Jump to content
crazy bill

Μέθοδος καθαρισμού κινητήρα Carbon Off - Engine Carbon Cleaning

Recommended Posts

Παιδια μιας και εχει γινει πολυ της <<μοδας>> ενας τετοιος καθαρισμος του κινητηρα πιστευεται αξιζει κανει δουλεια? το εχει δοκιμασει κανεις απο το club?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,το έκανα εγω πριν μια βδομαδα σε golf vi tsi 160 με 80000 κμ-(στις 30000 κμ ειχα κάνειι μόνος μου καθαρισμο με αφρο -)

 

Το έκανα προληπτικά ,δεν έιχα τρεμουλα ή κατι άλλο ,η αλήθεια είναι ότι όταν τελειωσε ο καθαρισμος έβγαζα πισω απο την εξατμιση μαυρο ζουμι,μιλαμε για πολυ μαυριλα..εβαψε το πεζοδρόμιο (ένα fsi που ήταν πριν απο μενα δεν εβγαλε σπουδαια πραματα)

 

Το αυτοκινητο δουλευει μια χαρα,δεν έχω σφάλμα και το μονο που παρατηρησα είναι στο cold start ότι είναι πιο γλυκό,πιο σταθερο

 

Τωρα αν εκανε δουλεια θα μπορουσα να το δω μονο με κάμερα στις βαλβίδες...κόστος 55€+φπα

 

 

Link to comment
Share on other sites

+5ps πλεον :ρ


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

ας μου πει καποιος γιατι να κανω αυτο με 55ευρω (το σκεφτομαι ομως η αληθεια ειναι)

και να μη ριξω ενα καθαριστικο με κοστος 10-15 ευρω μεσα στα λαδια πριν τα πεταξω?

μιλαω γι αυτα που ειναι σαν βενζινη ενα πραμα και διαλυει τα παντα 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ας μου πει καποιος γιατι να κανω αυτο με 55ευρω (το σκεφτομαι ομως η αληθεια ειναι)
και να μη ριξω ενα καθαριστικο με κοστος 10-15 ευρω μεσα στα λαδια πριν τα πεταξω?
μιλαω γι αυτα που ειναι σαν βενζινη ενα πραμα και διαλυει τα παντα 


Ψηλέ έκανα εγώ στο polo που έχει 204.000χλμ σε αυτό που είναι στη Θέρμη. Πίσω από την εξάτμιση έβγαλε πολύ πράγμα, στο ρελαντί δουλεύει καλύτερα και ακούγεται πιο ήρεμο, τα κόμπιασματα όταν έβαζα το A/C σε αλλαγή ταχύτητας έφυγαν τελείως επιταχύνει πιο άμεσα και γενικά έχει βελτιωθεί όλη η συμπεριφορά του αυτοκινήτου. Κάνε το και θα με θυμηθείς!


Sent from my iPhone using Tapatalk
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

στα άμεσου ψεκασμου όπως είναι γνωστό χτιζεται μάκα στις βαλβίδες ,με την συγκεκριμένη μεθοδο καθαρίζοννται και οι βαλβίδες,επίσης ακουλουθεί όλη την διαδρομή που ακολουθεί ο αερας όποτε στο διμό μου πχ αμαξι περναει απο κομπρεσορα τουρμπινα intercooler ,βαλδίδες και μετα περνάει στον κυλινδρο,με το καθαριστικό στα λάδια δεν θα μπορόυσε να γίνει κάτι τέτοιο

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρα και καλή βδομάδα,

 

Golf tsi 160hp 

Εχω παρατηρήσει και εγώ με την σειρά μου τρέμουλο στο ρελαντί όταν είναι κρύο το οποίο 

όσο ζεσταίνεται το αμάξι μειώνεται το τρέμουλο χωρίς όμως να εξαφανίζεται τελείως.

Αξίζει να κάνω μία επίσκεψη στον carbon off?

Έχει δοκιμάσει κάποιος και να έχει δει διαφορές?

Μακροχρόνια μπορεί να προκληθεί κάποια ζημιά με αυτή την μέθοδο?

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.

 

Πηγα και το εκανα τις προαλλες.

 

Ειδα διαφορα στο πως δολευει γενικα το μοτερ (ησυχασε, εγινε πιο ηπιο) και μου φαινεται και πιο αποδοτικο στισ ψηλες στροφες.

 

Πιστεψτε το αλλα και ενα μικρο προβλημα που ειχα με ενα στιγμιαιο κομπιασμα στις 3200 εξααφανιστηκε και αυτο (δυσκολευομαι ακομα κι εγω να το πιστεψω).

 

Μαλλον θα το προτεινα.

Link to comment
Share on other sites

Στην πράξη, και εννοώ με μετρήσεις, φαίνεται διαφορά;

On 9/9/2017 at 4:15 ΜΜ, DubbeR_ChRoniS said:

ας μου πει καποιος γιατι να κανω αυτο με 55ευρω (το σκεφτομαι ομως η αληθεια ειναι)

και να μη ριξω ενα καθαριστικο με κοστος 10-15 ευρω μεσα στα λαδια πριν τα πεταξω?

μιλαω γι αυτα που ειναι σαν βενζινη ενα πραμα και διαλυει τα παντα 

Αυτό που λες είναι για τα λάδια. Το carbon off είναι για το εσωτερικό των κυλίνδρων και μετά αυτών.

Γενικά μου αρέσουν οι νέες ιδέες αλλά είμαι αρκετά δύσπιστος. Γι'αυτό θέλω αποδείξεις, μετρήσιμες, για το αποτέλεσμα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σε golf v 1,4 fsi με 112.000 Km έχω κάποια "κλωτσήματα" στο ρελαντί .

Να επιχειρήσω αυτή τη μέθοδο ή να κάτσω στα αυγά μου ;

Το έχει δοκιμάσει κάποιος ; Τι ακούγεται γενικώς ; Είναι ασφαλές ;

Link to comment
Share on other sites

Το εχω δοκιμασει. Ασφαλες? Ετσι θελω να πιστευω. Για σιγουρια παντως θα προτεινα να ακολουθειται απο αλλαγη λαδιων.

 

Αν το μονο που εχεις σαν φαινομενο ειναι καποια κλωτσηματα στο ρελαντι δεν νομιζω οτι φταινε οι επικαθησεις.

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα . Να πάει κάποιος ή να μην πάει άραγε ;



Το καταλληλότερο ερώτημα που αναζητεί ταίρι την καταλληλότερη απάντηση!

Το αρχικό ζητούμενο εδώ είναι να μη δημιουργήσει πρόβλημα στο αυτοκίνητο. Αν είναι "φίδι" η υπηρεσία αυτή και το κόστος κυμαίνεται-από ότι κατάλαβα με τα αναγραφόμενα εδώ-κάπου στα 55€, ε άντε το πολύ να πεις ότι χάσαμε τόσα. Όμως αν οποιοσδήποτε μπορεί να πει τη γνώμη του και ειδικά αν το έχει δοκιμάσει, ίσως βοηθούσε κι εμάς τους υπόλοιπους.

Σε ποιά αυτοκίνητα ενδείκνυται ή και αντενδείκνυται κατά τη γνώμη σας;
Σε κινητήρες προ fsi, δηλαδή Golf4 1.6 105ps 16v και Polo 1.4 75ps ('02), μπορεί να γίνει ή δεν αξίζει;
Link to comment
Share on other sites

Τι πρόσθετα περιέχει αυτό το καθαριστικό και είναι τόσο δυνατό? Δεν έχουν κίνδυνο φλατζες και τσιμουχακια ώστε να δημιουργήσει διαρροές?

Edited by Giorgos 4
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει έστω και μικρή πιθανότητα να προκληθεί κάποιου είδους πρόβλημα;
Από την άλλη, προσφέρει όντως θετικά στο αυτοκίνητο;

Link to comment
Share on other sites

Φίλε έχω γραψει παραπανω ότι το εχω κάνει εγω εδω και 7 μηνες

 

Μπορείς να μπεις στα αντιστοιχα site και να δες πως ακριβως δουλευει ,επίσης στο fb θα δεις εκατονταδες αυτοκινητα που το εχουν κάνει: απο ακριβά μέχρι του 1000αρικου,από τελευταίας τεχνολογίας μέχρι 20ετίας και βάλε

Στην Αμερική γίνεται χρόνια η διαδικασία και δεν εχουν αναφερθεί προβλήματα πουθενά σε βάθος χρόνου

 

Όπως ανέφερα και παραπάνω εγώ πήγα προληπτικά ,στο τέλος της διαδικασίας έβγαλα πολυ μαυρο ζουμι απο την εξάτμιση,άλλα αυτοκινητα πριν απο μένα δεν έβγαλαν τίποτα,στο διαγνωστικό δεν καταγράφηκε κανένα σφάλμα

 

Δεν έχω αποδειξεις ότι οι βαλβίδες μου καθαρίστηκάν και αν έφυγε η καρβουνιλα ,ο ίδιος που κάνει την διαδιικασία πρόσφατα ανέβασε φωτο με κάμερα πριν και μετα σε βαλβίδες και η  διαφορά ήταν μέρα με νύχτα

 

Επίσης πολύ ισχυρίζονται ότι έφυγε το τρεμουλο στο ρελαντι και ότι έχουν καλύτερη καταναλωση,τέλος θέλω να πω επειδή σε βλέπω πολυ σκεπτικο για την συγκεκριμενη διαδικασία και μου δίνιες την εντύπωση ότι ανησυχείς υπερβολικά θα ήταν καλύτερα να πας μια βόλτα απο εκεί να μιλήσεις μαζί του ,να δεις και πως γίνεται η διαδικασία και να προχωρήσεις αναλογα κανένας 'ομως  δεν μπορεί να σου δώσει διαβεβαίωση γραπτή ή οτιδήποτε άλλο ότι έχει θετικό αποτέλεσμα ή όχι

 

 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago , DIMIV said:

www.carbonoff.gr

 

στον Αγ Δημήτριο ,αλλά έχει και αλλού franchise από όσο γνωρίζω

Ενταξει οι φωτογραφιες που διχνει ο τυπος με τις βαλβιδες απο την μια με 3-4 χιλιοστα επικαθιζησεις και στην αλλη φωτο πεντακαθαρες, οχι μονο οι βαλβιδες αλλα και γυρω γυρω οι αυλοι εισαγωγης, μεχρι και οι οδηγοι, απλα δεν παιζει, παπατζιλικι σκετο αυτο το σημειο....εδω την βγαζεις την βαλβιδα εξω και με συρματοβουρτζα δεν φευγουν οι επικαθιζησεις, θα φυγει με υδρογονο...??

Link to comment
Share on other sites

ολες οι βρωμιες θελουν το καταλληλο καθαριστικο για να απομακρυνθουν.

δε λεω πως το πιστυω απολυτα αλλα σιγουρα κατι καλο θα κανει.

παντου ακουω θετικα σχολια.βεβαια δεν το εχω κανει ακομα αλλα ειναι θεμα χρονου για μενα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.