Jump to content
Dionisis N

To νέο μικρό SUV Volkswagen T-Roc είναι πραγματικότητα

Recommended Posts

Σύμφωνα με κάποια δημοσιεύματα που βρίσκονται στο internet τέτοιο φίλτρο , άρχιζε να βάζει η VW στο νέο Tiguan με τον κινητήρα τον 1.4 TSI όταν βγήκε το μοντέλο.

 

Και ένα ακόμα μοντέλο που έχει τέτοιο φίλτρο είναι το UP GTI.

Edited by OMINUS
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@pafsi

Στο βιβλίο χρήσης που σου έδωσαν, έχει στην πρώτη σελίδα αριστερά ένα αυτοκόλλητο με πολλούς 3ψηφιους κωδικούς. Βγάλε φωτογραφία αυτή τη σελίδα και ανέβασε την εδώ να δούμε εάν έχει φίλτρο ή όχι.

Sent from my Redmi Note 6 Pro via Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago , topmar said:

@pafsi

Στο βιβλίο χρήσης που σου έδωσαν, έχει στην πρώτη σελίδα αριστερά ένα αυτοκόλλητο με πολλούς 3ψηφιους κωδικούς. Βγάλε φωτογραφία αυτή τη σελίδα και ανέβασε την εδώ να δούμε εάν έχει φίλτρο ή όχι.

Sent from my Redmi Note 6 Pro via Tapatalk
 

Αυτη ειναι η πρωτη σελιδα αριστερά, με το που ανοιγω το εγχειριδιο...Δεν υπαρχει αυτοκόλλητο...ειναι τυπωμένα τα τετραγωνακια...Δεν υπαρχουν κωδικοι και υπογραφες.... Μ΄ εβαλες σε υποψία, καθώς ο πωλητης κατα την παραδοση μού εδωσε (χερι-χερι) ενα άλλο εγχειριδιο που ειχαν εκει και κρατησαν το δικο μου (σαν πιο καινούργιο) που συνόδευε το αμάξι... Αν εχεις την καλοσύνη βγάλε μια φωτο απο το δικό σου και ανεβασε να το δώ....

IMG_20191228_213028.jpg

Edited by pafsi
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago , OMINUS said:

Από αυτά που έχουν GPF φίλτρο είναι σίγουρα τo group PSA , η Ford , ΒΜW , MERCEDES. 

 

Κανονικά θα πρέπει να έχει σίγουρα και το group VAG.

 

Πως αλλιώς θα περάση τα πρότυπα WLTP????

 

Αφού πλέον είναι υποχρεωτικό.

 

 

Επίσης υπάρχει περίπτωση η VW να το ονομάζει PM .

 

Μήπως γράφει πουθενά PM?

 

Το "ΡΜ" είναι τα μικροσωματίδια...Το φίλτρο GPF τοποθετείται για την συγκράτηση / καύση των ΡΜ....και όχι..δεν γράφει τιποτα...Θα λυθούν οι απορίες μου μετα την Πρωτοχρονιά που θα τους επισκεφθω..

Edited by pafsi
Link to comment
Share on other sites

23 λεπτά πριν , pafsi said:

Αυτη ειναι η πρωτη σελιδα αριστερά, με το που ανοιγω το εγχειριδιο...Δεν υπαρχει αυτοκόλλητο...ειναι τυπωμένα τα τετραγωνακια...Δεν υπαρχουν κωδικοι και υπογραφες.... Μ΄ εβαλες σε υποψία, καθώς ο πωλητης κατα την παραδοση μού εδωσε (χερι-χερι) ενα άλλο εγχειριδιο που ειχαν εκει και κρατησαν το δικο μου (σαν πιο καινούργιο) που συνόδευε το αμάξι... Αν εχεις την καλοσύνη βγάλε μια φωτο απο το δικό σου και ανεβασε να το δώ....

IMG_20191228_213028.jpg

Που είναι το αυτοκόλλητο??

 

Και που είναι και η σφραγίδες από την αντιπροσωπεία (εκεί που το αγωρασες) που θα έπρεπε να έχει στα κουτάκια κάτω?

 

Επίσης τα ααυτοκόλλητα που θα έπρεπε να έχει είναι 2.

 

Ένα στο βιβλίο service αυτό που έχεις. (και δεν έχει) 

 

Και ένα ακόμα ΑΚΡΙΒΏΣ ΊΔΙΟ αυτοκόλλητο το οποίο το κολλάνε στο χώρο του Πορτ μπαγκαζ εκεί που είναι η ρεζέρβα ανάγκης.

 

Τι γίνανε τα αυτοκόλλητα?

Edited by OMINUS
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα

 

 

Και εγώ τσεκαρα το βιβλίο και είναι το ίδιο κενό. Ούτε αυτοκόλλητα ούτε σφραγίδες.

 

Από ποια αντιπροσωπεία έκανες την αγορά;

Link to comment
Share on other sites

2 λεπτά πριν , Αλέξανδρος Πιτ. said:

Καλησπέρα και από εμένα

 

 

Και εγώ τσεκαρα το βιβλίο και είναι το ίδιο κενό. Ούτε αυτοκόλλητα ούτε σφραγίδες.

 

Από ποια αντιπροσωπεία έκανες την αγορά;

ΕΤΕΑ...Θεσσαλονίκη..

Link to comment
Share on other sites

Εγώ automarin Αθήνα. Μήπως δεν το σφραγίζουν όλοι;

 

Δεν το θεωρώ ύποπτο... αμέλεια ίσως.

 

Θα το διευκρινίσω όμως το συντομότερο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

8 λεπτά πριν , OMINUS said:

Που είναι το αυτοκόλλητο??

 

Και που είναι και η σφραγίδες από την αντιπροσωπεία (εκεί που το αγωρασες) που θα έπρεπε να έχει στα κουτάκια κάτω?

 

Επίσης τα ααυτοκόλλητα που θα έπρεπε να έχει είναι 2.

 

Ένα στο βιβλίο service αυτό που έχεις. (και δεν έχει) 

 

Και ένα ακόμα ΑΚΡΙΒΏΣ ΊΔΙΟ αυτοκόλλητο το οποίο το κολλάνε στο χώρο του Πορτ μπαγκαζ εκεί που είναι η ρεζέρβα ανάγκης.

 

Τι γίνανε τα αυτοκόλλητα?

Το μόνο αυτοκόλλητο και μάλιστα εις διπλούν, είναι αυτό που σου επισυνάπτω και το έχω κρατημένο στο ντουλαπάκι συνοδηγού...Δεν αποκωδικοποιεί και πολλά, όμως...

001.jpg

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν , Αλέξανδρος Πιτ. said:

Εγώ automarin Αθήνα. Μήπως δεν το σφραγίζουν όλοι;

 

Δεν το θεωρώ ύποπτο... αμέλεια ίσως.

 

Θα το διευκρινίσω όμως το συντομότερο.

Υποπτο, δεν θα το έλεγα...Ατέλεια όμως, ναι...Ισως θεωρούν περιττό να επιβεβαιώνουν με σφραγίδα και υπογραφή κάτι που γι αυτούς θεωρείται αυτονόητο...Τι να πώ...Κι εγώ θα τους επισκεφθω και θα πάρω απαντησεις...

  • Confused 1
Link to comment
Share on other sites

10 λεπτά πριν , Αλέξανδρος Πιτ. said:

Εγώ automarin Αθήνα. Μήπως δεν το σφραγίζουν όλοι;

 

Δεν το θεωρώ ύποπτο... αμέλεια ίσως.

 

Θα το διευκρινίσω όμως το συντομότερο.

 

9 λεπτά πριν , pafsi said:

Το μόνο αυτοκόλλητο και μάλιστα εις διπλούν, είναι αυτό που σου επισυνάπτω και το έχω κρατημένο στο ντουλαπάκι συνοδηγού...Δεν αποκωδικοποιεί και πολλά, όμως...

001.jpg

Ένα λεπτό κύριοι για να μην υπάρχουν παρεξηγήσεις.

 

Να απαιτήσετε να σας τα κολλήσουν και να βάλουν και σφραγίδα με υπογραφή. 

 

 

Δεν παίζουν με αυτά τα πράγματα....

 

Τα αυτοκόλλητα έπρεπε να είχαν κολληθεί στα σημεία που σας ανέφερα ποιο πάνω.

 

 

Εμένα προσωπικά αν μου λέγατε ότι το πουλάτε και έβλεπα το βιβλίο service χωρίς το αυτοκόλλητο και σφραγίδα.

 

Θα έλεγα αμέσως ότι εδώ έχουν αλλάξει βιβλία....

 

Όποιος κατάλαβε κατάλαβε.

 

 

Και στην συγκεκριμένη περίπτωση να σας πω την αλήθεια καλώ θα ήταν να γίνει και μια αναφορά και στην kosmocar για το συγκεκριμένο θέμα.

 

Είτε είναι αμέλεια είτε όχι..

Edited by OMINUS
  • Like 1
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

Με κάνατε και βγήκα έξω στην βροχή..))

 

Λοιπόν εγώ βρήκα και τα δύο αυτοκόλλητα στον χώρο της ρεζέρβας. 

Μάλιστα ήταν το ένα μισό κολλημένο.

 

Μιας και βγήκα το κόλλησα καλά και το δεύτερο το κόλλησα στην σελίδα του βιβλίου. Τα υπολοι όμως δεν υπάρχουν, σφραγίδες κλπ.

 

Και φυσικά δεν μιλάμε για βιβλίο σέρβις αλλά για το βιβλίο - εγχειρίδιο χρήσης.

 

Το βιβλίο σέρβις είναι το we connect που ίσως, δεν ξέρω, σε υποχρεώνει τα σέρβις να τα κάνεις μόνο σε αντιπροσωπεία. Ποιος άλλος θα μπορεί να το ενημερώσει;

Edited by Αλέξανδρος Πιτ.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 λεπτά πριν , Αλέξανδρος Πιτ. said:

Με κάνατε και γηκα έξω στην βροχή..))

 

Λοιπόν εγώ βρήκα και τα δύο αυτοκόλλητα στον χώρο της ρεζέρβας. 

Μάλιστα ήταν το ένα μισό κολλημένο.

 

Μιας και βγήκα το κόλλησα καλά και το δεύτερο το κόλλησα στην σελίδα του βιβλίου. Τα υπολοι όμως δεν υπάρχουν, σφραγίδες κλπ.

 

Εμ άμα δεν το λέγαμε θα το ήξερες?? :hi::wink:

 

Να πας και να τους βάλεις χέρι φίλε μου. Μην το αφήσεις έτσι.

 

Έλεος ούτε και για αυτό δεν είναι άξιοι να κάνουν....:fpc:

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα να μιλήσεις με cosmocar να σου πούνε ακριβώς τι παίρνει το αμάξι σου εμένα προσωπικά η αντιπροσωπεία μου έβαλε λάθος λάδι και τα μάτια μου τα άνοιξε η κοσμοκαρ. Επίσης όλα τα βενζινοκίνητα παραγωγής από το Σεπτέμβρη του 2018 έχουνε gpf άρα με κάποια επιφύλαξη έχει και εσένα! Προτίμησε συνθετικό λάδι και αν το αγοράσεις μόνος σου πρόσεξε από που θα το προμηθευτείς! Λογικά τη 504 θα ακολουθήσεις άρα αυτό.

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

 

0ce36e46c38c3453490429e53eee68cb.jpg

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

2 λεπτά πριν , OMINUS said:

 

Εμ άμα δεν το λέγαμε θα το ήξερες?? :hi::wink:

 

Να πας και να τους βάλεις χέρι φίλε μου. Μην το αφήσεις έτσι.

 

Έλεος ούτε και για αυτό δεν είναι άξιοι να κάνουν....:fpc:

Νομίζω ότι το we connect τα λέει όλα. Δεν νομίζω να είναι απαραίτητη η σφραγίδα του κάθε πωλητή. Αναφέρει την άδεια, την πρώτη μέρα της, και όλα τα στοιχεία του αυτοκινήτου.

Φυσικά όμως θα περάσω για τις σφραγίδες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και τώρα που είπαμε για we connect, έχει κανείς εμπειρία;

 

Που ποιος και πώς το ενημερώνει;

 

Πρέπει και μπορεί μόνο επίσημος αντιπρόσωπος να το ενημερώσει;

 

Πάντως χρησιμοποίησα την εφαρμογή για ραντεβού με αντιπρόσωπο και με κάλεσαν αμέσως για διευκρινήσεις.

 

Αν θέλω όμως το σέρβις να το κάνω σε εξωτερικό συνεργείο πως το ενημερώνουμε επίσημα;

Link to comment
Share on other sites

10 λεπτά πριν , Αλέξανδρος Πιτ. said:

 

Και φυσικά δεν μιλάμε για βιβλίο σέρβις αλλά για το βιβλίο - εγχειρίδιο χρήσης.

 

Το βιβλίο σέρβις είναι το we connect που ίσως, δεν ξέρω, σε υποχρεώνει τα σέρβις να τα κάνεις μόνο σε αντιπροσωπεία. Ποιος άλλος θα μπορεί να το ενημερώσει;

 

1 λεπτό πριν , Αλέξανδρος Πιτ. said:

Νομίζω ότι το we connect τα λέει όλα. Δεν νομίζω να είναι απαραίτητη η σφραγίδα του κάθε πωλητή. Αναφέρει την άδεια, την πρώτη μέρα της, και όλα τα στοιχεία του αυτοκινήτου.

Φυσικά όμως θα περάσω για τις σφραγίδες.

 Ώπα κάτσε τι κόλπο είναι αυτό πάλι?

 

Δεν έχει το αμάξι βιβλίο (ξεχωριστό ) που είναι για τα service??

 

Αυτή η φωτογραφία που έβαλε ο φίλος από ποίο βιβλίο είναι ακριβώς?

 

Όπως και να έχει όταν Η ΊΔΙΑ η VW έχει στα βιβλία της ειδικές υποδοχές και σημάνσεις για το τι θα πρέπει να κάνει ο αντιπρόσωπος τότε είναι υποχρεωμένοι να τα βάλουν σφραγίδα και κτλ 

Link to comment
Share on other sites

Και τώρα που είπαμε για we connect, έχει κανείς εμπειρία;
 
Που ποιος και πώς το ενημερώνει;
 
Πρέπει και μπορεί μόνο επίσημος αντιπρόσωπος να το ενημερώσει;
 
Πάντως χρησιμοποίησα την εφαρμογή για ραντεβού με αντιπρόσωπο και με κάλεσαν αμέσως για διευκρινήσεις.
 
Αν θέλω όμως το σέρβις να το κάνω σε εξωτερικό συνεργείο πως το ενημερώνουμε επίσημα;
Τι να ενημερώσει; Εφαρμογή κινητού είναι και παίρνει updates μέσω play store και app stores.

Έχει την πλάκα της αλλά έχω παρατηρήσει ότι τα γράφει λίγο παράξενα στο γέμισμα και δεν συνδέεται πάντα με το κινητό με αποτέλεσμα (τουλάχιστον σε Android) μετακινήσεις να μην καταγράφονται.
Link to comment
Share on other sites

Πολύ προχειρότητα ρε φίλε η ελληνική αντιπροσωπεία, κοίτα πως το πήρα το δικό μου με το αυτοκόλλητο κολλημένο στο εγχειρίδιο χρήσης, έχει όλα τα στοιχεία του αυτοκινήτου κωδικοποιημενα. c43acef6843dee3524b23cb9ca961dee.jpg

Sent from my Redmi Note 6 Pro via Tapatalk

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

 Ώπα κάτσε τι κόλπο είναι αυτό πάλι?
 
Δεν έχει το αμάξι βιβλίο (ξεχωριστό ) που είναι για τα service??
 
Αυτή η φωτογραφία που έβαλε ο φίλος από ποίο βιβλίο είναι ακριβώς?
 
Όπως και να έχει όταν Η ΊΔΙΑ η VW έχει στα βιβλία της ειδικές υποδοχές και σημάνσεις για το τι θα πρέπει να κάνει ο αντιπρόσωπος τότε είναι υποχρεωμένοι να τα βάλουν σφραγίδα και κτλ 
Βιβλίο service ούτε εμένα στο Tiguan μου έδωσαν. Το έχω ακούσει ότι κάποιες εταιρείες έχουν σταματήσει να δίνουν.

Προσωπικά κρατάω τα χαρτιά που γράφουν τι έκαναν στο κάθε σέρβις.
Νομίζω ότι αν θέλεις, μπορείς να τους ζητήσεις εκτύπωση όλων των σέρβις που έχεις κάνει. Ίσως είναι ένας τρόπος να σε κρατήσουν οι αντιπροσωπείες κοντά τους
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όχι εμένα δεν έχει ξεχωριστό βιβλίο σέρβις. Αυτό που βλέπεις στην φωτογραφία του φίλου εμένα είναι το βιβλίο εγχειρίδιο χρήσης.

 

Μου είπαν ότι όλα πλέον περνάνε στο we connect μέσα από την obd.

 

Εσένα είχε ξεχωριστό βιβλίο σέρβις;

 

Θα μας τρελάνουν;

Link to comment
Share on other sites

2 λεπτά πριν , topmar said:

Πολύ προχειρότητα ρε φίλε η ελληνική αντιπροσωπεία, κοίτα πως το πήρα το δικό μου με το αυτοκόλλητο κολλημένο στο εγχειρίδιο χρήσης, έχει όλα τα στοιχεία του αυτοκινήτου κωδικοποιημενα.

Sent from my Redmi Note 6 Pro via Tapatalk
 

 VW ΓΕΡΜΑΝΊΑΣ! :bow: Ρε φίλε τι να λέμε τώρα , εκεί τουλάχιστον σε σέβονται σαν πελάτη....

 

Όχι σαν τους Ταλιμπάν τους δικούς μας που σε βλέπουν σαν πορτοφόλι με δύο πόδια με το καλημέρα..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 λεπτά πριν , topmar said:

Πολύ προχειρότητα ρε φίλε η ελληνική αντιπροσωπεία, κοίτα πως το πήρα το δικό μου με το αυτοκόλλητο κολλημένο στο εγχειρίδιο χρήσης, έχει όλα τα στοιχεία του αυτοκινήτου κωδικοποιημενα. c43acef6843dee3524b23cb9ca961dee.jpg

Sent from my Redmi Note 6 Pro via Tapatalk
 

Το ίδιο στύλ είναι και τα δικά μου 2 αυτοκόλλητα, αλλά εμένα μου τα δώσανε στο χέρι !!

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάλι καμιά σχέση με τα δικά μου.

Εμένα είναι μεγάλα σχεδόν το 1/3 της σελίδας. Αφού το κόλλησα στην δίπλα σελίδα γιατί δεν χωρούσε στην πρώτη. Τι να πω, κουκουρούκου

Link to comment
Share on other sites

47 λεπτά πριν , OMINUS said:

Που είναι το αυτοκόλλητο??

 

Και που είναι και η σφραγίδες από την αντιπροσωπεία (εκεί που το αγωρασες) που θα έπρεπε να έχει στα κουτάκια κάτω?

 

Επίσης τα ααυτοκόλλητα που θα έπρεπε να έχει είναι 2.

 

Ένα στο βιβλίο service αυτό που έχεις. (και δεν έχει) 

 

Και ένα ακόμα ΑΚΡΙΒΏΣ ΊΔΙΟ αυτοκόλλητο το οποίο το κολλάνε στο χώρο του Πορτ μπαγκαζ εκεί που είναι η ρεζέρβα ανάγκης.

 

Τι γίνανε τα αυτοκόλλητα?

Το βιβλίο service έχει καταργηθεί προ πολλού απο αρκετές αντιπροσωπείες...Ηλεκτρονικά πλεον καταγράφονται όλες οι εργασίες...Εχεις βεβαια το δικαίωμα να ζητάς αντίγραφο όποτε θέλεις και ειναι υποχρεωμενοι να σου δινουν...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.