Jump to content
Kostas_Golf 5

Πλύσιμο Μηχανής

Recommended Posts

Καλησπέρα!

Ήθελα να ρωτήσω το εξής:

Στα GOLF 5 μπορούμε να πλύνουμε τον κινητήρα μόνοι μας με την πίεση?

Πάντα βέβαια ρωτάω απο την στιγμή που υπάρχουν τα μαμά καπάκια και πλαστικά στον κινητήρα!Χρειάζεται να καλύψουμε κάτι?Περιμένω απαντήσεις! :D

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Ήθελα να ρωτήσω το εξής:

Στα GOLF 5 μπορούμε να πλύνουμε τον κινητήρα μόνοι μας με την πίεση?

Πάντα βέβαια ρωτάω απο την στιγμή που υπάρχουν τα μαμά καπάκια και πλαστικά στον κινητήρα!Χρειάζεται να καλύψουμε κάτι?Περιμένω απαντήσεις! :D

Γιατί να την πλύνεις ? :D

Λιγο νωρίς δεν είναι ακόμα, αν και δεν κάνει καλό. δεν συνιστάτε.

Εγώ δεν θα το εκανα ποτέ, άσε που θα φύγει και το αντισκουριακό.

Edited by airthan
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Ήθελα να ρωτήσω το εξής:

Στα GOLF 5 μπορούμε να πλύνουμε τον κινητήρα μόνοι μας με την πίεση?

Πάντα βέβαια ρωτάω απο την στιγμή που υπάρχουν τα μαμά καπάκια και πλαστικά στον κινητήρα!Χρειάζεται να καλύψουμε κάτι?Περιμένω απαντήσεις! :D

Μην κανεις το λαθος και βαλεις πιεστικο στην μηχανη!!

Θα το μετανιωσεις, πιστεψε με................

Αν θες να το καθαρισεις ενας καλος τροπος ειναι με αερα (απο κομπρεσερ)!!

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν βενζιναδικα που εχουν μονο αερα με ειδικο λαστιχο για να καθαριζεις τη μηχανη , αλλα εχω δει πρατηρια που κανουν πλυσιμο μηχανης με πιεση κ ατμο... Αυτο δεν κανει ? Που ειναι το προβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Γιατί να την πλύνεις ? ;)

Λιγο νωρίς δεν είναι ακόμα, αν και δεν κάνει καλό. δεν συνιστάτε.

Εγώ δεν θα το εκανα ποτέ, άσε που θα φύγει και το αντισκουριακό.

τι θα φύγει είπαμε; :D

Link to comment
Share on other sites

Καλυτερα ειναι να αποφυγεις το πλύσιμο του μοτερ και ειδικα μονος σου.

Υπαρχουν πλυντηρια που κανουν αυτη την δουλεια αλλα και παλι με προσοχη.

Link to comment
Share on other sites

:excl: - δυστυχως δεν ειναι σε ολα τα πλυντηρια "γνωστες" του ειδους με αποτελεσμα να βλεπεις αυθαιρεσιες απο κατι αλβανους/πακιστανους που εχουν για υπαλληλους οι οποιοι μονο νερο με την λεκανη στον δρομο ηξεραν να ριχνουν στα γαιδουροχωρια τους - το πλυσιμο της μηχανης μπορει να γινει και απο εμας με καποια προσοχη οπως:

σακουλα σε συναγερμο,δυναμο,μπαταρια

σκουπισμα με πινελο την σκονη,φυλλα

ψεκασμα με anti-grease σπρευ οπου εχει λαδια,γρασο

περασμα με ψεκαστηρακι το μηχανοστασιο με νερο και μετα με σαμπουαν οικολογικο

πινελακι και σαπουναδα ολο το μηχανοστασιο με προσοχη στη λεπτομερεια

απλο ξεπλυμα με λαστιχο χωρις πιεση ισα να φυγει η βρωμικη σαπουναδα

αφηνουμε το μοτερ να στεγνωσει μονο του και δεν βαζουμε μπρος αμεσως

σκουπισμα περισσειας νερου και αφαιρεση σακουλων

WD-40 ή αντισκωριακο σε ντιζες,μηχανισμους και contact cleaner σε φισακια

κρεμα συντηρησης σε πλαστικα μερη και κολαρα νερου

:rolleyes: - μετα απο αυτα εχουμε καθαρο μοτερ συντηρημενο που απαγει πιο ευκολα θερμοτητα και 10 Ε οικονομια στην τσεπη να τα πιουμε 2 καπουτσινο με την δικια μας (!)

Link to comment
Share on other sites

Ολοι εσεις που του λετε οχι, ειχατε γκολφ 5, και εχετε πλυνει τον κινητηρα σας...? Η πολυ γνωση θα σας φαει....

Κωστα, την μερα που ηταν να ερθεις στο CarShop θυμασαι...?

Το ειχα πλυνει το παλιο και ηταν μια χαρα ρε φιλε...Μην ακους και μην φοβασαι. Καλυψε τον συναγερμο και τελος...Εχω δει εκει να πλενουν ο,τι αμαξι θες, μεχρι Kadett 25ετιας με καλωδια χυμα και ουτε ενα δεν ειχε προβλημα....

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια ποσο χαλια δηλαδη μπορει να ειναι μια μηχανη

απο golf v ημαρτον σε λασπες το πατε? με ενα απλο vetex

και με λιγη υπομονη την κανεις λαμπικο μονος σου

και εχεις και το κεφαλακι σου ησυχο....

Link to comment
Share on other sites

Σαφως. Εγω ετσι την εχω. Απλα αν εχουν φυγει τιποτα λαδια, λασπες μεσα στο βαθος που δεν μπαινει χερι, ε μονο για εκει ειναι το νερο...

Προτεινω

AutoGlym Engine Cleaner ψεκασμα ολη τη μηχανη, και μετα πιεση απο μακρια και οχι σε σημεια που ειναι ενωσες καλωδιων φις και τα λοιπα. Και παλι ομως, με φειδω το πλυσιμο.

Link to comment
Share on other sites

Σαφως. Εγω ετσι την εχω. Απλα αν εχουν φυγει τιποτα λαδια, λασπες μεσα στο βαθος που δεν μπαινει χερι, ε μονο για εκει ειναι το νερο...

Προτεινω

AutoGlym Engine Cleaner ψεκασμα ολη τη μηχανη, και μετα πιεση απο μακρια και οχι σε σημεια που ειναι ενωσες καλωδιων φις και τα λοιπα. Και παλι ομως, με φειδω το πλυσιμο.

Μιχαλη δεν χρειαζετε ουτε καν αυτο το χημικο με ζεστο νερακι του

Θεου σε ενα vetex οπως προειπα φευγουν τα παντα και σκεψου

οτι εκει που δεν μπαινει το χερι δεν <<φτανει>> και το ματι...

Μακρια απο χημικα .....στο δικο μου απο χημικο που μου εβαζε

ο πλυντηριας μου ,ξεβαψαν οι ζαντες μου αστο λοιπον....

Link to comment
Share on other sites

Μπα. επιμενω σε αυτο που λεω.

Αλλα μονο για το συγκεκριμενο προιον εξηγουμαι ετσι. Τα εχω δοκιμασει ολα, και τα εχω αγορασει ολα της AutoGlym.

Οποτε δεν τιθεται θεμα να λεω κατι ετσι. Και το clean wheels ας πουμε, που ειναι για ζαντες το χρησιμοποιω στο Α4 της οικογενειας, (οχι στο δικο μου, γιατι εχω βαμμενες ζαντες, και το λεει οτι δεν κανει για βαμμενα πραγματα) και δεν κανει τιποτα.

Οποτε αν χημικο, εγω προτεινω μονο αυτο που ειπα. Μπορει να υπαρχουν και αλλα καλα, αλλα εγω μιλαω ΜΟΝΟ για αυτα που εχω δοκιμασει.

Σιγουρα το ζεστο νερο κανει θαυματα και πολυ σωστα τα λες. Απλα καποιες βρωμιες, δεν φευγουν με νερο.

καλες γιορτες φιλε μου:D

Link to comment
Share on other sites

Δεν επιμενω εφοσον το εχεις δοκιμασει πανω στο car

σου καλες γιορτες και σε σενα φιλε.

Link to comment
Share on other sites

Ολοι εσεις που του λετε οχι, ειχατε γκολφ 5, και εχετε πλυνει τον κινητηρα σας...? Η πολυ γνωση θα σας φαει....

Κωστα, την μερα που ηταν να ερθεις στο CarShop θυμασαι...?

Το ειχα πλυνει το παλιο και ηταν μια χαρα ρε φιλε...Μην ακους και μην φοβασαι. Καλυψε τον συναγερμο και τελος...Εχω δει εκει να πλενουν ο,τι αμαξι θες, μεχρι Kadett 25ετιας με καλωδια χυμα και ουτε ενα δεν ειχε προβλημα....

Προς θεου δεν ειπαμε οτι ειναι εγκλημα να πλυνεις την μηχανη, ουτε χρειαζεται να εχουμε 5αρι για να ξερουμε!

Απλως εχει τυχει σε μερικους που αποπειραθηκαν να πλυνουν την μηχανη μετα να τους κανει ''νουμερα'' το αμαξι!Σε μερικους περιπτωσεις..........οχι σε ολους!

Θα συμφωνησω με το G.P. , με ενα Vetex και λιγη υπομονη το αποτελεσμα θα ειναι πολυ καλο!

Φιλικα :blink:

Link to comment
Share on other sites

Nαι αλλα αλλο να πεις μερικοι κατι επαθαν, και αλλο να πεις, οχι, μην, φτου φτου φτου, 666, ου ου ου...

Νομιζω με καταλαβες :blink:

ΥΓ : Δεν χρειαζεται να γραφεις φιλικα, στο τελος μιας δημοσιευσης. Αλιμονο αν χρειαζεται αυτο για να μην μαλωσουμε η 50 smileyes. Τις αποψεις μας λεμε, και προς Θεου, τι εχουμε να χωρισουμε :)

καλες γιορτες man

Link to comment
Share on other sites

Nαι αλλα αλλο να πεις μερικοι κατι επαθαν, και αλλο να πεις, οχι, μην, φτου φτου φτου, 666, ου ου ου...

Νομιζω με καταλαβες :)

ΥΓ : Δεν χρειαζεται να γραφεις φιλικα, στο τελος μιας δημοσιευσης. Αλιμονο αν χρειαζεται αυτο για να μην μαλωσουμε η 50 smileyes. Τις αποψεις μας λεμε, και προς Θεου, τι εχουμε να χωρισουμε :blink:

καλες γιορτες man

ΟΚ!!!

:)

Edited by karlos
Link to comment
Share on other sites

ΠΑΝΤΟΣ ΣΤΙΣ ΑΝΤΙΠΡΟΣΟΠΙΕΣ ΤΑ ΠΛΑΚΟΝΟΥΝ ΜΕ ΤΟ ΠΙΕΣΤΙΚΟ ΟΛΑ ΤΑ ΚΕΝΟΥΡΓΙΑ ΠΡΙΝ ΤΑ ΠΑΡΑΔΟΣΟΥΝ ΚΑΙ ΤΑΝ ΚΑΝΟΥΝ ΚΟΥΚΛΑ ΤΟ ΞΕΡΩ ΑΠΟ ΠΡΟΤΟ ΧΕΡΙ :thumbsup::blink:

Link to comment
Share on other sites

Μπορούμε να πλύνουμε τον κινητήρα του οχήματος μας?Αν ναί πόσο αυτό είναι ασφαλές και πόσο συχνά.Είμαι ιδιοκτήτης ενός Polo 1.4L Inspired 5ος του 2008.Σας ευχαρίστω για την προσοχή σας.Μετά τιμής.

Link to comment
Share on other sites

Μπορούμε να πλύνουμε τον κινητήρα του οχήματος μας?Αν ναί πόσο αυτό είναι ασφαλές και πόσο συχνά.Είμαι ιδιοκτήτης ενός Polo 1.4L Inspired 5ος του 2008.Σας ευχαρίστω για την προσοχή σας.Μετά τιμής.

δεν στο συνιστω.εχει αρκετο ρισκο για ζημια σε ηλεκτρολογικα και εγκεφαλους.

Link to comment
Share on other sites

δεν στο συνιστω.εχει αρκετο ρισκο για ζημια σε ηλεκτρολογικα και εγκεφαλους.

Φιλε Joop οταν ειχα γραφτει στο κλαμπ δεν θυμαμαι απο ποιον αλλα ειχε πει καποιος.

Πως ναι φοβαστε να πλενετε τον κινητηρα αλλα οταν ανοιγετε το καπο και βλεπετε μεσα

3 κιλα σκονι μαζι με πευκοβελονες δεν ανυσηχητε! Οχι οτι σου παω κοντρα αλλα

δεν πιστευω την σημερον ημερα να υπαρχει ακομα κινδυνος στο να πλυνουμε το μοτερ.

Παντως εγω για να ξεκαθαρισω την θεση μου ΔΕΝ τον πλενω ουτε προκειται.

Με μωρομαντηλα γινεται η καλυτερη δουλεια!

Link to comment
Share on other sites

Σε μοντέλο 2008 δεν νομίζω να είναι απαραίτητο. Φαντάζομαι ότι δεν θα έχει διαρροές λαδιών κλπ.

Το πολύ πολύ να το φυσήξεις με αέρα.

Το δικό μου το έπλυνα μία φορά επειδή όταν το έφερα από Γερμανία είχε κάτι ασπρίλες σαν άλατα κλπ.

Από τότε μόνο τα πλαστικά καθαρίζω με σφουγγάρι κι ο κινητήρας είναι μιά χαρά.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.