Jump to content
Stavros7

Golf - Προβλήματα και Απορίες για το καλοριφέρ/κλιματισμό

Recommended Posts

Και τα δύο είναι φυσιολογικά, έτσι λειτουργεί το αυτοκίνητό σου.

Μπορείς για αρχή να διαβάσεις το manual του που είναι αρκετά κατατοπιστικό.

Link to comment
Share on other sites

@nikdev ευχαριστώ για την απάντηση!

 

Μου φάνηκαν και τα δύο προβλήματα, καθώς δεν τα έχω ξαναπαρατήσει σε όσα αυτοκίνητα έχουν περάσει από τα χέρια μου. Επειδή δυστυχώς manual δεν υπάρχει πλέον, μία τελευταία ερώτηση. Λύση -δηλαδή να είναι μονίμως ενεργοποιημένη η ανακύκλωση αέρα- υπάρχει;

 

Και πάλι ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

 

Καλησπερα παιδια εχω πρόβλημα στο καλοριφερ στο γκολφ 7 δεν βγαζει ζεστο αερα μονο κρύο με θερμοκρασια κινητηρα 90 βαθμους! Μεσα απο τον αεραγωγο ακουγονται μαλλον τα κλαπετα στο σβησιμο του αυτοκινήτου που και που! Να ετοιμαστω για ξεβρακωμα? Ξερει κανεις?

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

 

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Όχι, αλλά την ανακύκλωση κακώς την θες συνέχεια ενεργοποιημένη.

Link to comment
Share on other sites

Δεν καιγόμουν τόσο για την αυτόματη ανακύκλωση του αέρα, όσο για το ότι το αυτοκίνητο βάζει χωρίς λόγο αέρα στη καμπίνα. Αυτή τη στιγμή έχω κλείσει χειροκίνητα όλους τους αεραγωγούς, και αν κατά τη διάρκεια της διαδρομής θελήσω για οποιονδήποτε λόγο να ανοίξω το AC, θα πρέπει να τους να τους ανοίξω την ώρα την οδηγώ...

Δε βρίσκω απολύτως καμία λογική στο να βάζει το αμάξι αέρα στη καμπίνα χειμώνα καλοκαίρι χωρίς τη θέληση του ίδιου του οδηγού...

Link to comment
Share on other sites

Όλα έτσι είναι.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλή χρονιά να έχουμε!

Έχω golf 7 TDI 1.6 του 2014.

Εδώ κ μερικές ημέρες από την δεξιά μεριά ( τους αεραγωγούς ) μου βγάζει κρύο αέρα όταν το βάζω στην ζέστη. Το πήγα στον μάστορα μου , μου άλλαξε το μοτέρ του καλοριφέρ, καλυτερευσε λίγο στην αρχή , αλλά και πάλι τα ίδια κάνει. Παρατήρησα κιόλας την στάθμη του παραφλου να έχει πέσει αισθητά, σε σημείο που συμπλήρωσα.Εχει κάποιος ιδέα τι μπορεί να είναι;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλή χρονιά να έχουμε!
Έχω golf 7 TDI 1.6 του 2014.
Εδώ κ μερικές ημέρες από την δεξιά μεριά ( τους αεραγωγούς ) μου βγάζει κρύο αέρα όταν το βάζω στην ζέστη. Το πήγα στον μάστορα μου , μου άλλαξε το μοτέρ του καλοριφέρ, καλυτερευσε λίγο στην αρχή , αλλά και πάλι τα ίδια κάνει. Παρατήρησα κιόλας την στάθμη του παραφλου να έχει πέσει αισθητά, σε σημείο που συμπλήρωσα.Εχει κάποιος ιδέα τι μπορεί να είναι;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Καλησπέρα και χρόνια πολλα

Η ζέστη και η ψύξη για να δουλέψουν απαιτούν να υπάρχει ροή στο ψυκτικό υγρό που περνάει μέσα από τη σωλήνωση του κομπρεσορα στο κλιματισμό.
Στη περίπτωση σου πρέπει να υπάρχει διαρροή κάπου στο σύστημα ψαξτο και λογικά θα διορθώσεις το πρόβλημα.

Στάλθηκε από το RNE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

16 hours ago , Dj mitsos said:

Καλησπέρα και χρόνια πολλα

Η ζέστη και η ψύξη για να δουλέψουν απαιτούν να υπάρχει ροή στο ψυκτικό υγρό που περνάει μέσα από τη σωλήνωση του κομπρεσορα στο κλιματισμό.
Στη περίπτωση σου πρέπει να υπάρχει διαρροή κάπου στο σύστημα ψαξτο και λογικά θα διορθώσεις το πρόβλημα.

Στάλθηκε από το RNE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Η  θέρμανση  είναι  άσχετη  με  το  ψυκτικό  υγρό  του  κλιματισμού, αλλά σχετική  με  το  υγρό  ψύξης  του  κινητήρα.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago , TASOS M, said:

Η  θέρμανση  είναι  άσχετη  με  το  ψυκτικό  υγρό  του  κλιματισμού, αλλά σχετική  με  το  υγρό  ψύξης  του  κινητήρα.

Οπότε;; Πιστεύεις πως υπάρχει κάποια διαρροή στο κύκλωμα του παραφλου κ αυτό κάνει την δυσλειτουργία στο καλοριφέρ;

Το θέμα είναι πως από την αριστερή μεριά βγάζει μια χαρά ζεστό αέρα. Από την δεξιά μεριά κάνει νερά....

Link to comment
Share on other sites

Οπότε;; Πιστεύεις πως υπάρχει κάποια διαρροή στο κύκλωμα του παραφλου κ αυτό κάνει την δυσλειτουργία στο καλοριφέρ;
Το θέμα είναι πως από την αριστερή μεριά βγάζει μια χαρά ζεστό αέρα. Από την δεξιά μεριά κάνει νερά....
Το αμάξι εχει δυζωνικο κλιματισμο?

Στάλθηκε από το RNE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τουλαχιστον στο Passat ε καποιο συνδιασμό πλήκτρων κάνει reset στις θεσεις όλων των κλαπε. 

Μηπως κάτι τέτοιο βοηθήσει? (αν ειναι οπως λεει ο προηγουμενος φίλος θέμα των κλαπε) 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά. Αγόρασα πρόσφατα ένα golf VII tdi και θα ήθελα τα φώτα σας σε ένα παρόμοιο πρόβλημα. Στην αρχή που το αγόρασα δεν πρόσεξα ότι δεν δουλεύει το καλοριφέρ. Δεν είχα ζεστό αέρα. Του έκανα το μεγάλο σέρβις σετ ιμάντες εκεντροφορου τρόμπα νερού και τα λοιπά επειδή έπρεπε 195000 χλμ. Δεν έφτιαξε κάτι στο καλοριφέρ. Άλλαξα θερμοστατη και βαλβίδα θερμοκρασίας και όλα μια χαρά!! Το θέμα που έχω τώρα είναι ότι καμία φορά και κρύο που είναι μου δουλεύει το βεντιλατερ στο φουλ χωρίς να σβήνει όταν κλείνω το μοτέρ. Το ανάβω ξανά και τότε σταματάει. Μπορεί να πάρει ξανά όμως και να χρειαστεί να το κάνω 2-3 φορές. Και κάτι ακόμα κάθε 1000 χιλιόμετρα περίπου το βάζω 200-300 γραμμάρια παραφλου. Μπορείτε να μου πείτε κάτι???

Link to comment
Share on other sites

1ον από κάπου έχεις διαρροή φτιάχνεις αυτό και μετά κοιτάς το βερντιλατερ..

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κατοχος golf5 2008 122hp το τελευταιο καιρο ακουω καποιους ηχους απο το ταμπλο σα να δουλευει συνεχεια το κλαπετο.Προσφατα αλλαξα ψυγειο καλοριφερ.Μπορει να με βοηθησει καποιος?

Link to comment
Share on other sites

Golf 7 ακουγεται ηχος νερου στο καντραν. Στο ηχιτικο που επισηναπτω δεν ακουγεται πολυ ωρα οπως αλλες φορες αλλα θα ανεβασω και αλλο που θα ακουγεται πιο πολυ ωρα. Μηπως εχει κανεις το ιδιο θεμα? Μηπως ξερετε καμια λυση ωστε να μην ακουγεται αυτο? Ευχαριστω.

vw golf 7 water sound_1584167489444

Link to comment
Share on other sites

Μήπως χάνει στο καλοριφέρ από το ψυγείο νερού ελέγξει αν σου λείπουν νερά??

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν , gianniskar said:

Μήπως χάνει στο καλοριφέρ από το ψυγείο νερού ελέγξει αν σου λείπουν νερά??

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Πως το ελεγχω αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Δες το παγούρι αν λείπει νερό και παρακολούθησε το..

Μήπως σου βγάζει υγρασία στη καμπίνα?

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

2 λεπτά πριν , gianniskar said:

Δες το παγούρι αν λείπει νερό και παρακολούθησε το..

Μήπως σου βγάζει υγρασία στη καμπίνα?

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

 

 

Το εχω ελεγξει αυτο, νερα δεν χανει ουτε μου βγαζει υγρασια μεσα. Ακουσες το αρχειο που ανεβασα? Ακομη και οταν σβηνω το αμαξι ακουγεται να τρεχει νερο μεσα στο καντραν για περιπου 30 δευτερα. Λες να ειναι καμια βαλβιδα του καλοριφερ χαλασμενη και να περναει συνεχεια νερο? Κανονικα δεν πρεπει να περναει νερο στο ψυγειο του καλοριφερ οταν ανοιγω τον διακοπτη απο το 0 στο 1?

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν μπορώ να ακούσω το αρχείο μήπως τότε είναι το νερό που περνάει από την τουρμπινα όταν το σβήνεις? Ρωτά σε ένα συνεργείο καλύτερα μήπως προλάβεις καμία ζημιά...

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το αρχείο ήχου δεν βοηθάει και πολύ.

Από τα συμφραζόμενα προκύπτει ότι είναι ύπαρξη αέρα στο κύκλωμα.

Άμεση επίσκεψη στο συνεργείο προς αποφυγή δυσάρεστων εκπλήξεων.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.