Jump to content
gregpap_7

EGR-ECP polo 2001 1,4 16v

Recommended Posts

Καλημέρα είχα αναμμένο check και που και που epc, το διαγνωστικό μου έβγαλε αισθητήρα λ, και κάτι με την ανακύκλωση καυσαερίων, συνήθως είναι από egr. 

αλλάξαμε αισθητήρα στα 140ευρω. και βαλβίδα του φρένου τον στοπ το αυτοκίνητο συνήλθε απο ψιλορετάρισμα.

το check έκανε την εμφάνιση του πάλι μετά απο 2 μέρες, και το ecp επίσης.

το επόμενο στάδιο είναι να καθαρίσουμε την EGR.

τι μου προτείνετε άλλο να κοιτάξω.?

 

Link to comment
Share on other sites

Guest Polakias TDI

Θέλω να πιστεύω πως με καθαρισμό θα στρώσουν τα λαμπάκια, έχεις αναφέρει όλες σχεδόν τις βλάβες που μπορούν να προκαλέσουν το άναμμα τους. Μου έχουν ανάψει και τα δυο λαμπάκια και με πρόβλημα στους πολλαπλασιαστές, αλλά είχα συμπτώματα και με απόκριση στο γκάζι, αλλά και με τρέμουλο αυτοκινήτου στο τελικό στάδιο.

Link to comment
Share on other sites

5 λεπτά πριν , Polakias TDI said:

Θέλω να πιστεύω πως με καθαρισμό θα στρώσουν τα λαμπάκια, έχεις αναφέρει όλες σχεδόν τις βλάβες που μπορούν να προκαλέσουν το άναμμα τους. Μου έχουν ανάψει και τα δυο λαμπάκια και με πρόβλημα στους πολλαπλασιαστές, αλλά είχα συμπτώματα και με απόκριση στο γκάζι, αλλά και με τρέμουλο αυτοκινήτου στο τελικό στάδιο.

Βασικά το μόνο περίεργο που μου κάνει όταν ανάβει epc είναι μου κόβει το γκάζι εντελώς το σβήνω και όλα καλά....μου το έχει κάνει και μέτα το αλάγμα βαλβίδας φρένου και αισθητήρα λ. και πρίν. 

υποψιάζομαι πως είναι ένα σπασμένο λίγο κρύσταλλο στο πίσω φανάρι και οταν πήγα στο πλυντήριο και πήρε νερό μετά μου το έκανε, και όταν εβρεξε εχθές και πήρε πάλι νερό μου το έκανε..δέν ξέρω άλλα πιστεύω πως έχει σχέση. το παρακολουθο τωρα που εξιαξα το φαναρί να δώ αν θα μου το ξανακανει....και ίδομεν.

Link to comment
Share on other sites

Guest Polakias TDI

Οκ, πιθανόν να είναι εκεί το θέμα. Πάντως ένας έλεγχος σε μπουζί/μπουζοκαλώδια δε βλάπτει. Εύχομαι να βρεις τι φταίει & να μη σε αφήσει στο δρόμο, όπως με είχε αφήσει εμένα x2.

Link to comment
Share on other sites

Θα τα κοιτάξω ναι ισως τα ηλεκτρικά γενικός είναι λίγο ευθραστα.....τωρα το πήρα με 135.000χλμ. θα δουμε ελπίζω να στρώσει η φαση.!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.