Jump to content
spiros6

Golf 4 1.6 SR - Αλλαγη θερμοστατη (APF)

Recommended Posts

Καλημερα σε ολους!!!

Θελω τα φωτα σας για μια αλλαγη θερμοστατη...

 

Εχω ενα golf mk4 μοντελο 2000 με κινητηρα apf 1600 8βαλβιδο..

Θελω να αλλαξω θερμοστατη γιατι μου ανεβαζει θερμπκρασια σε ανηφορες και λιγο στη κινηση.

Το ερωτημα ειναι το εξης.Αυτο περνει θερμοστατη ηλεκτρικο με καβουκι που χωριζεται σε δυο μερη,το ενα ολο το καβουκι γενικα και το αλλο μονο ο ηλεκτρικος θερμοστατης με το μικρο καβουκι.Εχω ακουσει οτι αν αλλαχτει μονο το μικρο μερος,δηλαδη ο θερμοστατης με το μικρο καβουκι δημιουργει καποιο προβλημα και λενε οτι ιπρεπει να αλλαχτει ολοκληρο το ανταλλακτικο ενοω ολο το πλαστικο περιβλημα.Εχει τυχει σε καποιον απο εσας κατι τετοια η να γνωριζει καποιος τι γινεται σε αυτη τη περιπτωση?Πρεπει να αλαλχτει ολο η μερος με το θερμοστατη?

Επισης οι mahle ειναι θερμοστατες πρωτης τοποθετησης ειναι οι γνησιοι?

 

Ευτχαριστω πολυ ολους σας!!!

 

 

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

59cd1c4532a82_1.6aPFthermostat.PNG.38b478bd78bd649920f1035f9a8c5522.PNG

 

Δες το καβούκι σε τι κατάσταση είναι, κι είναι οκ χωρίς ραγίσματα μπορείς να το κάνεις. Αν είναι χάλι μαύρο και δεν το εμπιστεύεσαι άλλαξέ το ολόκληρο να ξεμπερδεύεις.

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Κατ αρχη σε ευχαριστω παρα πολυ!!!

Το καβουκι ειναι μια χαρα ναι δεν εχει ραγισματα και δεν χανει ποιτε αντιψυκτικτικο.Απλα ρωτησα γιατι ακουω διαφορα που λεγονται οτι πρεπει να αλλαχτει ολοκληρο,και ειναι λιγο ακριβο..

 

Να εισαι καλα!!!

Link to comment
Share on other sites

Οταν ξεμπερδεψεις γραψε τα νεα σου


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

On 28/9/2017 at 8:09 ΜΜ, spiros6 said:

Κατ αρχη σε ευχαριστω παρα πολυ!!!

Το καβουκι ειναι μια χαρα ναι δεν εχει ραγισματα και δεν χανει ποιτε αντιψυκτικτικο.Απλα ρωτησα γιατι ακουω διαφορα που λεγονται οτι πρεπει να αλλαχτει ολοκληρο,και ειναι λιγο ακριβο..

 

Να εισαι καλα!!!

Kαλημερα καλη εβδομαδα ευχομαι!!!

Τα νεα μου ειναι τα εξης...Αλλαξα θερμοστατη οκ αλλα παλι τα ιδια κανει και εχω τρελαθει..Μου λεει ο μηχανικος θελει ψαξιμο...

Τι να πω δεν ξερω.Πηγαινω στο δρομο και λιγο ανηφορα ανενβαινει η θερμοκρασια απο τη μεση στο 90 δλδ και πηγαινει μια γραμμη δεξια και σε δευτερολεπτα επανερχεται ξανα στο ιδιο σημειιο στη μεση δλδ..

Ενω οταν εχω το καλοριφερ ανοιχτο δεν καταλαβαινει τιποτα ολα ειναι οκ καρφωμενη στο 90 ακριβως μεση εκει που ειναι φυσιολογικα...

Τι λες?Εχεις καμια ιδεα τι μπορει να ειναι?

 

Καλη σου μερα

 

Link to comment
Share on other sites

Αφού δεις τη φούσκα, κάνε καθαρισμό στο ψυγείο.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago , spiros6 said:

Kαλημερα καλη εβδομαδα ευχομαι!!!

Τα νεα μου ειναι τα εξης...Αλλαξα θερμοστατη οκ αλλα παλι τα ιδια κανει και εχω τρελαθει..Μου λεει ο μηχανικος θελει ψαξιμο...

Τι να πω δεν ξερω.Πηγαινω στο δρομο και λιγο ανηφορα ανενβαινει η θερμοκρασια απο τη μεση στο 90 δλδ και πηγαινει μια γραμμη δεξια και σε δευτερολεπτα επανερχεται ξανα στο ιδιο σημειιο στη μεση δλδ..

Ενω οταν εχω το καλοριφερ ανοιχτο δεν καταλαβαινει τιποτα ολα ειναι οκ καρφωμενη στο 90 ακριβως μεση εκει που ειναι φυσιολογικα...

Τι λες?Εχεις καμια ιδεα τι μπορει να ειναι?

 

Καλη σου μερα

 

Oταν λες φουσκα τι ενοεις?

Εχω κανει καθαρισμο αλλα οχι με καποιο χημικο..Αλλαξα το αντιψυκτικο δλδ ανοιξα την βαλβιδα του ψυγειου στο κατω μερος και εφυγαν ολα τα παλια υγρα.Εβαλα ξανα καινουργια g13 τα πηρα απο την αντιπροσωπεια.Επισης δουευουν και τα βεντιλατερ δεν υπαρχει προβλημα εκει.Σπαω το κεφαλι μου αληθεια σου λεω..Με χημικο καθαρισμο λες να γινει κατι?Και αν εχεις υπ οψιν σου καποιο καλο χημικο να ριξω στο κυκλωμα.

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Ναι να βάλεις αντλία με χημικό να καθαρίσει το κύκλωμα. Σε κατάστημα με ψυγεία να πας τα περισσότερα έχουν.

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago , nikdev said:

Ναι να βάλεις αντλία με χημικό να καθαρίσει το κύκλωμα. Σε κατάστημα με ψυγεία να πας τα περισσότερα έχουν.

Καλημερα!!!

Ναι θα το παω να το κανω και αυτο,τι αλλο μπορει να ειναι δεν ξερω..Θα ψαξω να βρω καποιο συνεργειο στα βορεια προαστεια μενω Προς Μαρουσι και θα σου πω νεα μου.

Εξ αλλου δεν εχει καθαριστει ποτε το κυκλωμα ψυξης.

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

On 2/10/2017 at 8:38 ΜΜ, nikdev said:

Ναι να βάλεις αντλία με χημικό να καθαρίσει το κύκλωμα. Σε κατάστημα με ψυγεία να πας τα περισσότερα έχουν.

Τελικα πηγα και ρωτησα σε συνεργειο ψυγειων που εχει και αντλια καθαρισμου με χημικα,ειναι στην Μεταμορφωση γνωστο ονομα,και μου ζητησε 65 ευρω.Το θεωρησα πανακριβο και σκεφτηκα να το καθαρισω μονος με χημικα που ριχνουν στο κυκλωμα ψυξης και δουλευει 15 λεπτα και καθαριζει.Αλλαξα και βαλδιδα θερμοκρασιας οποτε το κανει μεν αλλα το κανει λιγοτερο να δειχνει αυξημενη θερμοκρασια το οργανο του ταμπλο.Επισης το εβαλε ο μηχανικος και στο vagcom να δουμε στο δρομο σε τι θερμοκρασιες λειτουργει.Δουλευε στους 108 βαθμους σταματημενο στο φαναρι,και οταν προχωρουσαμε αρκετα επεφτε στους 103 βαθμους.Τα golf mk4 εκει λειτουργουν.

Απλα θα βλρω λιγο χρονο να κανω το καθαρισμο και μαλλον θα ξεμπλεξα με αυτο.

Link to comment
Share on other sites

14 hours ago , DubbeR_ChRoniS said:

 

Πολυ κατατοπιστικο το βιντεο σου και σε ευχαριστω..Αυτο σκεφτομαι να κανω και μου ειπαν για ενα καλο καθαριστικο της wurth radiator cleaner οποτε θα το κανω σ/κ που εχω λιγο χρονο και θα σου πω νεα μου

Link to comment
Share on other sites

βγαλε πολλες φωτο και αν μπορεις κανε ενα how to!

επισης αν κανεις καλη δουλεια θα κανεις και το δικο μου! :D

a!ευκαιρια να αλλαξεις δοχειο ψυκτικου υγρου και ταπα!

τα γνησια εχουν κανα 50αρικο και τα δυο αλλα αξιζει τον κοπο! 

αν τα παρεις εννοειται πως τα αλλαζεις μετα τη διαδηκασια του καθαρισμου ετσι???

Link to comment
Share on other sites

19 hours ago , DubbeR_ChRoniS said:

βγαλε πολλες φωτο και αν μπορεις κανε ενα how to!

επισης αν κανεις καλη δουλεια θα κανεις και το δικο μου! :D

a!ευκαιρια να αλλαξεις δοχειο ψυκτικου υγρου και ταπα!

τα γνησια εχουν κανα 50αρικο και τα δυο αλλα αξιζει τον κοπο! 

αν τα παρεις εννοειται πως τα αλλαζεις μετα τη διαδηκασια του καθαρισμου ετσι???

θα βγαλω φωτο φυσικα ναι σε ολη τη διαδικασια...Και νομιζω οτι θα κανω καλη δουλεια οποτε να με προτιμησεις να κνω και το δικο σου χαχαχα!!!!

Ταπα δοχειου ψυκτικου υγρου εχω αλλαξει προλητικα πριν 2 μηνες,και το δοχει ο ειναι σε πολυ καλη κατασταση..

Χρονο αν βρω να το κανω και θα σε ενημερωσω αμεσα!!

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.