Jump to content
wendor

VW Inspection - Recall Campaign ΕΦΑΡΜΟΓΗ ΤΕΧΝΙΚΩΝ ΜΕΤΡΩΝ ABS/ESP

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους,

 

Χθες έλαβα το παρακάτω γράμμα από την KOSMOCAR:

ΕΦΑΡΜΟΓΗ ΤΕΧΝΙΚΩΝ ΜΕΤΡΩΝ 

 

Αγαπητέ Πελάτη,

Η Volkswagen διαπίστωσε ότι σε οχήματα ενός περιορισμένου χρονικού διαστήματος κατασκευής υπάρχει το ενδεχόμενο να υπερφορτωθεί θερμομηχανικά ο εγκέφαλος ABS/ESP και να προκληθεί διακοπή της σύνδεσης γείωσης. Σε περίπτωση διακοπής της σύνδεσης γείωσης το σύστημα ABS/ESP διακόπτει τη λειτουργία του και δεν είναι σε θέση να υποστηρίξει τη σταθεροποίηση του οχήματός σας, ειδικότερα σε οριακές καταστάσεις δυναμικής οδήγησης όπως π.χ. σε υπερστροφή ή υποστροφή ή σε απότομο φρενάρισμα, ώστε να μειώσει τον κίνδυνο ολίσθησης. Εξ' αυτού μπορεί να υπάρξει κίνδυνος ατυχήματος, ειδικότερα σε οριακές καταστάσεις δυναμικής οδήγησης.

 

Για λόγους ασφαλείας απαιτείται ο έλεγχος του αυτοκινήτου σας. Σας παρακαλούμε, έως τον έλεγχο του αυτοκινήτου σας, να οδηγείτε ιδιαίτερα προνοητικά με ταχύτητα προσαρμοσμένη στις συνθήκες ορατότητας, στις καιρικές συνθήκες, στις συνθήκες του οδοστρώματος και στις κυκλοφοριακές συνθήκες και με αντίστοιχα προσαρμοσμένο στιλ οδήγησης.

Σας παρακαλούμε να επικοινωνήσετε άμεσα με έναν Εξουσιοδοτημένο Συνεργάτη Service για να κλείσετε ραντεβού. Το μέτρο αυτό διαρκεί περίπου μισή ώρα και είναι χωρίς χρέωση για εσάς. Ελπίζουμε στην κατανόηση σας αν - για οργανωτικούς λόγους λειτουργίας - απαιτηθεί μεγαλύτερο χρονικό διάστημα από το αναφερόμενο για την εκτέλεση του συγκεκριμένου μέτρου.

 

Σκέψεις και σχόλια δεκτά.

Επικοινώνησα και θα πάω την επόμενη εβδόμαδα για έλεγχο, με ενδεχομένη αντικατάσταση εγκεφάλου,

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως δεν μου έχουν στείλει ακόμα κάποια ειδοποίηση.... 

Αυτό για ενδεχόμενη αντικατάσταση εγκέφαλου που αναφέρεις στο είπαν στην αντιπροσωπεία ή το πιθανολογεις εσύ? Όπως και αν έχει αν θες ενημερωσε μας τι έκαναν τελικά στο αυτοκίνητο. 

 

 

Edited by SCORPIONS
Link to comment
Share on other sites

Να πας ορισμένα μοντέλα 09-12 έβγαζαν σφάλματα ESP/ABS, ίσως εκτός από update σου κάνουν και αλλαγή στη μονάδα.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα μου ηρθε και εμενα αυτη η επιστολη. Σε ερωτηση στην αντιπροσωπια μου ειπαν οτι 1) Μπορει να κανω 10 λεπτα για ενα update  ή 2) αν δεν το παρει το update θα μεινει το αμαξι εκει για 3,5 ωρες περιπου για αλλαγη εγκεφαλου!

Δεν μου ειπε απο οτι  εξαρταται τι απο τα δυο θα γινει. Θελω να ρωτησω 1)αν το εχει κανει ηδη καποιος και τι εκανε τελικα? 2) Ειναι καλο να γινει αλλαγη εγκεφαλου?Μηπως θα αρχισουν τιποτα προβληματα (μειωμενη αποδοση ,αλλου ειδους προβληματα κτλ?). Το αυτοκινητο ειναι του 2009 ΤSΙ 122 ΑΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΤΟ ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΒΛΑΒΗ ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ ΜΕ 74000ΚΜ αλλα με πολυ προσοχη και τα περισσοτερα σε εγνατια οδο. Ανησυχω μην αλλαξω εγκεφαλο και αρχισουν τα προβληματα.....

 

 

Link to comment
Share on other sites

αυτο ειναι μονο για γκολφ?

εμεις που εχουμε μεταχειρισμενο παρει θα μας βρουν αν θελουν με τα στοιχεια απο την αντιπροσωπεια?

δεν εχει ξανατυχει και δεν ξερω πως γινεται.

Link to comment
Share on other sites

Η ανάκληση δεν αφορά μόνο golf αλλά πολλά μοντέλα με προβληματικό εγκέφαλο abs.

Αν έχεις μεταχειρισμένο λίγο δύσκολο να σε βρουν. Εγώ επειδή ειχα αλλάξει διεύθυνση, η επιστολή πήγε στην παλιά.

Αν πάρεις ένα τηλέφωνο σε κάποια αντιπροσωπεία θα σου πουν αν αφορά το δικό σου αμάξι.

Link to comment
Share on other sites

To δικό μου είναι του 2010 (Passat) δεν με έχουν ειδοποιήσει και δεν έχω βρεί περισότερα στοιχεία σχετικά με το πρόβλημα.

Χωρίς να είμαι σίγουρος νομίζω πως τα Golf φοράνε ABS διαφορετικού κατασκευαστή οπότε ίσως αυτό να διαφοροποιεί τους ενδιαφερόμενους.

Πιστεύω πως η βασική διαφορά του TRW ABS/ESP module είναι η υποστήριξη του Trailer Stabilization και το ότι δέν υποστιρίζει; η τουλάχιστον δέν κατάφερα ποτέ να ενεργοποιήσω το XDS.

Εμένα φοράει ABS της TRW με το παρακάτω part number:

 

Address 03: ABS Brakes        Labels: 3C0-614-109-C4.lbl
   Part No SW: 3C0 614 109 AF    HW: 3C0 614 109 AF
   Component: J104    C4 440 V2   0015  
   Revision: --025---    Serial number: 00000795736431

 

Av έχουμε scan απο μερικά αυτοκίνητα της ανάκλησης μπορεί να βγάλουμε κάποιο ενδεικτικό συμπέρασμα.

 

Στέφανος

 

Link to comment
Share on other sites

Αθήνα, 15/02/2018

Αγαπητέ Πελάτη,
Η Volkswagen διαπίστωσε ότι σε οχήματα ενός περιορισμένου χρονικού διαστήματος κατασκευής υπάρχει το
ενδεχόμενο να υπερφορτωθεί θερμομηχανικά ο εγκέφαλος ABS/ESP και να προκληθεί διακοπή της σύνδεσης
γείωσης. Σε περίπτωση διακοπής της σύνδεσης γείωσης το σύστημα ABS/ESP διακόπτει τη λειτουργία του και δεν
είναι σε θέση να υποστηρίξει τη σταθεροποίηση του οχήματός σας, ειδικότερα σε οριακές καταστάσεις δυναμικής
οδήγησης όπως π.χ. σε υπερστροφή ή υποστροφή ή σε απότομο φρενάρισμα, ώστε να μειώσει τον κίνδυνο
ολίσθησης. Εξ' αυτού μπορεί να υπάρξει κίνδυνος ατυχήματος, ειδικότερα σε οριακές καταστάσεις δυναμικής
οδήγησης.
Για λόγους ασφαλείας απαιτείται ο έλεγχος του αυτοκινήτου σας. Σας παρακαλούμε, έως τον έλεγχο του αυτοκινήτου
σας, να οδηγείτε ιδιαίτερα προνοητικά με ταχύτητα προσαρμοσμένη στις συνθήκες ορατότητας, στις καιρικές
συνθήκες, στις συνθήκες του οδοστρώματος και στις κυκλοφοριακές συνθήκες και με αντίστοιχα προσαρμοσμένο
στιλ οδήγησης.
Σας παρακαλούμε να επικοινωνήσετε άμεσα με έναν Εξουσιοδοτημένο Συνεργάτη Service για να κλείσετε ραντεβού...

--------------

--------------

Eπικοινώνησα μαζί τους για ραντεβού, μου είπαν ότι θα γίνει κάποιος έλεγχος στο αυτοκίνητο και μπορεί (αν χρειαστεί) να αντικατασταθεί ο εγκέφαλος...

https://vw-audi.oemdtc.com/139/45f2-abs-control-module-software-2009-2010-volkswagen

Edited by themata
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει ανοικτο θεμα ηδη, δες εδω : 

Μπορει να σου κανουν μια αναβαθμιση 15 λεπτα ή αν δεν την παρει τοτε 4-5 ωρες αλλαγη εγκεφαλου ....Ειναι δωρεαν.

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Μεταφέρθηκε

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.