Jump to content
Dionisis N

To νέο μικρό SUV Volkswagen T-Roc είναι πραγματικότητα

Recommended Posts

Δεν φοβάστε το θέμα της εγγύησης, όταν σε οχήματα εντός αυτής βάζετε Piggy Box ή κάνετε Remap;;

Sent from my Redmi Note 6 Pro via Tapatalk


Γι'αυτό σκέφτομαι το box, γιατί απλά βγάζεις τρεις φίσες και είσαι πάλι εργοστασιακός.
Το remap θα το αποφύγω για την ώρα. Ίσως το σκεφτώ στο μέλλον αν αποφασίσω να κάνω και το T-Roc project car σαν το Polo μου (χλωμό though).

In other news πήρα και την εβδομάδα παραγωγής, week 4 2020. Και ήδη σκέφτομαι επίσης για wrapping του ασημί διακοσμητικού που εκτείνεται κατά μήκος του ουρανού και συνεχίζει στο πίσω φτερό, καθώς και τις ράγες οροφής και τους καθρέπτες. Δυστυχώς στα πακέτα της Ολλανδίας δεν μπορούσα να συνδυάσω το R-Line με το πακέτο που τα έχει αυτά μαύρα.

Και τέλος μπορεί κάποιος κάτοχος T-Roc να μου στείλει μια φωτό από την μέσα μεριά του προφυλακτήρα; Θέλω να δω τι έχουν από πίσω από τα καπάκια που μοιάζουν με εξατμίσεις (έχω μια ιδέα για custom exhaust)

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Α και όσοι είμαστε με T-Roc εδώ; Μπας και ανοίξω ενότητα με υποενότητες

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, hakkthan said:

Καλησπέρα παιδιά

Λοιπόν οταν σε χειροκίνητα κυβωτια παμε με νεκρά ο εγκέφαλος ψεκάζει καύσιμο άπλα και μονό για να διατηρήσει τον κινητήρα ενεργό άλλιως θα σβήσει.. Επισης πρεπει να δώσει ενέργεια στο δυναμό να φορτησει την μπαταρία για να ειναι ενέργεια όλα τα ηλεκτρικά συστήματα του αυτοκινήτου πλέον και το τιμόνι συν ότι άλλο υπάρχει βλέπε ήχο σύστημα εγκεφάλους φώτα κλπ. Επίσης η λειτουργιά των φρένων χρειάζεται και αυτή ενέργεια που επισης έρχεται από τη μηχανή άρα από το καύσιμο. Άπο την άλλη όταν έχεις μέσα επιλεγμένη ταχύτητα και η κίνηση του οχήματος μεταφέρεται στη μηχανή ανάλογα της επιλεγμένης σχέσης η κινητική ενέργεια του οχήματος αργά αλλά σταθερά τροφοδοτεί όλα τα παραπάνω συστήματα και έτσι ο κινητήρας και δεν σβήνει και δεν χρειάζεται να ψεκάζει καύσιμο... Γι αυτό και εμφανίζει μηδέν στην κατανάλωση.
Ειδικά σε κατηφορες δεν πάμε πότε με νεκρά... Γιατί άπλα έκτος των άλλων θα κάψουμε και τα φρένα.
Τα αυτόματα από την άλλη ειναι ρυθμισμένα να κάνουν την καλύτερη δυνατή χρήση Ετσι ώστε να καταναλωσουν το ελάχιστοι δυνατό καύσιμο σε τετοιες περιπτώσεις...

Sent from my ONEPLUS A6013 using Tapatalk
 

Hakkthan ευχαριστώ πολυ για την πληρη και λεπτομερή απαντηση σου. Επιστρέφω με έξτρα ερωτησεις.

 

1-Αν δεν εχεις μεσα ταχυτητα, ο κινητηρας γινεται να σβήσει απο μονος του? Θα σβησει μονο αν τελειώσει το καύσιμο.

2- η φωτρηση των συστημάτων που λες, δεν γίνεται απο τον ιμάντα ο οποίος αφού κουνιούνται τα πιστόνια πάνω κατω γυρνάει αναγκαστηκα άρα και οτι ειναι πάνω του, Δυναμό, AC κλπ... φωτρηζουν? Σε πολυ μικροτερο βαθμο απο το να εχεις συμπλεξη οκ αλλα φωρτιζουν.

 

Σε προσωπικό τεστ με το Xsara που εχω, σε φουλ τεποζιτο 55λτ μεχρι λαμπακι, με συμπλεξη, μεσα σε πολη βγάζω ~415-430 χλμ και χωρις 460-480χλμ.

Ιδιες συνθηκες οδηγησης και ιδιο καύσιμο με ολες τις υπόλοιπες μεταβλητές ίδιες, κίνηση ίδια.

 

Εχω σπασει το κεφαλι μου να δω τι γίνεται και δεν βγαζω ακρη.

 

Link to comment
Share on other sites

Hakkthan ευχαριστώ πολυ για την πληρη και λεπτομερή απαντηση σου. Επιστρέφω με έξτρα ερωτησεις.
 
1-Αν δεν εχεις μεσα ταχυτητα, ο κινητηρας γινεται να σβήσει απο μονος του? Θα σβησει μονο αν τελειώσει το καύσιμο.
2- η φωτρηση των συστημάτων που λες, δεν γίνεται απο τον ιμάντα ο οποίος αφού κουνιούνται τα πιστόνια πάνω κατω γυρνάει αναγκαστηκα άρα και οτι ειναι πάνω του, Δυναμό, AC κλπ... φωτρηζουν? Σε πολυ μικροτερο βαθμο απο το να εχεις συμπλεξη οκ αλλα φωρτιζουν.
 
Σε προσωπικό τεστ με το Xsara που εχω, σε φουλ τεποζιτο 55λτ μεχρι λαμπακι, με συμπλεξη, μεσα σε πολη βγάζω ~415-430 χλμ και χωρις 460-480χλμ.
Ιδιες συνθηκες οδηγησης και ιδιο καύσιμο με ολες τις υπόλοιπες μεταβλητές ίδιες, κίνηση ίδια.
 
Εχω σπασει το κεφαλι μου να δω τι γίνεται και δεν βγαζω ακρη.
 
Καλησπέρα chrisantz, ο κινητήρας για να γυρίζει (άρα και να γυρίζουν όλα τα υπόλοιπα συστήματα μαζί του) χρειάζεται ενέργεια αλλιώς οι αδράνεια του θα τον σταματήσει και θα σβήσει. Αυτη την ενέργεια είτε την κλέβει άπο το αμάξι έχοντας κουμπωμενη ταχύτητα άρα μειωνωντας την κινητική ενέργεια βλέπε ταχύτητα του οχήματος είτε άπο την βενζίνη βλέπε ψεκασμο καύσιμου όταν πας με νεκρά όποτε ο κινητήρας είναι απομονωμένος άπο το υπόλοιπο αμάξι.. Άπο εκεί και πέρα οι μικρολεπτομερειες κάθε οχήματος μπορεί να αλλάξουν έως ένα βαθμό τα αποτελέσματα αλλά η βασική ουσια δεν αλλάζει...

Sent from my ONEPLUS A6013 using Tapatalk

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας παιδιά! Ολοκαίνουργιος στο φόρουμ, ηδη κάτοχος του Eos 2008 1.4 tsi και αναμένω την παραλαβή του Troc 1.5 dsg experience! Είχε εβδομάδα κατασκευής την 48/19 και έμαθα ότι έχει κατασκευαστεί. Μου είπαν ότι θα είναι εδώ πριν τα Χριστούγεννα αλλά θελω το παραλάβω για λόγους τελών κυκλοφορίας αρχές Ιανουαρίου!

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Α και όσοι είμαστε με T-Roc εδώ; Μπας και ανοίξω ενότητα με υποενότητες

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk


Αν και εντελώς καινούργιος στο φόρουμ νομίζω ότι θα ήταν πολύ καλή ιδέα ώστε να αναφέρουμε όλοι αυτά που θέλουμε στο κατάλληλο νημα

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Will do then, κατά το σκ για να έχω χρόνο να φτιάξω υποενότητες

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, cmkostas said:

Καλημέρα σας παιδιά! Ολοκαίνουργιος στο φόρουμ, ηδη κάτοχος του Eos 2008 1.4 tsi και αναμένω την παραλαβή του Troc 1.5 dsg experience! Είχε εβδομάδα κατασκευής την 48/19 και έμαθα ότι έχει κατασκευαστεί. Μου είπαν ότι θα είναι εδώ πριν τα Χριστούγεννα αλλά θελω το παραλάβω για λόγους τελών κυκλοφορίας αρχές Ιανουαρίου!

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Εμένα ηταν 47 /19 κ το περιμενω μες την εβδομάδα να με παρει ο ντιλερ. Αλλα κ γω Ιανουάριο θελω ν το παραλάβω εκτός των αλλων ειμαι Κινα τωρα και δεν μπορω χαχαχα.

Edited by Chrisantz
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τα πρώτα περίεργα δείγματα Γραφής για μένα εμφανίστηκαν στα 1000 χιλ.

τρίξιμο και στις δυό πόρτες λογικά γύρω απο παράθυρο γρύλο η  κάτι εκεί τριγύρω. Όσο πατάς άσφαλτο όλα καλά, τα ζόρια αρχίζουν στο χώμα και στα ανεβωκατεβάσματα.

Το δίλημμα μεγάλο, ζητάς απο την αντιπροσωπεία να βάλει χέρι; Και αν το ένα φέρει το άλλο; 

Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, Thanoskal said:

Τα πρώτα περίεργα δείγματα Γραφής για μένα εμφανίστηκαν στα 1000 χιλ.

τρίξιμο και στις δυό πόρτες λογικά γύρω απο παράθυρο γρύλο η  κάτι εκεί τριγύρω. Όσο πατάς άσφαλτο όλα καλά, τα ζόρια αρχίζουν στο χώμα και στα ανεβωκατεβάσματα.

Το δίλημμα μεγάλο, ζητάς απο την αντιπροσωπεία να βάλει χέρι; Και αν το ένα φέρει το άλλο; 

Μπας και θέλει κανά σπρέι για τα λάστιχα (τελάρα) στις πόρτες;

Link to comment
Share on other sites

 @doggy αυτό ακριβώς έκαναν το πρωι στην αντιπροσωπεία με WD40 κ παραλληλα μετακινησαν χιλιοστά τον μεντεσέ που κουμπώνει η πόρτα.

φαίνεται να σταμάτησε η φασαρία αλλά κ πάλι δεν περίμενα οτι χρειαζόταν κάτι τέτοιο σε αυτοκίνητο 2 μηνών

 

Link to comment
Share on other sites

Ένα δίκιο το έχεις. Είμαι περίεργος να δω τι θα παρατηρήσουν και άλλοι

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

On 18/12/2019 at 2:43 ΠΜ, doggy said:

Α και όσοι είμαστε με T-Roc εδώ; Μπας και ανοίξω ενότητα με υποενότητες

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk
 

 

On 19/12/2019 at 10:15 ΠΜ, doggy said:

Will do then, κατά το σκ για να έχω χρόνο να φτιάξω υποενότητες

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk
 

Σωωωωωωωπα ρε????

Σοβαρα????

Αλλες χρονιες σε παρακαλουσαμε μηηηηηηηηηηνες για να κανεις μια ενοτητα....

και τωρα τι?

Απλα ανοιγεις μια επειδη πηρες αμαξι???

Οοοοοοοοοοοοοοοοοοχι καργιολακι!

Του χρονου το χειμωνα!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1000αρι;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

On 12/21/2019 at 12:08 AM, DubbeR_ChRoniS said:

 

Σωωωωωωωπα ρε????

Σοβαρα????

Αλλες χρονιες σε παρακαλουσαμε μηηηηηηηηηηνες για να κανεις μια ενοτητα....

και τωρα τι?

Απλα ανοιγεις μια επειδη πηρες αμαξι???

Οοοοοοοοοοοοοοοοοοχι καργιολακι!

Του χρονου το χειμωνα!

όχι μόνο θα φτιάξω ενότητα, αλλά θα την βάλω και πάνω από τις άλλες έτσι για να στην μπω στο μάτι :yahoo:

On 12/25/2019 at 8:35 AM, nikdev said:

1000αρι;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Nope πήγα απευθείας στο 2λιτρο με τα 190 R-line με ότι εξτρά μπορούσα να βάλω. Και ήδη έχω βρει τι θα κάνω για να το πάμε 240-250 με το καλημέρα. 

Για να μην ξανακάνω τις ίδιες ιστορίες με το Polo, τουλάχιστον να γλιτώσω την αλλαγή του μοτέρ σε αυτό (η γυναίκα θεωρούσε το R υπερβολή) .

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και χρόνια πολλά με υγεία σε όλους τους συμφορουμίτες!

Ερώτηση 1 : γνωρίζει κανείς εάν διαθέτει φίλτρο σωματιδίων το T-Roc 1.5 TSI / 150hp βενζίνης??

Ρωτάω, καθόσον διαβάζω ότι τα φίλτρα παρακράτησης σωματιδίων, έχουν αρχίσει ήδη από καιρό να τοποθετούνται σχεδόν σε κάθε κινητήρα νέας γενιάς, μεταξύ αυτών δε και στους TSI.

Ερώτηση 2 : γνωρίζει κάποιος κάτοχος (ή μη) T-Roc τι προδιαγραφή και τι ιξώδες λαδιού μπαίνει στο T-Roc 1.5 tsi 150hp DSG 7 (βενζίνη) ??....

Διατυπώνω εδώ τις ερωτήσεις κι όχι στην επίσημη αντιπροσωπεία (!), καθώς εκεί υποθέτω ότι πρέπει να τους δώσω αριθμό πλαισίου, να βρούνε χρόνο να μπούνε στα PC τους να δουν και μετά να μου απαντήσουν...Αφήστε.. καλύτερα να κρατήσω ήρεμο το νευρικό μου σύστημα!

 
Edited by pafsi
Link to comment
Share on other sites

On 20/12/2019 at 5:20 ΜΜ, Thanoskal said:

 @doggy αυτό ακριβώς έκαναν το πρωι στην αντιπροσωπεία με WD40 κ παραλληλα μετακινησαν χιλιοστά τον μεντεσέ που κουμπώνει η πόρτα.

φαίνεται να σταμάτησε η φασαρία αλλά κ πάλι δεν περίμενα οτι χρειαζόταν κάτι τέτοιο σε αυτοκίνητο 2 μηνών

 

Wd40 ρε μάστορα..

 

Ρίξε λίγο σπρέι σιλικόνης η πέραστα πάστα σιλικόνης

 ποιο αποτελεσματικό είναι και από wd40.

 

Εντάξει δεν λέω αποτελεσματικό ειναι, αλλά για τέτοιες δουλειές θα ήταν φρόνιμο κάτι ποιο αποτελεσματικό.

Link to comment
Share on other sites

@pafsi

 

Το μοτέρ σου παίρνει το Castrol Edge Titanium 0W-40 A3/B4 και χρειάζεται 4,3l από αυτό για την αλλαγή του κάθε χρόνο/15.000ΚΜ.

 

Sent from my Redmi Note 6 Pro via Tapatalk

 

 

 

6a6e385a38cd4eabb67c74053c5dc9f6.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ πολύ για την προσπάθεια σου topmar...

Διατηρώ όμως κάποιες επιφυλάξεις, ως προς το αν παίρνει ιξώδες 0W-40 κι όχι π.χ. 5W-30...

Πάντως, ΚΑΙ το εγχειρίδιο του αυτοκινήτου (επισυνάπτω φωτο) ΚΑΙ η έρευνα για την επιλογή σωστού λαδιού στο ελληνικό site της Shell, με μπερδεύουν ως προς τη σιγουριά της επιλογής!...Ασε πια εκείνο με το αν υπάρχει φίλτρο σωματιδίων ή όχι!!...Πρόσθετο μπέρδεμα!....και πάλι σ' ευχαριστώ.

IMG_20191228_132326.jpg

Edited by pafsi
Link to comment
Share on other sites

Μην ταλαιπωρείσαι τζάμπα, προδιαγραφές 502 00 θες στο λάδι για το μοτέρ σου, βάλε ότι ρευστότητα θες αρκεί να έχει αυτή την προδιαγραφή.



Sent from my Redmi Note 6 Pro via Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Φίλε topmar...Μιλώντας πάντα για σταθερό service (15.000 km) αν παρατήρησες την επισυναπτόμενη σελίδα του εγχειριδίου (αριστερό κατεβατό), την προδιαγραφή 502.00 τη συστήνει μόνο σε περίπτωση κινητήρα "χωρίς φίλτρο σωματιδίων"...Για κινητήρα με "φίλτρο σωματιδίων" συστήνει την 504.00...Γι αυτό στην αρχική μου διατύπωση, έβαλα και το ερώτημα εάν ο συγκεκριμένος κινητήρας έχει ή δεν έχει φίλτρο σωματιδίων! Μπέρδεμα...:shok:

Edited by pafsi
Link to comment
Share on other sites

Αν στα στοιχεία γράφει GPF 

 

Τότε το αμάξι έχει φίλτρο σωματιδίων.

 

Βέβαια όμως εδώ έτσι όπως είναι γραμμένο , παίζουμε με της λέξεις?

 

Άλλο το φίλτρο σωματιδίων για Diesel (DPF)

 

Και άλλο το φίλτρο σωματιδίων βενζίνης (GPF)

 

Έτσι όπως ειναι γραμμένο είναι λίγο γενικό.

 

Από το καλοκαίρι του 2018 νομίζω ότι είναι πλέων υποχρέωση να έχουν GPF όλα τα αμάξια.

 

Edited by OMINUS
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago , OMINUS said:

Αν στα στοιχεία γράφει GPF 

 

Τότε το αμάξι έχει φίλτρο σωματιδίων.

 

Βέβαια όμως εδώ έτσι όπως είναι γραμμένο , παίζουμε με της λέξεις?

 

Άλλο το φίλτρο σωματιδίων για Diesel (DPF)

 

Και άλλο το φίλτρο σωματιδίων βενζίνης (GPF)

 

Έτσι όπως ειναι γραμμένο είναι λίγο γενικό.

 

Από το καλοκαίρι του 2018 νομίζω ότι είναι πλέων υποχρέωση να έχουν GPF όλα τα αμάξια.

 

Γειά χαρά, OMINUS! 

Εγραψες

1) "Αν στα στοιχεία γράφει GPF"...Τι εννοείς??..Σε ποια στοιχεία?? Πουθενά δεν αναγράφεται αυτό (GPF)...Ούτε σε όλο το εγχειρίδιο, ούτε σε κάποιο αυτοκόλλητο του αμαξώματος!

2) "Από το καλοκαίρι του 2018 νομίζω ότι είναι πλέων υποχρέωση να έχουν GPF όλα τα αμάξια"..Ναι..αυτό διάβασα κι εγώ..κι αν όχι ΟΛΑ, τα περισσότερα βενζίνης...μεταξύ αυτών και οι κινητήρες TSI.

Μπάχαλο!...Μετά την Πρωτοχρονιά πάω αντιπροσωπεία με συγκεκριμένα αιτήματα και βέβαια δεν πρόκειται να φύγω, μέχρι να μου απαντήσουν επι τόπου!

Σ' ευχαριστώ!

Edited by pafsi
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Από αυτά που έχουν GPF φίλτρο είναι σίγουρα τo group PSA , η Ford , ΒΜW , MERCEDES. 

 

Κανονικά θα πρέπει να έχει σίγουρα και το group VAG.

 

Πως αλλιώς θα περάση τα πρότυπα WLTP????

 

Αφού πλέον είναι υποχρεωτικό.

 

 

Επίσης υπάρχει περίπτωση η VW να το ονομάζει PM .

 

Μήπως γράφει πουθενά PM?

 

Edited by OMINUS
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.