Jump to content
Dionisis N

To νέο μικρό SUV Volkswagen T-Roc είναι πραγματικότητα

Recommended Posts

29 minutes ago, OMINUS said:

Δεν μου λες όταν κλειδώσεις το αμάξι το λαμπάκι του συναγερμού ανάβει??

 

Στην αρχή (μόλις κλειδώσεις) το φωτακι αναβοσβηνη συνέχεια και γρήγορα.

 

Μετά απο μερικά δευτερόλεπτα αναβοσβηνη ποιο αργά

 

Στα κάνει αυτά?

 

Αλλιώς στην αντιπροσωπεία άμεσα

 

ΥΓ

 

Καλά όταν το πήρες , δεν σου έκαναν επίδειξη το πώς δουλεύει?

 

Επίσης αν έχεις κατεβασμένα κάποια παράθυρα η κάποια πόρτα ανοιχτή , χτυπάει η σειρήνα 

 

 

Οκ, ολα τα κανει απλα ειχα μεινει στη σπιλια μου με ενα συναγερμο του 1999.. χαχαχα. Μιλησα με τον αντιπρόσωπο και με επανεφερε στο 2020.

 

Εχει απαγορευτεί απο τη νομοθεσια ο κρουστικος συναγερμοσ. Χτυπαει μονο σε παραβίαση και κλειδωνει μετα απο 20 δευτερα. Το δοκιμασα κ δουλεύει.

 

Ευχαριστώ.

 

 

Μεσα στο αυτοκινητο βρηκα και ενα OBD CHIP για συνδεση με το κινητο.. 

 

Μου τα εξήγησαν οταν το πηρα αλλα οχι αναλυτικα γιατι ηταν 7 το βραδυ + και εγω ειμουν στο ποδι απο τις 3 το πρωι... 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο και καλοτάξιδο να είναι, υπέροχο χρώμα!

VW Tiguan Allspace 2.0 TDI Biturbo 241HP DSG7 R-Line 7seater

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Chrisantz said:

Που?

καλορίζικο και καλοτάξιδο!

Δεν ξέρω που εννοούσε ο Νίκος, αλλά εγώ θα πω να δηλώσετε συμμετοχή εδώ! Για τα γενέθλια του VWClub που θα γίνουν στις 15/1! :)

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, cmkostas said:

Μήπως ήρθε η ώρα ο admin να μας κάνει δώρο μια κατηγορία t roc ??

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Έτοιμη η ενότητα!! Κάντε κλικ εδώ!

 

Θα μεταφέρω αυτό το άρθρο στην νέα ενότητα και θα αφήσω ένα λινκ εδώ προσωρινά.

Πλέον το T-Roc έχει υποκατηγορίες όπως όλα τα άλλα μοντέλα, οπότε μπορείτε να ανοίξετε τα θέματα στις αντίστοιχες υποκατηγορίες!

 

..τα λέμε εκεί πλέον ;-)

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, doggy said:

Έτοιμη η ενότητα!! Κάντε κλικ εδώ!

 

Θα μεταφέρω αυτό το άρθρο στην νέα ενότητα και θα αφήσω ένα λινκ εδώ προσωρινά.

Πλέον το T-Roc έχει υποκατηγορίες όπως όλα τα άλλα μοντέλα, οπότε μπορείτε να ανοίξετε τα θέματα στις αντίστοιχες υποκατηγορίες!

 

..τα λέμε εκεί πλέον ;-)

Bravo! :goodjob:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Έτοιμη η ενότητα!! Κάντε κλικ εδώ!
 
Θα μεταφέρω αυτό το άρθρο στην νέα ενότητα και θα αφήσω ένα λινκ εδώ προσωρινά.
Πλέον το T-Roc έχει υποκατηγορίες όπως όλα τα άλλα μοντέλα, οπότε μπορείτε να ανοίξετε τα θέματα στις αντίστοιχες υποκατηγορίες!
 
..τα λέμε εκεί πλέον ;-)
Ευχαριστούμε doggy. Θα πρότεινα και μια ενότητα για κωδικοποιησεις obdeleven vagcom κτλ. Τι λες ;

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστούμε doggy. Θα πρότεινα και μια ενότητα για κωδικοποιησεις obdeleven vagcom κτλ. Τι λες ;

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αυτό πιστεύω πως μπορεί να είναι απλά ένα topic και όχι ολόκληρη ενότητα. Και μπορείτε να το ποστάρετε κάτω από τη γενική κατηγορία του T-Roc. Απλά κάποιος τα πρέπει να ενημερώνει το αρχικό post με ότι κωδικοποιήσεις δημοσιεύουν όλοι.
Εκτός αν δεν το έχω καταλάβει σωστά.

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αυτό πιστεύω πως μπορεί να είναι απλά ένα topic και όχι ολόκληρη ενότητα. Και μπορείτε να το ποστάρετε κάτω από τη γενική κατηγορία του T-Roc. Απλά κάποιος τα πρέπει να ενημερώνει το αρχικό post με ότι κωδικοποιήσεις δημοσιεύουν όλοι.
Εκτός αν δεν το έχω καταλάβει σωστά.

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

Ναι σωστά! Θέμα ήθελα να γράψω, λάθος μου!

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αυτό μπορείς και εσύ να το ξεκινήσεις και απλά θα το ενημερώνεις!
Ψήσου!!!

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

On 1/11/2020 at 12:32 PM, cmkostas said:

Ευχαριστούμε doggy. Θα πρότεινα και μια ενότητα για κωδικοποιησεις obdeleven vagcom κτλ. Τι λες ;

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Καλησπέρα παιδια!

Κι εγώ θα το ήθελα πολύ να μάθω τις δυνατότητες που έχει το OBDELEVEN στο t-roc. Θα ήταν πολύ χρήσιμο ένα topic.

Αν μπορέσει κάποιος ας το ξεκινήσει..

Link to comment
Share on other sites

Και εκεί λοιπόν που περνούσαν οι μέρες και απλά περίμενα την εξέλιξη της παραγγελίας, σήμερα δέχθηκα τηλέφωνο από την εταιρεία.

Εάν συνέχιζα να θέλω το αυτοκίνητο όπως είχα παραγγείλει ανέβαινε το τελικό ποσό λόγω αλλαγής των τελών ταξινόμησης κατά 1500€ περίπου.

Το αυτοκίνητο προ φόρων ξεπερνά τα 20000€ και έφαγα καπέλο. Για καλή μου τύχη προλαβαίνω και αφαίρεσα το συναγερμό με αποτέλεσμα να πέσει στα 19800 και γλυτωσα με μια αύξηση της τάξης των 140€. 

Άρα:

1ον σας πήραν καί εσάς του μελλοντικούς κατόχους;

2ον ακούω προτάσεις για gps tracker

Link to comment
Share on other sites

Και εκεί λοιπόν που περνούσαν οι μέρες και απλά περίμενα την εξέλιξη της παραγγελίας, σήμερα δέχθηκα τηλέφωνο από την εταιρεία.
Εάν συνέχιζα να θέλω το αυτοκίνητο όπως είχα παραγγείλει ανέβαινε το τελικό ποσό λόγω αλλαγής των τελών ταξινόμησης κατά 1500€ περίπου.
Το αυτοκίνητο προ φόρων ξεπερνά τα 20000€ και έφαγα καπέλο. Για καλή μου τύχη προλαβαίνω και αφαίρεσα το συναγερμό με αποτέλεσμα να πέσει στα 19800 και γλυτωσα με μια αύξηση της τάξης των 140€. 
Άρα:
1ον σας πήραν καί εσάς του μελλοντικούς κατόχους;
2ον ακούω προτάσεις για gps tracker
Για ποιον λόγο υπάρχει αυτή η αλλαγή στην τιμή;
Λόγω αλλαγής ρύπων και επομένως τέλους ταξινόμησης; Περιμένεις να παραλάβεις μετά από 1/3;
Link to comment
Share on other sites

Αν δείτε στο site vw.gr έχουν ανακοινώσει νέους τιμοκαταλόγους . Για αυτοκίνητα που παράχθηκαν έως την εβδομάδα 47 του 2019 και από την 48 2019 και μετά με νέες τιμές . 
https://www.volkswagen.gr/idhub/content/dam/onehub_pkw/importers/gr/pricelists/pricelists_jan2020/Pricelists_VWPC_2020_01_09.pdf
 

Link to comment
Share on other sites

Για τούς ρύπους και τα τέλη κυκλοφορίας το περίμενα και με ότι έως τώρα έχει γραφτεί υπολογίζεται μια αύξηση από τα τα 148,80€ στα 170. Επίσης λέγεται, πως οι τιμές για το νέο πρότυπο wltp στις περισσότερες εταιρείες είναι ανακοινωσιμες από το 2016 που σημαίνει ότι μπορεί να πιάσουν και αυτούς οι αυξήσεις. Όσο αφορά τη τελική τιμή αυτή έχει να κάνει με τις νέες κατηγορίες στις τιμές των αυτοκινήτων πρό φόρων. Υπάρχει η κατηγορία 14000-17000, 17000-20000 , 20001-25000και άνω. Οι αυξήσεις λοιπόν σε εμένα ήταν ότι με το συναγερμό περνούσα τα 20001 και με ξετιναζε. Δηλαδή θα πλήρωνα ένα συναγερμό κοντά στα 2000€...

Edited by Yiannis_2
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν , forza said:

Για ποιον λόγο υπάρχει αυτή η αλλαγή στην τιμή;
Λόγω αλλαγής ρύπων και επομένως τέλους ταξινόμησης; Περιμένεις να παραλάβεις μετά από 1/3;

Έχω 5η εβδομάδα κατασκευής.

Παραλαβή δεν γνωρίζω αν και η αντιπροσωπεία υποστηρίζει ότι τέλη Φεβρουαρίου θα έχω πινακίδες.. βέβαια λέω πάλι πως σε ότι έχει πει έως τώρα η αντιπροσωπεία ήταν όλα αντίθετα αλλά αυτό είναι άλλο κεφάλαιο!

Link to comment
Share on other sites

Μα για να μπορέσεις να αλλάξεις την παραγγελία (ακύρωση συναγερμού ) δεν θα πρέπει να έχεις εβδομάδα παραγωγής - το λέω γιατί ζήτησα αλλαγή σε χρωμα και μου είπανε από την αντιπροσωπεία ότι από την στιγμή που έχει βγάλει εβδομάδα  παραγωγής  δεν μπορεί να αλλαχτεί τιποτε μόνο να ακυρωθεί . Επίσης να σε ρωτήσω με την photo που είχες ανεβάσει από την παραγγελία σου , δεν είχες ξεπεράσει τα 20κ ; Αν θυμάμαι καλά είχες sport pack , έξτρα ζάντες , συναγερμό και χρωμα κόκκινο . 

Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν , Eudotheo said:

Μα για να μπορέσεις να αλλάξεις την παραγγελία (ακύρωση συναγερμού ) δεν θα πρέπει να έχεις εβδομάδα παραγωγής - το λέω γιατί ζήτησα αλλαγή σε χρωμα και μου είπανε από την αντιπροσωπεία ότι από την στιγμή που έχει βγάλει εβδομάδα  παραγωγής  δεν μπορεί να αλλαχτεί τιποτε μόνο να ακυρωθεί . Επίσης να σε ρωτήσω με την photo που είχες ανεβάσει από την παραγγελία σου , δεν είχες ξεπεράσει τα 20κ ; Αν θυμάμαι καλά είχες sport pack , έξτρα ζάντες , συναγερμό και χρωμα κόκκινο . 

Σωστά θυμάσαι. Αυτό για την ακύρωση δεν το γνωρίζω. Με πήραν πρωί πρωί συμφώνησα να το αφαιρέσω και έγινε αποδεκτό από ότι είπαν τουλάχιστον. Τα 20000 προ φόρων έτσι; Ναι τα είχα περάσει αλλά με το προηγούμενο καθεστώς δεν με επηρέαζε. Έσπασαν τις κατηγορίες όμως και πλέον με επιβάρυνε.

Link to comment
Share on other sites

Κάτι δεν μου κάθετε καλά ως προς την ενημέρωση που είχες ,γιατί ο φόρος ισχύει εδώ και καιρό για αυτοκίνητα που ξεπερνούν τα 20Κ και δεν αλλάζει τώρα λόγω wltp. Για να φανταστείς μεταλλικό χρωμα ,sport pack και κάμερα οπισθοπορείας ήταν ακριβώς 19999€ έτσι ώστε να μην ξεπερνάς τα 20κ και αυξάνει ο φορος. 

  • Confused 1
Link to comment
Share on other sites

2 λεπτά πριν , Eudotheo said:

Κάτι δεν μου κάθετε καλά ως προς την ενημέρωση που είχες ,γιατί ο φόρος ισχύει εδώ και καιρό για αυτοκίνητα που ξεπερνούν τα 20Κ και δεν αλλάζει τώρα λόγω wltp. Για να φανταστείς μεταλλικό χρωμα ,sport pack και κάμερα οπισθοπορείας ήταν ακριβώς 19999€ έτσι ώστε να μην ξεπερνάς τα 20κ και αυξάνει ο φορος. 

Μιλάς για 1,5;

Πώς αλλιώς θα μπορούσα να το τσεκαρω; Πήρα σήμερα στο τελωνείο και μου χαζοεπιβεβαιωσαν όσα μου είπαν στην αντιπροσωπεία. Τι να σκεφτώ δεν ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως να σε κλέψει η αντιπροσωπεία δεν παίζει. Έτσι και αλλιώς στην απόδειξη αγοράς φαίνεται καθαρά η εργοστασιακή αξία, το τέλος ταξινόμησης και το ΦΠΑ. Μήπως ήταν λίγο στοκοι και είχαν κάνει λάθος τους υπολογισμούς στην προσφορά που σου έδωσαν;

Έτσι και αλλιώς, αν ξέρεις εργοστασιακή αξία, είναι πανευκολο να κάνεις τους υπολογισμούς και μόνος σου για να τους ελέγξεις αν το έχουν κάνει σωστά.

Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν , forza said:

Πάντως να σε κλέψει η αντιπροσωπεία δεν παίζει. Έτσι και αλλιώς στην απόδειξη αγοράς φαίνεται καθαρά η εργοστασιακή αξία, το τέλος ταξινόμησης και το ΦΠΑ. Μήπως ήταν λίγο στοκοι και είχαν κάνει λάθος τους υπολογισμούς στην προσφορά που σου έδωσαν;

Έτσι και αλλιώς, αν ξέρεις εργοστασιακή αξία, είναι πανευκολο να κάνεις τους υπολογισμούς και μόνος σου για να τους ελέγξεις αν το έχουν κάνει σωστά.

Ναι ρε συ οκ. Αλλά παραπάνω το παλικάρι φορά έξτρα εξοπλισμό του δικού μου και του έρχεται πιο φθηνά ακόμη. Πόσα λάθη να έχουν κάνει;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.