Jump to content
spiros6

Golf 4 - Eξαερωση (APF)

Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους!!!

Μηπως ξερει κανεις πως κανουμε εξαερωση συστηματος ψυξης σε golf 4 1600 με κινητηρα apf?

Λενε οτι ειναι περιεργο το συστημα και θελει αρκετη ωρα...

Τα φωτα σας αν καποιος ξερει..

 

Ευχαριστω πολυ

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν , spiros6 said:

Καλησπερα σε ολους!!!

Μηπως ξερει κανεις πως κανουμε εξαερωση συστηματος ψυξης σε golf 4 1600 με κινητηρα apf?

Λενε οτι ειναι περιεργο το συστημα και θελει αρκετη ωρα...

Τα φωτα σας αν καποιος ξερει..

 

Ευχαριστω πολυ

https://www.youtube.com/results?search_query=mk4+golf+coolant+change

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago , tsikis007 said:

Σε ευχαριστω πολυ για το λινκ,αν και δεν εβγαλα ακρη γιατι ειναι πολλα τα video...

Θα το ξαναδω παλι...

Αν ξερεις η εξαερωση σε αυτο το αυτοκινητο ειναι τοσο δυσκολη απ οτι μου λενε?

Link to comment
Share on other sites

50 λεπτά πριν , spiros6 said:

Σε ευχαριστω πολυ για το λινκ,αν και δεν εβγαλα ακρη γιατι ειναι πολλα τα video...

Θα το ξαναδω παλι...

Αν ξερεις η εξαερωση σε αυτο το αυτοκινητο ειναι τοσο δυσκολη απ οτι μου λενε?

Δεν ξέρω ποια είναι η διαδικασία για το mk4. Για το δικό μου QQ έψαχνα για περίπου 1 χρόνο στο net για μάθω την σωστή διαδικασία αλλαγής αντιψυκτικού.

Βέβαια έμαθα και το άλλαξα. Εν τέλει δεν ήταν δύσκολο (έχω αρκετές γνώσεις πάνω στο αυτοκίνητο) άλλα είναι επικίνδυνο να καεί η φλάντζα του καπακιού μηχανής από εγκλωβισμένο αέρα. 

Το μόνο που μπορώ να σου πω είναι ότι και κατά την εξαγωγή αλλά και την εισαγωγή του νέου αντιψυκτικού το καλοριφέρ  πρέπει να είναι ΠΑΝΤΑ τέρμα στο ζεστό. 

Καλή τύχη.

Link to comment
Share on other sites

15 hours ago , tsikis007 said:

Δεν ξέρω ποια είναι η διαδικασία για το mk4. Για το δικό μου QQ έψαχνα για περίπου 1 χρόνο στο net για μάθω την σωστή διαδικασία αλλαγής αντιψυκτικού.

Βέβαια έμαθα και το άλλαξα. Εν τέλει δεν ήταν δύσκολο (έχω αρκετές γνώσεις πάνω στο αυτοκίνητο) άλλα είναι επικίνδυνο να καεί η φλάντζα του καπακιού μηχανής από εγκλωβισμένο αέρα. 

Το μόνο που μπορώ να σου πω είναι ότι και κατά την εξαγωγή αλλά και την εισαγωγή του νέου αντιψυκτικού το καλοριφέρ  πρέπει να είναι ΠΑΝΤΑ τέρμα στο ζεστό. 

Καλή τύχη.

Σημερα θα καθησω να βγαλω ολο το αντιψυτκτικο και θα βαλω valeo g12 που περνει το δικο μου.Ναι οπως λες το καλοριφερ τερμα στο ζεστο θα βαλω και στις δυο διαδικασιες,εισαγωγη εξαγωγη αντιψυτικου και να δω αν θα εχω αποτελεσμα.Ελπιζω να πανε ολα καλα.Επισης θα προσπαθησω να βαλω το υγρο σιγα σιγα ουτως ωστε να μην μεινει οσο γινεται αερας μεσα στο κυκλωμα και θα επανελθω με νεωτερα.

 

Σε ευχαριστω πολυ

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.