Jump to content
Stavros7

Golf - Προβλήματα και Απορίες για το καλοριφέρ/κλιματισμό

Recommended Posts

Έλεγξε τα λάδια μην έχουν ασπρίσει, κυκλοφορητή,τρομπα, κολάρα, παγούρι και γενικά δες στο χώρο της μηχανής αν δεις σημάδια χρώματος του παραφλου σου. Πρόσεχε τι παραφλου συμπληρώνεις αν δεν είναι αυτό π λέει ο κατασκευαστής και γράφει στο βιβλίο θα γίνει ζημιά!

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

34 λεπτά πριν , Δημητρης. said:

Παιδια οντως το αμαξι το παρατηρησα αυτες τις μερες και εκτος απο τον θορυβο χανει και νερα αλλα με αργο ρυθμο. Βασικα σε μια βδομαδα τα χανει ολα και ξαναβαζω παραφλου. Ποια ειναι τα πιθανα σημεια να ξανακοιταξω?

 

19 λεπτά πριν , gianniskar said:

Έλεγξε τα λάδια μην έχουν ασπρίσει, κυκλοφορητή,τρομπα, κολάρα, παγούρι και γενικά δες στο χώρο της μηχανής αν δεις σημάδια χρώματος του παραφλου σου. Πρόσεχε τι παραφλου συμπληρώνεις αν δεν είναι αυτό π λέει ο κατασκευαστής και γράφει στο βιβλίο θα γίνει ζημιά!

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

 

 

 

Αν χάνεις και παραφλου,  πιθανόν να έχει τσιμπήσει φλαντζα μηχανής?

Αφού χάνεις νερά έχεις σοβαρό θέμα τότε.

 

Δες το δοχείο νερού σου μήπως έχει καμία ρωγμή και χάνει από εκεί.

Επίσης βάλε το αμάξι στο ρελαντί και άσε να ανεβάσει θερμοκρασία και δες προσεκτικά τα σωληνάκι σου όλα ένα ένα μήπως και χάνουν νερά.

 

Αν είναι κρύο το αμάξι υπάρχει μια πιθανότητα να μην μπορείς να εντοπίσεις την διαρροή σού.

 

Edited by OMINUS
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago , gianniskar said:

Έλεγξε τα λάδια μην έχουν ασπρίσει, κυκλοφορητή,τρομπα, κολάρα, παγούρι και γενικά δες στο χώρο της μηχανής αν δεις σημάδια χρώματος του παραφλου σου. Πρόσεχε τι παραφλου συμπληρώνεις αν δεν είναι αυτό π λέει ο κατασκευαστής και γράφει στο βιβλίο θα γίνει ζημιά!

 

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

 

 

Θα τα κοιταξω αυριο και θα σου πω. Κυκλοφορητη και τρομπα μπορω να ελεγξω και μονος η πρεπει σε μηχανικο? Το παραφλου ναι οτι γραφει στο βιβλιο αυτο παιρνω. 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago , OMINUS said:

 

 

Αν χάνεις και παραφλου,  πιθανόν να έχει τσιμπήσει φλαντζα μηχανής?

Αφού χάνεις νερά έχεις σοβαρό θέμα τότε.

 

Δες το δοχείο νερού σου μήπως έχει καμία ρωγμή και χάνει από εκεί.

Επίσης βάλε το αμάξι στο ρελαντί και άσε να ανεβάσει θερμοκρασία και δες προσεκτικά τα σωληνάκι σου όλα ένα ένα μήπως και χάνουν νερά.

 

Αν είναι κρύο το αμάξι υπάρχει μια πιθανότητα να μην μπορείς να εντοπίσεις την διαρροή σού.

 

Ωχ αμα ειναι φλαντζα αστα να πανε. Ελπιζω να μην ειναι αυτο. Οκ θα τα κοιταξω αυριο και θα σου πω.

 

Σε ενα αλλο αμαξι που ειχα παλια και ειχε αρχισει να χανει παραφλου εβαλα ενα υγρο που κλεινει μικρες τρυπες αν υπαρχουν και εκανε δουλεια δεν ξαναεχασε. Τοτε βεβαια δεν ακουγα ηχο νερου στο ταμπλο οπως τωρα. Λες να κανω το ιδιο και τωρα? 

Link to comment
Share on other sites

15 λεπτά πριν , Δημητρης. said:

Ωχ αμα ειναι φλαντζα αστα να πανε. Ελπιζω να μην ειναι αυτο. Οκ θα τα κοιταξω αυριο και θα σου πω.

 

Σε ενα αλλο αμαξι που ειχα παλια και ειχε αρχισει να χανει παραφλου εβαλα ενα υγρο που κλεινει μικρες τρυπες αν υπαρχουν και εκανε δουλεια δεν ξαναεχασε. Τοτε βεβαια δεν ακουγα ηχο νερου στο ταμπλο οπως τωρα. Λες να κανω το ιδιο και τωρα? 

 

Αυτά είναι προσωρινές λύσεις φίλε μου.

 

Δεν λύνουν το πρόβλημα μόνιμα, αλλά προσωρινά.

Link to comment
Share on other sites

8 λεπτά πριν , OMINUS said:

 

Αυτά είναι προσωρινές λύσεις φίλε μου.

 

Δεν λύνουν το πρόβλημα μόνιμα, αλλά προσωρινά.

Συμφωνω απλα το σκεφτηκα σαν εσχατη λυση σε περιπτωση που δεν βρεθει απο που χανει παραφλου.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά χάνει τό παραφλου και μάλιστα σε διάρκεια μιας εβδομάδας.

Ψυχραιμία , όλα φτιάχνονται.

Αυτό που χρειάζεται είναι ένας καλός μηχανικός άμεσα.

Πιθανώς να προλάβεις τά χειρότερα , αλλά βιασου !

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago , geopro said:

Τελικά χάνει τό παραφλου και μάλιστα σε διάρκεια μιας εβδομάδας.

Ψυχραιμία , όλα φτιάχνονται.

Αυτό που χρειάζεται είναι ένας καλός μηχανικός άμεσα.

Πιθανώς να προλάβεις τά χειρότερα , αλλά βιασου !

Δυστυχως. Αυτο κανω ψαχνω αλλο μηχανικο να το δει. Ελπιζω να πανε ολα καλα στο τελος.

Link to comment
Share on other sites

On 17/3/2020 at 4:51 ΠΜ, geopro said:

Τελικά χάνει τό παραφλου και μάλιστα σε διάρκεια μιας εβδομάδας.

Ψυχραιμία , όλα φτιάχνονται.

Αυτό που χρειάζεται είναι ένας καλός μηχανικός άμεσα.

Πιθανώς να προλάβεις τά χειρότερα , αλλά βιασου !

Παιδια ειχα μια βδομαδα το αμαξι ακουνητο και δεν εχασε σταγονα παραφλου. Οταν το κινω σε 30 χλμ πορειας χανει ολα τα νερα. Τι γινετε? Εχω τρελαθει.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ειχα μια βδομαδα το αμαξι ακουνητο και δεν εχασε σταγονα παραφλου. Οταν το κινω σε 30 χλμ πορειας χανει ολα τα νερα. Τι γινετε? Εχω τρελαθει.
Ρε φίλε ακουνητο πως να χάσει αφού δεν ανεβαίνει η θερμοκρασία και η πίεση στα νερά. Προσπάθησε να δεις από που χάνει. Πήγαινε σε αυτόν τον μάστορα που το έλεγξε και το έφτιαξε να το δει και να σου πει πού πάνε τα νερά.

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν , Δημητρης. said:

Παιδια ειχα μια βδομαδα το αμαξι ακουνητο και δεν εχασε σταγονα παραφλου. Οταν το κινω σε 30 χλμ πορειας χανει ολα τα νερα. Τι γινετε? Εχω τρελαθει.

Αν το παραφλου διαφεύγει εξωτερικά σέ τέτοιες ποσότητες θα το έβλεπες.

Αν μη τι άλλο θα έβλεπες ίχνη.

Τά λάδια τά ελεγξες σέ τί κατάσταση βρίσκονται ;

Μήπως από την εξάτμιση εκλύεται μια ιδιαίτερη οσμή ;

Αν δεν έχεις επισκεφθεί έναν καλό μηχανικό ήρθε η ώρα να το κάνεις.

Έως τότε ακινητοποίησε το αυτοκίνητο .

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago , geopro said:

Αν το παραφλου διαφεύγει εξωτερικά σέ τέτοιες ποσότητες θα το έβλεπες.

Αν μη τι άλλο θα έβλεπες ίχνη.

Τά λάδια τά ελεγξες σέ τί κατάσταση βρίσκονται ;

Μήπως από την εξάτμιση εκλύεται μια ιδιαίτερη οσμή ;

Αν δεν έχεις επισκεφθεί έναν καλό μηχανικό ήρθε η ώρα να το κάνεις.

Έως τότε ακινητοποίησε το αυτοκίνητο .

Τα ελεγξα καθαρα ειναι τα λαδια. Οταν ειμαι αρκετη ωρα σε ακινησια βγαζει μια γλυκια μυρωδια απτην εξατμιση δεν μπορω να εξηγησω σαν με τι μοιαζει. Παρατηρησα επισης οτι μεσα στην καμπινα μυριζει οπως μυριζει οταν ανοιγω το δοχειο με το παραφλου.

Link to comment
Share on other sites

Τα ελεγξα καθαρα ειναι τα λαδια. Οταν ειμαι αρκετη ωρα σε ακινησια βγαζει μια γλυκια μυρωδια απτην εξατμιση δεν μπορω να εξηγησω σαν με τι μοιαζει. Παρατηρησα επισης οτι μεσα στην καμπινα μυριζει οπως μυριζει οταν ανοιγω το δοχειο με το παραφλου.
Μήπως βγάζει και υγρασία? Φίλε Μ πήγαινε συνεργείο δεν γίνεται αλλιώς.

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Διάγνωση από το πληκτρολόγιο δεν γίνετε φίλε μου.

ΆΜΕΣΑ σε συνεργείο η Αντιπροσωπεία.

 

Έχεις όλα αυτά που περιγράφεις και δεν έχεις πάει ακόμα σε κάποιον να το δει.

 

Να σε ρωτήσω το δοχειο του παραφλου  όταν ανοίξεις την ταπα το δοχείο μέσα είναι καθαρό???

 

Αν βάλεις το δάχτυλο σου μέσα μέσα στο παραφλου είναι καθαρό το υγρό?

 

Edited by OMINUS
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago , Δημητρης. said:

Τα ελεγξα καθαρα ειναι τα λαδια. Οταν ειμαι αρκετη ωρα σε ακινησια βγαζει μια γλυκια μυρωδια απτην εξατμιση δεν μπορω να εξηγησω σαν με τι μοιαζει. Παρατηρησα επισης οτι μεσα στην καμπινα μυριζει οπως μυριζει οταν ανοιγω το δοχειο με το παραφλου.

Σε αυτή ακριβώς την ιδιαίτερη "γλυκιά" οσμή που αναδύεται από την εξάτμιση αναφερόμουν.

Το παραφλου περνάει στον χώρο καύσης.

Μήπως το παγούρι διαστολής εκεί που συμπληρώνεις το παραφλου μυρίζει καυσαέρια ;

Σαν πρόβλημα στην φλάντζα ακούγεται.

Ακινητοποίησε το αυτοκίνητο και πήγαινε επιτέλους σε ένα καλό μηχανικό.

Έτσι όπως πάει το πράγμα θα γίνει καλή ζημιά.

Edited by geopro
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago , gianniskar said:

Μήπως βγάζει και υγρασία? Φίλε Μ πήγαινε συνεργείο δεν γίνεται αλλιώς.

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Παρατηρησα οτι θολωνει το παρμπριζ λιγο.

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago , OMINUS said:

Διάγνωση από το πληκτρολόγιο δεν γίνετε φίλε μου.

ΆΜΕΣΑ σε συνεργείο η Αντιπροσωπεία.

 

Έχεις όλα αυτά που περιγράφεις και δεν έχεις πάει ακόμα σε κάποιον να το δει.

 

Να σε ρωτήσω το δοχειο του παραφλου  όταν ανοίξεις την ταπα το δοχείο μέσα είναι καθαρό???

 

Αν βάλεις το δάχτυλο σου μέσα μέσα στο παραφλου είναι καθαρό το υγρό?

 

Εχω κλεισει ραντεβου αυριο το πρωι να το παω. Ελπιζω να βρει επιτελους που ειναι το προβλημα γιατι με κουρασε. Ναι το παραφλου πεντακαθαρο ειναι. 

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago , geopro said:

Σε αυτή ακριβώς την ιδιαίτερη "γλυκιά" οσμή που αναδύεται από την εξάτμιση αναφερόμουν.

Το παραφλου περνάει στον χώρο καύσης.

Μήπως το παγούρι διαστολής εκεί που συμπληρώνεις το παραφλου μυρίζει καυσαέρια ;

Σαν πρόβλημα στην φλάντζα ακούγεται.

Ακινητοποίησε το αυτοκίνητο και πήγαινε επιτέλους σε ένα καλό μηχανικό.

Έτσι όπως πάει το πράγμα θα γίνει καλή ζημιά.

Αυτην ομως την οσμη μου την εχουν αναφερει και αλλοι με αμαξια πετρελαια και καινουρια μαλιστα. Οχι δεν μου μυριζει καυσαερια, απλα παραφλου. Ελπιζω να μην ειναι κατι σοβαρο τι να πω..

Link to comment
Share on other sites

Μια απώλεια ψυκτικού υγρού μέσα σέ περιορισμένο χρονικό διάστημα θά έπρεπε να είχε γίνει αντιληπτή αν διέφευγε εξωτερικά.

Είτε θα έσταζε από κάπου είτε θα περνούσε στην καμπίνα από τό κύκλωμα τού καλοριφέρ.

Δεν υπάρχουν ίχνη ψυκτικού υγρού εξωτερικά ;

Μιλάμε για λίτρα ολάκερα , σωστά ;

Για πόσα λίτρα απώλεια μιλάμε ;

Μάλλον τό ψυκτικό υγρό περνάει στο χώρο της καύσης.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago , geopro said:

Μια απώλεια ψυκτικού υγρού μέσα σέ περιορισμένο χρονικό διάστημα θά έπρεπε να είχε γίνει αντιληπτή αν διέφευγε εξωτερικά.

Είτε θα έσταζε από κάπου είτε θα περνούσε στην καμπίνα από τό κύκλωμα τού καλοριφέρ.

Δεν υπάρχουν ίχνη ψυκτικού υγρού εξωτερικά ;

Μιλάμε για λίτρα ολάκερα , σωστά ;

Για πόσα λίτρα απώλεια μιλάμε ;

Μάλλον τό ψυκτικό υγρό περνάει στο χώρο της καύσης.

Τι να πω πραγματικα δεν ξερω αυριο θα το παω στον μηχανικο το πρωι να δουμε. Να το πρεσαρει παλι μηπως δειξει τιποτα να το κανει και εναν πιο καλο ελεγχο και να δουμε. Εγω ετσι που κοιταω πανω απτην μηχανη δεν βλεπω κατι. Κατω στον δρομο δεν μπορω να δω γιατι εχει πλαστικο καλυμα κατω απτην μηχανη. Μεσα σε 30χλμ αδειαζει το δοχειο που βαζω παραφλου. Τωρα ποσα λιτρα ειναι δεν ξερω ακριβως.

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago , geopro said:

Σε αυτή ακριβώς την ιδιαίτερη "γλυκιά" οσμή που αναδύεται από την εξάτμιση αναφερόμουν.

Το παραφλου περνάει στον χώρο καύσης.

Μήπως το παγούρι διαστολής εκεί που συμπληρώνεις το παραφλου μυρίζει καυσαέρια ;

Σαν πρόβλημα στην φλάντζα ακούγεται.

Ακινητοποίησε το αυτοκίνητο και πήγαινε επιτέλους σε ένα καλό μηχανικό.

Έτσι όπως πάει το πράγμα θα γίνει καλή ζημιά.

 

Για φλάντζα μου κάνει και εμένα??

 

Θα πρέπει να δουν βέβαια όταν το αμάξι είναι ζεστό αν χάνει από πουθενά (κανένα σωλήνα καμια σωλήνα διακλαδώσεις ) 

 

Μπορεί να χάνει όταν ζεσταθούν τα μέρη που είπα.

 

Με ένα φακό αν ρίξεις μια ματιά από τα πλάγια του μοτέρ πιστεύω θα μπορείς να δεις.

 

Επίσης στην ποδιά από κάτω όσο να ναι κάτι θα φαίνεται αν έχει φρέσκο σημάδι διαρροών.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago , OMINUS said:

 

Για φλάντζα μου κάνει και εμένα??

 

Θα πρέπει να δουν βέβαια όταν το αμάξι είναι ζεστό αν χάνει από πουθενά (κανένα σωλήνα καμια σωλήνα διακλαδώσεις ) 

 

Μπορεί να χάνει όταν ζεσταθούν τα μέρη που είπα.

 

Με ένα φακό αν ρίξεις μια ματιά από τα πλάγια του μοτέρ πιστεύω θα μπορείς να δεις.

 

Επίσης στην ποδιά από κάτω όσο να ναι κάτι θα φαίνεται αν έχει φρέσκο σημάδι διαρροών.

Την πρωτη φορα ο μηχανικος το ειχε αναμενο καμια ωρα να δουλευει και δεν εχασε σταγονα! Στην κινηση τα χανει! Πως γινετε αυτο? Πολυ περιεργα πραγματα.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago , Δημητρης. said:

Την πρωτη φορα ο μηχανικος το ειχε αναμενο καμια ωρα να δουλευει και δεν εχασε σταγονα! Στην κινηση τα χανει! Πως γινετε αυτο? Πολυ περιεργα πραγματα.

 

Μάλλον πας για φλαντζα?

 

Καλό θα είναι να μην μετακινήτε το αμάξι,  και ας πάει με γερανό στο συνεργείο.

 

Ούτος ή άλλος το αμάξι σού έχει πρόβλημα από την στιγμή που χάνεις παραφλου, ότι και να λέμε διάγνωση από απόσταση δεν μπορεί να γίνει.

 

Το θέμα είναι να βρεις καλό μάστορα στα VW η μάστορα που να ασχολείται με τα diesel.

Και να μην σε βλέπει ως πορτοφόλι με 2 πόδια.

 

Η τελευταία λύση μετά αντιπροσωπία... 

Edited by OMINUS
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν , OMINUS said:

 

Μάλλον πας για φλαντζα?

 

Καλό θα είναι να μην μετακινήτε το αμάξι,  και ας πάει με γερανό στο συνεργείο.

 

Ούτος ή άλλος το αμάξι σού έχει πρόβλημα από την στιγμή που χάνεις παραφλου, ότι και να λέμε διάγνωση από απόσταση δεν μπορεί να γίνει.

 

Το θέμα είναι να βρεις καλό μάστορα στα VW η μάστορα που να ασχολείται με τα diesel.

Και να μην σε βλέπει ως πορτοφόλι με 2 πόδια.

 

Η τελευταία λύση μετά αντιπροσωπία... 

Ελπιζω να μην ειναι η φλαντζα το προβλημα γιατι νομιζω ειναι ακριβο για να γινει. Θα εχω νεα αυριο που θα παω στο μαστορα.

Link to comment
Share on other sites

Ελπιζω να μην ειναι η φλαντζα το προβλημα γιατι νομιζω ειναι ακριβο για να γινει. Θα εχω νεα αυριο που θα παω στο μαστορα.
Συνήθως δεν βγαίνει έτσι απλά προβλημα στη φλατσα και φαίνεται στα λάδια αλλά ψαξτο μη γίνει ζημιά...

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.