Jump to content
Dionisis N

To νέο μικρό SUV Volkswagen T-Roc είναι πραγματικότητα

Recommended Posts

On 3/3/2018 at 1:06 ΜΜ, doggy said:

Εννοώ πως όταν μαζευτούν κάμποσοι, το ζητάνε και τότε ανοίγουμε νέα ενότητα. :)

 

@Aramis κάνε edit το προφίλ σου και βάλε το T-Roc σαν αυτοκίνητο, το έφτιαξα αυτό :)

Αν μπορουσα να δηλωσω και τα δυο Volkswagen μου θα το εκανα ευχαριστως. Μου ειναι δυσκολο να βγαλω το Corrado για να βαλω το T-Roc!

Link to comment
Share on other sites

Ας πω και μερικά πράγματα για το T-Roc.

Είναι 4,23 μέτρα αλλά στην οδήγηση μοιάζει με πολύ μεγαλύτερο αυτοκίνητο. Η ακαμψία του αμαξώματος σε συνδυασμό με τις πολύ καλές αναρτήσεις του δίνουν μια φοβερή ποιότητα κύλισης.

Πολύ καλή είναι και η ηχομόνωση. Με νορμάλ ρυθμούς οδήγησης ο κινητήρας δεν ανεβάζει ποτέ πάνω από 2000 στροφές, αφού το κιβώτιο αλλάζει ταχύτητα, οπότε δεν ακούγεται σχεδόν τίποτα. Οι αλλαγές είναι άμεσες και ομαλές, ηπιότερες  απ’ ότι στο προηγούμενο DSG μου. Εύκολα ξεγελιέσαι ότι οδηγείς ηλεκτρικό αυτοκίνητο.

Σαφής η βελτίωση στο DSG λοιπόν. Ελπίζω πάντως να μη με δείτε σε κάνα δυο χρόνια να γράφω στο thread «πρόβλημα με DSG». Έχουν άραγε βελτιώσει την αξιοπιστία του περίφημου αυτού κατά τ’ άλλα κιβωτίου?

Η άνεση ανάρτησης είναι σε υψηλά επίπεδα. Σε αστικές διαδρομές το αυτοκίνητο επιβάλλεται στην άσφαλτο. Νομίζεις ότι οδηγείς Passat.

Στις υψηλές ταχύτητες βέβαια δεν πρέπει να ξεχνάς ότι κουμαντάρεις ένα πιο ψηλό αυτοκίνητο. Όχι, δεν το παίρνει ο αέρας, είναι σταθερό, αλλά σε πορεία με 150 km/h και δυνατές ριπές πλευρικού ανέμου δεν είναι Passat.

Ταξιδεύει ωραία και αν μπεις στη διαδικασία να πειραματιστείς με τους αυτόματους πιλότους και τα ρέστα τρελαίνεσαι. Και με την καλή και με την κακή έννοια. Εξηγώ:

Κάποια στιγμή έβαλα adaptive cruise control και «γαντζώθηκα» πίσω από ένα άλλο αυτοκίνητο. Δρόμος με ανοιχτές στροφές και ταχύτητες από 60 ως 90 km/h. Επιτάχυνε εκείνο, επιτάχυνε και το T-Roc. Φρέναρε εκείνο, φρέναρε και το δικό μου. Χωρίς να αγγίζω γκάζι ή φρένο.

Κάποια στιγμή άφησα και το τιμόνι. Οπότε άρχισε το T-Roc να στρίβει μόνο του, διαβάζοντας τις διαγραμμίσεις (τις διάβαζε και ξεθωριασμένες). Με έπιασαν νευρικά γέλια. Ωραία τα σούπερ συστήματα αλλά μέχρι ένα όριο. Φυσικά μετα από δυο-τρία στριψίματα ειδοποιεί τον οδηγό οπτικά και ηχητικά να πιάσει το τιμόνι.

Από χώρους, ό,τι βλέπεις παίρνεις. Έχει καλή εκμετάλλευση χώρων και μέχρι εκεί. Ίσως να εξυπηρετεί και μικρές οικογένειες.

Ο εξοπλισμός στην έκδοση experience είναι πολύ καλός. Το δικό μου το παρήγγειλα με επιπλέον ηχοσύστημα beats με οχτακαναλο ενισχυτή, κάμερα οπισθοπορειας, ηλεκτρονικά ρυθμιζόμενη ανάρτηση και μηχανισμό που ανοίγει ηλεκτρικά την πίσω πόρτα. Ήθελα και σύστημα keyless access αλλά δεν ήταν διαθέσιμο. Τώρα βλέπω ότι είναι, τουλάχιστον στη Γερμανία. Τα φώτα είναι LED – πολύ καλά.

Το χρώμα που διάλεξα είναι λευκό ασημί μεταλλικό, νομίζω καινούριο για τη VW. Και το πήρα μονόχρωμο. Το βγάζουν και με μαύρη ή κόκκινη οροφή.

Αν κάποιος έχει κάποια απορία ή ερώτηση, ευχαρίστως να βοηθήσω αν μπορώ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, κάτοχος και εγώ του 1.0 advance με led φώτα και ζάντα 17άρα σαν και αυτό

 

AETV97280712_4.jpg

 

Μόλις βγάλω το δικό μου θα ανεβάσω φώτο. Έχει κολλήσει σε κανέναν το composition media? Έχει τύχει σε εμένα 2 φορές και έπρεπε να σβησω το αμάξι και να βγάλω το κλειδί για να ξεκολλήσει. Επίσης, όταν πατάω voice μου λέει ότι η υπηρεσία δεν είναι διαθέσιμη και ότι θέλει κάποιο κωδικό. Το λέει και σε άλλους αυτό;

Edited by freebil
Link to comment
Share on other sites

Πήγα πρόσφατα στην αντιπροσωπεία και είδα από κοντά το T-Roc και ομολογουμένως με εντυπωσίασε. Πραγματικά ένα μικρό Tiguan. Αυτό που με απογοήτευσε εν μέρη είναι τα πλαστικά στην κεντρική κονσόλα, ήταν σκληρά και όχι τα αφρώδη πλαστικά που έχουμε συνηθίσει. Ειδικά στο πάνω μέρος του ταμπλό. Σε αντίστοιχο polo beats που είχε αφρώδη πλαστικά ήταν πολύ βελτιωμένη η εικόνα του εσωτερικού. Βέβαια η έκδοση της έκθεσης ήταν η βασική (discover). Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω του κατόχους παραπάνω είναι: τα πλαστικά του ταμπλό είναι όντως σκληρά και στις δικές σας εκδόσεις; (εκτός της βασικής discover που είδα ήδη) Ευχαριστώ!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την πληροφορία. Αν και με απογοήτευσε! Είναι δυνατόν σε τέτοιας κατηγορίας αμάξι η vw να βάζει τέτοια σκληρά πλαστικά;! Τι θα τους κόστιζε παραπάνω;! Πάντως, για το δεύτερο που αναφέρεις, έχω παρατηρήσει σε polo στην βασική έκδοση (νομίζω trendline) τα πλαστικά είναι σκληρά όπως του T-Roc και σε μεγαλύτερες εκδόσεις όπως beats π.χ. να είναι αφρώδη. Τα είδα δίπλα δίπλα στην έκθεση γι αυτό το αναφέρω. Κι επειδή το T-Roc είναι στο εσωτερικό όπως το νέο polo, νόμιζα ότι τα σκληρά πλαστικά θα είναι μόνο στη βασική έκδοση. 

Link to comment
Share on other sites

On 3/16/2018 at 9:04 ΜΜ, freebil said:

 

Έχει κολλήσει σε κανέναν το composition media? Έχει τύχει σε εμένα 2 φορές και έπρεπε να σβησω το αμάξι και να βγάλω το κλειδί για να ξεκολλήσει. Επίσης, όταν πατάω voice μου λέει ότι η υπηρεσία δεν είναι διαθέσιμη και ότι θέλει κάποιο κωδικό. Το λέει και σε άλλους αυτό;

Το composition media δε μου έχει κολλήσει ποτέ, αν και το χρησιμοποιώ όλη την ώρα.

Το voice control προσφέρεται σαν έξτρα και προφανώς ούτε εσύ, ούτε εγώ το έχουμε (βγάζει και σε μένα το ίδιο μήνυμα). Αυτό που προτείνει ο @XIONOULIS  με την αλλαγή γλώσσας, δεν το δοκίμασα ακομα.

 

 

4 hours ago , Foinx said:

Είναι δυνατόν σε τέτοιας κατηγορίας αμάξι η vw να βάζει τέτοια σκληρά πλαστικά;! Τι θα τους κόστιζε παραπάνω;! Πάντως, για το δεύτερο που αναφέρεις, έχω παρατηρήσει σε polo στην βασική έκδοση (νομίζω trendline) τα πλαστικά είναι σκληρά όπως του T-Roc και σε μεγαλύτερες εκδόσεις όπως beats π.χ. να είναι αφρώδη. Τα είδα δίπλα δίπλα στην έκθεση γι αυτό το αναφέρω. Κι επειδή το T-Roc είναι στο εσωτερικό όπως το νέο polo, νόμιζα ότι τα σκληρά πλαστικά θα είναι μόνο στη βασική έκδοση. 

Τα πλαστικά στο T-Roc είναι μεγάλο θέμα. Είναι τα ίδια σε κάθε έκδοση που κυκλοφορεί μέχρι τώρα. Πέραν της αφής, ακόμα και στο μάτι φαίνονται «κάπως».

Η VW έχει δοκιμάσει την αντοχή τους στον ήλιο, έχει διαπιστώσει ότι δεν τρίζουν και ότι δεν έχουν αρνητικό αντίκτυπο στην παθητική ασφάλεια του αυτοκινήτου και έτσι απλά (και ανόητα κατά τη γνώμη μου) τα χρησιμοποίησε.

Έχω την ίδια απορία. Τι παραπάνω θα κόστιζε αν έβαζαν τα πλαστικά πχ του Golf? Φυσικά η συμπίεση στο κόστος παραγωγής μπορεί να είναι λόγος που τους οδηγεί σε τέτοιες επιλογές. Δίκαια ή άδικα, μπορεί να το κρίνει ο καθένας ξεχωριστά.

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Aramis said:

Το composition media δε μου έχει κολλήσει ποτέ, αν και το χρησιμοποιώ όλη την ώρα.

 

Ευχαριστώ για την απάντηση. Μπορεις να δεις ποια εκδοση firmware εχεις; Θα δω και εγω και θα γράψω. Επίσης, οι αναβαθμίσεις firmware για το composition media ειναι δωρεαν και αν ναι, για ποσο;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Καλώς σας βρήκα. Παραλαμβάνω Τρίτη. Και εγώ μέσα είμαι για αυτόνομη παρουσία του.

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago , DiBestia said:

Καλημέρα. Καλώς σας βρήκα. Παραλαμβάνω Τρίτη. Και εγώ μέσα είμαι για αυτόνομη παρουσία του.

Με το καλο να το παραλαβεις και καλες διαδρομες να εχεις.

Οποτε και αν θελεις, πες μας χρωμα, εκδοση κλπ ή βαλε και καμια φωτο!

Link to comment
Share on other sites

2 λεπτά πριν , Aramis said:

Με το καλο να το παραλαβεις και καλες διαδρομες να εχεις.

Οποτε και αν θελεις, πες μας χρωμα, εκδοση κλπ ή βαλε και καμια φωτο!

Να είσαι καλά! 1.5 Advance DSG White silver χρώμα. Αναμονή 3,5 μήνες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 3/20/2018 at 8:50 ΠΜ, freebil said:

Ευχαριστώ για την απάντηση. Μπορεις να δεις ποια εκδοση firmware εχεις; Θα δω και εγω και θα γράψω. Επίσης, οι αναβαθμίσεις firmware για το composition media ειναι δωρεαν και αν ναι, για ποσο;

Σου μεταφερω ακριβως τι γραφει:

 

Hardware: 851

Λογισμικό: 0867

 

 

 

Για τις αναβαθμισεις δεν γνωριζω, θα πρεπει να μαθουμε απο τον αντιπροσωπο.

Link to comment
Share on other sites

ωραια πατακια.γνησια?ειναι σκαφακια?η μονο του οδηγου ειναι?

Στάλθηκε από το FRD-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

On 3/25/2018 at 6:47 PM, Aramis said:

Σου μεταφερω ακριβως τι γραφει:

 

Hardware: 851

Λογισμικό: 0867

 

 

 

Για τις αναβαθμισεις δεν γνωριζω, θα πρεπει να μαθουμε απο τον αντιπροσωπο.

Εμενα ειναι H41 το hardware και 0468 το software. Εχω το composition media.

Link to comment
Share on other sites

Έχει αγοράσει κάποιος την επίσημη μοκέτα για το πορτ-παγκαζ; Σε εμένα που το κάλυμμα το έχω στην κάτω θέση θα κάνει κάποια απο αυτές; Ή χρειάζεται να το έχω στην ψηλή θέση;

 

https://shops.volkswagen.com/en_GB/web/zubehoer/p/gepaeckraumschale-fuer-t-roc-2ga061161-9

Link to comment
Share on other sites

Έχει αγοράσει κάποιος την επίσημη μοκέτα για το πορτ-παγκαζ; Σε εμένα που το κάλυμμα το έχω στην κάτω θέση θα κάνει κάποια απο αυτές; Ή χρειάζεται να το έχω στην ψηλή θέση;
 
https://shops.volkswagen.com/en_GB/web/zubehoer/p/gepaeckraumschale-fuer-t-roc-2ga061161-9

Γράφει ότι είναι μόνο για την πάνω θέση
For vehicles with Variable luggage compartment floor (top position)


Sent from my iPad using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, 4 μέρες το αυτοκίνητο έφαγε μια λασποβροχή, ανέβηκε ένα βουνό και οδηγήθηκε στην πόλη. Όλα τέλεια. Τα παιδιά έπαθαν ένα πολιτισμικό σοκ μετά την αλλαγή αλλά παρακαλούν για νέα βόλτα. Θέλω μια βοήθεια για σύνδεση με android auto και ios car play. Όποιος ή όποια μπορεί ας βοηθήσει.

Στάλθηκε από το Moto G (4) μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, DiBestia said:

Λοιπόν, 4 μέρες το αυτοκίνητο έφαγε μια λασποβροχή, ανέβηκε ένα βουνό και οδηγήθηκε στην πόλη. Όλα τέλεια. Τα παιδιά έπαθαν ένα πολιτισμικό σοκ μετά την αλλαγή αλλά παρακαλούν για νέα βόλτα. Θέλω μια βοήθεια για σύνδεση με android auto και ios car play. Όποιος ή όποια μπορεί ας βοηθήσει.

Στάλθηκε από το Moto G (4) μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Με iphone το έχω συνδέσει και δουλεύει κανονικά (χαρτες κλπ). Με android προσπάθησα αλλα δεν τα κατάφερα...

Link to comment
Share on other sites

Με iphone το έχω συνδέσει και δουλεύει κανονικά (χαρτες κλπ). Με android προσπάθησα αλλα δεν τα κατάφερα...
Έχεις την εφαρμογή android auto στο τηλέφωνό σου; Αν όχι θα πρέπει να την κατεβάσεις και να την εγκαταστήσεις.

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Με iphone το έχω συνδέσει και δουλεύει κανονικά (χαρτες κλπ). Με android προσπάθησα αλλα δεν τα κατάφερα...
Θα μπορούσες να με βοηθήσεις στον τρόπο σύνδεσης (πχ link οδηγιών); Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου αλλά και όποιου άλλου φίλου ασχολείται!

Στάλθηκε από το Moto G (4) μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

19 hours ago, koumbouni said:

Έχεις την εφαρμογή android auto στο τηλέφωνό σου; Αν όχι θα πρέπει να την κατεβάσεις και να την εγκαταστήσεις.

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Ευχαριστώ, θα το δοκιμάσω!

13 hours ago, DiBestia said:

Θα μπορούσες να με βοηθήσεις στον τρόπο σύνδεσης (πχ link οδηγιών); Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου αλλά και όποιου άλλου φίλου ασχολείται!

Στάλθηκε από το Moto G (4) μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Κατευθείαν το σύνδεσα με καλώδιο σε μία από τις 2 usb θύρες και το αναγνώρισε. Αν δεν μπει μόνο του στο μενού car play, πάτα το app δεξιά πάνω στον media player του αυτοκινήτου. Αν αντιμετωπίσεις πρόβλημα πες.

Link to comment
Share on other sites

On 2/4/2018 at 9:58 ΠΜ, freebil said:

Ευχαριστώ, θα το δοκιμάσω!

Κατευθείαν το σύνδεσα με καλώδιο σε μία από τις 2 usb θύρες και το αναγνώρισε. Αν δεν μπει μόνο του στο μενού car play, πάτα το app δεξιά πάνω στον media player του αυτοκινήτου. Αν αντιμετωπίσεις πρόβλημα πες.

Χρόνια πολλά και καλή ανάσταση. Δυστυχώς ενώ το αναγνωρίζει δεν προχωρεί καθώς γράφει ότι δεν είναι δυνατή η επικοινωνία με την συσκευή. Δοκίμασα και με άλλο καλώδιο αλλά τα ίδια. Καμία ιδέα; Καλή ανάσταση με υγεία για όλους!

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά και καλή ανάσταση. Δυστυχώς ενώ το αναγνωρίζει δεν προχωρεί καθώς γράφει ότι δεν είναι δυνατή η επικοινωνία με την συσκευή. Δοκίμασα και με άλλο καλώδιο αλλά τα ίδια. Καμία ιδέα; Καλή ανάσταση με υγεία για όλους!
Όλα ήταν θέμα αναβάθμισης των τηλεφώνων. Μετά από 2000χλμ. το αμάξι είναι απολαυστικό! Δεμένο, άμεσο, άνετο. Πόλη, βουνό, ταξίδι εμπειρία!

Στάλθηκε από το Moto G (4) μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.