Jump to content
cjgeorgio

Αλλαγή δέρματος και αναβάθμιση τιμονιού

Recommended Posts

Το συγκεκριμένο τιμόνι έχει αποδειχτεί ότι δεν έχει καλή ποιότητα δέρματος και σε πολλά άτομα έχει φθαρεί η έχουν φύγει και κομμάτια.

Η λύση είναι να αλλαχτεί το δέρμα.

Με την ευκαιρία όμως μπορείς να αλλάξεις και το σχέδιο ώστε να μην έχεις πάλι το ίδιο τιμόνι.

Να γίνει πιο χοντρό στο πιάσιμο το δέρμα να έχει τρύπες να βάλεις σε κάποια σημεία αλκανταρα να βάλεις ότι χρώμα θέλεις στη κλωστή.

Με φαντασία μπορείς να κάνεις το απλό τιμόνι πολύ πιο ενδιαφέρον.

Μπορείς να απευθυνθείς σε ταπετσερη η να αγοράσεις και να το περάσεις μόνος σου πάνω από το δέρμα που είδη έχεις.a2f8da9352d4ba42c9d5f77082387c02.jpg094264f8dc86dfb7b37e6cb81f5d1dfd.jpgd50f6b0ab9d4f0bb0a0dd3fbe2418d30.jpgd15725f98e9f386472511993ac11fda0.jpg637599bf21ce7fc1de2ba1a8cde78a94.jpga4d56b5163b998fda7f08cfc9a0144d8.jpg

 

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι το τιμόνι μας είναι δέρμα νάπα. Επειδή βλέπω ότι το δικό σου έχει γυαλίσει αρκέτα από τη χρήση δοκίμασε πρώτα να το καθαρίσεις καλά (εγω χρησιμοποίησα το γνωστό λευκό σφουγγαράκι που σβήνει σημάδια από τους τοίχους μόνο με νερό και φυσικά ελαφριά και όχι με πάτημα) και θα εκπλαγείς αφού το τιμόνι σου θα γίνει πάλι ματ όπως ήταν καινούργιο. Στη τελική αφού σκοπεύεις να το αλλάξεις δεν χάνεις και τίποτα!

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι το τιμόνι μας είναι δέρμα νάπα. Επειδή βλέπω ότι το δικό σου έχει γυαλίσει αρκέτα από τη χρήση δοκίμασε πρώτα να το καθαρίσεις καλά (εγω χρησιμοποίησα το γνωστό λευκό σφουγγαράκι που σβήνει σημάδια από τους τοίχους μόνο με νερό και φυσικά ελαφριά και όχι με πάτημα) και θα εκπλαγείς αφού το τιμόνι σου θα γίνει πάλι ματ όπως ήταν καινούργιο. Στη τελική αφού σκοπεύεις να το αλλάξεις δεν χάνεις και τίποτα!
Το έχω βάψει κιόλας μια φορά αλλά πάλι αρχίζει και χαλάει.
Ψάχνω να βρω κάτι καλό για να το αλλάξω ακόμα και μόνος μου αν βρω το κατάλληλο κιτ δεν είναι και τόσο δύσκολο από βίντεο που βλέπω...

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έγινε η παραγγελία σήμερα του δέρματος που έχει στο βίντεο. Μέσα σε ένα μήνα θα το έχω στα χέρια μου και θα το περάσω μόνος μου... Κόστος 39€.

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ετσι θα γινει το τιμόνι. 239b685abc184132d0bf7040eb745c50.jpge1716a90f305c794a06b4d218ad17397.jpgbb532ebf040efc1aefbaa474a3908e2b.jpg

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

ok... μου αρέσει πάρα πολύ! Απλά εγώ θα έδινα άλλο ένα 20άρικο για να μου το περάσει κάποιος επαγγελματίας διότι αν το κάνω μόνος μου με βλέπω μετά να αλλάζω όλο το τιμόνι!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ναι αν το περάσει κάποιος επαγγελματίας ακόμα καλύτερα. Εδώ όμως Γερμανία θα το περάσω εγώ. Εντάξει πιάνουν τα χέρια μου.
Οκτώβριο θα το έχω στα χέρια μου και θα το περάσω. Τώρα πόσο θα αντέξει στο χρόνο θα δείξει.

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Είχα περάσει ένα τέτοιο στο polo που είχα παλιότερα. Θέλει πολύ υπομονή στο ράψιμο.

Το τελικό αποτέλεσμα ήταν ωραίο, αλλά στα 2 χρόνια (με αρκετά χιλιόμετρα βέβαια), άρχισε να φθείρεται.

Sent from my Nexus 5X using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εδώ το μαμά τιμόνι που είναι από καλής ποιότητας δέρμα όταν έβρεχε και έμπαινα μέσα και το έπιανα τα χέρια μου γέμιζαν κομμάτια από μαύρο δέρμα. Το κρατούσα με τα δάχτυλα για να μην διαλυθεί όλο από μπροστά είχε ασπρίσει. Δοκίμασα με σπρέι να το βάψω και μπορώ να πω το έσωσα αλλά πάλι σιγά σιγά αρχίζει. Οπότε η λύση είναι αυτό. Και μέχρι το καλοκαίρι να με πάει χαρούμενος θα είμαι. Μετά αμ δω ότι δεν κρατάει πάω σε έναν ταπετσερη να με το κάνει από την αρχή. Αλλά να είναι σαν αυτό που βάζω το δέρμα σε σχέδιο και να με κάνει πιο χοντρή την στεφάνη.

 

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δες και το θέμα που είχα ανεβάσει, ειδικά το video για το ράψιμο που έχει κάποια tips:

https://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?/topic/55190-δερμάτινο-κάλυμα-τιμόνιου-σε-polo-6r/

Sent from my Nexus 5X using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δες και το θέμα που είχα ανεβάσει, ειδικά το video για το ράψιμο που έχει κάποια tips:

https://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?/topic/55190-δερμάτινο-κάλυμα-τιμόνιου-σε-polo-6r/

Sent from my Nexus 5X using Tapatalk


Ευχαριστώ για της πληροφορίες.
Αυτό που παράγγειλα έχει και ταινία διπλής όψεως που βάζει από μέσα για να κολλήσει και να είναι σταθερό. Μετά για το ράψιμο είδα και το βίντεο αλλά έχει και βιβλιαράκι μέσα. Με την σπάτουλα θα μπορέσω να περάσω το δέρμα από μέσα στης ακτίνες. Σε 3 ώρες πιστεύω θα το έχω κάνει...

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα,

και εγώ πέρασα ενα τετοιο κάλυμα στο τιμόνι και μετά από 2 χρόνια είναι ακόμη σε πολύ καλή κατάσταση. το είχα πάρι κάπου 40ε αν θυμάμαι καλά. :)

timoni.jpg

timoni1.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τελικά ήρθε το δέρμα σήμερα και παρότι παράγγειλα για MK6 όπως είναι αυτό στην φωτογραφία με έφεραν άλλο...
Θα τους στείλω ένα email.
Με βλέπω του χρόνου Ελλάδα να βάζω ένα άλλο σε ταπετσέρι.. a8ed142b12347875498aab96f7efad55.jpgddac1c1449db8492c663179fcd2f8970.jpg9354c73a81c73a1f5a90af7116a9e3bc.jpg

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το παλιό δέρμα όταν βγει για να μπει καινούργιο μπορεί ο ταπετσέρης να το κάνει πιο χοντρό από ότι ήταν μαμά;

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

ως ενα σημειο ναι γιατι μη ξεχνας πως υπαρχουν και τα κουμπακια!
Εντάξει εκεί εύκολο είναι σε εκείνο το σημείο θα είναι πιο λεπτό.
Εξάλλου και δέρμα πάνω στο δέρμα που περνάνε με την σπάτουλα μπαίνει.
Τώρα θα βγει το παλιό δέρμα και θα μπει καινούργιο και έτσι θα μπορέσουμε να αλλάξουμε σχέδιο και ραφές.

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το δέρμα που έχει και τρύπες πάνω του Ποια η διαφορά με το δέρμα που δεν έχει. Βλέπω κάνουν τα τιμόνια 2/4 με τρυπούλες και τα άλλα 2/4 λεία.
Που είναι πιο καλό να είναι με τρυπούλες πάνω κάτω ή Αριστερά δεξιά;

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

to idio δερμα ειναι.απλα το κανουν τρυπες
Απλά για εφέ και τίποτα παραπάνω;


Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τελικά δεν θα αλλάξω δέρμα στο τιμόνι επειδή θα κάνω το αυτοκίνητό μου αυτόματο και θα αγοράσω άλλο τιμόνι το οποίο θα έχει τα κουμπιά πάνω και το οποίο λογικά θα είναι και σε καλή κατάσταση.

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

ναι μωρε και καλα πιο σπορτιφ και πιο "δροσιστικο" για τα χερια


Ετσι, εκει που «πιανεις» πχ 9.15 θα δεις οτι και μαμα εχουν τρυπες.



Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites



Ετσι, εκει που «πιανεις» πχ 9.15 θα δεις οτι και μαμα εχουν τρυπες.



Sent from my iPhone using Tapatalk
Το μαμά τιμόνι δεν έχει πουθενά τρύπες.

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Στο δικό σου.

Στο Golf Gti έχει :lol:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.