Jump to content
Kostas_Golf 5

Πλύσιμο Μηχανής

Recommended Posts

Νομιζω οτι καπου ειχε παρει το σβουριχτο αυτακι μου teetotum.png , χωρις να ειμαι και 100% σιγουρος, οτι υπαρχουν κατι καθαριστικα σε μορφη σπρεϋ. Ψεκαζεις και αρχιζει και σουρωνει η βρωμα.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Joop οταν ειχα γραφτει στο κλαμπ δεν θυμαμαι απο ποιον αλλα ειχε πει καποιος.

Πως ναι φοβαστε να πλενετε τον κινητηρα αλλα οταν ανοιγετε το καπο και βλεπετε μεσα

3 κιλα σκονι μαζι με πευκοβελονες δεν ανυσηχητε! Οχι οτι σου παω κοντρα αλλα

δεν πιστευω την σημερον ημερα να υπαρχει ακομα κινδυνος στο να πλυνουμε το μοτερ.

Παντως εγω για να ξεκαθαρισω την θεση μου ΔΕΝ τον πλενω ουτε προκειται.

Με μωρομαντηλα γινεται η καλυτερη δουλεια!

ενας λογος παραπανω τα καινουργια με τοσα ηλεκρονικα που εχουν.δυσκολα καποιος επαγγελματιας αναλαμβανει να πλυνει μηχανη.το ρισκο ειναι μεγαλο.εγω την καθαριζω με αερα,πανια και ειδικα καθαριστικα και ειναι τζετ.φυσικα οποιος νομιζει οτι δεν υπαρχει κινδυνος να την πλυνει ας το κανει.πολυ καλη μονωση με σακουλες ή σελοφαν σε μπαταρια,ασφαλειοθηκες,εγκεφαλο και οτιδηποτε αλλο μπορει να καταστραφει απο την υγρασια και πολυ καλο στεγνωμα με πιεση αερα ωστε να ελαχιστοποιηθει οποιαδηποτε πιθανοτητα ζημιας.

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι καπου ειχε παρει το σβουριχτο αυτακι μου teetotum.png , χωρις να ειμαι και 100% σιγουρος, οτι υπαρχουν κατι καθαριστικα σε μορφη σπρεϋ. Ψεκαζεις και αρχιζει και σουρωνει η βρωμα.

Δεν ειμαι σιγουρος οτι κανουν καλη δουλεια.Σουρωνει η βρωμα απο πανω και πηγαινει προς τα κατω και "καθεται οπου βρει.

Link to comment
Share on other sites

Αν πλυνεις τον κινητηρα με νερο θα χαλασεις την αντιδιαβρωτικη προστασια που εχει.Το γραφει και στο μανουαλ και μαλιστα λεει οτι αν κανουμε κατι τετοιο μετα θα πρεπει να ξαναπεραστει.Νομιζω οτι υπαρχουν ειδικα καθαριστικα για αυτην την δουλεια.

Link to comment
Share on other sites

εμενα πιυ εκανα το service των 30000 μου το επλιναν ψεκαζοντας παντου υγρα και με αερα..

Το θεμα ειναι οτι ψεξαζουν απο πανω τη μηχανη.Στα κατω τμηματα τι γινεται;Μηπως ολη η βρωμια κατεβαινει και κατακαθεται καπου κατωτερα;

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι οτι ψεξαζουν απο πανω τη μηχανη.Στα κατω τμηματα τι γινεται;Μηπως ολη η βρωμια κατεβαινει και κατακαθεται καπου κατωτερα;

:lol: - παιδια δεν ειναι και saab/volvo να πεις "μη μου απτου" το μοτερ ,οπως καθε αλλης μαρκας ετσι κι αυτο θελει προσοχη οχι γιουργια με το πιεστικο ,καθαρο μηχανοστασιο=καλη απαγωγη θερμοκρασιας - α και αυτο το "βαζω μπρος να στεγνωσει με την θερμοκρασια το μοτερ" αμεσως μετα το πλυσιμο οποιος το κανει ειναι εθελοντης αυτοχειρας (!)

Link to comment
Share on other sites

: unsure: - παιδια δεν ειναι και Saab / Volvo να πεις "μη μου απτου" το μοτερ, οπως καθε αλλης μαρκας ετσι κι αυτο θελει προσοχη οχι γιουργια με το πιεστικο, καθαρο μηχανοστασιο = καλη απαγωγη θερμοκρασιας - α και αυτο το "βαζω μπρος να στεγνωσει με την θερμοκρασια το μοτερ "αμεσως μετα το πλυσιμο οποιος το κανει ειναι εθελοντης αυτοχειρας (!)

[/ quote]

Γιατί, τι θα πάθει;

Link to comment
Share on other sites

:) - παιδια δεν ειναι και saab/volvo να πεις "μη μου απτου" το μοτερ ,οπως καθε αλλης μαρκας ετσι κι αυτο θελει προσοχη οχι γιουργια με το πιεστικο ,καθαρο μηχανοστασιο=καλη απαγωγη θερμοκρασιας - α και αυτο το "βαζω μπρος να στεγνωσει με την θερμοκρασια το μοτερ" αμεσως μετα το πλυσιμο οποιος το κανει ειναι εθελοντης αυτοχειρας (!)

Ναι αλλα και χωρις πιεση δεν κανεις δουλεια.Οχι βεβαια απο κοντα αλλα λιγη πιεση θα χρειαστει.Το θεμα που με ανησυχει και δεν εχω παει ακομα για πλυσιμο (αν και τον διατηρω πολυ καλα τον χωρο της μηχανης)ειναι αυτο που αναφερει ο κατασκευαστης στο βιβλιαρακι οτι φευγει η αντισκωριακη προστασια.

Link to comment
Share on other sites

ασχετως αν ειμαι ψειρας με το αμαξι μου, χτες το πηρα αποφαση για πλυσιμο και πλαστικοποιηση του κινητηρα. ενα πραγμα εχω να πω.........σαν να το αγορασα σημερα!!!

υ.γ. 1.επειδη δεν θελω να αναφερω το ονομα του μαγαζιου και τον ιδικοκτητη για να μην νομιζετε οτι κανω διαφημιση και βγουμε παλι off-topic και πεσουνε warns & bans (κοινως καμπανες) οποιος ενδιαφερεται ας μου στειλει μην.

post-1119-0-30697500-1324483978_thumb.jp

Edited by svouras
Link to comment
Share on other sites

Αν θες τη γνώμη μου, ξεκουμπωσε όσες μπορείς κ άσε το αμάξι να καθίσει όσο περισσότερο γίνεται για να στεγνώσουν καλά

Link to comment
Share on other sites

με σπρέι ηλεκτρικών επαφών χωρίς λιπαντικό ψεκάζεις αφήνεις να στεγνώσει περίπου ένα λεπτό (ουσιαστικά πεπιεσμένο οινόπνευμα είναι ) και τελείωσες 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ψέκασε τις καλωδιώσεις των πολλαπλασιαστών, της αντλίας υψηλής και αν μπορείς πίσω των μπεκ.

Αφού στεγνώσει καλά, βγάλε τα μπουζί να δεις σε τι κατάσταση είναι μήπως θέλουν αλλαγή.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα, αν και είμαι πολλα χρόνια στο club και παρακολουθώ τις συζητήσεις δεν έχει τύχει πολλές φορές να χρειαστώ τη βοήθεία σας, το 99% των αποριών τις έχουν λύσει άλλα μέλη. Έφτασε μετά από πολλά χρόνια η ώρα να πλύνω τη μηχανή του αυτοκινήτου, που τη καθάριζα μόνο τοπικά με κάποιο σπρέι και ένα καθαρό πανί.  Υπάρχει κάποιο βίντεο πως να πλύνεις στο gti mk5 τη μηχανή, γιατί μάλλον δε ψάχνω σωστά και δεν έχω βρει κάτι στο youtube. Έχετε να προτέινετε κάτι ή να δώσετε κάποια συμβουλή τι να προσέξω? Το αμάξι το πλένω μόνος μου και χρησιμοποιώ προιοντα της Autoglym κατα κύριο λόγο. Η μηχανή δεν είναι ιδιαίτερα βρώμικη (στα εμφανή σημεία) μιας και είναι στο γκαραζ το αυτοκίνητο. Και κάτι τελευταίο, μήπως όλη αυτή η διαδικασία είναι ανούσια και να απευθυνθώ σε κάποιον επαγγελματία?Γιατί είναι ένα πράγμα που φοβάμαι όλο αυτο τον καιρό. Ευχαριστώ για το χρόνο σας.

Link to comment
Share on other sites

4 χρόνια αμάξι.τη πλένω κάθε 6 μήνες.βαζω σακούλα στο συναγερμό,σ ένα ψεκαστηρι έχω βάλει σαμπουάν με νεράκι ψεκάζω όλο το μηχανοστάσιο και Μ ένα πινέλο ξεκινάω και καθαρίζω..
Όταν τελειώνω με τ πιεστικό από μακρινή απόσταση ξεπλενω.στο τέλος φύσημα και ενυδάτωση ότι πλαστικο υπάρχει.

Στάλθηκε από το SM-A715F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk



20211028_131322.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

47 minutes ago, diver86 said:

4 χρόνια αμάξι.τη πλένω κάθε 6 μήνες.βαζω σακούλα στο συναγερμό,σ ένα ψεκαστηρι έχω βάλει σαμπουάν με νεράκι ψεκάζω όλο το μηχανοστάσιο και Μ ένα πινέλο ξεκινάω και καθαρίζω..
Όταν τελειώνω με τ πιεστικό από μακρινή απόσταση ξεπλενω.στο τέλος φύσημα και ενυδάτωση ότι πλαστικο υπάρχει.

Στάλθηκε από το SM-A715F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk



20211028_131322.jpg

την μπαταρία που την πήγες? :)

Link to comment
Share on other sites

Δεξιά πάνω ειναι...και αυτή τη καλύπτω μαζί με τη σειρήνα..
Το βάζω κ μπροστά γ κάνα 2λεπτο κ όλα κομπλέ

Στάλθηκε από το SM-A715F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Θα καλύψω την ασφαλειοθήκη και θα το δοκιμάσω με λάστιχο καλύτερα και όχι με το πιεστικό γιατί ίσως δημιουργήσει κάποιο θέμα. Επειδή το μηχανοστάσιο έχει αντισκωριακή προστασία όταν βγαίνει απο το εργοαστάσιο, μετα από πλύσιμο μηχανής μηπως θέλει και περασμα σε κάποια σημεία με wd40?

Link to comment
Share on other sites

Δε βάζω τπτ τέτοιο γτ λαδωνει κ πιάνει μάκα μετα..μόνο μεντεσέδες βάζω
Τώρα 4 χρόνια δε μου έχει βγάλει κτ κ ούτε έχω προσέξει οτιδηποτε

Στάλθηκε από το SM-A715F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Wd 40 για ποίο λόγο??

Για να γίνει μπουρλότο το αμάξι μετά....

 

αν δεν έχεις ξανά πλύνει με νερό κτλ.

 

μπορεί να χρησιμοποιήσεις ένα ειδικό σπρέι της wurth που είναι για καθαρισμα κινητήρα.

 

https://www.skroutz.gr/s/15720286/Wurth-Engine-Cleaner-300ml.html

 

https://www.youtube.com/watch?v=LhaZitishww

Edited by OMINUS
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.