Jump to content
takpanos

TIGUAN II (Σερβις)

Recommended Posts

Καλησπέρα και Χρόνια Πολλά σε όλους με υγεία.
Μου έβγαλε το αυτοκίνητο ένδειξη για «επιθεώρηση τώρα». Έχω συμπληρώσει τον χρόνο και όχι τα χιλιόμετρα και λόγω των ημερών το service θα γίνει μετά τις γιορτές.
Ξέρει κάποιος πως αφαιρείται αυτή η ένδειξη;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και Χρόνια Πολλά σε όλους με υγεία.
Μου έβγαλε το αυτοκίνητο ένδειξη για «επιθεώρηση τώρα». Έχω συμπληρώσει τον χρόνο και όχι τα χιλιόμετρα και λόγω των ημερών το service θα γίνει μετά τις γιορτές.
Ξέρει κάποιος πως αφαιρείται αυτή η ένδειξη;


Sent from my iPhone using Tapatalk
Θες διαγνωστικο
Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς αφυγραντήρα;; 



Αυτό βρήκα, αυτό εννοούσα:

https://m.euantallaktika.gr/exartimata-katalog/fygrantiras-10457/vw/tiguan/tiguan-ad1/122007-1-6-tdi


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα...

 

 

Θυμάται κάποιος πόσα λίτρα λάδι χρειάζεται το αυτοκίνητο κατά την αλλαγή?

Edited by Dimitroulis
Link to comment
Share on other sites

Πάντα ν΄ αλλάζεις φίλτρο λαδιού.

Link to comment
Share on other sites

On 4/2/2019 at 6:52 ΜΜ, takpanos said:

Υπαρχει κανεις με 1.6tdi και να χαμηλωνει η σταθμη ψυκτικου υγρου ενα δαχτυλο καθε δυο τρεις μηνες?

 

 

Είμαι παθών από ψυγείο στο προηγούμενο αμάξι που είχα!ένα διάστημα άνοιγα συνέχεια το καπό για να δω τι παίζει!τώρα ξέρω ότι αν χάνεις θα δεις το παραφλου κάπου ψαξτο βράδυ με φακό αν δεν δεις κάτι έλεγξε το αμάξι ενώ είναι ζεστό τι στάθμη έχει!δεν θέλω καν να ανοίξω το καπό αύριο να δω που είναι αλλά την τελευταία φορά που το άνοιξα για να βάλω νερό στου υαλοκαθαριστήρες ήταν ακριβώς στη μέση του min με το max!

Link to comment
Share on other sites

Είμαι παθών από ψυγείο στο προηγούμενο αμάξι που είχα!ένα διάστημα άνοιγα συνέχεια το καπό για να δω τι παίζει!τώρα ξέρω ότι αν χάνεις θα δεις το παραφλου κάπου ψαξτο βράδυ με φακό αν δεν δεις κάτι έλεγξε το αμάξι ενώ είναι ζεστό τι στάθμη έχει!δεν θέλω καν να ανοίξω το καπό αύριο να δω που είναι αλλά την τελευταία φορά που το άνοιξα για να βάλω νερό στου υαλοκαθαριστήρες ήταν ακριβώς στη μέση του min με το max!
Μου ειπαν πως δακρυζει μια απο τις δυο αντλιες κυκλοφοριας νερου στο κατω μερος της μηχανης. Δε γνωριζε κοστος αλλα μου ειπε κανα 200
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago , takpanos said:
7 hours ago , Roksakis Krotafoss said:
Είμαι παθών από ψυγείο στο προηγούμενο αμάξι που είχα!ένα διάστημα άνοιγα συνέχεια το καπό για να δω τι παίζει!τώρα ξέρω ότι αν χάνεις θα δεις το παραφλου κάπου ψαξτο βράδυ με φακό αν δεν δεις κάτι έλεγξε το αμάξι ενώ είναι ζεστό τι στάθμη έχει!δεν θέλω καν να ανοίξω το καπό αύριο να δω που είναι αλλά την τελευταία φορά που το άνοιξα για να βάλω νερό στου υαλοκαθαριστήρες ήταν ακριβώς στη μέση του min με το max!

Μου ειπαν πως δακρυζει μια απο τις δυο αντλιες κυκλοφοριας νερου στο κατω μερος της μηχανης. Δε γνωριζε κοστος αλλα μου ειπε κανα 200

Σου είχε πέσει η στάθμη στο παγουρακι κάτω από το μίνιμουμ?

Link to comment
Share on other sites

Δες εμένα που είναι το πρωί πρίν πάω κάπου ήταν στην δεύτερη γραμμή και όταν σταμάτησα ανέβηκε η στάθμη πάνω από την γραμμή όπως φαίνεται στην φώτο! εσένα που περίπου ήταν και σε προβλημάτισε?

received_374992699748328.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Δες εμένα που είναι το πρωί πρίν πάω κάπου ήταν στην δεύτερη γραμμή και όταν σταμάτησα ανέβηκε η στάθμη πάνω από την γραμμή όπως φαίνεται στην φώτο! εσένα που περίπου ήταν και σε προβλημάτισε?

received_374992699748328.thumb.jpeg.8756bf69c9ca854f9a55269a3239379a.jpeg

Η μετρηση γινεται παντα κρυα. Το εχω στα max.

Καθε 1000 η 2000χλμ δε θυμαμαι κατεβαινει 1 δαχτυλο και συμπληρωνω. Αυτο που περιγραφεις εσυ ειναι φυσιολογικο

Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν , takpanos said:

Η μετρηση γινεται παντα κρυα. Το εχω στα max.
Καθε 1000 η 2000χλμ δε θυμαμαι κατεβαινει 1 δαχτυλο και συμπληρωνω.

Το Μαξ είναι φαντάζομαι η δεύτερη γραμμή!άρα δεν είχε πέσει κάτω από το μίνιμουμ πριν συμπληρώσεις!

Link to comment
Share on other sites

Το Μαξ είναι φαντάζομαι η δεύτερη γραμμή!άρα δεν είχε πέσει κάτω από το μίνιμουμ πριν συμπληρώσεις!
Ισως δε γινομαι κατανοητος.
Καθε 1000 η 2000χλμ μετραω το ψτκτικο και ενω ηταν στη πανω γραμμη παντα λειπει ενα δαχτυλο. Λογικα εχω διαρροη. Αν το μετρησω μετα απο 5000 6000χλμ θα ειναι κατω απι το μιν.
Δεν εχει σημασια αν πεσει κατω απο το μιν αφου φαινεται να χανεται
Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν , takpanos said:

Ισως δε γινομαι κατανοητος.
Καθε 1000 η 2000χλμ μετραω το ψτκτικο και ενω ηταν στη πανω γραμμη παντα λειπει ενα δαχτυλο. Λογικα εχω διαρροη. Αν το μετρησω μετα απο 5000 6000χλμ θα ειναι κατω απι το μιν.
Δεν εχει σημασια αν πεσει κατω απο το μιν αφου φαινεται να χανεται

Κατάλαβα τι λες!λίγο με το που είναι το Μαξ κόλλησα γτ σήμερα συνειδητοποίησα δεν γραφει Μαξ μόνο μίνιμουμ!

 

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ έχω το ίδιο θέμα σε 1.6 tdi το είχα αναφέρει και εδώ  

 

 

 

Το ανέφερα σε 2 επισκέψεις στην ΕΤΕΑ και μου είπαν οτι το είδαν και δεν έχω κάπου διαρροή... Έχει σημειωθεί στις εντολές εργασίας οπότε θεωρητικά είμαι καλυμμένος αλλά έχω και πρόγραμμα..

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago , Nrgakos3 said:

Και εγώ έχω το ίδιο θέμα σε 1.6 tdi το είχα αναφέρει και εδώ  

 

 

 

Το ανέφερα σε 2 επισκέψεις στην ΕΤΕΑ και μου είπαν οτι το είδαν και δεν έχω κάπου διαρροή... Έχει σημειωθεί στις εντολές εργασίας οπότε θεωρητικά είμαι καλυμμένος αλλά έχω και πρόγραμμα..

Εγώ ξέρω ότι ανά χρόνο συμπληρώνεις σίγουρα παραφλου αλλά και κάτω από το μίνιμουμ να πέσει έχει παραφλου το αμάξι κανονικά τώρα 40-50 μλ που αναφέρεις είναι πράγματικα νορμάλ!5 λίτρα έχει χωρητικότητα γτ το παραφλου που βλέπεις δεν είναι μόνο στο παγούρι έχει και μέσα στα λάστιχα αρκετό!

Edited by Roksakis Krotafoss
Link to comment
Share on other sites

Service των 30.000 σήμερα.
60€ με δικά μου λάδια (Castrol 5-30) και φίλτρα (όλα Bosch). Το φίλτρο πετρελαίου σε πάρα πολύ κατάσταση.
Έγινε πλήρης έλεγχος καθώς και ενδελεχής check στον εγκέφαλο


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago , Dimitroulis said:

Service των 30.000 σήμερα.
60€ με δικά μου λάδια (Castrol 5-30) και φίλτρα (όλα Bosch). Το φίλτρο πετρελαίου σε πάρα πολύ κατάσταση.
Έγινε πλήρης έλεγχος καθώς και ενδελεχής check στον εγκέφαλο


Sent from my iPhone using Tapatalk

Να σε ρωτήσω κάτι,  έχεις μείνει ευχαριστημένος από το συγκεκριμένο service.??

Να υποθέσω ότι τον 30.000 χιλιάδων είναι αυτο με τον κωδικό QI6 που λεει το βιβλίο??? (Λογικά)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.