Jump to content
Dionisis N

To νέο μικρό SUV Volkswagen T-Roc είναι πραγματικότητα

Recommended Posts

1 λεπτό πριν , pafsi said:

Το βιβλίο service έχει καταργηθεί προ πολλού απο αρκετές αντιπροσωπείες...Ηλεκτρονικά πλεον καταγράφονται όλες οι εργασίες...Εχεις βεβαια το δικαίωμα να ζητάς αντίγραφο όποτε θέλεις και ειναι υποχρεωμενοι να σου δινουν...

Και αν δεν κάνεις σέρβις στην αντιπροσωπεία;

Link to comment
Share on other sites

8 λεπτά πριν , Αλέξανδρος Πιτ. said:

Και αν δεν κάνεις σέρβις στην αντιπροσωπεία;

Εννοείς, μετά τη λήξη της εγγύησης προφανώς...Υποθέτω ότι όλα τα εξουσιοδοτημένα εξωτερικά (εκτός της αντιπροσωπείας) συνεργεία θα είναι online, οπότε θα μπορείς να παιρνεις ηλεκτρονική εκτύπωση εργασιών..Αν είναι σε ΜΗ εξουσιοδοτημένα συνεργεία, τότε θα παιρνεις τις όποιες εργασίες σε έντυπη μορφή με λογότυπο / υπογραφή του συνεργείου.

Link to comment
Share on other sites

12 λεπτά πριν , Αλέξανδρος Πιτ. said:

Όχι εμένα δεν έχει ξεχωριστό βιβλίο σέρβις. Αυτό που βλέπεις στην φωτογραφία του φίλου εμένα είναι το βιβλίο εγχειρίδιο χρήσης.

 

Μου είπαν ότι όλα πλέον περνάνε στο we connect μέσα από την obd.

 

Εσένα είχε ξεχωριστό βιβλίο σέρβις;

 

Θα μας τρελάνουν;

Εμένα είναι του 2013 το Passat και έχει ξεχωριστό βιβλίο service με τα αυτοκόλλητα και της σφραγίδες.

12 λεπτά πριν , forza said:

Βιβλίο service ούτε εμένα στο Tiguan μου έδωσαν. Το έχω ακούσει ότι κάποιες εταιρείες έχουν σταματήσει να δίνουν.

Προσωπικά κρατάω τα χαρτιά που γράφουν τι έκαναν στο κάθε σέρβις.
Νομίζω ότι αν θέλεις, μπορείς να τους ζητήσεις εκτύπωση όλων των σέρβις που έχεις κάνει. Ίσως είναι ένας τρόπος να σε κρατήσουν οι αντιπροσωπείες κοντά τους

Και πολύ κάνεις φίλε μου και τα κρατάς τα χαρτιά αυτα.

 

Να τα κρατάτε ΌΛΟΙ.! 

 

Γιατί στην δύσκολη περίπτωση θα σε ξελασπωσουν . Και θα σου λύσουν τα χέρια.

 

Όχι την εντύπωση όμως ότι μπορεί να αγοράσεις αν θέλεις βιβλίο service (με το ανάλογο κόστος βέβαια)???

 

4 λεπτά πριν , pafsi said:

Το βιβλίο service έχει καταργηθεί προ πολλού απο αρκετές αντιπροσωπείες...Ηλεκτρονικά πλεον καταγράφονται όλες οι εργασίες...Εχεις βεβαια το δικαίωμα να ζητάς αντίγραφο όποτε θέλεις και ειναι υποχρεωμενοι να σου δινουν...

 

Όπως έγραψα και πάνω νομίζω βιβλίο μπορεί να αγοράσεις...? 

 

Αντίγραφο από το ηλεκτρονικό αρχείο καταγραφής του αυτοκινήτου ναι , μπορεί να πάρεις και ποιο μπροστά μπορούσες να πάρεις όταν υπήρχαν τα βιβλία service.

 

 

Ένα παράδειγμα

 

Εγώ το 2017 είχα αγοράσει μια TOYOTA Corolla του 2001 μοντέλο.

 

Όλα τα service 17 χρόνια τα έκανε στην αντιπροσωπεία μέσα.

 

Όταν το πήρα και πήγα στην Toyota και ζήτησα αναλυτικά το αρχείο καταγραφής.

 

πήρα από το 2001 έως και το 2015 όλο το ιστορικό αναλυτικά το τι είχαν κάνει στο αμάξι.

 

 

Αλλά Toyota  όμως, δεν την πιάνεις σε εξυπηρέτηση. Πολύ Μπροστά.. 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν , OMINUS said:

Που είναι το αυτοκόλλητο??

 

Και που είναι και η σφραγίδες από την αντιπροσωπεία (εκεί που το αγωρασες) που θα έπρεπε να έχει στα κουτάκια κάτω?

 

Επίσης τα ααυτοκόλλητα που θα έπρεπε να έχει είναι 2.

 

Ένα στο βιβλίο service αυτό που έχεις. (και δεν έχει) 

 

Και ένα ακόμα ΑΚΡΙΒΏΣ ΊΔΙΟ αυτοκόλλητο το οποίο το κολλάνε στο χώρο του Πορτ μπαγκαζ εκεί που είναι η ρεζέρβα ανάγκης.

 

Τι γίνανε τα αυτοκόλλητα?

Τα πήρα στο χέρι !!

Link to comment
Share on other sites

3 λεπτά πριν , OMINUS said:

Εμένα είναι του 2013 το Passat και έχει ξεχωριστό βιβλίο service με τα αυτοκόλλητα και της σφραγίδες.

Και πολύ κάνεις φίλε μου και τα κρατάς τα χαρτιά αυτα.

 

Να τα κρατάτε ΌΛΟΙ.! 

 

Γιατί στην δύσκολη περίπτωση θα σε ξελασπωσουν . Και θα σου λύσουν τα χέρια.

 

Όχι την εντύπωση όμως ότι μπορεί να αγοράσεις αν θέλεις βιβλίο service (με το ανάλογο κόστος βέβαια)???

 

 

Όπως έγραψα και πάνω νομίζω βιβλίο μπορεί να αγοράσεις...? 

 

Αντίγραφο από το ηλεκτρονικό αρχείο καταγραφής του αυτοκινήτου ναι , μπορεί να πάρεις και ποιο μπροστά μπορούσες να πάρεις όταν υπήρχαν τα βιβλία service.

 

 

Ένα παράδειγμα

 

Εγώ το 2017 είχα αγοράσει μια TOYOTA Corolla του 2001 μοντέλο.

 

Όλα τα service 17 χρόνια τα έκανε στην αντιπροσωπεία μέσα.

 

Όταν το πήρα και πήγα στην Toyota και ζήτησα αναλυτικά το αρχείο καταγραφής.

 

πήρα από το 2001 έως και το 2015 όλο το ιστορικό αναλυτικά το τι είχαν κάνει στο αμάξι.

 

 

Αλλά Toyota  όμως, δεν την πιάνεις σε εξυπηρέτηση. Πολύ Μπροστά.. 

 

 

Να σου πώ την αλήθεια, μου φαίνεται πιο βολικό να έχω σ' έναν δικό μου φάκελο συγκεντρωμένες ηλεκτρονικές εκτυπώσεις εργασιών, αντι να κουβαλάω το κλασσικό βιβλίο service...Το βαρέθηκα!

Link to comment
Share on other sites

33 λεπτά πριν , Αλέξανδρος Πιτ. said:

Και αν δεν κάνεις σέρβις στην αντιπροσωπεία;

Η μια λύση είναι, η αγωραζεις το γνήσιο βιβλίο από την αντιπροσωπεία.

 

Η στο συνεργείο που θα κάνεις service έξω. Ζητάς από το συνεργείο να σου δώσει δικό του βιβλίου service ( δηλαδή με την επωνυμία του εξωτερικού συνεργείου )

11 λεπτά πριν , pafsi said:

Να σου πώ την αλήθεια, μου φαίνεται πιο βολικό να έχω σ' έναν δικό μου φάκελο συγκεντρωμένες ηλεκτρονικές εκτυπώσεις εργασιών, αντι να κουβαλάω το κλασσικό βιβλίο service...Το βαρέθηκα!

Αμάν βρε μάστορα λες και πολύ χώρο χώρο έπιανε:lol:

 

Μαζί στην ίδια θήκη ήταν μαζί και με τα άλλα βιβλία.

 

Βέβαια γούστα είναι αυτά.

Edited by OMINUS
Link to comment
Share on other sites

9 λεπτά πριν , OMINUS said:

Αμάν βρε μάστορα λες και πολύ χώρο χώρο έπιανε:lol:

 

Μαζί στην ίδια θήκη ήταν μαζί και με τα άλλα βιβλία.

 

Ναι, αλλά τις ηλεκτρονικές εκτυπώσεις θα τις κρατάω σε φακελο στο σπίτι...Οπότε, δεν πιάνω καθόλου χώρο στο αμάξι !! :yes:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 28/12/2019 at 10:36 ΜΜ, gianniskar said:

Καλύτερα να μιλήσεις με cosmocar να σου πούνε ακριβώς τι παίρνει το αμάξι σου εμένα προσωπικά η αντιπροσωπεία μου έβαλε λάθος λάδι και τα μάτια μου τα άνοιξε η κοσμοκαρ. Επίσης όλα τα βενζινοκίνητα παραγωγής από το Σεπτέμβρη του 2018 έχουνε gpf άρα με κάποια επιφύλαξη έχει και εσένα! Προτίμησε συνθετικό λάδι και αν το αγοράσεις μόνος σου πρόσεξε από που θα το προμηθευτείς! Λογικά τη 504 θα ακολουθήσεις άρα αυτό.

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

 

0ce36e46c38c3453490429e53eee68cb.jpg

gianniskar, καλησπέρα...Αν και είμαι fun των λαδιών liqui moly & motul, έχεις υπ' οψιν σου κάποιο ιντερνετικό μαγαζί με γνήσια castrol??....Διαπιστωμένο βέβαια, απο δική σου αγοραστική εμπειρία....

Edited by pafsi
Link to comment
Share on other sites

Τελικά, μετά από σημερινή επίσκεψη μου στην ΕΤΕΑ, διευκρινίσθηκαν κάποια πράγματα και πήρα απαντήσεις που ζητούσα...Μεταξύ αυτών :

1) Πράγματι, το T-Roc διαθέτει φίλτρο σωματιδίων (GPF)

2) Το λάδι που 'φοράει' είναι προδιαγραφής 504.00 / SAE 5w-30 / ACEA C3 / σταθερό service αλλαγής (15.000Km)

3) Ο κωδικός βενζινοκινητήρα είναι DPCA κι όχι όπως πριν ως DADA (δίχως φίλτρο σωματιδίων)

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

gianniskar, καλησπέρα...Αν και είμαι fun των λαδιών liqui moly & motul, έχεις υπ' οψιν σου κάποιο ιντερνετικό μαγαζί με γνήσια castrol??....Διαπιστωμένο βέβαια, απο δική σου αγοραστική εμπειρία....
Εγώ μπήκα στη σελίδα της castrol και βρήκα τα μαγαζιά που με βολεύουν να πάω από εκεί ίντερνετ με παραγγελία δεν εμπιστεύομαι αν δεν το δω πριν το πάρω. Αν θέλεις μπορώ να στείλω λινκ.

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τελικά, μετά από σημερινή επίσκεψη μου στην ΕΤΕΑ, διευκρινίσθηκαν κάποια πράγματα και πήρα απαντήσεις που ζητούσα...Μεταξύ αυτών :
1) Πράγματι, το T-Roc διαθέτει φίλτρο σωματιδίων (GPF)
2) Το λάδι που 'φοράει' είναι προδιαγραφής 504.00 / SAE 5w-30 / ACEA C3 / σταθερό service αλλαγής (15.000Km)
3) Ο κωδικός βενζινοκινητήρα είναι DPCA κι όχι όπως πριν ως DADA (δίχως φίλτρο σωματιδίων)
 
Φίλε πρόσεχε τι λάδι θα σου βάλουν.εδω βλέπω δύο acea c3 και το ένα έχει 504 προδιαγραφή.481d80760896e82c7e2b29bb54919dd5.jpg3a66252a6a62ce0c96ad2d8dc322b89e.jpg

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους και χρόνια πολλά με υγεία σε όλους. Μελλοντικός κάτοχος και εγώ του "ηγέτη".

Παραγγελία 2 Δεκεμβρίου και 5η εβδομάδα κατασκευής κατόπιν ανακοίνωσης του εμπόρου.

1500cc experience+sportpack 1+ διάφορα τζιτζιμπλικια σε χρώμα flash red. 

Ελπίζω να έχω πινακίδες πριν το Μάρτιο για να γλιτώσω τις αλλαγές στα τέλη. Σας διαβάζω καιρό και πλέον ήρθε η ώρα να συμμετάσχω στην παρέα.

Πρώην κάτοχος polo9n με τα 101hps και προσωρινός κάτοχος ενός Jeep Patriot 2.0crd.

Link to comment
Share on other sites

17 hours ago , gianniskar said:

Εγώ μπήκα στη σελίδα της castrol και βρήκα τα μαγαζιά που με βολεύουν να πάω από εκεί ίντερνετ με παραγγελία δεν εμπιστεύομαι αν δεν το δω πριν το πάρω. Αν θέλεις μπορώ να στείλω λινκ.

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Το έκανα κι εγώ αυτό, αδελφέ....Ομως, ο εισαγωγέας της Castrol είναι στην άλλη άκρη της πόλης από μένα! Μάλλον όμως με βλέπω να παραμένω σε Liqui Moly, τα οποία αγοράζω εδώ και χρόνια απο μαγαζί που ξέρω ότι τα προμηθεύεται κατευθείαν απο τον εισαγωγέα..Σ' ευχαριστώ και καλή χρονιά!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago , Yiannis_2 said:

Καλημέρα σε όλους και χρόνια πολλά με υγεία σε όλους. Μελλοντικός κάτοχος και εγώ του "ηγέτη".

Παραγγελία 2 Δεκεμβρίου και 5η εβδομάδα κατασκευής κατόπιν ανακοίνωσης του εμπόρου.

1500cc experience+sportpack 1+ διάφορα τζιτζιμπλικια σε χρώμα flash red. 

Ελπίζω να έχω πινακίδες πριν το Μάρτιο για να γλιτώσω τις αλλαγές στα τέλη. Σας διαβάζω καιρό και πλέον ήρθε η ώρα να συμμετάσχω στην παρέα.

Πρώην κάτοχος polo9n με τα 101hps και προσωρινός κάτοχος ενός Jeep Patriot 2.0crd.

Καλησπέρα, καλορίζικος! Δεν θέλω παραμονιάτικα να σε στενοχωρήσω, αλλά με 5η βδομαδα κατασκευής και να το έχεις πριν μπεί ο Μάρτιος είναι πολύ οριακό εως δύσκολο, χωρίς βέβαια να αποκλείεται το...θαύμα! Απο δική μου πρόσφατη εμπειρία με το ίδιο αμάξι, παραγγέλθηκε 4.10.2019, κατασκευάσθηκε 6.11.2019 και στην εδώ αντιπροσωπεία (Θεσσαλονίκη) έφτασε 16.12.2019...Μακάρι να σταθείς τυχερός, γιατί η αύξηση των τελών (148 € τώρα) εκτιμώ οτι θα είναι της τάξης του +60% περίπου για το συγκεκριμένο αμάξι...Θα έλεγα όμως, να μη σε αγχώνει τόσο πολύ το θέμα...Ενα ΕΦ' ΑΠΑΞ υπερβάλλον κόστος είναι...Χαλάλι για τον "ηγέτη", όπως το αποκαλείς!! :goodjob:Καλή χρονιά να έχεις και να το χαρείς μόλις το παραλάβεις!

Link to comment
Share on other sites

12 λεπτά πριν , pafsi said:

Καλησπέρα, καλορίζικος! Δεν θέλω παραμονιάτικα να σε στενοχωρήσω, αλλά με 5η βδομαδα κατασκευής και να το έχεις πριν μπεί ο Μάρτιος είναι πολύ οριακό εως δύσκολο, χωρίς βέβαια να αποκλείεται το...θαύμα! Απο δική μου πρόσφατη εμπειρία με το ίδιο αμάξι, παραγγέλθηκε 4.10.2019, κατασκευάσθηκε 6.11.2019 και στην εδώ αντιπροσωπεία (Θεσσαλονίκη) έφτασε 16.12.2019...Μακάρι να σταθείς τυχερός, γιατί η αύξηση των τελών (148 € τώρα) εκτιμώ οτι θα είναι της τάξης του +60% περίπου για το συγκεκριμένο αμάξι...Θα έλεγα όμως, να μη σε αγχώνει τόσο πολύ το θέμα...Ενα ΕΦ' ΑΠΑΞ υπερβάλλον κόστος είναι...Χαλάλι για τον "ηγέτη", όπως το αποκαλείς!! :goodjob:Καλή χρονιά να έχεις και να το χαρείς μόλις το παραλάβεις!

Ευχαριστώ πολύ. Τι να πω; Ότι μου λένε λέω και τα λέω γιατί με συμφέρει. Όσο το έψαξα εάν ισχύσουν όσα λένε θα έχει αύξηση 120€ δηλαδή 260€ σύνολο. Με χαλάει όμως γιατί είναι καινούργιο αμάξι καί φορτώνεται αρκετά τέλη...

Έχετε κανένας προσθέσει εργοστασιακό συναγερμό;

Link to comment
Share on other sites

3 λεπτά πριν , Yiannis_2 said:

Ευχαριστώ πολύ. Τι να πω; Ότι μου λένε λέω και τα λέω γιατί με συμφέρει. Όσο το έψαξα εάν ισχύσουν όσα λένε θα έχει αύξηση 120€ δηλαδή 260€ σύνολο. Με χαλάει όμως γιατί είναι καινούργιο αμάξι καί φορτώνεται αρκετά τέλη...

Έχετε κανένας προσθέσει εργοστασιακό συναγερμό;

Ναι..Εγώ έβαλα και εργοστασιακό συναγερμό, μαζί με άλλα προαιρετικά που πρόσθεσα στο αμάξι...

Link to comment
Share on other sites

11 λεπτά πριν , pafsi said:

Ναι..Εγώ έβαλα και εργοστασιακό συναγερμό, μαζί με άλλα προαιρετικά που πρόσθεσα στο αμάξι...

Μου λες σε παρακαλώ τι λειτουργίες έχει και με τι συνολικό κόστος τον πήρες; Σε ρωτάω γιατί στο site στη διαμόρφωση στον παρέχει με 258€ και στο τέλος μου ζήτησε 350€. Ρωτάω μήπως ανεβάζει το συνολικό κόστος με τέλη ταξινόμησης κλπ.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago , Yiannis_2 said:

Μου λες σε παρακαλώ τι λειτουργίες έχει και με τι συνολικό κόστος τον πήρες; Σε ρωτάω γιατί στο site στη διαμόρφωση στον παρέχει με 258€ και στο τέλος μου ζήτησε 350€. Ρωτάω μήπως ανεβάζει το συνολικό κόστος με τέλη ταξινόμησης κλπ.

Ολα τα πρόσθετα ανεβαζουν τη λιανική προ φόρων, άρα και το ΦΠΑ και το τέλος ταξινόμησης...Εγώ τον έβαλα κατά την παραγγελία και ο κωδικός του (WD1) έμπαινε υποχρεωτικά με τον κωδικό 4F2...Σου επισυνάπτω μέρος του εντύπου παραγγελίας + πρόσθετων...Εκεί, γράφει το τί κάνει το καθένα...Κόστος για τα δύο = 543 €

IMG_20191231_200839.jpg

Edited by pafsi
Link to comment
Share on other sites

Για τοποθέτηση συναγερμού ρώτησα στην τοπική αντιπροσωπεία, για το δικό μου Tiguan Allspace. Μου είπαν ότι θα είναι μάρκας ΜΕΤΑ και κόστος περίπου 300-350€.

 

Για συγκριτικους λόγους το γράφω...

 

Στάλθηκε από το Mi 9 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

27 λεπτά πριν , pafsi said:

Ολα τα πρόσθετα ανεβαζουν τη λιανική προ φόρων, άρα και το ΦΠΑ και το τέλος ταξινόμησης...Εγώ τον έβαλα κατά την παραγγελία και ο κωδικός του (WD1) έμπαινε υποχρεωτικά με τον κωδικό 4F2...Σου επισυνάπτω μέρος του εντύπου παραγγελίας + πρόσθετων...Εκεί, γράφει το τί κάνει το καθένα...Κόστος για τα δύο = 543 €

IMG_20191231_200839.jpg

Ευχαριστώ πολύ για όλες τις πληροφορίες. Νομίζω με μπέρδεψε περισσότερο αυτό που αναφέρεις. Δεδομένου ότι η υπεύθυνη πωλήτρια έως τώρα δεν έχει πέσει μέσα σε τίποτα τι να ρωτήσω και τι να ξέρει... Θα φανεί στη παραλαβή...

Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν , topmar said:

Για τοποθέτηση συναγερμού ρώτησα στην τοπική αντιπροσωπεία, για το δικό μου Tiguan Allspace. Μου είπαν ότι θα είναι μάρκας ΜΕΤΑ και κόστος περίπου 300-350€.

 

Για συγκριτικους λόγους το γράφω...

 

Στάλθηκε από το Mi 9 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

 

 

Χμ! Πολύ καλή εταιρεία πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Χμ! Πολύ καλή εταιρεία πάντως.
Και στο προηγούμενο BMW μου, μόνο ΜΕΤΑ έβαλα και 11+ χρόνια χωρίς κανένα πρόβλημα, άψογη συνεργασία με το εργοστασιακό setup. Το ίδιο μου είπαν και για το VW, μόνο αυτό δουλεύει απροβληματιστα.

Από βδομάδα θα γίνει το ραντεβού τοποθέτησης....

Στάλθηκε από το Mi 9 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

META, εγώ είμαι σε σκέψεις για τον Pandora.

 

Συνεργάζεται άψογα με τον obd της vw απο αυτά που μου είπαν 

 

Έχει κανείς εμπειρία;

Link to comment
Share on other sites

21 λεπτά πριν , Yiannis_2 said:

Ευχαριστώ πολύ για όλες τις πληροφορίες. Νομίζω με μπέρδεψε περισσότερο αυτό που αναφέρεις. Δεδομένου ότι η υπεύθυνη πωλήτρια έως τώρα δεν έχει πέσει μέσα σε τίποτα τι να ρωτήσω και τι να ξέρει... Θα φανεί στη παραλαβή...

Ποιας εταιρείας είναι ο συναγερμός;

Link to comment
Share on other sites

34 λεπτά πριν , Yiannis_2 said:

Ευχαριστώ πολύ για όλες τις πληροφορίες. Νομίζω με μπέρδεψε περισσότερο αυτό που αναφέρεις. Δεδομένου ότι η υπεύθυνη πωλήτρια έως τώρα δεν έχει πέσει μέσα σε τίποτα τι να ρωτήσω και τι να ξέρει... Θα φανεί στη παραλαβή...

Φίλε μου, έχω την εντύπωση οτι δεν μπορείς να παραγγείλεις εργοστασιακό συναγερμό τώρα, απο τη στιγμή που έχει μπεί το αυτοκίνητο σε προγραμματισμό και πήρε βδομάδα παραγωγής...Ρώτησε τους πωλητές κι αν τελικά σου πούν οτι γίνεται, πρόσθεσε στην παραγγελία στο κομμάτι εξοπλισμού τον κωδικό WD1...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.