Jump to content
Antonis85

Tiguan Sport, Normal, DCC Ανάρτηση

Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

Είμαι έτοιμος να παραγγείλω ένα Tiguan 1.4 ACT TSI DSG FWD Exclusive 150PSI.

Είμαι λίγο προβληματισμένος σχετικά με την ανάρτηση. 

Το Exclusive έρχεται με την Στάνταρ Ανάρτηση. Ο έμπορος Καρεντα μου μου είπε ότι με 145Ε μπορώ να βάλω τη Sport Ανάρτηση. Επίσης μου είπε ότι η ανάρτηση DCC με Profile Selection δεν είναι διαθέσιμη για αυτό το μοντέλο.

Η πρώτη ερώτηση είναι γιατί η DCC να μην είναι διαθέσιμη? Διάβασα σε διάφορα ξένα forum ότι και κάποιοι άλλοι είχαν το ίδιο πρόβλημα με τον έμπορο και αφού έστειλα μαιλ στη VW τους απάντησαν ότι μπορούν να το βάλουν σαν exrta. Μήπως έχει κανείς σχετική εμπειρία στο θέμα?

 

Δεύτερον, αν τελικά δεν μπορώ να βάλω τη DCC  και πρέπει να επιλέξω ανάμεσα σε Normal και Sport (2cm χαμηλότερη), ποια θα μου προτείνατε να επιλέξω με τη 18άρα ζάντα που έρχεται μαζί με το Exclusive?

 

Γενικά μου αρέσει η μαλακή ανάρτηση, απλά θέλω να έχει μία στιβαρή αίσθηση και καλή απόσβεση στις λακκούβες.

 

Πήρα Test Drive το 1.4 με τη Normal ανάρτηση. Το βρήκα μια χαρά σε μικρά εμπόδια όπως σαμαράκια και μικρολακκούβες στο δρόμο, όμως όταν το έριξα σε μερικές καλές λακκούβες όπως φρεάτια ή αντίστοιχα ανοίγματα μου επέστρεψε ένα πολύ δυνατό ήχο μέσα στο αυτοκίνητο και αποσταθεροποίηση του οχήματος (βάθος λακκούβας 7cm περίπου). Ακόμα όταν δοκίμασα να το ξεκινήσω σε ανηφόρα και πάτησα λίγο παραπάνω το γκάζι, σπίνιαρε για λίγο μέχρι να ανοίξει το ESP και να το μαζέψει. Αναρωτιόμουν λοιπόν μήπως η Sport ανάρτηση μπορεί, πρώτον να απαλείψει η να μειώσει σημαντικά το πρόβλημα του σπινιαρίσματος και δεύτερον αν πιστεύετε ότι θα κάνει τις λακκούβες χειρότερες?

 

Ένα παράδειγμα του τι προσπαθώ να σας πω. Το προηγούμενο αυτοκίνητο που είχα ήταν μια BMW 320 Coupe E92 με Sport ανάρτηση. Το συγκεκριμένο αυτοκίνητο ναι μεν ήταν πολύ χαμηλό και έφερνε όλες τις λακκούβες μέσα, ακόμα και τις πιο μικρές αλλά ποτέ δεν άκουγες γκαπ γκουπ θόρυβο και είχε και πολύ καλή απόσβεση. Σαν αποτέλεσμα ναι μεν το αισθανόσουν σκληρό αλλά είχε μια ωραία αίσθηση στιβαρότητας. 

Αυτό λοιπόν που προσπαθώ να πετύχω με το Tiguan μιας και μεγάλωσα πλέον, είναι να είναι μεν πιο μαλακό αλλά όσο γίνεται να μην χάσω πάρα πολύ την καλή απόσβεση σε λακκούβες και την αίσθηση στιβαρότητας.

Μία ανάρτηση πού είναι έτσι ακριβώς όπως περιγράφω είναι αυτή του X1. Μαλακή όσο πρέπει, Σπορ όσο πρέπει και με καλή απόσβεση. 

 

Θα εκτιμούσα πολύ τη βοήθειά σας πάνω στο θέμα. 

Αν κάποιος έχει τη Sport ανάρτηση θα ήθελα πολύ να ακούσω τη γνώμη του. 

 

Ευχαριστώ πολύ

Edited by Antonis85
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και με το καλό να το παραγγείλεις.

Μην βάλεις σπορτ προσωπική μου άποψη.

Είναι ήδη σχετικά σκληρή χωρίς προβλήματα η ανάρτηση .με σπορτ θα γίνει πιο σκληρό .

Dcc η καλύτερη λύση βρες τρόπο να στο βάλουνε από εργοστάσιο . Πολλές φορές οι πωλητές λένε τα δικά τους. Μπορεί βέβαια να μην μπαίνει όντως λόγω γραμμή παραγωγής

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια. 

 

Τελευταία ερώτηση. Μιας και δε βλέπω να το φέρνουν με DCC, μήπως υπάρχει τρόπος να ενεργοποιήσω τα profiles eco, sport conform μεσω VCDS?

 

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν γίνεται. Είναι τελείως άλλες αναρτήσεις με τις ρυθμίσεις αυτές. Υπάρχουν τα προφίλ αυτά χωρίς το comfort βέβαια αλλά δεν αλλάζουν οι ρυθμίσεις στις αναρτήσεις .


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτο ηθελα να μαθω. Αν υπαρχουν οι επιλογες ακομα και αν δεν επιρεαζεται η αναρτηση. 

Ευχαριστω

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι οι επιλογές υπάρχουν στο 2.0 tdi. Δεν νομίζω να μην υπάρχουν και στα αλλά μοντέλα . Eco -sport -normal στο αυτόματο επηρεάζει τις αλλαγές στο κιβώτιο και την απόκριση γκαζιού

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

 

Link to comment
Share on other sites

Περασα απο VW. Μου ειπαν οτι τα προφιλ δεν ειναι στο βασικο του 1.4 dsg tiguan μονο στο 2.0. Και μαλλον δεν υπαρχει και σαν εχτρα γιατι δεν το εμφανιζει πουθενα στα εξτρα που μου τυπωσε. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως οταν εβαλα παραγγελια το δικο μου Golf καποια απο τα εξτρα που ζητησα και τελικα εβαλα (εργ. συναγερμος, keyless και καμερα οπισθοποριας) δεν υπηρχαν καν στον καταλογο με τις επιλογες. Μετα απο απαιτηση μου και μερικα τηλεφωνα τα προσθεσα στην παραγγελια! Ομως καποια αλλα εξτρα οπως ο ambient φωτισμος led στο εσωτερικο δυστυχως δεν μπορουσε να μπει μια και η συγκεκριμενη εκδοση (R Line) ειχε στανταρ την εκδοση εσωτερικου δερμα/υφασμα σε συνδιασμο με τα Ergoactive καθισματα.. Επισης στανταρ ηταν και η σπορ αναρτηση με τις ζαντες 17" και γι αυτο επελεξα την DCC αναρτηση ωστε να αποφυγω το πολυ... καταχτυπι στους Ελληνικους δρομους...

 

Οποτε αν σου πουν απο τα κεντρικα οτι δεν μπαινει κατι θεωρω οτι μαλλον δεν γινεται...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago , pettros said:

Εγω παντως οταν εβαλα παραγγελια το δικο μου Golf καποια απο τα εξτρα που ζητησα και τελικα εβαλα (εργ. συναγερμος, keyless και καμερα οπισθοποριας) δεν υπηρχαν καν στον καταλογο με τις επιλογες. Μετα απο απαιτηση μου και μερικα τηλεφωνα τα προσθεσα στην παραγγελια! Ομως καποια αλλα εξτρα οπως ο ambient φωτισμος led στο εσωτερικο δυστυχως δεν μπορουσε να μπει μια και η συγκεκριμενη εκδοση (R Line) ειχε στανταρ την εκδοση εσωτερικου δερμα/υφασμα σε συνδιασμο με τα Ergoactive καθισματα.. Επισης στανταρ ηταν και η σπορ αναρτηση με τις ζαντες 17" και γι αυτο επελεξα την DCC αναρτηση ωστε να αποφυγω το πολυ... καταχτυπι στους Ελληνικους δρομους...

 

Οποτε αν σου πουν απο τα κεντρικα οτι δεν μπαινει κατι θεωρω οτι μαλλον δεν γινεται...

to γκολφακι σου πρεπει να ναι πολυ ομορφο φιλε μου :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.