Jump to content
crazy bill

Μέθοδος καθαρισμού κινητήρα Carbon Off - Engine Carbon Cleaning

Recommended Posts

2 hours ago , dasauto said:

Ενταξει οι φωτογραφιες που διχνει ο τυπος με τις βαλβιδες απο την μια με 3-4 χιλιοστα επικαθιζησεις και στην αλλη φωτο πεντακαθαρες, οχι μονο οι βαλβιδες αλλα και γυρω γυρω οι αυλοι εισαγωγης, μεχρι και οι οδηγοι, απλα δεν παιζει, παπατζιλικι σκετο αυτο το σημειο....εδω την βγαζεις την βαλβιδα εξω και με συρματοβουρτζα δεν φευγουν οι επικαθιζησεις, θα φυγει με υδρογονο...??

χαχα έχεις ένα δίκιο σε αυτό  ,το καλύτερο είναι κάποιος  να έχει τρβήξει με κάμερα από πριν τις βαλβίδες του και μία μετα την διαδικασία προκειμένου να έχουμε καλύτερη άποψη,προσωπικά θα το είχα κάνει αλλά θέλει τέτοιο λύσιμο στο δικο μου μοτερ και τέτοια ταλαιπωρία που δεν το επιχείρησα..

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα λογικα κανει καποια δουλεια, πιστευω κυριως μεσα στους κυληνδρους οπου αφαιρει τα καταλοιπα πανω απο τα πιστονια και τις βαλβιδες (μεσα στους κυλινδρους), οποιος ειχε προβλημα με καμενη φλαντζα κεφαλης και εκαιγε αντιψυκτικο, καταλαβαινει, το ιδιο φενομενο ειναι, το υδρογονο καιγετε και παραγει νερο, το νερο με την σειρα του καιγετε και αυτο, και ο ατμος της καυσης αφαιρει τα καταλοιπα....αν τα λεω σωστα.

Στο εξωτερικο αυτα τα συστηματα υπαρχουν χρονια κυριως για ντιζελ, με χρηση καθαριστικων ομως οχι με υδρογονο, και κανουν ψιλοκαθαρισμο στις εισαγωγες που στα ντιζελ εκει μεσα γινεται ο κακος χαμος απο τις αναθυμιασεις λαδιων και την ανακυκλοφορια καυσαερειων. Εγω προσωπικα δεν θα εδεινα 55€ για να καθαρισω την εισαγωγη και τις βαλβιδες, αν δεν μπει χερι εκει μεσα δεν... Για μεσα στους κυληνδρους ναι ισως τα εδεινα.

Edited by dasauto
Link to comment
Share on other sites

Πήγα σήμερα το golf 1.4 tsi '07 (BMY) έχω 125k km και ποτε δεν είχα κάνει κάτι σχετικό όπως επισκευή καπάκι καθαρισμό με αφρο η γενικά να ανοιχτεί οποιοδήποτε μέρος του κινητήρα  
Mέχρι στιγμης δεν έχει ζητήσει κάτι το ιδιαίτερο έχω αλλάξει 2 φορες Ν75 μια φορα σκαστρα είχε με το πλαστικό έμβολο και έβαλα με μεταλλικό ένα σετ πολλαπλασιαστές και μια φορα πρόσφατα την πεταλούδα - κλαπέτο εισαγωγής

Το μονο aftermarket εξάρτημα που έχω είναι ένα K&N panel από τα 60K

 

Δεν είχα κάποιο εμφανές πρόβλημα παρα μονο το τρέμουλο στο ρελαντί, το έκανε κυρίως κρύο όταν το έβαζα μπροστά μέχρι να πέσουν οι στροφές, το έκανε και ζεστό αλλα λίγο ανεπαίσθητα οι περισσότεροι όταν τους το έλεγα δεν το καταλάβαιναν

 

Κατά τη διάρκεια που ήταν συνδεμένο το μηχάνημα στην εισαγωγή από την εξάτμιση έβγαζε υδρατμούς και υγρασία και στα μαρσαρίσματα πέταγε νερό με κάμποση μαυριλα
Στη λειτουργία μετά φαίνεται να δουλευεί κάπως ποιο στρωτά και ήσυχα θα δω αύριο και αν έχει αλλάξει και κάτι κρύο στο ρελαντί επίσης έχω την εντύπωση πως βρήκε λίγο από την χαμένη σπιρτάδαπου είχε στις χαμηλές στροφές αλλα περισσότερο όταν μπαίνει στο turbo στις ποιο υψηλές στροφές ακούγεται ποιο ζωντανό σαν να στροφαρει ποιο άνετα και νομίζω ότι αποδίδει και κάπως καλύτερα

θαύματα σίγουρα δεν κάνει αλλα μια διαφορα υπάρχει ίσως του ρίξω και έναν αφρο και σε 1-2 μήνες το κάνω άλλο έναν carbon cleaning να έρθει στα ισα του

Edited by Deus164
Link to comment
Share on other sites

Αφρό τι εννοείς, δώσε πληροφορίες αν θες.
Για το πότε ξανά είναι ασφαλές να γίνει carbon cleaning, πόσο σύντομα δηλαδή, γνωρίζει κανείς;

Link to comment
Share on other sites

21 hours ago , gousias said:

Αφρό τι εννοείς, δώσε πληροφορίες αν θες.
Για το πότε ξανά είναι ασφαλές να γίνει carbon cleaning, πόσο σύντομα δηλαδή, γνωρίζει κανείς;

Να υπολογίζεις κάθε 25-30 χιλιάδες χλμ...

Link to comment
Share on other sites

Μιας και παλια εγω το ειχα ξεκινησει εδω το θεμα και γενικα το εψαξα αρκετά! Σιγουρα κακο δεν κανει στο αμάξι καθως δεν μπαινει κάποιο χημικο μεσα,αλλά δεν κανει και τιποτα τρελο και κατι που δεν μπορεις να πετυχεις κ με αλλες μεθοδους. Στα άμεσου ψεκασμού αυτοκίνητα πως γινεται ο καθαρισμος στις βαλβιδες εισαγωγης? Που εκει πιάνουν πολύ μακα?? Δεν γινεται τιποτα απολύτως! Το μονο που καθαρίζεται απο αυτην την διαδικασία είναι ο θάλαμος καύσης γενικα....τωρα αυτο μπορεις να το πετυχεις και με καθαριστικά απλά....και αυτο Επίσης ειναι σχετικο για το ποιός ειναι καλυτερος τροπος. 

Edited by crazy bill
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν ήταν τυχαίο ή θα συνέβαινε ή συνέβαλε αυτό, πάντως προέκυψε στην πορεία ένα πρόβλημα διαρροής από μηχανή. Στο συνεργείο άλλαξαν βαλβίδα από κάτω, σταμάτησε η αρκετή διαρροή όμως τελευταία πάλι χάνει λίγο. Σκέφτηκα μήπως το πρεσάρισμα που έγινε στο carbon off συνέβαλε ή προκάλεσε αλλά δεν μπορώ να ξέρω τουλάχιστον εγώ.

 

Πάντως μία σχετική αμυδρή βελτίωση διαπίστωσα μετά όσον αφορά λίγο την απόκριση στις ρεπρίζ, αν και δε κράτησε πολύ. Να σκεφτείτε ότι έχω κάνει λίγα χιλιόμετρα από τότε και το αυτοκίνητο μένει κλειστό σε γκαράζ.

 

Για οικονομία βελτίωση δε μπορώ να πω κάτι, τουλάχιστον το ίδιο με πριν, καλύτερα όχι.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά διάβασα το θέμα μήπως ξέρει κάποιος αν το ίδιο συμβαίνει και σε 1.0 tsi? δηλαδή έχει pcv και από κει περνάει μακα στις βαλβίδες? Επίσης δεν έχετε βάλει κάτι σαν oil catch can? Έτσι ώστε να σωθεί ότι γίνεται...

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

καλησπερες..μολις τελειωσα τον καθαρισμο με υδρογονο και ειπα να μεταφερω τις εντυπωσεις μου..αυτο που παρατηρησα αμεσα με το που το πηρα ειναι οτι το αυτοκινητο δουλευει πιο γλυκα και ησυχα..τα υπολοιπα για αυξηση-επαναφορα της δυναμης πιο πολυ για placebo effect το βλεπω...θα συνιστουσα γενικα την διαδικασια ως μερος της συντηρησης ενος αυτοκινητου..

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

40 λεπτά πριν , TMESSOLO said:

καλησπερες..μολις τελειωσα τον καθαρισμο με υδρογονο και ειπα να μεταφερω τις εντυπωσεις μου..αυτο που παρατηρησα αμεσα με το που το πηρα ειναι οτι το αυτοκινητο δουλευει πιο γλυκα και ησυχα..τα υπολοιπα για αυξηση-επαναφορα της δυναμης πιο πολυ για placebo effect το βλεπω...θα συνιστουσα γενικα την διαδικασια ως μερος της συντηρησης ενος αυτοκινητου..

 

Μια χαρά σε βρίσκω :thumbsu:

 

Αν επιτρέπετε αγαπητέ τι χρόνο θέλει η ολη διαδικασία για τον καθαρισμό?

Και με τι κόστος? 

 

Link to comment
Share on other sites

52 minutes ago, OMINUS said:

 

Μια χαρά σε βρίσκω :thumbsu:

 

Αν επιτρέπετε αγαπητέ τι χρόνο θέλει η ολη διαδικασία για τον καθαρισμό?

Και με τι κόστος? 

 

50 λεπτα με κοστος στα 55ευρω..λεπτο και ευρουλακι χονδρικα...:lol:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν , TMESSOLO said:

50 λεπτα με κοστος στα 55ευρω..λεπτο και ευρουλακι χονδρικα...:lol:

Μμμμμ ενδιαφέρον ακούγετε :thumbsu:

 

Και δεν εχει και απαγορευτική Τιμή;.

 

Να σε ρωτήσω κάτι άλλο τωρα που έκανες τον καθαρισμό χρειάζεται να κάνεις καποια αλλαγή λαδιών? 

 

Η δεν ειναι απαραίτητο :huh:

Link to comment
Share on other sites

καλη μπιζνα ο μαν εκει..ραντεβου ειχα 10:30..οταν εφτασα ειχε βαλει ηδη 2 αμαξια πανω..τελειωσανε μπηκε το δικο μου..και στα τελειωματα του δικου μου ηρθε αλλο ενα...μαλλον κανω λαθος δουλεια

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, OMINUS said:

Μμμμμ ενδιαφέρον ακούγετε :thumbsu:

 

Και δεν εχει και απαγορευτική Τιμή;.

 

Να σε ρωτήσω κάτι άλλο τωρα που έκανες τον καθαρισμό χρειάζεται να κάνεις καποια αλλαγή λαδιών? 

 

Η δεν ειναι απαραίτητο :huh:

δεν ειναι απαραιτητο...εγω παντως την αλλη βδομαδα θα του αλλαξω και λαδια ουτως η αλλως μιας και ηρθε η ωρα του..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ominus μην περιμενεις και τρελλη διαφορα..αλλα κακο δεν κανει..αν εισαι Αθηνα νοτια προαστια εχω τα στοιχεια επικοινωνιας του τυπου..ειναι Αγιο Δημητριο...αμα ψηθεις βαλε μια φωνη να στα στειλω pm

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

26 λεπτά πριν , TMESSOLO said:

καλη μπιζνα ο μαν εκει..ραντεβου ειχα 10:30..οταν εφτασα ειχε βαλει ηδη 2 αμαξια πανω..τελειωσανε μπηκε το δικο μου..και στα τελειωματα του δικου μου ηρθε αλλο ενα...μαλλον κανω λαθος δουλεια

 

αυτό το έχω πει και εγώ πολλές φορές:whistle:.

 

η κάνουμε την λάθος δουλειά , η κάτι δεν κάνουμε εμείς σωστά?

 

(δεν ξέρω αν γνωρίζεις το ανέκδοτο με τον γιατρό και τον υδραυλικό)

 

είναι αυτό που περιγράφεις

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν κανει τιποτα η μεθοδος αυτη τα εχουμε ξαναπει, πεταμενα λεφτα.

 

Εχει η apr μηχανημα που κανει σωστη δουλεια.

Για 100% με πολλα χλμ θελει λυσιμο και καθαρισμα σε ολα

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

10 λεπτά πριν , nikdev said:

Δεν κανει τιποτα η μεθοδος αυτη τα εχουμε ξαναπει, πεταμενα λεφτα.

 

Εχει η apr μηχανημα που κανει σωστη δουλεια.

Για 100% με πολλα χλμ θελει λυσιμο και καθαρισμα σε ολα

Sent from my iPhone using Tapatalk

κοίτα δεν αντιλέγω σε αυτό που λές.

και έτσι είναι και το ποιο σωστό. να ανοιχτεί το μοτέρ κτλ.

 

αλλά αυτή η μέθοδος δεν κάνει τίποτα απολύτως? ούτε σε μικρό ποσοστό κάτι?

 

δηλαδή η μαυρίλα που δείχνουν σε video από τέτοια μέθοδο καθαρισμού να πετάγεται από την εξάτμιση , αυτή η μαυρίλα από πού είναι?

Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, nikdev said:

Δεν κανει τιποτα η μεθοδος αυτη τα εχουμε ξαναπει, πεταμενα λεφτα.

 

Εχει η apr μηχανημα που κανει σωστη δουλεια.

Για 100% με πολλα χλμ θελει λυσιμο και καθαρισμα σε ολα

Sent from my iPhone using Tapatalk

εννοειται..το ανοιγμα και τριψιμο ειναι οτι καλυτερο μπορει να γινει..δεν ειπε κανεις το αντιθετο

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, nikdev said:

Δεν κανει τιποτα η μεθοδος αυτη τα εχουμε ξαναπει, πεταμενα λεφτα.

 

Εχει η apr μηχανημα που κανει σωστη δουλεια.

Για 100% με πολλα χλμ θελει λυσιμο και καθαρισμα σε ολα

Sent from my iPhone using Tapatalk

όπως τα λέει και ο nikdev δεν κάνει τίποτα.

καλύτερα δώστε το 50άρικο για καύσιμα και πηγαίνετε με την οικογένεια ένα ταξίδι να ξεμπουκώσεται το αμάξι.

Ο νομός Κορινθίας για αυτούς που μένουν Αθήνα έχει πολλές ομορφιές!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Derv_7 said:

όπως τα λέει και ο nikdev δεν κάνει τίποτα.

καλύτερα δώστε το 50άρικο για καύσιμα και πηγαίνετε με την οικογένεια ένα ταξίδι να ξεμπουκώσεται το αμάξι.

Ο νομός Κορινθίας για αυτούς που μένουν Αθήνα έχει πολλές ομορφιές!

παιδια ολα αυτα που ειπωθηκαν τα γνωριζω..πιο πολυ για να μου φυγει η περιεργεια εκανα την διαδικασια..απο κει και περα κακο δεν κανει..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

39 minutes ago, TMESSOLO said:

παιδια ολα αυτα που ειπωθηκαν τα γνωριζω..πιο πολυ για να μου φυγει η περιεργεια εκανα την διαδικασια..απο κει και περα κακο δεν κανει..

φίλε μου και εγώ είχα κάνει παλιά και είμαι παθών. δε στη λέω. 

Για να καταλάβεις σε στο ίδιο αμάξι που έκανα carbon και δεν έκανε τίποτα έβαλα μετά καθαριστικό μπεκ και πήγα ταξίδι και είδα μεγάλη διαφορά. Τονίζω το αμάξι δεν ήταν άμεσου ψεκασμού.

Βέβαια μετά από ένα μήνα μου χάλασε ο λάμδα και πόνεσε πολύ η τιμή του καινούργιου....

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago , Derv_7 said:

φίλε μου και εγώ είχα κάνει παλιά και είμαι παθών. δε στη λέω. 

Για να καταλάβεις σε στο ίδιο αμάξι που έκανα carbon και δεν έκανε τίποτα έβαλα μετά καθαριστικό μπεκ και πήγα ταξίδι και είδα μεγάλη διαφορά. Τονίζω το αμάξι δεν ήταν άμεσου ψεκασμού.

Βέβαια μετά από ένα μήνα μου χάλασε ο λάμδα και πόνεσε πολύ η τιμή του καινούργιου....

 

κάτσε ο Λάμδα, σου χάλασε λόγο του καθαρισμού που έγινε? 

 

Η ήταν  τυχαίο περιστατικό και άσχετο μετάξι τους και απλός συνέπεσε μαζί 

 

 

επίσης σε αυτό που λέει ο φίλος ο Derv7 όντως με το καθαριστικό είδα και εγώ διαφορά.

μιας και το αμάξι ήταν ακινητοποιημένο λόγο του covid εδώ και μερικούς μήνες και είπα να ρίξω ένα έτσι για προληπτικούς λόγους κυρίως.

 

Edited by OMINUS
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.