Jump to content
takpanos

TIGUAN II (Σερβις)

Recommended Posts

Φοράμε ιδίων διαστάσεων φρένα;; Οι τιμές νορμάλ.... Είχα BMW πριν οπότε καταλαβαίνεις

VW Tiguan Allspace 2.0 TDI Biturbo 241HP DSG7 R-Line 7seater

Link to comment
Share on other sites

20 hours ago , topmar said:

Φοράμε ιδίων διαστάσεων φρένα;; Οι τιμές νορμάλ.... Είχα BMW πριν οπότε καταλαβαίνεις emoji1787.png

VW Tiguan Allspace 2.0 TDI Biturbo 241HP DSG7 R-Line 7seater
 

image.png.107152f492d194c6dc0693f80c43de61.png

 

Ολα αυτα εχουν ιδια φρενα   340mm

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 18/2/2020 at 11:35 ΠΜ, ΧΡΉΣΤΟΣ87 said:

Καλημέρα, 

 

Έχετε να μου προτείνεται κανένα καλό και αξιόπιστο εξουσιοδοτημένο συνεργείο στην Θεσσαλονίκη  για να πάω για service το αυτοκίνητο μου. Tiguan 1.6 tdi 

Δοκίμασα και τους δύο μεγάλους. ΕΤΕΑ και KARENTA. Έχω επιλέξει να πηγαίνω στη Δράμα στον Καλπάκογλου για σέρβις.

Έμενα στη Δράμα και πήγα εκεί λόγω απόστασης. Πλέον όσο μπορώ θα πηγαίνω εκεί.  Αν έχεις τη δυνατότητα...

Link to comment
Share on other sites

On 7/3/2020 at 4:31 ΜΜ, Nrgakos3 said:

Πες μας και τιμές να έχουμε υπόψιν..

Περίπου 10% φθηνότερα και αυτό γίνεται γιατί οι επαφές είναι πιο προσωπικές από ότι σε μεγάλο αστικό κέντρο.

Δηλαδή στη Δράμα (και πιστεύω γενικά στην επαρχία) δεν προσπαθούν να κερδίσουν από το παραμικρό

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα αυτές τις μέρες θέλω να κάνω το service των 30000km .Τiguan 1.4-125ps .Διαβαζω στη προσφορά που πήρα ότι δεν αλλάζουν φίλτρο αέρος ,ξέρει καποιος ποτέ γίνετε η αλλαγή .Επισης τα τακάκια τα τσέκαρα και τα είδα μια χαρά ούτε λαμπάκι μου έχει ανάψει μέσα .Στη KARENTA σε Audi A3 ήθελαν να μου αλλάξουν τα τακάκια στα 30000 Φυσικα την αλλαγή την έκανα κάπου στα 45000.Επειδη θέλω να έχω μια εικόνα ποσό τα χρεώνουν τα τακάκια ;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα αυτές τις μέρες θέλω να κάνω το service των 30000km .Τiguan 1.4-125ps .Διαβαζω στη προσφορά που πήρα ότι δεν αλλάζουν φίλτρο αέρος ,ξέρει καποιος ποτέ γίνετε η αλλαγή .Επισης τα τακάκια τα τσέκαρα και τα είδα μια χαρά ούτε λαμπάκι μου έχει ανάψει μέσα .Στη KARENTA σε Audi A3 ήθελαν να μου αλλάξουν τα τακάκια στα 30000 Φυσικα την αλλαγή την έκανα κάπου στα 45000.Επειδη θέλω να έχω μια εικόνα ποσό τα χρεώνουν τα τακάκια ;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Καλησπέρα
Φίλτρο αέρος άλλαξα στις 30.000χλμ
1.6cc TDI


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Περίεργο φίλτρο καμπίνας καταλαβ ότι θα αλλάξουν για φίλτρο αέρος δεν είδα κάτι .Εχω την αίσθηση ότι στα 30000 το αλλάζουν .Τακακια ποτέ άλλαξες ;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Περίεργο φίλτρο καμπίνας καταλαβ ότι θα αλλάξουν για φίλτρο αέρος δεν είδα κάτι .Εχω την αίσθηση ότι στα 30000 το αλλάζουν .Τακακια ποτέ άλλαξες ;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Φίλτρο καμπίνας και αέρος στις 30.000.
Τακάκια δεν έχω αλλάξει.
Έχω 42.000χλμ

Καλή η πρόληψη αλλά αν δεν χρειάζονται αλλαγή γιατί να τα αλλάξεις;


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites


Φίλτρο καμπίνας και αέρος στις 30.000.
Τακάκια δεν έχω αλλάξει.
Έχω 42.000χλμ

Καλή η πρόληψη αλλά αν δεν χρειάζονται αλλαγή γιατί να τα αλλάξεις;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αντιπροσωπείες είναι δεν τους ξερεις ;εγώ είχα κάνει service 15150 ,τώρα έχω 29300 αλλά λέω να πάω αυτή την εβδομάδα που είναι χαλαρά τα πράγματα να τελειώνω .Κατι άσχετο το αυτοκίνητο το έχεις εδώ Αθήνα η θες/κη;


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites


Αντιπροσωπείες είναι δεν τους ξερεις ;εγώ είχα κάνει service 15150 ,τώρα έχω 29300 αλλά λέω να πάω αυτή την εβδομάδα που είναι χαλαρά τα πράγματα να τελειώνω .Κατι άσχετο το αυτοκίνητο το έχεις εδώ Αθήνα η θες/κη;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Επαρχία είμαι
Βόρεια Ελλάδα (ψηλά, ψηλά)


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Tiguan 1.4-125ps βεντζηνα του 2008 κάθε ποτέ αλλάζουν φίλτρα βεντζηνας , αέρος , μπουζί ;Υγρά φρενών ,βαλβολίνες και ιμάντες ;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, καλημέρα και καλή εβδομάδα, επειδή πλησιάζει το πρώτο σέρβις που πρέπει να κάνω στο tiguan, μήπως έχετε να προτείνετε πια είναι η πιο αξιόπιστη αντιπροσωπία που θα μπορούσα να το πάω? Γιατί εκεί που το αγόρασα,αποκλείεται....μετά από κανα δύο ερωτήσεις που τους είχα κάνει και φυσικά μου έδιναν τις ΑΣΧΕΤΕΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ!!!!!Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, καλημέρα και καλή εβδομάδα, επειδή πλησιάζει το πρώτο σέρβις που πρέπει να κάνω στο tiguan, μήπως έχετε να προτείνετε πια είναι η πιο αξιόπιστη αντιπροσωπία που θα μπορούσα να το πάω? Γιατί εκεί που το αγόρασα,αποκλείεται....μετά από κανα δύο ερωτήσεις που τους είχα κάνει και φυσικά μου έδιναν τις ΑΣΧΕΤΕΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ!!!!!Ευχαριστώ.


Επειδή δεν γράφεις που βρίσκεσαι και θεωρείς δεδομένο πως πρέπει να καταλάβουμε πως είσαι Αθήνα εγώ σου προτείνω την αντιπρότεινα στη Δράμα. Καλές τιμές, φιλικό προσωπικό, καλή αντιμετώπιση.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Ναι Αθήνα είμαι, οπότε η Δράμα είναι λίγο....μακριά, αν και θα ηταν ένας καλός λόγος για βόλτα.....Απλά ρωτάω, γιατί έχω καεί από τις αντιπροσωπίες, είχα πριν ένα 20v Passat, και το τι  μου είχαν κάνει και πει....άστο καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites



Επειδή δεν γράφεις που βρίσκεσαι και

θεωρείς δεδομένο

πως πρέπει να καταλάβουμε πως είσαι Αθήνα εγώ σου προτείνω την αντιπρότεινα στη Δράμα. Καλές τιμές, φιλικό προσωπικό, καλή αντιμετώπιση.


+1

Sent from my iPhone using Tapatalk



Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή εβδομάδα σε όλους σας.

 

Πλησιάζει σε 1 μήνα το πρώτο σέρβις 2ετιας και θέλω να αγοράσω από το εξωτερικό τα γνήσια αναλώσιμα φίλτρα που χρειάζονται (έχω ήδη τα λάδια), όπως έκανα και με το προηγούμενο μου BMW.

 

Πως θα βρω τους γνήσιους κωδικούς βρε παιδιά, για τα φίλτρα λαδιού-αέρος-καμπίνας-πετρελαιου;

 

Υπάρχει site που να βγάζει επακριβώς τους κωδικούς, βάζοντας το VIN number του αυτοκινήτου μου;

 

Κάποια βοήθεια;

 

Update: Θα τα βρω από το τηλέφωνο τελικά.

 

VW Tiguan Allspace 2.0 TDI Biturbo 240HP DSG7 R-Line 7seater

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Πάντα στα αναλώσιμα, θα κοιτάς το μοτέρ, εκτός του μοντέλου, CUAA το δικό σου.

 

Πολλές φορές στα νέα μοντέλα ή όσα δεν πολυκυκλοφορούν τα site ή τα μαγαζιά πηγαίνουν ψάχνωντας ή έχουν λάθη, οπότε μια λύση είναι η αντιπροσωπεία παίρνεις μια φορά όλα τα φίλτρα κάνεις μια καταγραφή και μετά μπορείς να βρίσκεις τα συμβατά από όποια μάρκα αναλωσίμων επιθυμείς.

Πολλά ανταλλακτικά (όχι τα απλά φίλτρα κλπ) ενώ φαίνονται 100% συμβατά δεν είναι. Πχ. Ρουλεμάν μουαγιέ το αυθεντικό από αντιπροσωπεία να δουλεύει το abs esp ενώ το skf ή fag όχι. (Πολλά από αυτά με το feedback και το betatesting στρώνουν).

Αυτά σε όλες τις μάρκες όχι μόνο vw, οπότε όλα είναι πιθανά όταν προμηθευόμαστε από τρίτους, οι οποίοι τρίτοι όντως βγάζουν και τα oem ανταλλακτικά μας. :)

 

 

MANN-FILTER Φίλτρο αέρα
Αριθμός προϊόντος: C 38 002

 

Αριθμός προϊόντος: HU 7020 z

MANN-FILTER Φίλτρο, αέρας εσωτερικού χώρου

Αριθμός προϊόντος: CUK 26 009

MANN-FILTER Φίλτρο καυσίμου
Αριθμός προϊόντος: PU 8028

 

Edited by nikdev
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, ευχαριστώ για την απάντηση και την ανάλυση.

 

Στο θέμα των γνήσιων ΟΕΜ ανταλλακτικών, η VW είναι πολύ πίσω συγκριτικά με την BMW, στο θέμα των δωρεάν online εργαλείων ανεύρεσης τους.

 

Υπάρχουν 2 τουλάχιστον site BMW στα οποία βάζοντας το VIN number του αυτοκινήτου μου, βγάζει κάθε κομμάτι - έως την τελευταία βίδα - του δικού μου αυτοκινήτου με τον κωδικό BMW και τιμή κιόλας! Κι όλα αυτά, δωρεάν online.

 

Τέλος πάντων, για το δικό μου συγκεκριμένα όχημα (VW Tiguan Allspace 2.0 TDI Biturbo 241HP DSG7 R-Line 7seater) με τον αριθμό VIN number μου, βρήκα μετά από πολύ κόπο (μέσω αντιπροσωπείας) τους κωδικούς των φίλτρων, οι οποίοι είναι οι παρακάτω:

 

Φίλτρα = Κωδικοί

Λαδιού = 03N115562B

Αέρος = 3Q0129620

Καμπίνας = 5Q0819653

Πετρελαίου = 5Q0127177

 

Προφανώς ταιριάζουν και σε άλλα μοτέρ - μοντέλα όμως.

 

VW Tiguan Allspace 2.0 TDI Biturbo 240HP DSG7 R-Line 7seater

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Όποιο έχει προδιαγραφές 507 00....

VW Tiguan Allspace 2.0 TDI Biturbo 240HP DSG7 R-Line 7seater

Link to comment
Share on other sites

Σέρβις 75000 χιλιομέτρων σε 1.6 tdi 

ΕΤΕΑ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

 

Λαδια

φιλτρο λαδιου

υγρα φρενων

συμπληρωμα ad blue

 

255€!!!!!!! 
Πειτε ρε παιδιά αν έχει κάνει και κάποιος άλλος το ίδιο σέρβις να ξέρω αν είναι να ξαναπατήσω εδώ η όχι;

Link to comment
Share on other sites

Να ξέρεις ότι μεγάλη εξοικονόμηση χρημάτων μπορείς να πετύχεις πηγαίνοντας τα δικά σου λάδια από το εμπόριο, πολύ φτηνότερα από της αντιπροσωπείας.

VW Tiguan Allspace 2.0 TDI Biturbo 240HP DSG7 R-Line 7seater

Link to comment
Share on other sites

Σέρβις 75000 χιλιομέτρων σε 1.6 tdi 
ΕΤΕΑ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
 
Λαδια
φιλτρο λαδιου
υγρα φρενων
συμπληρωμα ad blue
 
255€!!!!!!! 
Πειτε ρε παιδιά αν έχει κάνει και κάποιος άλλος το ίδιο σέρβις να ξέρω αν είναι να ξαναπατήσω εδώ η όχι;

Εκτός εγγύησης πλέον;
Καλημέρα
Το ποσό είναι αστρονομικό
Πόσο χρέωσε για το καθένα;


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Just now, Dimitroulis said:


Εκτός εγγύησης πλέον;
Καλημέρα
Το ποσό είναι αστρονομικό
Πόσο χρέωσε για το καθένα;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Σε λίγο θα πάρω το τιμολόγιο στα χέρια μου και θα αναλύσω. Εκτός εγγύησης θα είναι τον επόμενο Μάρτιο. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.