Jump to content
takpanos

TIGUAN II (Σερβις)

Recommended Posts

Τα λάδια που είχα είναι αυτά που βλέπεις στην φωτογραφία πιο πάνω και το κόστος τους ήταν 42€/5L (από εξωτερικό).

VW Tiguan Allspace 2.0 TDI Biturbo 240HP DSG7 R-Line 7seater

Link to comment
Share on other sites

Τα λάδια που είχα είναι αυτά που βλέπεις στην φωτογραφία πιο πάνω και το κόστος τους ήταν 42€/5L (από εξωτερικό).

VW Tiguan Allspace 2.0 TDI Biturbo 240HP DSG7 R-Line 7seater



Μαζί με τα έξοδα αποστολής;


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites


Μαζί με τα έξοδα αποστολής;


Sent from my iPhone using Tapatalk

40€ τα πήρα τα ίδια, λίγο μετά τον 15Αύγουστο από τοπικό κατάστημα!


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites


Μαζί με τα έξοδα αποστολής;


Sent from my iPhone using Tapatalk
Ναι...

40€ τα πήρα τα ίδια, λίγο μετά τον 15Αύγουστο από τοπικό κατάστημα!


Sent from my iPhone using Tapatalk
4λιτρο πήρες, 100%.....εγώ 5L γράφω...

VW Tiguan Allspace 2.0 TDI Biturbo 240HP DSG7 R-Line 7seater

Link to comment
Share on other sites


5λιτρο πήρα 1000000%


Sent from my iPhone using Tapatalk

Μπορώ να σου δώσω το τηλ να αγοράζεις από εδώ....να βοηθήσεις και την τοπική αγορά και κατ’έκταση και την Ελληνική αγορά


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites


5λιτρο πήρα 1000000%


Sent from my iPhone using Tapatalk
Οι συσκευασίες των 5L στο συγκεκριμένο λάδι, δεν εισάγονται από την ελληνική αντιπροσωπεία (τηλεφωνικά με ενημέρωσαν). Πως βρήκες το δικό σου και αν είναι γνήσιο λάδι Castrol, δεν το γνωρίζω.

Μπορώ να σου δώσω το τηλ να αγοράζεις από εδώ....να βοηθήσεις και την τοπική αγορά και κατ’έκταση και την Ελληνική αγορά


Sent from my iPhone using Tapatalk
Προτιμώ να βοηθήσω την μακροζωία του αυτοκινήτου μου πάρα την τσέπη του πιθανού - το τονίζω, πιθανού - απατεώνα που πουλάει μαϊμού Castrol για γνήσια. Υπάρχει προηγούμενο στη Θεσσαλονίκη με συγκεκριμένο κατάστημα, οπότε, ο φόβος φυλάει τα έρημα.

Στείλε όμως στοιχεία του καταστήματος για να δω τι 5L συσκευασία από το ίδιο λάδι, πουλάνε.

VW Tiguan Allspace 2.0 TDI Biturbo 240HP DSG7 R-Line 7seater

Link to comment
Share on other sites

Προτιμώ να βοηθήσω την μακροζωία του αυτοκινήτου μου πάρα την τσέπη του πιθανού - το τονίζω, πιθανού - απατεώνα που πουλάει μαϊμού Castrol για γνήσια. Υπάρχει προηγούμενο στη Θεσσαλονίκη με συγκεκριμένο κατάστημα, οπότε, ο φόβος φυλάει τα έρημα.

Στείλε όμως στοιχεία του καταστήματος για να δω τι 5L συσκευασία από το ίδιο λάδι, πουλάνε.

VW Tiguan Allspace 2.0 TDI Biturbo 240HP DSG7 R-Line 7seater


Ποιος μίλησε για Θεσσαλονίκη;


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Στείλε όμως στοιχεία του καταστήματος για να δω τι 5L συσκευασία από το ίδιο λάδι, πουλάνε.

VW Tiguan Allspace 2.0 TDI Biturbo 240HP DSG7 R-Line 7seater

Link to comment
Share on other sites

Στείλε όμως στοιχεία του καταστήματος για να δω τι 5L συσκευασία από το ίδιο λάδι, πουλάνε.

VW Tiguan Allspace 2.0 TDI Biturbo 240HP DSG7 R-Line 7seater



Δεν είναι κατάστημα Διαδικτύου


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Και γω πάντως δεν εμπιστεύομαι όποιον να ναι η Castrol στο σάιτ αναφέρει ποιοί είναι γνήσιοι διανομείς τώρα ο άλλος που κάνει παραεισαγωγη ή ότι άλλο μακρυά.

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk



Link to comment
Share on other sites

On 10/7/2020 at 3:50 PM, topmar said:

Καλησπέρα, έγινε και το σέρβις 2ετιας σήμερα, στην τοπική αντιπροσωπεία VW-Audi.

Λόγω QI6, αλλάχτηκαν τα παρακάτω όπως προέβλεπε η βάση δεδομένων του αυτοκινήτου:

5) Software Update στο Infotainment System Discovery Media (μεγάλο) - Όχι χάρτες
 

Το update πως το έκανες? Το μόνο που έχω βρει ειναι το P189_N60S5MIBH3_EU_NT το οποιο ειναι χαρτες νομιζω.

Discover Pro εχει το αυτοκινητο.

Μολις προχτες πηρα ενα Tiguan 2000cc 4x4 diesel dsg7 190hp του 2017, και ψαχνω να δω τι χρειαζεται.

Ο προηγουμενος μου ειπε οτι το εστελνε για σερβις στην leasing εταιρια, οταν του εβγαζε μηνυμα.

Καπου πηρε το ματι μου μεσα στις ρυθμισεις του προχτες, οτι θέλει λάδια σε 5300 και σερβις σε 20000χλμ.

Σερβις εννοειται οτι δεν θα γινει σε αντιπροσωπεια, αλλα σε ενα ειδικευμένο VAG στο Κορωπί. Κόλλιας λέγεται.

 

 

Edited by andreasp
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και χρόνια πολλά.

Το update το βρήκε στο μηχάνημα ο ηλεκτρονικός της αντιπροσωπείας, εκεί έγινε.

Τους χάρτες τους κάνεις μόνος σου από το site της VW.

VW Tiguan Allspace 2.0 TDI Biturbo 240HP DSG7 R-Line 7seater



Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, topmar said:

Το update το βρήκε στο μηχάνημα ο ηλεκτρονικός της αντιπροσωπείας, εκεί έγινε.
 

Μαλιστα.... 

Οποτε θέλει να πάει αντιπροσωπεία για το update. Ειδικευμένο συνεργείο δεν το κάνει.

Δεν πειραζει... θα μεινω χωρίς update :D

 

Link to comment
Share on other sites

Γιατί φοβάσαι την αντιπροσωπεία; Είναι εκτός εγγύησης το δικό σου;

VW Tiguan Allspace 2.0 TDI Biturbo 240HP DSG7 R-Line 7seater

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, topmar said:

Γιατί φοβάσαι την αντιπροσωπεία; Είναι εκτός εγγύησης το δικό σου;

VW Tiguan Allspace 2.0 TDI Biturbo 240HP DSG7 R-Line 7seater
 

Ξερω ? Αυγουστος 2017 ειναι το αμαξι. Τι εγγυηση ειχαν? Παραπανω απο 3 χρονια?

Δεν εχω σε εκτιμησει αντιπροσωπειες. Ενας που ξερει υπαρχει (ΑΝ υπαρχει) και 10 παιδακια 20 χρονων. Απλα μπιστολια ριχνουν σε τιμες. Εχω φαει πολυ ταλαιπωρια απο αντιπροσωπειες της Ford. Δεν γουσταρω να εχω νταραβερια μαζι τους, εκτος και αν ειναι απολυτη αναγκη.

 

Edited by andreasp
Link to comment
Share on other sites

Η εγγύηση είναι 2ετιας και εάν υπάρχει επέκταση (όπως στη δική μου περίπτωση) είναι 5ετιας (η αντιπροσωπεία θα σου το επιβεβαιώσει αυτό).

Όσο για τους πιτσιρικάδες στα συνεργεία, έχεις δίκιο, αλλά εδώ δεν μιλάμε για μηχανική επισκευή μα για ένα Software update από τον ηλεκτρονικό.

Φυσικά, χωρίς update δεν θα πάθει τίποτα κιόλας.... It's your call

VW Tiguan Allspace 2.0 TDI Biturbo 240HP DSG7 R-Line 7seater

Link to comment
Share on other sites

Εχω στειλει και ενα email στην lease plan και περιμενω να μου απαντησουν για ιστορικο σερβις, και για εγγυηση. Αν δεν , θα επικοινωνήσω με kosmocar να δουμε τι θα μου πουνε.

Επέκταση να έχει κάνει η εταιρια leasing πάντως, το βλεπω λιγο χλωμό...

 

Link to comment
Share on other sites

Το update πως το έκανες? Το μόνο που έχω βρει ειναι το P189_N60S5MIBH3_EU_NT το οποιο ειναι χαρτες νομιζω.
Discover Pro εχει το αυτοκινητο.
Μολις προχτες πηρα ενα Tiguan 2000cc 4x4 diesel dsg7 190hp του 2017, και ψαχνω να δω τι χρειαζεται.
Ο προηγουμενος μου ειπε οτι το εστελνε για σερβις στην leasing εταιρια, οταν του εβγαζε μηνυμα.
Καπου πηρε το ματι μου μεσα στις ρυθμισεις του προχτες, οτι θέλει λάδια σε 5300 και σερβις σε 20000χλμ.
Σερβις εννοειται οτι δεν θα γινει σε αντιπροσωπεια, αλλα σε ενα ειδικευμένο VAG στο Κορωπί. Κόλλιας λέγεται.
 
 
Άσε τι λέει το αμάξι γιατί οι εταιρίες λιζινγκ κάνουν τα βασικά.
Πήγαινε κάνε ένα γενικό σέρβις να είσαι σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Αν πηγαινει το αμαξι στην αντιπροσωπεια, τοτε γινονται τα προβλεπομενα σαν να το πηγαινα εγω. Κανω λαθος? Αυριο λογικα θα μαθω που πηγαινε το αμαξι για σερβις, οπως και θα δουμε τι θα γινει, γιατι δεν εχει δηλωθει ο κοτσαδορος στην αδεια κυκλοφοριας. Δεν επρεπε να αναγραφει η αδεια "φερει κοτσαδορο" ?

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η δική μου δεν γράφει ούτε τα μισά από τα χαρακτηριστικά του αυτοκινήτου, μέχρι λάθος είχαν στις θέσεις και πήγα και την άλλαξα (1 ημέρας άδεια).

Πολλοί κωδικοί είναι κενοί, παρόλο που στο COC τα αναγράφει όλα.

Όσο για τον κοτσαδορο, ούτε στο δικό μου γράφει τίποτα στην άδεια, καίτοι εργοστασιακός ηλεκτρικός.

VW Tiguan Allspace 2.0 TDI Biturbo 240HP DSG7 R-Line 7seater

Link to comment
Share on other sites

Εχεις βαλει επασφαλιστρο κοτσαδορου στο ασφαλιστηριο σου? Πώς? κατα δήλωση? "εχω κοτσαδόρο!" ? χωρις να το γράφει η άδεια σου ?

Ως ασφαλιστικος πρακτορας 22 χρονια, θα σου πω οτι σε ακραιες περιπτωσεις ατυχηματος... οταν πχ καρφωθει ενα μηχανακι απο πισω σου, και του ανοιξει το κεφαλι σαν καρπουζι στον κοτσαδορο, έστω και κλειστος πισω απο τον προφυλακτηρα, παιζει να υπάρξει πρόβλημα.

Αν δεν εχει αλλάξει κάτι στην νομοθεσία, ο κοτσαδόρος πρέπει να αναγράφεται επάνω στην άδεια.

Και το δικο μου εργοστασιακό ηλεκτρικό έχει. Μπήκε 1 μέρά μετά την παράδοση του αυτοκινητου το 2017.

 

Το COC τι ειναι?

 

Link to comment
Share on other sites

44 λεπτά πριν , andreasp said:

Αν πηγαινει το αμαξι στην αντιπροσωπεια, τοτε γινονται τα προβλεπομενα σαν να το πηγαινα εγω. Κανω λαθος? Αυριο λογικα θα μαθω που πηγαινε το αμαξι για σερβις, οπως και θα δουμε τι θα γινει, γιατι δεν εχει δηλωθει ο κοτσαδορος στην αδεια κυκλοφοριας. Δεν επρεπε να αναγραφει η αδεια "φερει κοτσαδορο" ?

 

 

31 λεπτά πριν , topmar said:

Η δική μου δεν γράφει ούτε τα μισά από τα χαρακτηριστικά του αυτοκινήτου, μέχρι λάθος είχαν στις θέσεις και πήγα και την άλλαξα (1 ημέρας άδεια).

Πολλοί κωδικοί είναι κενοί, παρόλο που στο COC τα αναγράφει όλα.

Όσο για τον κοτσαδορο, ούτε στο δικό μου γράφει τίποτα στην άδεια, καίτοι εργοστασιακός ηλεκτρικός.

VW Tiguan Allspace 2.0 TDI Biturbo 240HP DSG7 R-Line 7seater
 

θα ήθελα να προσθέσω ότι κανονικά στην Άδεια κυκλοφορίας σας, θα πρέπει να αναγράφεται οτι το αμάξι σας έχει φιμε κρύσταλλα εργοστασιακά καλό θα είναι να το γράφει αν έχετε φιμε κρύσταλλα στα πίσω παράθυρα σας.

 

αλλά δυστυχώς δεν το αναφέρουν πολύ το συγκεκριμένο κομμάτι.

Edited by OMINUS
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.