Jump to content
Stavros7

Golf - Προβλήματα και Απορίες για το καλοριφέρ/κλιματισμό

Recommended Posts

19 hours ago , gianniskar said:

Συνήθως δεν βγαίνει έτσι απλά προβλημα στη φλατσα και φαίνεται στα λάδια αλλά ψαξτο μη γίνει ζημιά...

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Παιδια το πηγα σημερα το πρωι στον μηχανικο και του ειπα οτι μυριζω παραφλου μεσα. Κοιταξε το ψυγειακι πισω απτο καντραν και ειχε λιμνη απο παραφλου που σημαινει οτι εχει προβλημα αυτο. Δηλαδη δεν μπορουσε απτην πρωτη φορα που το ειχα παει το αμαξι να το ελεγξει αυτο?? Και του ειχα πει οτι υποψιαζομαι ο ηχος των νερων που ακουω οτι ειναι απο το ψυγειακι. Πεντε λεπτα δουλεια ηταν να βγαλει το πλαστικο και να φανει η λιμνη. Τι να πω... ελπιζω ναναι αυτο το προβλημα τελικα. 

Link to comment
Share on other sites

Παιδια το πηγα σημερα το πρωι στον μηχανικο και του ειπα οτι μυριζω παραφλου μεσα. Κοιταξε το ψυγειακι πισω απτο καντραν και ειχε λιμνη απο παραφλου που σημαινει οτι εχει προβλημα αυτο. Δηλαδη δεν μπορουσε απτην πρωτη φορα που το ειχα παει το αμαξι να το ελεγξει αυτο?? Και του ειχα πει οτι υποψιαζομαι ο ηχος των νερων που ακουω οτι ειναι απο το ψυγειακι. Πεντε λεπτα δουλεια ηταν να βγαλει το πλαστικο και να φανει η λιμνη. Τι να πω... ελπιζω ναναι αυτο το προβλημα τελικα. 
Ε αυτό θα είναι τι άλλο αφού τα λαδια είναι καθαρά και δεν βλεπεις αλλού διαρροή...πόσο πάει το μαλλί?

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν , gianniskar said:

Ε αυτό θα είναι τι άλλο αφού τα λαδια είναι καθαρά και δεν βλεπεις αλλού διαρροή...πόσο πάει το μαλλί?

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Μακαρι για να ξεμπερδευω. 180€ το ψυγειακι συν η δουλεια του υπολογιζω 250€. 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν , Δημητρης. said:

Παιδια το πηγα σημερα το πρωι στον μηχανικο και του ειπα οτι μυριζω παραφλου μεσα. Κοιταξε το ψυγειακι πισω απτο καντραν και ειχε λιμνη απο παραφλου που σημαινει οτι εχει προβλημα αυτο. Δηλαδη δεν μπορουσε απτην πρωτη φορα που το ειχα παει το αμαξι να το ελεγξει αυτο?? Και του ειχα πει οτι υποψιαζομαι ο ηχος των νερων που ακουω οτι ειναι απο το ψυγειακι. Πεντε λεπτα δουλεια ηταν να βγαλει το πλαστικο και να φανει η λιμνη. Τι να πω... ελπιζω ναναι αυτο το προβλημα τελικα. 

Αν επιτρέπεται,  ποιο ψυγείο είναι αυτό???

 

Και που ακριβώς είναι και πως το βλέπεις? Έχεις καμία φωτογραφία για το ποιο είναι και που?

Link to comment
Share on other sites

25 λεπτά πριν , OMINUS said:

Αν επιτρέπεται,  ποιο ψυγείο είναι αυτό???

 

Και που ακριβώς είναι και πως το βλέπεις? Έχεις καμία φωτογραφία για το ποιο είναι και που?

https://www.carettas.gr/antallaktika/vw/golf vii (5g1%2C bq1%2C be1%2C be2)/1.6 tdi-56145/Εναλλάκτης θερμότητας%2C θέρμανση εσωτερικού χώρου/13833271

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Όλη αυτή η ποσότητα του παραφλου χύνεται μέσα στην καμπίνα και δεν είχε γίνει αντιληπτή ;

Περίεργο.

Συνολικά πόσα λίτρα είχαν προστεθεί ;

Συνήθως αν χυθουν 500 ml υγρού στην καμπίνα είναι κάτι που φαίνεται.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago , geopro said:

Όλη αυτή η ποσότητα του παραφλου χύνεται μέσα στην καμπίνα και δεν είχε γίνει αντιληπτή ;

Περίεργο.

Συνολικά πόσα λίτρα είχαν προστεθεί ;

Συνήθως αν χυθουν 500 ml υγρού στην καμπίνα είναι κάτι που φαίνεται.

 

Δεν μου λες φίλε μου,  αυτό το ψυγείο που ακριβώς είναι?? 

Σε ποιο σημείο. 

Link to comment
Share on other sites

31 λεπτά πριν , OMINUS said:

 

Δεν μου λες φίλε μου,  αυτό το ψυγείο που ακριβώς είναι?? 

Σε ποιο σημείο. 

 

Link to comment
Share on other sites

3 λεπτά πριν , geopro said:

 

 

Αααα είναι μέσα στην καμπίνα; :mellow:

 

Καλα; αν χάνει μέσα στο αμάξι  η μοκετες πως και δεν έχουν γίνει μούσκεμα?

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago , geopro said:

Όλη αυτή η ποσότητα του παραφλου χύνεται μέσα στην καμπίνα και δεν είχε γίνει αντιληπτή ;

Περίεργο.

Συνολικά πόσα λίτρα είχαν προστεθεί ;

Συνήθως αν χυθουν 500 ml υγρού στην καμπίνα είναι κάτι που φαίνεται.

Αν σου πω οτι μου μυριζε κατι σαν παραφλου αλλα δεν ημουν σιγουρος και κοιτουσα και επιανα τα πατακια αλλα δεν ηταν υγρα. Τωρα που του ειπα οτι μυριζω παραφλου και εβγαλε το πλαστικο φανηκαν τα υγρα. Το υφασμα ρουφουσε τα υγρα αλλα δεν τα εβγαζε ωστε να το καταλαβω πιο γρηγορα.

Link to comment
Share on other sites

2 λεπτά πριν , OMINUS said:

 

Αααα είναι μέσα στην καμπίνα; :mellow:

 

Καλα; αν χάνει μέσα στο αμάξι  η μοκετες πως και δεν έχουν γίνει μούσκεμα?

Ελα ντε και εγω αυτο απορω. Εβλεπα βιντεο στο ιντερνετ και εδειχνε οτι μουσκευει η μοκετα και σε μενα ηταν στεγνη απεξω που την επιανα και απο μεσα τωρα που το ανοιξε ο μηχανικος ειναι μουσκεμα.

Link to comment
Share on other sites

5 λεπτά πριν , OMINUS said:

 

Αααα είναι μέσα στην καμπίνα; :mellow:

 

Καλα; αν χάνει μέσα στο αμάξι  η μοκετες πως και δεν έχουν γίνει μούσκεμα?

 

20200323_140031.jpg

Link to comment
Share on other sites

Οι εποχές μας είναι ταραγμένες και δεν πρέπει να είμαστε απόλυτοι.

Αν δεν ειμασταν όμως θα σού έλεγα να αλλάξεις μάστορα.

Το ψυγείο τού καλοριφέρ είναι συνήθης ύποπτος και τό ελέγχουμε πάντα.

Η δε υγρασία στη μοκέτα σέ ποσότητες της τάξης του λίτρου- λίτρων πρέπει να γίνονται αντιληπτές από το μάστορα.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Εκτός των άλλων , η μοκέτα πρέπει να αφαιρεθεί και νά στεγνώσει για  μέρες. , Ειδάλλως θά μουχλιάσει και θά μυρίζει άσχημα.

Πολύ άσχημα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

50 λεπτά πριν , geopro said:

Εκτός των άλλων , η μοκέτα πρέπει να αφαιρεθεί και νά στεγνώσει για  μέρες. , Ειδάλλως θά μουχλιάσει και θά μυρίζει άσχημα.

Πολύ άσχημα.

Βασικά νομίζω ότι θα πρέπει να την πλένουν την μοκέτα?? 

Έχω την εντύπωση ότι λόγο παραφλου μπορεί να την καταστρέψει. 

 

 

Μπορεί να κάνω και λάθος 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago , geopro said:

Εκτός των άλλων , η μοκέτα πρέπει να αφαιρεθεί και νά στεγνώσει για  μέρες. , Ειδάλλως θά μουχλιάσει και θά μυρίζει άσχημα.

Πολύ άσχημα.

Ευχαριστω πολυ. Να σε ρωτησω μηπως την μοκετα μπορω να την βγαλω εγω ο ιδιος και να την πλυνω? Εχω βαρεθει να πηγαινω σε μαστορια τα οποια δεν δινουν την απαραιτητη σημασια στον πελατη. 

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago , OMINUS said:

Βασικά νομίζω ότι θα πρέπει να την πλένουν την μοκέτα?? 

Έχω την εντύπωση ότι λόγο παραφλου μπορεί να την καταστρέψει. 

 

 

Μπορεί να κάνω και λάθος 

Και εγω ετσι νομιζω οτι πρεει να πλυθει για να καθαρισει και να μην μυριζει. Το ρωτησα στον μηχανικο μου και μου απαντησε οτι δεν χρειαζεται θα στεγνωσει απο μονο του. Τωρα ειναι λογικη αυτη η απαντηση η εγω ειμαι παραλογος?? Ελεος αν δεν μπορουν να κανουν σωστα την δουλεια τους ας μην την κανουν.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Δημητρης. said:

Και εγω ετσι νομιζω οτι πρεει να πλυθει για να καθαρισει και να μην μυριζει. Το ρωτησα στον μηχανικο μου και μου απαντησε οτι δεν χρειαζεται θα στεγνωσει απο μονο του. Τωρα ειναι λογικη αυτη η απαντηση η εγω ειμαι παραλογος?? Ελεος αν δεν μπορουν να κανουν σωστα την δουλεια τους ας μην την κανουν.

Νομιζω ενας καλος βιολογικος καθαρισμος θα κανει δουλεια...φιλε μου μην το ψαχνεις...κανεις δεν προκειται να ενδιαφερθει για το οχημα σου οπως εσυ...για αυτο καθομαστε απο πανω καθε φορα στο σερβις και πινουμε καφεδες...οι πιο πολλοι προσπαθουν να παρουν το χρημα με τον λιγοτερο δυνατο κοπο...

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

16 λεπτά πριν , TMESSOLO said:

Νομιζω ενας καλος βιολογικος καθαρισμος θα κανει δουλεια...φιλε μου μην το ψαχνεις...κανεις δεν προκειται να ενδιαφερθει για το οχημα σου οπως εσυ...για αυτο καθομαστε απο πανω καθε φορα στο σερβις και πινουμε καφεδες...οι πιο πολλοι προσπαθουν να παρουν το χρημα με τον λιγοτερο δυνατο κοπο...

Αχ τι να πω μερικοι ανθρωποι ειναι απαραδεκτοι. Να σε ρωτησω αν ξερεις απο βιολογικο καθαρισμο ειναι καλυτερα να το παω καπου που κανουν με ατμο η με tornador απλα? Επισης ρωτησα για βιολογικο σε καποια μαγαζια και ολοι μου ειπαν οτι πρεπει να μεινει το αμαξι σε αυτους ενα βραδυ. Ισχυει? Γνωριζεις κατι απο ολα αυτα?

Link to comment
Share on other sites

2 λεπτά πριν , Δημητρης. said:

Αχ τι να πω μερικοι ανθρωποι ειναι απαραδεκτοι. Να σε ρωτησω αν ξερεις απο βιολογικο καθαρισμο ειναι καλυτερα να το παω καπου που κανουν με ατμο η με tornador απλα? Επισης ρωτησα για βιολογικο σε καποια μαγαζια και ολοι μου ειπαν οτι πρεπει να μεινει το αμαξι σε αυτους ενα βραδυ. Ισχυει? Γνωριζεις κατι απο ολα αυτα?

 

Για μια ημέρα για να μπορέσει να στεγνώσει είναι χειμώνας και είναι λίγο δύσκολο το στέγνωμα.

 

 

Η μέθοδος είναι διαφορετική απο Μαγαζί σε μαγαζί.

 

Θα σε συμβούλευα να πάρεις γνώμες και να ψάξεις για το ποιός ασχολείται καθαρά με βιολογικό καθαρισμό.

 

Παρά για την μέθοδο.. 

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, Δημητρης. said:

Αχ τι να πω μερικοι ανθρωποι ειναι απαραδεκτοι. Να σε ρωτησω αν ξερεις απο βιολογικο καθαρισμο ειναι καλυτερα να το παω καπου που κανουν με ατμο η με tornador απλα? Επισης ρωτησα για βιολογικο σε καποια μαγαζια και ολοι μου ειπαν οτι πρεπει να μεινει το αμαξι σε αυτους ενα βραδυ. Ισχυει? Γνωριζεις κατι απο ολα αυτα?

Δυστυχως στην Θεσσαλονικη δεν εχω ιδεα για βιολογικο..αν δεν κανω λαθος Θεσσαλονικη εισαι?...ισχυει αυτο που σε λενε παντως, οτι πρεπει να μεινει το αμαξι στο μαγαζι για να στεγνωσει..ισως καποιος φιλος απο τα μερη σου σε βοηθησει...υπαρχουν ομως και επαγγελματιες που ερχονται στον χωρο σου και κανουν βιολογικο

Link to comment
Share on other sites

12 λεπτά πριν , OMINUS said:

 

Για μια ημέρα για να μπορέσει να στεγνώσει είναι χειμώνας και είναι λίγο δύσκολο το στέγνωμα.

 

 

Η μέθοδος είναι διαφορετική απο Μαγαζί σε μαγαζί.

 

Θα σε συμβούλευα να πάρεις γνώμες και να ψάξεις για το ποιός ασχολείται καθαρά με βιολογικό καθαρισμό.

 

Παρά για την μέθοδο.. 

Ναι αυτο μου ειπαν να περιμενω να ζεστανει λιγο ο καιρος. Ναι ψαχνω αλλιως δεν γινεται.

Link to comment
Share on other sites

12 λεπτά πριν , TMESSOLO said:

Δυστυχως στην Θεσσαλονικη δεν εχω ιδεα για βιολογικο..αν δεν κανω λαθος Θεσσαλονικη εισαι?...ισχυει αυτο που σε λενε παντως, οτι πρεπει να μεινει το αμαξι στο μαγαζι για να στεγνωσει..ισως καποιος φιλος απο τα μερη σου σε βοηθησει...υπαρχουν ομως και επαγγελματιες που ερχονται στον χωρο σου και κανουν βιολογικο

Ναι θεσσαλονικη. Βρηκα αυτο:

http://www.bio*μη επιτρεπόμενο @ URL*/

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.