Jump to content
Stavros7

Golf - Προβλήματα και Απορίες για το καλοριφέρ/κλιματισμό

Recommended Posts

1 hour ago , gianniskar said:

Δυστυχώς δεν μπορώ να ακούσω το αρχείο μήπως τότε είναι το νερό που περνάει από την τουρμπινα όταν το σβήνεις? Ρωτά σε ένα συνεργείο καλύτερα μήπως προλάβεις καμία ζημιά...

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Πως δηλαδη να περναει το νερο? Τι προβλημα μπορει να υπαρχει?

Link to comment
Share on other sites

33 λεπτά πριν , geopro said:

Το αρχείο ήχου δεν βοηθάει και πολύ.

Από τα συμφραζόμενα προκύπτει ότι είναι ύπαρξη αέρα στο κύκλωμα.

Άμεση επίσκεψη στο συνεργείο προς αποφυγή δυσάρεστων εκπλήξεων.

Πηγα στο συνεργειο μου εβγαλε ολα τα νερα εβαλε νεα εκανε και εξαερωση αλλα ο θορυβος συνεχιζει! Τι θα μπορουσε να το προκαλει? Μηπως καποια βαλβιδα ειναι χαλασμενη και περναει νερο ολη την ωρα μεσα στο καλοριφερ ψυγειου?

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago , Δημητρης. said:

Πηγα στο συνεργειο μου εβγαλε ολα τα νερα εβαλε νεα εκανε και εξαερωση αλλα ο θορυβος συνεχιζει! Τι θα μπορουσε να το προκαλει? Μηπως καποια βαλβιδα ειναι χαλασμενη και περναει νερο ολη την ωρα μεσα στο καλοριφερ ψυγειου?

Η ροή του ψυκτικού υγρού είναι πρακτικά αθόρυβη.

Αυτό το οποίο ακούγεται είναι (μάλλον) ροή νερού μαζί με φυσαλίδες αέρα.

Οι φυσαλίδες μέσα σέ υγρό παράγουν ήχους.

Πρέπει νά γίνει μια καλή εξαέρωση και βλέπουμε.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η ροή του ψυκτικού υγρού είναι πρακτικά αθόρυβη.
Αυτό το οποίο ακούγεται είναι (μάλλον) ροή νερού μαζί με φυσαλίδες αέρα.
Οι φυσαλίδες μέσα σέ υγρό παράγουν ήχους.
Πρέπει νά γίνει μια καλή εξαέρωση και βλέπουμε.
 
Κάπου έχεις διαρροή φίλε μου και κάπως μπαίνει αέρας μέσα στο σύστημα. Πες μας πότε το παρατήρησες για πρώτη φορά. Επίσης όταν ο μάστορας άλλαξε νερά και έκανε εξαέρωση το έκανε κατέυθειαν πάλι τον ήχο ή μετά από λίγο?? Επίσης δες το παγούρι και πες μας που είναι η στάθμη! Αν δεν βλέπεις διαρροή στο δρόμο ίσως έχεις καμένη φλατζα!

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

30 λεπτά πριν , gianniskar said:

Κάπου έχεις διαρροή φίλε μου και κάπως μπαίνει αέρας μέσα στο σύστημα. Πες μας πότε το παρατήρησες για πρώτη φορά. Επίσης όταν ο μάστορας άλλαξε νερά και έκανε εξαέρωση το έκανε κατέυθειαν πάλι τον ήχο ή μετά από λίγο?? Επίσης δες το παγούρι και πες μας που είναι η στάθμη! Αν δεν βλέπεις διαρροή στο δρόμο ίσως έχεις καμένη φλατζα!

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Εχει μια βδομαδα που το κανει! Το πρεσαραμε και δεν δειχνει να χανει νερα! Ουτε η σταθμη κατεβαινει! Ειναι στη γραμμη του μαξ και λιγο πιο πανω! Δηλαδη αυτο που αναρωτιεμαι δεν ειναι με τιποτα? Δηλαδη να εχει χαλασει η βαλβιδα του καλοριφερ και να περναει συνεχεια νερο στο ψυγειακι και να ακουγεται? Δεν ειναι πιθανο αυτο? Νομιζω νερο πρεπει να περναει στο ψυγειακι του καλοριφερ οταν το ανοιγω και θελω ζεστη που το βαζω στην ενδειξη ενα!

Link to comment
Share on other sites

2 λεπτά πριν , geopro said:

Νά εύχεσαι να είναι ελλιπής εξαέρωση.

Ειδάλλως η φλάντζα ετοιμάζει εκπλήξεις , ειδικά τώρα που ελέγχθηκαν τυχόν διαρροές μετά από πρεσσαρισμα και δεν βρέθηκαν εξωτερικές διαρροές.

Η ροή ψυκτικού υγρού δεν παράγει ήχους που μπορείς νά ακούσεις , είτε από ενεργοποίηση θέρμανσης, είτε από βλάβη στη ρυθμιστική βαλβίδα.

Μόνο η ύπαρξη θυλάκων αέρα στο ψυκτικό υγρό το κάνει ακουστό.

 

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να γίνεις πιο συγκεκριμένος σχετικά με τόν ήχο που ακούς ;

Τό αρχείο ήχου δεν βοηθάει.

Ακούγεται σαν  κελάρυσμα ;

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago , geopro said:

 

Πως γινεται να εγινε ελλιπης εξαερωση ομως? Υποτιθεται οτι την εκανε μηχανικος! Μα αν ηταν καμμενη η φλαντζα δεν θα ειχε και αλλα συμπτωματα? Απο που αλλου μπορει να παιρνει αερα το κυκλωμα? Αν παρεις ενα λαστιχο και αρχισεις να ριχνεις νερο μεσα σε ενα σωληνα ετσι ακριβως ακουγεται! Σαν να τρεχει νερο κυριολεκτικα! Ειναι πολυ ενοχλητικο! Θα δω αν μπορω να σας στειλω αυριο ενα βιντεο να ακουσεται τον ηχο.

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago , Δημητρης. said:

Πως γινεται να εγινε ελλιπης εξαερωση ομως? Υποτιθεται οτι την εκανε μηχανικος! Μα αν ηταν καμμενη η φλαντζα δεν θα ειχε και αλλα συμπτωματα? Απο που αλλου μπορει να παιρνει αερα το κυκλωμα? Αν παρεις ενα λαστιχο και αρχισεις να ριχνεις νερο μεσα σε ενα σωληνα ετσι ακριβως ακουγεται! Σαν να τρεχει νερο κυριολεκτικα! Ειναι πολυ ενοχλητικο! Θα δω αν μπορω να σας στειλω αυριο ενα βιντεο να ακουσεται τον ηχο.

Έχεις ποσταρει και σε άλλο νήμα παρόμοιο θέμα και ρωτάς το κόστος αντικατάστασης βαλβίδας επανακυκλοφορίας καυσαερίων egr.

Και μάλιστα σε κάποια στιγμή σου είχε χάσει το ψυκτικό υγρό !

 

Υποψιάζεσαι την egr για κάτι ;

Ανάβει λαμπάκι στο ταμπλό ;

Πάντως διέλευση ψυκτικού υγρού γίνεται και στη egr .

 

Σε κάθε περίπτωση χρειάζεσαι ένα σοβαρό συνεργείο διότι η ύπαρξη θυλάκων αέρα μέσα στο κύκλωμα ψύξης δεν είναι για εφησυχασμό.

Αν είναι θύλακες αέρα , διότι το αρχείο ήχου δεν βοηθάει καθόλου.

Edited by geopro
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago , geopro said:

Έχεις ποσταρει και σε άλλο νήμα παρόμοιο θέμα και ρωτάς το κόστος αντικατάστασης βαλβίδας επανακυκλοφορίας καυσαερίων egr.

Και μάλιστα σε κάποια στιγμή σου είχε χάσει το ψυκτικό υγρό !

 

Υποψιάζεσαι την egr για κάτι ;

Ανάβει λαμπάκι στο ταμπλό ;

Πάντως διέλευση ψυκτικού υγρού γίνεται και στη egr .

 

Σε κάθε περίπτωση χρειάζεσαι ένα σοβαρό συνεργείο διότι η ύπαρξη θυλάκων αέρα μέσα στο κύκλωμα ψύξης δεν είναι για εφησυχασμό.

Αν είναι θύλακες αέρα , διότι το αρχείο ήχου δεν βοηθάει καθόλου.

Ο μηχανικος αλλαξε την egr τελικα γιατι ειπε οτι ειδε οτι χανει νερο απο εκει! Παρολα αυτα ο ηχος που ακουω στον καντραν δεν εφυγε! Τωρα μου λεει για εναν κυκλοφορητη νερου. Υπαρχει τετοια περιπτωση?

Link to comment
Share on other sites

Ο μηχανικος αλλαξε την egr τελικα γιατι ειπε οτι ειδε οτι χανει νερο απο εκει! Παρολα αυτα ο ηχος που ακουω στον καντραν δεν εφυγε! Τωρα μου λεει για εναν κυκλοφορητη νερου. Υπαρχει τετοια περιπτωση?
Μπορεί να έχει ραγίσει ο κυκλοφορητης και να έχει διαρροή αλλά αυτό το βλεπεις μην αλλάζεις πράγματα και σου τρώνε λεφτά.

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πράγματι , μήν αλλάζεις πράγματα στην τύχη.

Η βαλβίδα egr είχε τελικά βλάβη ;

Λίγο απίθανο μου φαίνεται η απώλεια ψυκτικού υγρού να οφειλόταν εκεί και το πρόβλημα να παραμείνει ψάχνοντας με επόμενο υποψήφιο ύποπτο τη αντλία νερού.

Την βαλβίδα egr πού θά κόστισε όσο να ναι καμιά 250 € ποιός τή πλήρωσε ;

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago , gianniskar said:

Μπορεί να έχει ραγίσει ο κυκλοφορητης και να έχει διαρροή αλλά αυτό το βλεπεις μην αλλάζεις πράγματα και σου τρώνε λεφτά.

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Ναι μου ειπε θα τον αλλαξει να δει αν εξαφανιστει ο ηχος και μετα θα μου τον χρεωσει και θα τον αλλαξει. Ευτυχως δηλαδη γιατι η egr κοστισε αρκετα. 

Εδω εσβησα το αμαξι και ακουγεται ο ηχος των νερων που τρεχουν πισω απο το καντραν. Ακουστε προσεκτικα. Ποιο μπορει να ειναι το προβλημα?? 

 

 

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago , geopro said:

Πράγματι , μήν αλλάζεις πράγματα στην τύχη.

Η βαλβίδα egr είχε τελικά βλάβη ;

Λίγο απίθανο μου φαίνεται η απώλεια ψυκτικού υγρού να οφειλόταν εκεί και το πρόβλημα να παραμείνει ψάχνοντας με επόμενο υποψήφιο ύποπτο τη αντλία νερού.

Την βαλβίδα egr πού θά κόστισε όσο να ναι καμιά 250 € ποιός τή πλήρωσε ;

Τι να κανω δεν γνωριζω και αναγκαστηκα εμπιστευομαι τον μηχανικο. Ο μηχανικος που την ειδε ειπε οτι οντως ειχε θεμα. Βεβαια την κρατησα για να την παω καπου για ελεγχο να δω αν οντως εχει θεμα. 

 

Εδω εσβησα το αμαξι και ακουστε προσεκτικα τον ηχο του νερου να τρεχει πισω απτο καντραν. Τι μπορει να ειναι? 

 

Link to comment
Share on other sites

Όταν σβήνεις το αμάξι συνεχίζει η τρόμπα για λίγο και κυκλοφορεί τα νερά για να κρυώνει η τουρμπίνα. Κάπου έχεις διαρροή και ακούγονται τα νερά αλλά αφού σου ακουγόταν από όταν το πήρες από το συνεργείο ο τύπος δε σου έκανε καλή εξαέρωση πήγαινε σε άλλο συνεργείο.οταν το παίρνεις από το συνεργείο και σου λέει το έφτιαξε πρέπει να δουλεύει άριστα και την άλλη μέρα να στο κάνει πας πάλι πίσω.

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

52 λεπτά πριν , gianniskar said:

Όταν σβήνεις το αμάξι συνεχίζει η τρόμπα για λίγο και κυκλοφορεί τα νερά για να κρυώνει η τουρμπίνα. Κάπου έχεις διαρροή και ακούγονται τα νερά αλλά αφού σου ακουγόταν από όταν το πήρες από το συνεργείο ο τύπος δε σου έκανε καλή εξαέρωση πήγαινε σε άλλο συνεργείο.οταν το παίρνεις από το συνεργείο και σου λέει το έφτιαξε πρέπει να δουλεύει άριστα και την άλλη μέρα να στο κάνει πας πάλι πίσω.

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

 

 

Του ειπα να το κανει εξαερωση αλλα ο μηχανικος μου ειπε οτι το συγκεκριμενο αμαξι κανει απο μονο του. Τωρα τι να πω δεν ξερω απο αυτα τι ισχυει και τι οχι. Αν εχω διαρροη ακομη και εξαερωση να κανω παλι δεν θα μπει αερας μεσα και το ιδιο προβλημα δεν θα εχω? 

Link to comment
Share on other sites

Του ειπα να το κανει εξαερωση αλλα ο μηχανικος μου ειπε οτι το συγκεκριμενο αμαξι κανει απο μονο του. Τωρα τι να πω δεν ξερω απο αυτα τι ισχυει και τι οχι. Αν εχω διαρροη ακομη και εξαερωση να κανω παλι δεν θα μπει αερας μεσα και το ιδιο προβλημα δεν θα εχω? 
Ναι αλλά άμα το πήρες από το συνεργείο και κάνει τον ήχο πως θα φτιάξει δια μαγείας!?

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

44 λεπτά πριν , gianniskar said:

Ναι αλλά άμα το πήρες από το συνεργείο και κάνει τον ήχο πως θα φτιάξει δια μαγείας!?

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Τι να πω δεν ξερω πραγματικα. Υπαρχει περιπτωση να εχει προβλημα το ψυγειακι του καλοριφερ?

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου δυστυχώς δεν έχω το ίδιο αυτοκίνητο ούτε μου έχει τύχει...0αντως κάνε ότι είναι να κάνεις γιατί Τετάρτη κλείνουν.

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

19 λεπτά πριν , Δημητρης. said:

Τι να πω δεν ξερω πραγματικα. Υπαρχει περιπτωση να εχει προβλημα το ψυγειακι του καλοριφερ?

Επειδή το πράγμα δυσκολεύει από τι έχω καταλάβει.

 

Δεν ξέρω που μένεις κτλ , επειδή είναι θέμα καθαρά A/C από βλέπω.

 

Πήγαινε εδώ μια βόλτα 

https://www.climagas.gr/ 

 

https://www.climagas.gr/klimatismos

 

Να δουν και να ακούσουν το πρόβλημα σου.

 

Ασχολούνται με AC αυτοκινήτου  

Edited by OMINUS
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago , Δημητρης. said:

Ναι μου ειπε θα τον αλλαξει να δει αν εξαφανιστει ο ηχος και μετα θα μου τον χρεωσει και θα τον αλλαξει. Ευτυχως δηλαδη γιατι η egr κοστισε αρκετα. 

Εδω εσβησα το αμαξι και ακουγεται ο ηχος των νερων που τρεχουν πισω απο το καντραν. Ακουστε προσεκτικα. Ποιο μπορει να ειναι το προβλημα?? 

 

 

 

Το video καλή λύσει,  αλλά και πάλι είναι δύσκολο,  θα πρότεινα να τραβήξεις video από την μεριά του μοτέρ σου.

Με ανοιχτό το καπό μήπως και έχει καλύτερο ήχο, και όχι μέσα από το Αμάξι.

Link to comment
Share on other sites

28 λεπτά πριν , OMINUS said:

 

Το video καλή λύσει,  αλλά και πάλι είναι δύσκολο,  θα πρότεινα να τραβήξεις video από την μεριά του μοτέρ σου.

Με ανοιχτό το καπό μήπως και έχει καλύτερο ήχο, και όχι μέσα από το Αμάξι.

Θεσ/νικη ειμαι. Οκ θα ψαξω εδω για καταστημα που ειναι ειδικο στα ac. Απο την μερια του μοτερ δεν ακουγεται ο θορυβος, μονο απο μεσα.

Link to comment
Share on other sites

49 λεπτά πριν , gianniskar said:

Φίλε μου δυστυχώς δεν έχω το ίδιο αυτοκίνητο ούτε μου έχει τύχει...0αντως κάνε ότι είναι να κάνεις γιατί Τετάρτη κλείνουν.

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Ναι το ξερω τωρα ετσι οπως εγινε ομως τι να κανω θελει ψαξιμο το θεμα. 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago , OMINUS said:

 

Το video καλή λύσει,  αλλά και πάλι είναι δύσκολο,  θα πρότεινα να τραβήξεις video από την μεριά του μοτέρ σου.

Με ανοιχτό το καπό μήπως και έχει καλύτερο ήχο, και όχι μέσα από το Αμάξι.

Παιδια οντως το αμαξι το παρατηρησα αυτες τις μερες και εκτος απο τον θορυβο χανει και νερα αλλα με αργο ρυθμο. Βασικα σε μια βδομαδα τα χανει ολα και ξαναβαζω παραφλου. Ποια ειναι τα πιθανα σημεια να ξανακοιταξω?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.