Jump to content
Dionisis N

To νέο μικρό SUV Volkswagen T-Roc είναι πραγματικότητα

Recommended Posts

11 hours ago , OMINUS said:

Για ανεμοθραυστες που ανέφερα ποιο πάνω , επειδή δεν το ανέφερα, στην αγορά κυκλοφορούν πολλές μάρκες. 

 

Η ποιο ποιοτική σε ποιότητα και κατασκευή είναι της Climair γερμανική 

 

Επίσης η Climair το 2010 ήταν η γνήσιοι της VW , που είχε τότε η VW στους στους καταλόγους της στα αξεσουάρ κτλ.

 

Της Climair στοιχήζουν γύρο στα 60€ για οποιαδήποτε αμάξι και μοντέλο.

 

Είναι κατά την γνώμη μου η μοναδική που έχουν τέλεια εφαρμογή στα παράθυρα και τοποθετούνται χωρίς, κόλλες η τίποτα μεταλλικά κλιψ που έχουν αλλά.

 

Κατά την γνώμη αξίζουν , προσωπικά από 2010 έως σήμερα σε ότι αμάξια είχα μόνο Climair έβαζα και δεν είχα κανένα θέμα.

 

 

Και επειδή μιλάμε για TROC

 

Και επειδή ειπα ότι η VW δουλεύει ανεμοθραυστες, ορίστε και τα "ΓΝΗΣΙΑ"

 

https://shops.volkswagen.com/de_DE/web/zubehoer/p/tuer-windabweiser-fuer-t-roc-vorn-2ga072193-9

 

 

 

 

 

 

Να υπήρχαν και στην Ελλάδα τι καλά που θα ήταν.

Από το πρωί έχω μιλήσει με όσους έχω βρει στο ίντερνετ και δεν τα έχει ούτε μπορεί να τα φέρει κανένας.

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago , Αλέξανδρος Πιτ. said:

Να υπήρχαν και στην Ελλάδα τι καλά που θα ήταν.

Από το πρωί έχω μιλήσει με όσους έχω βρει στο ίντερνετ και δεν τα έχει ούτε μπορεί να τα φέρει κανένας.

 

Κάτσε για ποιο ακριβώς λες τα γνήσια της VW που έβαλα στο link από πάνω??

 

Η για τους Climair στο εμπόριο που είναι?

 

 

Στο eBay αποτι είδα από λίγο που κοίταξα 

 

Έχει αυτούς εδώ 

 

https://m.ebay.ie/itm/VOLKSWAGEN-T-Roc-2017-5D-Wind-deflectors-4-pc-HEKO-31012/123728245298?hash=item1ccec73232:g:ftgAAOSwdVpdOw0O

 

Είναι μάρκας HEKO από Πολωνία 

 

Δες για Climair στο site της εταιρείας να δεις αν τους έχει εκεί μέσα.

 

Edited by OMINUS
Link to comment
Share on other sites

4 λεπτά πριν , OMINUS said:

 

Κάτσε για ποιο ακριβώς λες τα γνήσια της VW που έβαλα στο link από πάνω??

 

Η για τους Climair στο εμπόριο που είναι?

 

 

Καλησπέρα. 

Για τους climair λέω.

Υπάρχουν μόνο μπροστινοί. Για πίσω δεν έχει κανένας.

 

 

Σημερα μίλησα με αντιπρόσωπο και του εξήγησα το θέμα.με τον θόρυβο με ανοιχτά τα πίσω παράθυρα.

Με μεγάλη βεβαιότητα μου είπε να.μην βάλω τίποτα και να περιμενω ένα μήνα να πατήσουν τα λάστιχα. Είναι καινούργια λέει και παράγουν τον θόρυβο ο οποίος μεταφέρεται στην καμπίνα από τα πίσω παράθυρα.

 

Περίεργο;;

Link to comment
Share on other sites

Θα βγάλει και για πίσω η Climair μην σε ανησυχί αυτό.

 

Ίσως δώσει κωδικούς από το νέο έτος.

 

Για τους γνήσιους αν σε ενδιαφέρει έχει η VW.

 

Τώρα στο θέμα του θορύβου που κάνει , θα σου έλεγα να ρωτήσεις και σε καμία άλλη αντιπροσωπια.

 

Μου κάνει εντύπωση αυτό που σου είπε?

 

Και νομίζω ότι το είπε επίτηδες, για να περάσουν η μέρες και να μην μπορείς να δώσεις το αμάξι πίσω??

 

Γιατί κάτι έγραψες ότι τους είπες ότι θα δώσεις το αμάξι πίσω γιατί δεν έμεινες ευχαριστημένος...

 

Τι πάει να πει να πατήσουν τα λάστιχα ???

 

Αν δεν έχουν πατήσει καλά τα λάστιχα στα παράθυρα , τότε πως ανεβοκατεβαίνουν τα παράθυρα όλο αυτό το διάστημα?

Link to comment
Share on other sites

21 λεπτά πριν , OMINUS said:

Θα βγάλει και για πίσω η Climair μην σε ανησυχί αυτό.

 

Ίσως δώσει κωδικούς από το νέο έτος.

 

Για τους γνήσιους αν σε ενδιαφέρει έχει η VW.

 

Τώρα στο θέμα του θορύβου που κάνει , θα σου έλεγα να ρωτήσεις και σε καμία άλλη αντιπροσωπια.

 

Μου κάνει εντύπωση αυτό που σου είπε?

 

Και νομίζω ότι το είπε επίτηδες, για να περάσουν η μέρες και να μην μπορείς να δώσεις το αμάξι πίσω??

 

Γιατί κάτι έγραψες ότι τους είπες ότι θα δώσεις το αμάξι πίσω γιατί δεν έμεινες ευχαριστημένος...

 

Τι πάει να πει να πατήσουν τα λάστιχα ???

 

Αν δεν έχουν πατήσει καλά τα λάστιχα στα παράθυρα , τότε πως ανεβοκατεβαίνουν τα παράθυρα όλο αυτό το διάστημα?

 

Edited by pafsi
Link to comment
Share on other sites

38 λεπτά πριν , Αλέξανδρος Πιτ. said:

Τα λάστιχα στους τροχούς όχι των παραθύρων.  

 

Για αυτό λεω είναι κουφό.

 

ααα; 

Έγραψες λάστιχα δεν το διευκρινησες 

 

Link to comment
Share on other sites

15 λεπτά πριν , OMINUS said:

 

ααα; 

Έγραψες λάστιχα δεν το διευκρινησες 

 

Γιατί αυτό δεν σε προβληματίζει;;;

 

Ποιο λογικό θα ήταν να είναι τα λάστιχα στα παράθυρα χαχαχχαχα

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν , Αλέξανδρος Πιτ. said:

Τα λάστιχα στους τροχούς όχι των παραθύρων.  

 

Για αυτό λεω είναι κουφό.

1) Είμαι της άποψης ότι τα ντεσιμπέλ του ελαστικού (τροχοί) αφορούν σε στάνταρ μέγεθος...δεν μειώνονται ανάλογα με τη χιλιομετρική χρήση.

2) το πλέον πιθανό αίτιο για το θόρυβο που ακούς, είναι ή Α) το κατά πόσο καλά εφαρμόζουν οι πόρτες στα λάστιχά τους ή Β) η αεροδυναμική σχεδίαση του αυτοκινήτου ή Γ) και τα δύο μαζί.

Καλοτάξιδο, με ασφαλή χιλιόμετρα να είναι και να το χαρείς...εύχομαι να λυθεί σύντομα το θέμα σου.

Edited by pafsi
Link to comment
Share on other sites

Guest Polakias TDI

Αυτό το φαινόμενο με τα ανοιχτά παράθυρα φαντάζομαι το έχουμε όλοι πάθει στην εθνική οδό. Αναφέρομαι σε αυτόν τον διακοπτόμενο ήχο στην αριστερή λωρίδα με ανοιχτό παραθυρο. Στη διαμόρφωση του ήχου παίζουν ρόλο και τα κιγκλιδώματα/στηθαίο, είχα διαβάσει σχετικό άρθρο αλλά δε το βρήκα. Στη VW τώρα, στο Polo 2015 που είχα, ο ήχος που παρατηρούσα σε σχέση με παλιότερα οχήματα που είχα ήταν εντονότερος, σαφώς και ενοχλητικότερος. Εμαθα να ζω και με αυτό, όπως με τόσα άλλα θέματα που είχα. Σαφώς μιλάμε για διαφορετικό μοντέλο εδώ, το T-Roc, αλλά τι να πω, αν κατάφερε να κάνει ακόμα εντονότερο το φαινόμενο σε ένα νεότερο μοντέλο της που κάνει τόσες πωλήσεις, μπράβο της.

 

ΥΓ: θα εκπλαγώ τα μάλα (που έλεγε και ο Κατακουζηνός) αν ο ήχος τελικά οφειλόταν στα ελαστικά.

Edited by Polakias TDI
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago , Αλέξανδρος Πιτ. said:

Γιατί αυτό δεν σε προβληματίζει;;;

 

Ποιο λογικό θα ήταν να είναι τα λάστιχα στα παράθυρα χαχαχχαχα

Τι μάρκα ελαστικά φοράς και σε τι διαστάσεις???

 

Δεν είναι πάντως πρώτη φορά που έχει τύχει σε παρτίδα VW να έχουν μάπα ελαστικά.

 

Αλλά είναι βέβαιο ότι είναι τα ελαστικά? 

 

Επίσης δες και της πιέσεις τον ελαστικών στο που βρίσκονται.

Link to comment
Share on other sites

17 λεπτά πριν , OMINUS said:

Τι μάρκα ελαστικά φοράς και σε τι διαστάσεις???

 

Δεν είναι πάντως πρώτη φορά που έχει τύχει σε παρτίδα VW να έχουν μάπα ελαστικά.

 

Αλλά είναι βέβαιο ότι είναι τα ελαστικά? 

 

Επίσης δες και της πιέσεις τον ελαστικών στο που βρίσκονται.

Τα ελαστικά δεν τα έχω ξανά ακούσει.

Ziex falken νομίζω γράφουν 215/60/16.

 

Από αυτά που διάβασα είναι κορυφαία ιαπωνική εταιρεία και η 5η κατασκευάστρια στον κόσμο.

 

Στο δρόμο είναι ήσυχα και έχω καλή πρόσφυση σε βρεγμένο οδόστρωμα.

 

Έχουν και 2 χρόνια εγγύηση ακόμα και αν σκίσουν ανεβαίνοντας πεζοδρόμιο η πέσεις σε λακούβα.

 

 

Edited by Αλέξανδρος Πιτ.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 27/11/2019 at 9:01 ΜΜ, vastil said:

Τα Dunlop snowsport 5 λένε τιποτα;

Tα Pirelli είναι τα Snowsport, τα Dunlop είναι Winter Sport 5 .....Μήπως μπερδεύτηκες κάπου;;

 

Link to comment
Share on other sites

16 λεπτά πριν , topmar said:

Tα Pirelli είναι τα Snowsport, τα Dunlop είναι Winter Sport 5 .....Μήπως μπερδεύτηκες κάπου;;

 

Τα αντίστοιχα Dunlop σωστά έχεις δίκαιο. Συγγνώμη. Λένε τίποτα ή μπα;

Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν , vastil said:

Τα αντίστοιχα Dunlop σωστά έχεις δίκαιο. Συγγνώμη. Λένε τίποτα ή μπα;

Για ποια διάσταση ενδιαφέρεσαι;

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά καλό ελαστικό, βγαίνει στα τεστ στην πρώτη 5αδα διαρκώς, δες εδώ αποτελέσματα μερικών:

http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/Dunlop/Winter-Sport-5-SUV.htm

Δεν έχει βέβαια τεστ από την διάσταση που ζητάς, αλλά μπορείς να δεις σε παραπλήσια (πχ 215/60/17).

Ούτε κριτικές χρηστών ακόμα υπάρχουν όπως βλέπεις.

Sent from my Redmi Note 6 Pro via Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Κλείνουμε 1 εβδομάδα με το t-roc και έχω εντοπίσει διάφορα προβλήματα που δεν ξέρω αν πρέπει να το ψάξω.

 

Ένα είναι ότι άρχισαν ξαφνικά να τρίζουν τα φρένα...μετά από τα πρώτα 400χλμ.

 

Δεύτερο είναι το start/stop. Σταματάς σβήνει και εκκινεί τον κινητήρα μόνο του, χωρίς να πατήσεις τίποτα. Πολλές φορές σβήνει και παίρνει 3-4 φορές χωρίς να αφήσεις το πόδι από το φρένο και χωρίς να ακουμπήσεις συμπλέκτη ή ταχύτητα. Άλλες φορές απενεργοποιεί την λειτουργία του μόνο του χωρίς να πατήσεις κάτι ή ενώ το έχεις εκτός αυτό ενεργοποιείται μόνο του. 

 

Προβλήματα από τώρα με τα ηλεκτρικά ή τυχαία;;

 

Θα δείξει ο χρόνος.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.
Κλείνουμε 1 εβδομάδα με το t-roc και έχω εντοπίσει διάφορα προβλήματα που δεν ξέρω αν πρέπει να το ψάξω.
 
Ένα είναι ότι άρχισαν ξαφνικά να τρίζουν τα φρένα...μετά από τα πρώτα 400χλμ.
 
Δεύτερο είναι το start/stop. Σταματάς σβήνει και εκκινεί τον κινητήρα μόνο του, χωρίς να πατήσεις τίποτα. Πολλές φορές σβήνει και παίρνει 3-4 φορές χωρίς να αφήσεις το πόδι από το φρένο και χωρίς να ακουμπήσεις συμπλέκτη ή ταχύτητα. Άλλες φορές απενεργοποιεί την λειτουργία του μόνο του χωρίς να πατήσεις κάτι ή ενώ το έχεις εκτός αυτό ενεργοποιείται μόνο του. 
 
Προβλήματα από τώρα με τα ηλεκτρικά ή τυχαία;;
 
Θα δείξει ο χρόνος.


Για τα φρενα εχει αναφερθει και από αλλους. Κι εγω ειχα θορυβο απο τα φρενα οταν πηγαινα να παρκαρω αλλα πλεον (6000 κλμ) εχει σταματησει.
Για το start stop δε ξερω αν το εχεις καταλαβει αλλα ενω εισαι με stop στο φαναρι, οταν εκκινησει ο μπροστινος σου παιρνει μπροστα ο κινητηρας μονος του χωρις να αφησεις φρενο. προφανως το καταλαβαινει απο τους αισθητηρες και το κανει για πιο άμεση εκκινηση. Μηπως ειναι αυτό που συμβαινει;


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν , Αλέξανδρος Πιτ. said:

Καλησπέρα.

Κλείνουμε 1 εβδομάδα με το t-roc και έχω εντοπίσει διάφορα προβλήματα που δεν ξέρω αν πρέπει να το ψάξω.

 

Ένα είναι ότι άρχισαν ξαφνικά να τρίζουν τα φρένα...μετά από τα πρώτα 400χλμ.

 

Δεύτερο είναι το start/stop. Σταματάς σβήνει και εκκινεί τον κινητήρα μόνο του, χωρίς να πατήσεις τίποτα. Πολλές φορές σβήνει και παίρνει 3-4 φορές χωρίς να αφήσεις το πόδι από το φρένο και χωρίς να ακουμπήσεις συμπλέκτη ή ταχύτητα. Άλλες φορές απενεργοποιεί την λειτουργία του μόνο του χωρίς να πατήσεις κάτι ή ενώ το έχεις εκτός αυτό ενεργοποιείται μόνο του. 

 

Προβλήματα από τώρα με τα ηλεκτρικά ή τυχαία;;

 

Θα δείξει ο χρόνος.

Νομίζω ότι δεν σου αρέσει και ότι και να κανεις θα βρίσκεις ψεγάδια 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

34 λεπτά πριν , gfrag said:

 


Για τα φρενα εχει αναφερθει και από αλλους. Κι εγω ειχα θορυβο απο τα φρενα οταν πηγαινα να παρκαρω αλλα πλεον (6000 κλμ) εχει σταματησει.
Για το start stop δε ξερω αν το εχεις καταλαβει αλλα ενω εισαι με stop στο φαναρι, οταν εκκινησει ο μπροστινος σου παιρνει μπροστα ο κινητηρας μονος του χωρις να αφησεις φρενο. προφανως το καταλαβαινει απο τους αισθητηρες και το κανει για πιο άμεση εκκινηση. Μηπως ειναι αυτό που συμβαινει;


Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Για τα φρένα ναι δεν ανησυχώ. 

Το Σταρτ αν είναι έτσι είναι εντυπωσιακό..θα το παρατηρήσω να δω αν είναι έτσι.

 

 

Link to comment
Share on other sites

9 λεπτά πριν , vastil said:

Νομίζω ότι δεν σου αρέσει και ότι και να κανεις θα βρίσκεις ψεγάδια 

Ψεγάδια 5 ημερών αμάξι και να μην τα αναφέρω; 

Δλδ αν σου αρέσει ένα αμάξι που τρίζει δεν θα το αναφέρεις γιατί σου αρέσει;; 

 

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Για το start stop ότι σου είπαν ισχύει. Μάλιστα βγάζει μήνυμα στο infotainment και εξηγεί γιατί ανάβει την μηχανή.
Γενικά, ανάβει (ή δεν την σβήνει καθόλου) την μηχανή όταν βλέπει το μπροστινό όχημα να ξεκινάει, όταν (ειδικα το καλοκαίρι με AC) δεν έχει πιάσει επιθυμητή θερμοκρασία στο clima και τέλος όταν βλέπει ότι η μπαταρία είναι πεσμένη. Όταν βλέπεις το σήμα Α διαγραμμενο σημαίνει ότι δεν θα σβήσει ο κινητήρας.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.