενο να ξανακολλάει και απλά μου έδωσαν τιμή για εγκατάσταση νέου σετ σκιαδίου + αγορά του σετ. Στείλτε μου PM για κινητό. 

Edited by vsalap
Link to comment
Share on other sites

18 λεπτά πριν , Teo1988 said:

Καλησπέρα θα μπορούσε κάποιος να μ στείλει κάτι σε βίντεο η να μ πει πως περνάμε κουρτινακι οροφής σε Tiguan 2010??

 


 

Link to comment
Share on other sites

On 13/9/2017 at 10:19 ΜΜ, takpanos said:

Υπαρχει λυση αλλα οχι στην αντιπροσωπεια

Στάλθηκε από το GT-I9505 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Καλησπερα. Εχω και εγω προβλημα με το σκιαδιο της οροφης. Η αντιπροσωπεια ειναι απαγορευτικη. Βρηκα 2 λυσεις. Μηχανισμος με σκιαδιο απο Γερμανια 200 + 100 τοποθετηση. Σκετο Σκιαδιο απο Ελλαδα 100 + 200 τοποθετηση. Ο μηχανισμος δεν εχει προβλημα αλλα θεωρω υπερβολικα 200 για τοποθετηση. Εχετε βρει καποια αλλη ακρη?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν αν σκιστεί δεν ξανακολλάει. Ετσι απλά. Η αλλάγή του σκιαδίου είναι δουλειά ηλεκτρολόγου. Θυμίζω ότι βγαίνει μόνο το κρύσταλλο της ηλιοροφής. Εξι βίδες είναι... Εγώ θα έπιανα έναν ηλεκτρολόγο από μεγάλη αντιπροσωπεία προσωπικά και θα του έλεγα πόσα θέλει να έρθει σπίτι μου να το αλλάξουμε μαζί. Εναλλακτικά αυτοί που ασχολούνται με αντικαταστάσεις παρμπρίζ την ξέρουν τη δουλειά πολύ καλά. Πχ ο Φίλης. Ελπίζω να βοήθησα. Εγώ πάντως το πούλησα το αυτοκίνητο χωρίς κουρτινάκι. Είχα τοποθετήσει μια φιμέ μεμβράνη.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Εχω και εγω προβλημα με το σκιαδιο της οροφης. Η αντιπροσωπεια ειναι απαγορευτικη. Βρηκα 2 λυσεις. Μηχανισμος με σκιαδιο απο Γερμανια 200 + 100 τοποθετηση. Σκετο Σκιαδιο απο Ελλαδα 100 + 200 τοποθετηση. Ο μηχανισμος δεν εχει προβλημα αλλα θεωρω υπερβολικα 200 για τοποθετηση. Εχετε βρει καποια αλλη ακρη?
Τελικα βρηκα ακρη. Αγορα σκιαδιου απο καταστημα στην Αμφιθεας (trop) και τοποθετηση σε εξειδικευμενο συνεργειο παλι στην Αμφιθεας (Βαλεντινος). Συνολικο κοστος κατω των 200 €.

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εχουμε κανεναν στη Θεσσαλονικη ρε παιδια; Εχει ερθει το ανταλλακτικο (ολοκληρος ο μηχανισμος) αλλά δισταζω να το πιασω μονος

Link to comment
Share on other sites

Είμαι της άποψης ότι τίποτα δεν είναι ακατόρθωτο φτάνει να υπάρχει καλή θέληση. 

Αφαίρεσε (ψάξε και για βίντεο στο YouTube) με μεγάλη προσοχή το παλιό σκιάδιο.

Βγάζε φώτο ότι ξεβιδώνεις η ξεκουμπώνεις έτσι ώστε να μπορέσεις να τοποθετήσεις το καινούργιο.

Σημαντικό, τις βίδες να βάλεις σε ξεχωριστά σακουλάκια με επισήμανση από που είναι. 

Edited by tsikis007
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.