Jump to content
MaGiCPaiN

Golf 5 - Door Exit Lights

Recommended Posts

7 hours ago , Themis83 said:

Μια χαρά τους διαβάζω τους Γερμανούς! Στα ίδια pins με Golf MK5 βάζει τα βύσματα και κάνει και ΙΔΙΟ coding: +64 άθροιση! 

Οπότε... δες τι controllers έχεις και προχώρα!!!

(Ανοιξε την εμπρός δεξιά, για πιο εύκολα και δες τι controller εχεις ακριβώς, για να εισαι 1000% σίγουρος).

 

Επ ευκαιρία, όταν παραγγέλνεις, πάρε και μερικά στηριγματάκια, να υπάρχουν, όλο και κάποιο θα σπάσει. Εγγυημένα! Και οι φαναρτζήδες σπάνε!

Αν ψωνίσεις από τον Bold Sport, πάρε και 4-5 Door Panel Clip. Πρόσεξε όμως, επειδή είναι από Αμερική, μπας και το σταματήσουν τελωνείο. Και αν ψωνίσεις από Αμερική, επέμεινε σε USPS και ΟΧΙ UPS! H UPS σταματάει στάνταρ στο αεροδρόμιο και πας ΕΚΕΙ να παραλάβεις και πληρώνεις και τα κερατιάτικα τους (εχουν μέχρι και χρέωση φύλαξης του πακέτου ανα ημέρα!!!)

Δοκίμασε και ebay ή ali... συνήθως τα μικροποσά δεν πάνε τελωνείο... απλώς αργεί να έρθε... 25-35 μέρες...

 

 

Edited by steliosh
spelling!
Link to comment
Share on other sites

οχι φιλε δεν ψωνιζω απο αμερικη,το λινκ το εβαλα για τις οδηγιες απο κατω!

απο ali και ebay κανω ψωνια.

εχει μεσα μερικα στηριγματα και συσκευασια με τα φωτα,οποτε ειναι οκ.

ασε γιατι τωρα σκεφτηκα οτι εχω παραγγειλει και του διακοπτες των παραθυρων,και για του συνοδηγου και των πισω,πρεπει να βγει το πανελ,οποτε παιζει να περιμενω και αυτα και να τα βαλω ολα μαζι με ενα ξηλωμα.

θα δω πως θα το κανω.

Edited by Themis83
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τα έβαλα και γώ, σήμερα!

Ευκολάκι, μια ωρίτσα χαλαρά, μόνος μου. 

Απλά κινεζίας πήρα, ούτε led ούτε λογότυπα...

Εδώ το στόρυ: 

http://steliosh.net/golf/doorlights/index.html

 

(δεν είναι DIY!)

 

Αλλά... 

Δύο σημεία προσοχής! 

 

Πρώτον: Αν κάνεις πρώτα την κωδικοποίηση και μετά τα βάλεις (όπως εγώ!) σβήσε και... 5 σφάλματα, ένα σε κάθε πόρτα και ένα στο Central Convenience! 

 

Σημείο προσοχής δεύτερο: Οι controllers των μπροστινών θυρών έχουν πιο ψιλό βυσματάκι από των πίσω. Τα καλώδια είναι δυο ζευγάρια, όπως πρέπει... 
Που το ξέρω?! Εβαλα την εμπρός αριστερή πόρτα, εντελώς κατά τύχην, σωστά! 
Πάω στην πίσω αριστερή, δε μου κάθονταν πολύ σωστά τα ψιλά βύσματα στους μεγάλους ακροδέκτες του controller της πόρτας. Την έκλεισα, όμως, αφού δούλεψε το φωτάκι! (σκέφτηκα... Κινεζία!).
Πάω στην εμπρός δεξιά (με τα "πίσω" φώτα, πλέον, να μου έχουν απομείνει, αφού τα "μπροστινά" τα έχω βάλει... στις αριστερές πόρτες!) και δεν μπαίνει το μεγάλο βύσμα στο μικρό ακροδέκτη... 
Παπάτζα του κινέζου, πάλι, σκέφτομαι! 
Και μετά... θυμήθηκα ότι τα πίσω αριστερά κολύμπαγαν! 

Ετσι... ξανα-άνοιξα την πίσω αριστερή πόρτα, άλλαξα τα βύσματα με "πισινά" και μετά όλα ρολόι! 

Υγεία! 

 

Πάμε γυάλα, τώρα!!!

 

Εεεε... γι' άλλα μάλλον εννοεί ο ποιητής!

 

Σημειωτέον, οι controllers μου είναι:

 

Address 52: Door Elect, Pass.        Labels: None
   Part No SW: 1K0 959 702 AK    HW: 1K0 959 702 AK
   Component: Tuer-SG         006 1203  
   Coding: 0000214
   Shop #: WSC 01392 785 00200
   VCID: 78F870CF0BC0ECFE65-802C

No fault code found.

 

Και οι άλλες τρεις με ίδιο κωδικό, μόνο που τελειώνει σε 701, 703 και 704.

 

 

ΥΓ:

Σορρυ Γιώργη, είδα τον καιρό βροχερό και είπα ξεκινάω κι όπου φτάσω, μέχρι να αρχίσει η βροχή... Τυχερός ων, δεν έβρεξε και τα τέλειωσα τάκα τάκα!

 

Edited by steliosh
spelling!
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago , steliosh said:

Θέμη, μπας και είχες και συ... ΑΥΤΟ το πρόβλημα με τα βύσματα?! Δες τι έπαθα, σήμερα!!!!!!!!!

Ναι φιλε αυτο ακριβως το προβλημα ειχα,αλλα εμενα δεν έμπαιναν τα 2 βυσματα απο τα 4 ουτε μπροστα ουτε πισω.Οι πισω πορτες εχουν φυσες απο b7  και θελω αλλα πινακια.

Link to comment
Share on other sites

Εχθές μίλησα με την VW και μου είπε κανένα Golf VI δεν έχει φώτα πόρτας ενώ τα προηγούμενα είχαν ... Ισχύει ? Έχει κάποιος Golf VI με εργοστασιακά φώτα πόρτας?

Link to comment
Share on other sites

Χμ... έχει υποδοχές το δικό σου στο κάτω μέρος των θυρών?

 

trypa.jpg

Αν έχει, και άν μπορείς να διαβάσεις με VCDS (VagCom) τους controller των θυρων, μπορείς να δεις αν δέχεται. 

Δες εδώ αν είναι συμβατοί οι δικοί σου:

 

http://www.my-gti.com/2158

 

Επίσης, έχε υπόψιν ότι το παραπάνω αφορά MK5... 

Οι δικοί μου, για παράδειγμα είναι 701, 702, 703, 704 Κ, όπως έγραψα αμέσως από πάνω. Αλλά είναι ΜΚ5...

 

 

 

 

Edited by steliosh
spelling!
Link to comment
Share on other sites

και εγω στο στελιο τα εβαλα και μου εδειξε...τελειο αποτελεσμαγια τον χιονουλη ....σειρα εχει η χιονατη απο βδομαδα

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Σημερα σε golf 7 εβαλα στις πισω πορτες τα κοκκινα φωτακια.

Να πω οτι δεν εχουν κοντρολερς οποτε επρεπε να ''κλεψω'' ρευμα ματιζοντας τα καταλληλα καλωδια.

Edited by NIKITAS TSI
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν , NIKITAS TSI said:

Σημερα σε golf 7 εβαλα στις πισω πορτες τα κοκκινα φωτακια.

Να πω οτι δεν εχουν κοντρολερς οποτε επρεπε να ''κλεψω'' ρευμα ματιζοντας τα καταλληλα καλωδια.

Καμία φωτογραφία από που  το πού πήρες ρεύμα???

Link to comment
Share on other sites

Μοτέρ παραθύρου ή τα ηχεία (αν υπάρχουν)

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago , NIKITAS TSI said:

Σημερα σε golf 7 εβαλα στις πισω πορτες τα κοκκινα φωτακια.

Να πω οτι δεν εχουν κοντρολερς οποτε επρεπε να ''κλεψω'' ρευμα ματιζοντας τα καταλληλα καλωδια.

Αν κάνεις και οδηγό... how to.. :poke:

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago , nikdev said:

Μοτέρ παραθύρου ή τα ηχεία (αν υπάρχουν)

Από τα ηχεία πίσω....

 

Τι να πάρεις ρεύμα από εκεί?? Πώς όμως? Θα ανάβει μόνο όταν έχεις ανάψει το ράδιο?

 

Link to comment
Share on other sites

Φωτογραφιες δεν εβγαλα αλλα η συνδεσμολογια ειναι πανευκολη.

Yπαρχει ενα σαιτ που περιγραφει τη διαδικασια αλλα πιο πολυ με μπερδεψε παρα με διευκολυνε.

Απο τη φισα της κλειδαριας ματιζουμε το δευτερο απο πανω προς τα κατω για γειωση(αυτη τη φισα που βλεπουμε στην αρχικη εικονα του βιντεο)

Στη μια πορτα θα περιγραφεται ως πιν 2 και στην αλλη ως πιν 5.

Εμεις ματιζουμε το δευτερο απο πανω προς τα κατω και στις περιπτωσεις.

Για ρευμα το πιν 2 του μοτερ του παραθυρου (το χοντρο κιτρινο),το πιν 1 ειναι κενο

 

 

 

 

viber image 2019-02-19 , 13.23.30.jpg

viber image 2019-02-21 , 18.29.04.jpg

viber image 2019-02-21 , 18.29.35.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν τα ρωτάω για εμένα Νικήτα.. για να μείνει κάτι στο θέμα.

Για το λεντ, αν μπορέσω θα σου πω.

 

 

 

Edited by nikdev
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Μολις εβαλα και τα μπροστινα κοκκινα φωτα,θα ανεβασω και φωτογραφιες με τα led που πηρα απο ebay.

Mε την ευκαιρια που θα ανοιγα τις πορτες περασα και καλωδιο στους καθρεφτες για puddle lights,τσεκαρω να δω αν φερνουν ρευμα και.....τιποτα.

Με τα πολλα διαπιστωνω οτι ο εγκεφαλος δεν εχει πινακια.

Για πειτε καμια ιδεα να παρακαμψω αυτο το βημα και να βρω ρευμα απο αλλο σημειο οταν ξεκλειδωνω το αυτοκινητο......

Edited by NIKITAS TSI
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα τοποθετησα και εγω τα φωτα εξοδου. Εχω ενα golf v 4πορτο και μου εβγαλε αυτα τα σφαλματα. Επισης δουλευουν μονο τα φωτα στις πισω πορτες. Επισης τα καλωδια στις πλαφονιερες δεν ξεχωριζαν ποιο ειναι θετικο η αρνητικο. Στις πισω πορτες εχω συνδεσει στη 4 λογικα το θετικο αυτο το καλωδιο που φαινεται σαν γκρι και στο 14 το αρνητικο αυτο ειναι σαν μαυρο. Και στις μπροστινες 18+ παλι αυτο που φαινεται σαν γκρι και 19- αυτο που φαινετα σαν μαυρο. Γνωριζει καποιος τι εχει παει λαθος. Επισης υπαρχει περιπτωση τα καλωδια να ειναι λαθος βαλμενα οχι στις φισες αλλα σαν χρωματα.9feee8de808bcbb2e939e9c109ccf279.jpgf2a126740a8713628dbd9ddf06ec9779.jpg2ccf4b46f9424afe3273deec3adf31b6.jpg10cd70d755eb040689bbb9ac26a025fe.jpgb20b738d83ae356eaf9d5c6b55afc269.jpg519e91f2d0427e93fd4d2e96b2e1a351.jpg3de6a4c49ceb0a5279de5981b6b90bdb.jpg

  • Confused 1
Link to comment
Share on other sites

Για ρίξε μια ματιά  σε αυτο το video? Εχει όλη  την διαδικασία 
 
 
Εγω εκανα ολη την διαδικασια με το παρακατω βιντεο. Το θεμα ειναι οτι και σε αυτο που ανεβασες και σε αυτο το καλωδιο + - ξεχωριζει με μαυρο κοκκινο. Δεν ξερω αν ειναι λαθος τα καλωδια και εμφανιζει αυτα τα λαθη



Στάλθηκε από το SM-G960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εαν εισαι σίγουρος οτι δεν εχεις κάνει λάθος στης θέσεις τον pin και είσαι σίγουρο οτι ειναι σωστα.

 

Τότε  αυτο που μπορείς να κάνεις και να δοκιμάσεις  ειναι το εξεις.

 

το φις που εχουν τα καλώδιο αυτο που  πάει και κουμπωνει στο φωτιστικό.

Άλλαξε την πολικότητα τους  (+)(-) και (-)(+) απο τη  φισα.

 

 

Και το αλλο που μπορεις να κανεις ειναι να δεις με ενα πολυμετρο,  αν σου φέρνει ρεύμα.

 

 

Ο χρωματισμός (+)(-) ειναι μαύρο-κόκκινο  κατα τα βάση 

 

Το + κόκκινο και το - μαύρο, αυτο δεν σημαίνει οτι δεν μπορεί να εχει και διαφορετικό χρωματισμό. 

 

 

Εσυ τι ακριβώς χρώματα εχεις στα καλώδια απο αυτα τα φωτιστικά.

 

 

 

 

 

Και κατι ακόμα,  στα φωτιστικά αυτα με τι λάμπες ειναι?? Εχεις κανονικά πυρακτώσεως λαμπάκια, η έβαλες LED?

Edited by OMINUS
Link to comment
Share on other sites

Ξεκιναμε απο τα αυτονοητα,κωδικοποιηση εκανες;

Εχω βαλει φωτα σε αυτοκινητο φιλου και το πιν ηταν στη θεση 1 γιατι η θεση 18 απλα δεν ειχε πιν και το 19 ηταν πιασμενο απο αλλο καλωδιο

Γειωση πηρα απο μια βιδα

Edited by NIKITAS TSI
Link to comment
Share on other sites

Εαν εισαι σίγουρος οτι δεν εχεις κάνει λάθος στης θέσεις τον pin και είσαι σίγουρο οτι ειναι σωστα.
 
Τότε  αυτο που μπορείς να κάνεις και να δοκιμάσεις  ειναι το εξεις.
 
το φις που εχουν τα καλώδιο αυτο που  πάει και κουμπωνει στο φωτιστικό.
Άλλαξε την πολικότητα τους  (+)(-) και (-)(+) απο τη  φισα.
 
 
Και το αλλο που μπορεις να κανεις ειναι να δεις με ενα πολυμετρο,  αν σου φέρνει ρεύμα.
 
 
Ο χρωματισμός (+)(-) ειναι μαύρο-κόκκινο  κατα τα βάση 
 
Το + κόκκινο και το - μαύρο, αυτο δεν σημαίνει οτι δεν μπορεί να εχει και διαφορετικό χρωματισμό. 
 
 
Εσυ τι ακριβώς χρώματα εχεις στα καλώδια απο αυτα τα φωτιστικά.
 
 
 
 
 
Και κατι ακόμα,  στα φωτιστικά αυτα με τι λάμπες ειναι?? Εχεις κανονικά πυρακτώσεως λαμπάκια, η έβαλες LED?
Τα καλωδια ηταν σε χρωματισμο σαν αυτα στην φωτο. Δεν εγραφε καπου πολικοτητα ουτε πανω στην φυσσα και τα εβαλα ετσι οπως τα εχω σημειωσει και στην φωτο. Ειναι απλα με αλογονου λαμπα09265815e17d5bf7d4a9c55498d3a3a3.jpg

Στάλθηκε από το SM-G960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ξεκιναμε απο τα αυτονοητα,κωδικοποιηση εκανες;
Εχω βαλει φωτα σε αυτοκινητο φιλου και το πιν ηταν στη θεση 1 γιατι η θεση 18 απλα δεν ειχε πιν και το 19 ηταν πιασμενο απο αλλο καλωδιο
Γειωση πηρα απο μια βιδα
Η 18 και η 19 ηταν ελευθερες και τα εβαλα σε αυτες τις θεσεις. Η κωδικοποιηση η αρχικη ηταν 180 και την αλλαξα σε 244

Στάλθηκε από το SM-G960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.