Jump to content
dad21

Γρατζουνιά από κλειδί

Recommended Posts

Καλημέρα παιδιά!

 

μου προέκυψε το εξής τις προάλλες και ψάχνω την πιο σωστή και οικονομική λύση...

 

παρατήρησα ότι στο καπό μπροστά και αριστερά μου έχουν κάνει κάτι κ@λόπαιδα ένα σημάδι - σχέδιο με κλειδί, περίπου όσο μια παλάμη (αρκετά βαθύ μπορώ να πω, καθώς μπαίνει το νύχι μέσα)! :growl:

το αμάξωμα είναι μαύρο μεταλλικό χρώμα και όπως καταλαβαίνετε κάνει μπαμ!

 

δοκίμασα με στυλό που κυκλοφορεί στο εμπόριο, όπου στην ουσία ένα γυαλιστικό είναι και τίποτα άλλο, το οποίο ναι μεν το έκρυψε λίγο αλλά εξακολουθεί να φαίνεται... :(

 

σε φαναρτζίδικο που ρώτησα, μου είπαν 150€ γιατί θέλει ξύσιμο και βάψιμο!! :o

 

έχετε να μου προτείνετε κάποια λύση, την οποία μπορεί να μην έχω σκεφτεί εγώ??

 

κάτι που να γίνεται μόνο τοπικά, ώστε να είναι πιο οικονομικό κι ας μη γίνει και τέλειο!!

 

Αθήνα, Νότια προάστια θα εξυπηρετούσε περισσότερο...

 

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

 

Link to comment
Share on other sites

πας σε χρωματοπωλειο αγοραζεις ενα μανο με τον κωδικο σου.το βαφεις μονος σου με πολλη προσοχη για να μη το απλωσεις γυρω γυρω και εισαι ετοιμος.

αρκει να εχεις σταθερο χερι καλη οραση και δεκα ευρω στο πορτοφολι :p

Link to comment
Share on other sites

Άμα σκαλώνει το νύχι τότε δεν διορθώνεται με αλοιφές και αλοιφαδόρους  η ζημιά έχει προχωρήσει πιο κάτω από το βερνίκι στο base coat(χρώμα) με αποτέλεσμα να θέλει βάψιμο είτε τοπικά (ανάλογα και το χρώμα-απόχρωση π.χ στο ασημί θα ξεχωρίζει στο φως η καινούρια από την παλιά μπογιά) είτε βάψιμο όλο το καπό ή σε ακραία περίπτωση αν βρεθεί ολόκληρο το καπό βαμμένο και άθικτο στον ίδιο κωδικό χρώματος του αυτοκινήτου σε μεταχειρισμένα (δεν αξίζει βέβαια για μία γρατζουνιά γι'αυτό και λέω ακραία περίπτωση) 

 

Αλλιώς μετά μπορεί να περαστεί με αλοιφαδόρο και 3-4 αλοιφές να φαγωθεί το βερνίκι σε εκείνο το σημείο αρκετά έτσι ώστε να μην χτυπάει τόσο στο μάτι (η γρατζουνιά όμως θα παραμένει εκεί)

 

Ή μετά υπάρχει και μια άλλη λύση  είναι σε αυτό το βίντεο 

  Με άλλα λόγια την καλύπτει προσεκτικά με έναν σκληρυντή στόκου μια κόκκινη συνήθως ''πάστα" σε σωληνάριο  το αφήνει να στεγνώσει καλά (στεγνώνει γρήγορα) και μετά το σκουπίζει προσεκτικά με ένα διαλυτικό έτσι ώστε να περιορίσει την πάστα στην ζημιά του και στην συνέχεια με ένα πινελάκι με μικρή ποσότητας μπογιά το περνάει προσεκτικά πάνω από την γρατζουνιά.Την μπογιά την βρίσκεις είτε σε χρωματοπωλείο που φτιάχνει μπογιές για αυτοκίνητα ή από αντιπροσωπεία.Αφού στεγνώσει καλά μερικές μέρες ,μπορεί να περαστεί από επάνω με αλοιφαδόρο ή και με το χέρι μια γυαλιστική κρέμα έτσι ώστε να "δέσει" καλύτερα και να έχει καλύτερο φινίρισμα. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ωραίο το βίντεο. Φαντάζομαι την κόκκινη πάστα τη βάζει για να γεμίσει τη γρατζουνιά ώστε να έρθει στο επίπεδο του υπόλοιπου τμήματος πριν τη βαφή με το πινελάκι. Εγώ πάω κατευθείαν στο πινελάκι και ανάλογα το βάθος της ζημιάς απλά το περνάω 2-3-4 χέρια εννοείται αφήνοντας να στεγνώσει κάθε φορά. Και τελειώνω με ένα πέρασμα βερνίκι. Ετσι κάνω για τις γρατζουνιές κάτω από το χειλάκι λόγω χαμηλώματος συνήθως 2 χέρια απαιτούνται, όπως επίσης για ένα σημαδάκι από χαλικάκι στο καπό που είχα φάει πριν μερικά χρόνια που ήθελε παραπάνω χέρια. Χρησιμοποιώ το κιτάκι χρώματος-βερνικιού και το αποτέλεσμα είναι άριστο θα έλεγα. Οπότε λοιπόν περνώντας πρώτα την πάστα στην αρχή πετυχαίνουμε κάτι άλλο εκτός του να απαιτείται στη συνέχεια μόνο ένα πέρασμα με το πινελάκι ανεξαρτήτως βάθους ζημιάς?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ παιδιά για τις απαντήσεις σας!

 

Η αλήθεια είναι ότι το μανό το είχα σκεφτεί κι εγώ, αλλά επειδή το έχω ξανακάνει στον προφυλακτήρα, δεν έπιασε και πολύ καλά και δε μου άρεσε καθόλου το αποτέλεσμα...

 

Οπότε σκέφτομαι να δοκιμάσω τη διαδικασία του βίντεο...

 

Στην ουσία θα χρειαστώ έναν σκληρυντή στόκου, διαλυτικό και μπογιά στο χρώμα του αυτοκινήτου μου, σωστά?

 

Όλα αυτά τα βρίσκω σε χρωματοπωλείο;

 

 

Επίσης, ψάχνοντας βρήκα και αυτό:

 

https://www.turtlewax.com/our-products/renew-restore/turtle-wax-scratch-repair-kit

 

ποια είναι η γνώμη σας;

 

Το έχει δοκιμάσει κανείς;

 

Edited by dad21
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago , dad21 said:

Ευχαριστώ πολύ παιδιά για τις απαντήσεις σας!

 

Η αλήθεια είναι ότι το μανό το είχα σκεφτεί κι εγώ, αλλά επειδή το έχω ξανακάνει στον προφυλακτήρα, δεν έπιασε και πολύ καλά και δε μου άρεσε καθόλου το αποτέλεσμα...

 

Οπότε σκέφτομαι να δοκιμάσω τη διαδικασία του βίντεο...

 

Στην ουσία θα χρειαστώ έναν σκληρυντή στόκου, διαλυτικό και μπογιά στο χρώμα του αυτοκινήτου μου, σωστά?

 

Όλα αυτά τα βρίσκω σε χρωματοπωλείο;

 

 

Επίσης, ψάχνοντας βρήκα και αυτό:

 

https://www.turtlewax.com/our-products/renew-restore/turtle-wax-scratch-repair-kit

 

ποια είναι η γνώμη σας;

 

Το έχει δοκιμάσει κανείς;

 

Ακριβώς όπως τα λες ,απλά πριν αρχίσεις οτιδήποτε κοίτα να έχεις αρκετό ελεύθερο χρόνο διότι μπορεί να ακούγεται και να φαίνεται εύκολο αλλά χρειάζεται και αυτό το χρόνο του για να γίνει σωστή και προσεκτική δουλειά  ώστε και το αποτέλεσμα να είναι ανάλογο..

 

Αυτό το κιτάκι της turtle wax που δείχνεις είναι στην ουσία τα υλικά που θα χρειαστείς για την διαδικασία που περίγραψα πιο πάνω :

22 hours ago , giannisb said:

Αλλιώς μετά μπορεί να περαστεί με αλοιφαδόρο και 3-4 αλοιφές να φαγωθεί το βερνίκι σε εκείνο το σημείο αρκετά έτσι ώστε να μην χτυπάει τόσο στο μάτι (η γρατζουνιά όμως θα παραμένει εκεί)

 απλά το κιτάκι δουλεύεται με το χέρι και όχι με τον αλοιφαδόρο....το αποτέλεσμα αυτού θα είναι να μην κάνει μπαμ η γρατζουνιά αλλά θα συνεχίσει να υπάρχει ....δηλαδή "τρως" το βερνίκι με τα γυαλόχαρτα  και γυαλίζεις με τις αλοιφές έτσι ώστε το βερνίκι γύρω από την γρατζουνιά να έρθει σε ένα πιο χαμηλό επίπεδο και να είναι πιο κοντά στο επίπεδο της γρατζουνιάς έτσι ώστε να μην υπάρχει έντονη διαφορά  και χτυπάει στο μάτι η γρατζουνιά .Βέβαια όλα αυτά αν στη γρατζουνιά σκαλώνει το νύχι που σημαίνει ότι η γρατζουνιά έχει φτάσει στο χρώμα, αν δεν έχει προχωρήσει στο χρώμα και η ζημιά είναι μόνο πάνω στο βερνίκι τότε μπορεί  να εξαφανιστεί τελείως  και να γίνει σαν καινούριο....... 

 

πιο αναλυτικός και απλός δεν νομίζω να μπορώ να γίνω :lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

21 hours ago , DarkX said:

Ωραίο το βίντεο. Φαντάζομαι την κόκκινη πάστα τη βάζει για να γεμίσει τη γρατζουνιά ώστε να έρθει στο επίπεδο του υπόλοιπου τμήματος πριν τη βαφή με το πινελάκι. Εγώ πάω κατευθείαν στο πινελάκι και ανάλογα το βάθος της ζημιάς απλά το περνάω 2-3-4 χέρια εννοείται αφήνοντας να στεγνώσει κάθε φορά. Και τελειώνω με ένα πέρασμα βερνίκι. Ετσι κάνω για τις γρατζουνιές κάτω από το χειλάκι λόγω χαμηλώματος συνήθως 2 χέρια απαιτούνται, όπως επίσης για ένα σημαδάκι από χαλικάκι στο καπό που είχα φάει πριν μερικά χρόνια που ήθελε παραπάνω χέρια. Χρησιμοποιώ το κιτάκι χρώματος-βερνικιού και το αποτέλεσμα είναι άριστο θα έλεγα. Οπότε λοιπόν περνώντας πρώτα την πάστα στην αρχή πετυχαίνουμε κάτι άλλο εκτός του να απαιτείται στη συνέχεια μόνο ένα πέρασμα με το πινελάκι ανεξαρτήτως βάθους ζημιάς?

Και αυτός είναι ένας καλός τρόπος για μικρογρατζουνιές το ίδιο σωστός είναι πάντα ανάλογα την περίπτωση ...τώρα με αυτήν την πάστα απλά όπως σε μεγάλα χτυπήματα ο φανοποιός πριν βάψει οτιδήποτε στοκάρει και ασταρώνει  για να είναι ομοιόμορφο το σημείο και να μην κάνει ανάγλυφα όταν θα βαφτεί ,το ίδιο γίνεται και σε γρατσουνιές ,αν η γρατζουνιά έχει φτάσει χρώμα και σκαλώνει νύχι τότε διορθώνεται με τον έναν ή με τον άλλον τρόπο που ανέφερες πιο πάνω,αν όμως δεν είναι βαθιά (η ζημιά είναι μόνο στο βερνίκι) τότε ένα γυάλισμα αρκεί έτσι ώστε να "κοπεί"-(γυαλιστεί) αυτό το ελάχιστο βερνίκι και να γίνει σαν καινούριο χωρίς βαψίματα και ιστορίες,,,, 

Link to comment
Share on other sites

Η διαδικασία του κιτ turtle wax είναι παραπλήσια με του βίντεο ,επέλεξα αυτό το βίντεο γιατί κάνει επιτόπου την ζημιά με κλειδί ,υπάρχει πιθανότητα να μην είναι τόσο βαθιά η γρατσουνιά και να σώνετε 

 

 

Το καλύτερο θα ήταν να μας βγάλεις (αν γίνεται) μια φώτο την ζημιά 

 

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα να βγάλω φωτογραφία εξ αρχής, αλλά επειδή είναι σκονισμένο το αμάξι και μαύρο, δεν φαίνεται καλά...

 

Η γρατζουνιά είναι λεπτή ευτυχώς και όχι πολύ βαθιά, όπως τα παραπάνω βίντεο!

 

Λέτε να κάνει δουλειά το κιτ της turtlewax? Ή τζάμπα τα λεφτά?!

Για να μη μπλέκω τώρα με μπογιές κ.τ.λ... Άσε που δε ξέρω πόση υπομονή και σταθερό χέρι έχω!! :mellow:

 

Το άγχος μου είναι το χειμώνα με τις βροχές, μη περάσει νερό μέσα κι αρχίσει να σκουριάζει...

 

Επίσης κάτι άλλο που σκέφτηκα είναι τα αυτοκόλλητα carbon, αλλά μου κάνει λίγο καγκούρικο!! B)

 

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago , dad21 said:

Δοκίμασα να βγάλω φωτογραφία εξ αρχής, αλλά επειδή είναι σκονισμένο το αμάξι και μαύρο, δεν φαίνεται καλά...

 

Η γρατζουνιά είναι λεπτή ευτυχώς και όχι πολύ βαθιά, όπως τα παραπάνω βίντεο!

 

Λέτε να κάνει δουλειά το κιτ της turtlewax? Ή τζάμπα τα λεφτά?!

Για να μη μπλέκω τώρα με μπογιές κ.τ.λ... Άσε που δε ξέρω πόση υπομονή και σταθερό χέρι έχω!! :mellow:

 

Το άγχος μου είναι το χειμώνα με τις βροχές, μη περάσει νερό μέσα κι αρχίσει να σκουριάζει...

 

Επίσης κάτι άλλο που σκέφτηκα είναι τα αυτοκόλλητα carbon, αλλά μου κάνει λίγο καγκούρικο!! B)

 

εεε τότε πάρε το κιτάκι είτε της turtle wax είτε της 3m,για να μην  αγοράζεις ολόκληρα μπουκάλια αλοιφές ,πανιά κλπ και σου περισσέψουν(εξάλλου δεν είναι πολύ ακριβά αυτά τα κιτ) και βήμα βήμα θα το φτιάξεις απλά πρόσεχε με το γυαλόχαρτο μην το παρακάνεις και φύγει το βερνίκι ,δηλαδή μην πιέζεις πάρα πολύ για πολύ ώρα και προτίμησε ευθείς κινήσεις με το χέρι και όχι κυκλικές ,αν και τα γυαλόχαρτα μέσα στα κιτ αυτά, είναι πολύ ψιλά για να κάνεις ζημιά ,όμως ποτέ δεν ξέρεις..Αντιθέτως όταν θα χρησιμοποιήσεις το πανάκι με την αλοιφή βάλε δύναμη και τρίψε μέχρι να εξαφανιστεί κάθε ίχνος γυαλόχαρτου και γρατσουνιάς ,Όλα αυτά αφού φυσικά πλυθεί το αυτοκίνητο και όχι με την σκόνη απάνω 

 

Μην αγχώνεσαι για σκουριά κλπ δεν υπάρχει περίπτωση να σκουριάσει ,το όλο θέμα γίνεται περισσότερο λόγω αισθητικής και όχι κάτι άλλο.....εξάλλου και να πιάσει μια επιφανειακή σκουριά στην χειρότερη όλων των περιπτώσεων,θα είναι απλά επιφανειακή δεν πρόκειτε να σαπίσει ή κάτι άλλο διότι πρόκειται για γαλβανιζέ λαμαρίνα...αλλά και έτσι να είναι έχει εγγύηση 12 χρόνια το σασί από το εργοστάσιο της VW B):lol: 

 

Το αυτοκόλλητο κάρμπον,ούτε να το σκεφτείς....ασχημαίνει το αυτοκίνητο (όχι δεν το κάνει καλύτερο) και μετά από χρόνια ξεθωριάζει και ξεραίνεται-σπάει και ξεκολλάει κομμάτι κομμάτι μόνο του,κατά συνέπεια γίνεται πιο άσχημο από ότι απλά μια γρατζουνίτσα αλλά και φθείρει την μπογιά...... προτιμότερο θα ήταν να περαστεί με κεραμική επίστρωση(είναι διαφανής) ώστε να μην παθαίνει τίποτα το χρώμα από π.χ πετραδάκια,κλειδιά,κλαδιά κλπ   

Edited by giannisb
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago , giannisb said:

εεε τότε πάρε το κιτάκι είτε της turtle wax είτε της 3m,για να μην  αγοράζεις ολόκληρα μπουκάλια αλοιφές ,πανιά κλπ και σου περισσέψουν(εξάλλου δεν είναι πολύ ακριβά αυτά τα κιτ) και βήμα βήμα θα το φτιάξεις απλά πρόσεχε με το γυαλόχαρτο μην το παρακάνεις και φύγει το βερνίκι ,δηλαδή μην πιέζεις πάρα πολύ για πολύ ώρα και προτίμησε ευθείς κινήσεις με το χέρι και όχι κυκλικές ,αν και τα γυαλόχαρτα μέσα στα κιτ αυτά, είναι πολύ ψιλά για να κάνεις ζημιά ,όμως ποτέ δεν ξέρεις..Αντιθέτως όταν θα χρησιμοποιήσεις το πανάκι με την αλοιφή βάλε δύναμη και τρίψε μέχρι να εξαφανιστεί κάθε ίχνος γυαλόχαρτου και γρατσουνιάς ,Όλα αυτά αφού φυσικά πλυθεί το αυτοκίνητο και όχι με την σκόνη απάνω 

 

Μην αγχώνεσαι για σκουριά κλπ δεν υπάρχει περίπτωση να σκουριάσει ,το όλο θέμα γίνεται περισσότερο λόγω αισθητικής και όχι κάτι άλλο.....εξάλλου και να πιάσει μια επιφανειακή σκουριά στην χειρότερη όλων των περιπτώσεων,θα είναι απλά επιφανειακή δεν πρόκειτε να σαπίσει ή κάτι άλλο διότι πρόκειται για γαλβανιζέ λαμαρίνα...αλλά και έτσι να είναι έχει εγγύηση 12 χρόνια το σασί από το εργοστάσιο της VW B):lol: 

 

Το αυτοκόλλητο κάρμπον,ούτε να το σκεφτείς....ασχημαίνει το αυτοκίνητο (όχι δεν το κάνει καλύτερο) και μετά από χρόνια ξεθωριάζει και ξεραίνεται-σπάει και ξεκολλάει κομμάτι κομμάτι μόνο του,κατά συνέπεια γίνεται πιο άσχημο από ότι απλά μια γρατζουνίτσα αλλά και φθείρει την μπογιά...... προτιμότερο θα ήταν να περαστεί με κεραμική επίστρωση(είναι διαφανής) ώστε να μην παθαίνει τίποτα το χρώμα από π.χ πετραδάκια,κλειδιά,κλαδιά κλπ   

 

Ευχαριστώ πολύ φίλε μου για τις συμβουλές!!

 

Θα δοκιμάσω το κιτάκι της turtle wax, το οποίο το βρίσκω με 20€ περίπου και θα σου πω εντυπώσεις...

 

Edited by dad21
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

μια πολύ δυνατή κρέμα για γρατσουνιές ειναι η quixx   

 

https://www.amazon.co.uk/Quixx-Scratch-Remover-polish-sandpaper/dp/B000AKB6TE

 

 

Τώρα όμως που θα την βρειτε Ελλάδα ειναι λιγο δύσκολο, κάποτε την είχαν πολλά μαγαζιά  

Link to comment
Share on other sites

5 λεπτά πριν , OMINUS said:

μια πολύ δυνατή κρέμα για γρατσουνιές ειναι η quixx   

 

https://www.amazon.co.uk/Quixx-Scratch-Remover-polish-sandpaper/dp/B000AKB6TE

 

 

Τώρα όμως που θα την βρειτε Ελλάδα ειναι λιγο δύσκολο, κάποτε την είχαν πολλά μαγαζιά  

Ευχαριστώ πολύ!

 

Υπάρχει σε skroutzομάγαζα, αλλά δεν έχει καλές κριτικές... Την έχεις δοκιμάσει;

 

Link to comment
Share on other sites

3 λεπτά πριν , dad21 said:

Ευχαριστώ πολύ!

 

Υπάρχει σε skroutzομάγαζα, αλλά δεν έχει καλές κριτικές... Την έχεις δοκιμάσει;

 

Ναι την είχε αγοράσει πριν από μερικά χρόνια, είναι πολύ καλή και με όλα τα παρελκόμενα μέσα.

 

Ειδικά πανακια,  και γυαλοχαρτα. 

 

Εγώ σε κόκκινο χρώμα (Και όχι μόνο) είχα μείνει πολύ ευχαριστημένος.

 

Είχε αγοράσει τότε,  και κερί αυτοκινήτου της ίδιας εταιρίας.

Link to comment
Share on other sites

41 λεπτά πριν , OMINUS said:

Ναι την είχε αγοράσει πριν από μερικά χρόνια, είναι πολύ καλή και με όλα τα παρελκόμενα μέσα.

 

Ειδικά πανακια,  και γυαλοχαρτα. 

 

Εγώ σε κόκκινο χρώμα (Και όχι μόνο) είχα μείνει πολύ ευχαριστημένος.

 

Είχε αγοράσει τότε,  και κερί αυτοκινήτου της ίδιας εταιρίας.

Ευτυχώς τη βρίσκω με 15€, οπότε λέω να τη δοκιμάσω!

 

Ευχαριστώ

 

Link to comment
Share on other sites

21 λεπτά πριν , dad21 said:

Ευτυχώς τη βρίσκω με 15€, οπότε λέω να τη δοκιμάσω!

 

Ευχαριστώ

 

 

Τότε που την αγόρασα εγώ ήταν ποιο ακριβή.

 

Κάνεις μια δοκιμή πάντως για το πώς σου φαίνετε , εγώ είχα μείνει πολύ ευχαριστημένος :hi:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.