Jump to content
takpanos

TIGUAN II (Σερβις)

Recommended Posts

31 minutes ago, xarpas said:

μην φοβάστε για το παραφλου-εμενα μ άναψε λαμπάκι οταν διανυκτέρευσα σε πολυ κρύο περιβάλλον -συμπλήρωσα ελάχιστο με σκέτο νερο (100 ml) και όλα οκ-έβαλα κ ένα μπουκαλάκι στο πορτμπαγκάζ μα απίονισμενο για καβάτζα 

Και που το πάει? το καιει ? το εξατμιζει? το χάνει?

Κλειστο κυκλωμα ειναι. Δεν επρεπε να "λειπει".

 

Ευτυχως κραταει και την ρυθμιση AGM οταν κοπει το ρευμα.

 

Edited by andreasp
Link to comment
Share on other sites

33 λεπτά πριν , andreasp said:

Και που το πάει? το καιει ? το εξατμιζει? το χάνει?

Κλειστο κυκλωμα ειναι. Δεν επρεπε να "λειπει".

 

Ευτυχως κραταει και την ρυθμιση AGM οταν κοπει το ρευμα.

 

κλειστό κύκλωμα μπορεί να είναι, αλλά δεν σημαίνει ότι δεν εξατμίζεται.

 

και οι ηλιακοί θερμοσίφωνες τα νέα μοντέλα κλειστό κύκλωμα είναι αλλά μια φορά το 6μηνω μια φορά το χρόνο θέλει συμπλήρωμα το κύκλωμα τους μέσα.

 

Link to comment
Share on other sites

Στον ηλιακο εξατμιζεται γιατι φτανει παραπανω απο 100c και βγαινει απο την βαλβιδα ασφαλειας. Στο αμαξι περναει ποτε τους 100c για να συζηταμε για εξάτμιση?

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, andreasp said:

Στον ηλιακο εξατμιζεται γιατι φτανει παραπανω απο 100c και βγαινει απο την βαλβιδα ασφαλειας. Στο αμαξι περναει ποτε τους 100c για να συζηταμε για εξάτμιση?

 

θα στο εξατμίσει από την τάπα του δοχείου του παραφλου, και 100c βαθμού να μην φτάνει (δεν ξέρω στους πόσους βαθμούς είναι στα αμάξια) αν υποθέσουμε ότι είναι 90βαθμους υπολόγισε ότι κάποια στιγμή λίγο λίγο έστω και κάτι θα εξατμιστεί. αν όχι σε τεράστια ποσότητα αλλά μια πολύ πολύ μικρή.

 

εσύ έκανες συμπλήρωμα τώρα που το πήρες το αμάξι.

 

το αμάξι σου ποιο πριν δεν ξέρει πότε συμπλήρωσε ξανά παραφλου???

 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, OMINUS said:

το αμάξι σου ποιο πριν δεν ξέρει πότε συμπλήρωσε ξανά παραφλου???

 

Οχι. Ο ιδιος δεν συμπληρωσε ποτε. Σε καποιο βενζιναδικο του συμπληρωσαν γιατι υπαρχει μισο μπουκαλι ΕΚΟ, και προφανως στην VW γιατι υπαρχει και μισο G13.
Ο ιδιος φοραει γραβατα και κοστουμι. Δεν ανοίγε καπώ. Θα το παρακολουθήσω να δω τι γίνεται. Ελπιζω να μην ειναι κατι σοβαρό. Λογικα δεν θα ειναι... οπως βλεπω και εσεις συμπληρωνετε που και που.

Link to comment
Share on other sites

18 λεπτά πριν , andreasp said:

Οχι. Ο ιδιος δεν συμπληρωσε ποτε. Σε καποιο βενζιναδικο του συμπληρωσαν γιατι υπαρχει μισο μπουκαλι ΕΚΟ, και προφανως στην VW γιατι υπαρχει και μισο G13.
Ο ιδιος φοραει γραβατα και κοστουμι. Δεν ανοίγε καπώ. Θα το παρακολουθήσω να δω τι γίνεται. Ελπιζω να μην ειναι κατι σοβαρό. Λογικα δεν θα ειναι... οπως βλεπω και εσεις συμπληρωνετε που και που.

 

δεν πιστεύω ότι είναι κάτι ανησυχητικό??

 

από την στιγμή που δεν έχεις διαρροές στο μοτέρ σου , τότε είναι μια πολύ μικρή απώλεια στο φυσιολογικό που λέει ο κατασκευαστής.

 

 

αν υποθέσουμε τα σενάρια.

 

εσένα το αμάξι σου είναι του 2015 σωστά? 

 

αν πούμε ότι ο ΠΡΟΙΗΓΟΥΜΕΝΟΣ ιδιοκτήτης ΔΕΝ κοίταξε ποτέ το δοχείο από την πρώτη ημέρα που το πήρε.

 

και αν το οδηγούσε και λίγο στα κόκκινα ίσως το μισώ παραφλου της VW να δικαιολογήσει μια τέτοια ποσότητα (δεν ξέρουμε πότε συμπλήρωσε για πρώτη φορά)

 

το δεύτερο μπουκάλι που έχεις , πιστεύω ότι ίσως να προέκυψε στο ότι δεν πήραν πρέφα από το βενζινάδικο το μπουκάλι τού παραφλου της VW και έτσι του έβαλαν από άλλο.

 

και πάλι εδώ έχουμε να κάνουμε με δεύτερο συμπλήρωμα στο αμάξι (που και εκεί πάλι δεν γνωρίζουμε στο πότε συμπλήρωσε)

Edited by OMINUS
Link to comment
Share on other sites

2017 αυγουστος ειναι το αμαξι.

Πιθανα δεν ειναι τιποτα. Αν τον ειχε απασχολησει στην διαρκεια της 3ετιας καποιο θεμα θα μου το ειχε πει.

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, andreasp said:

2017 αυγουστος ειναι το αμαξι.

Πιθανα δεν ειναι τιποτα. Αν τον ειχε απασχολησει στην διαρκεια της 3ετιας καποιο θεμα θα μου το ειχε πει.

 

2017( οκ νόμιζα 2015)

 

μην ανησυχείς και εγώ πιστεύω ότι δεν είναι κάτι ιδιαίτερο

Link to comment
Share on other sites

Στα 4ε/60Κ μεγάλο γενικό σέρβις με λάδια +φίλτρο λαδιού, φίλτρο καμπίνας, φίλτρο αέρος, υγρό DSG + Διαφορικό και υγρά φρένων.

Στάλθηκε από το Mi 9 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Συγγνωμη ρε παιδια , εμενα γιατι ο μαστορας το λιγοτερο που βρισκει τα λαδια ( castrol 5-30 professional) ειναι 17 €/lt ?? Ακουω εδω τιμες κ λεω μηοως με πιανει κοτσο.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, gonzalesjohn said:

Συγγνωμη ρε παιδια , εμενα γιατι ο μαστορας το λιγοτερο που βρισκει τα λαδια ( castrol 5-30 professional) ειναι 17 €/lt ?? Ακουω εδω τιμες κ λεω μηοως με πιανει κοτσο.

 

Τι ειναι το "professional" ? Edge δεν φοραει?

Με τα λαδια γινεται χαμος. Δεν ξερω πια απο που να ψωνισω και τι. Μιλαμε για πολύ ιμιτασιόν λάδι στην αγορά.

Link to comment
Share on other sites

Το λάδι είναι το Castrol Edge Professional 5W-30 VW 507 00 και ένα μαγαζί που φέρνει γνήσια - από όσο ξέρω - είναι αυτό (δεν κάνω διαφήμιση):

https://www.tzambaolla.gr/castrol-ladia-autokinitou?product_id=552

Η συσκευασία μπορεί να είναι μια εκ των δύο παρακάτω

Στάλθηκε από το Mi 9 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk



c90cf0a709e0047609054ceae3dc6ff8.jpg12fdca6477097f1f6e3ef2f31386b7a7.jpg

Link to comment
Share on other sites

Παντως διαθεσιμο δεν το εχει.

εεε καλα οχι και 17€. Απλα θελει να βγαλει και αυτος απο το λαδι. Εμποριο κανει ο ανθρωπος. Αγοραζει 10€ πουλαει 17€. Σου χρεώνει και εργασία? ή μονο το λάδι?

Link to comment
Share on other sites

Συγγνωμη ρε παιδια , εμενα γιατι ο μαστορας το λιγοτερο που βρισκει τα λαδια ( castrol 5-30 professional) ειναι 17 €/lt ?? Ακουω εδω τιμες κ λεω μηοως με πιανει κοτσο.
Μήπως? Αναρωτιεσαι κιόλας! Αυτό είναι το μόνο σίγουρο
Link to comment
Share on other sites

Ειναι φιλος και μαζι κοιταζουμε τις σελιδες των προμηθευτων  του για να παραγγειλουμε λαδια φιλτρα κλπ . Με εκπτωση 10% που εχει αυτος βγαινουν τα 5 λτ 85 ευρω. Ελεγα για να ειμαι σιγουρος οτι ειναι original να μην τα παρω μονος μου απο σκρουτζομαγαζα αλλα οπως βλεπω εκει θα καταληξω...

Link to comment
Share on other sites

Η αληθεια ειναι οτι πολλα συνεργεια ψωνιζουν ακριβα. Ειχαν ενα προμηθευτη πριν απο 30 χρονια, εχουν ακομα τον ιδιο ο οποιος συνηθως δεν εχει εξελιχθει καθολου. Απλά έχει ένα παπάκι και του τα φέρνει ντερίβερι επιτόπου.

 

Link to comment
Share on other sites

Ειναι φιλος και μαζι κοιταζουμε τις σελιδες των προμηθευτων  του για να παραγγειλουμε λαδια φιλτρα κλπ . Με εκπτωση 10% που εχει αυτος βγαινουν τα 5 λτ 85 ευρω. Ελεγα για να ειμαι σιγουρος οτι ειναι original να μην τα παρω μονος μου απο σκρουτζομαγαζα αλλα οπως βλεπω εκει θα καταληξω...
Πες μου πού μένεις στο περίπου να σου πω από που θα πάρεις γνήσια λάδια. Εσύ πλήρωσες τα 5λ όσο έχουν τα 10λ
Link to comment
Share on other sites

Φτανει


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Φτανει 1λτ μην αδειασεις την αντλια abs


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Φτανει 1λτ μην αδειασεις την αντλια abs


Sent from my iPhone using Tapatalk
Νίκο η αντλία αδειάζει με σύνδεση σε υπολογιστή να φανταστώ? Συνδέεις και ανοίγουν τα εμβολα που έχει?
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.