Jump to content
DOUKIAS4

Θόρυβος στη δεξιά αναρτηση

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά..

Έχω ένα θέμα με το αυτοκίνητό μου και δε μπορώ να βγάλω άκρη,που λένε!

Με χαμηλές στροφές, όταν πατάω φρένο,για να κόψω ταχύτητα,όχι να σταματήσω τελείως, και καποιες φορές όταν πέφτω σε λακούβα,ομαλά όμως, ακούω δεξιά κάτι σαν κροτάλισμα!!Έχει τύχει σε κάποιον κάτι ανάλογο;

Αν σας πω τι έχω αλλάξει και συνεχίζει να το κάνει...θα φρικαρετε!

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να προσδιορισεις αν προέρχεται από μπροστά ή πίσω? Μήπως είναι παρόμοιο πρόβλημα με αυτό που είχε το Golf με ανάρτηση πολλαπλών συνδέσμων πίσω? Μετά από πλύσιμο ακούγεται πάλι ή όχι (μη γελάς σοβαρά το λέω), έχει καμία επίδραση ή εξωτερική θερμοκρασία?

Link to comment
Share on other sites

Ο θόρυβος ακούγεται μπροστά,σίγουρα,και δεξιά!

Πίσω όχι! Η εξωτερική θερμοκρασία δε παίζει ρόλο!

Αν σου πω τι έχω αλλάξει και συνεχίζει...Άκου, ζαμφορ,μπρατσακια ζαμφορ,δεξί σινεμπλόκ,δεξί άκρομπαρο!

Link to comment
Share on other sites

Είχα κατά νου σινεμπλοκ κ εγώ, αλλά αφού τα έχεις αλλάξει κ δεν διορθώθηκε το αφήνουμε. Αυτό που μπορώ να σου προτείνω είναι να δεις μήπως κάτι είναι χαλαρό, συντονίζει κ προκαλεί τον ήχο. Ψάξε π.χ. κάτω από το καπό οτιδήποτε θα μπορούσε να έχει χαλαρωσει, βγάλε το τροχό κ χτύπα με το χέρι σου παντού μήπως κ βρεις κάτι χαλαρό στον θόλο.

Link to comment
Share on other sites

Όλα αυτά έχουν γίνει, αναγκάστηκα να πάω στο υποκατάστημα της Καρέντα,σε ένα διπλανό νομό, απο κει που πήρα το αυτοκίνητο, στο μηχανικό που το εχει αναλάβει από την ώρα που πάτησε στο δρόμο,που τυχαίνει να έχουμε καλή σχέση,γιατί εκεί κάνω τα σέρβις ακομα ,και μου είπε ότι ο θόρυβος ακούγεται από το ελατήριο του δεξιου αμορτισερ..

Τι να κάνω,να το αλλάξω κι αυτό;;

Δεν έχω τα περισια χρήματα!...κι αν το αλλάξω και συνεχίζει;;!!

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να είναι όντως το ελατήριο, αλλά σε αυτή τη περίπτωση θεωρείται ελαττωματικο κατά τη γνώμη μου κ θα το καλύπτει η εγγύηση, αν ισχύει ακόμα. Αν δεν υπάρχει πρόβλημα, άφησε το μέχρι να μαζέψεις κάποια χρήματα, ή αλλιώς δυναμωσε τη μουσική. Νομίζω ο μοναδικός τρόπος να το ελέγξεις είναι να αλλαχθει..

Link to comment
Share on other sites

Δεν το καλύπτει η εγγύηση, έχει περάσει καιρός..

Κι εγώ αυτό λέω,θα το αλλάξω κάποια στιγμή ,δεν έχουνε μείνει και πολλά να αλλάξω,αλλωστε!!

Δεν είμαι υπερβολικός,όσον αφορά το αυτοκίνητο,αξεσουαρ και τέτοια, απλά θέλω να δουλέυει σωστά..

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου, έτσι είμαι κ εγώ. Έχω μάθει όμως να μην αφήνω χαζά μικροπραγματα να με αγχωνουν κ να μου στερουν την ευχαρίστηση. Αν μπορείς, διόρθωσέ το με τα χίλια! Αν όχι κ δεν αποτελεί πρόβλημα, μην το σκέφτεσαι άλλο. Αφού πάνω κάτω ξέρεις τι είναι, κοίταξέ το για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο. Δες αν μπορείς να δοκιμάσεις με νέο ελατήριο, πριν το πληρώσεις, ή κάνε μια ερώτηση κ αλλού. Ελπίζω να το δουν κ άλλα παιδιά κ να πάρεις κ άλλες γνώμες.

Link to comment
Share on other sites

Βαλε λιγο γρασσο λιθιου να δεις αν μειωθει το τριξιμο


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Γρασσο μπορείς να βάλεις σε οτιδήποτε λαστιχενιο, όπως π.χ. σινεμπλοκ, κ να δεις αν οφείλεται σε κάτι από αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Το σινεμπλόκ το χω αλλάξει, ζαμφορ έχω αλλάξει, μπρατσακια ζαμφορ έχω αλλάξει, δεξί άκρομπαρο έχω αλλάξει!!!

Ήντα δαιμονους μένει;;...

Το ελατήριο,τελικά!...ίσως και το ρουλεμάν του αμορτισέρ,τι να πω!

Link to comment
Share on other sites

Σωστός ο Χρονης! Επίσης, τα σινεμπλοκ, λόγω τρομερές ποιότητας, μετά από λίγο καιρό, ακόμα κ καινούργια να βάλεις, μαζεύουν βρωμιά κ κάνουν πάλι θόρυβο. Δεν θυμάμαι αν το είπα πιο πριν κ βαριέμαι να κοιτάξω :-P

Link to comment
Share on other sites

Έχω 90000 χλμ... Το top mount,ε;

Τι να σου πω ρε φίλε, μπορεί...Αν και από Καρέντα διπλανού νομου που το έψαξε ο αρχιμηχανικος , το πάλευε εκεί μια, μιάμιση ώρα,μου είπε ότι ο θόρυβος ακούγεται από το ελατήριο..

Τώρα τι εννοούσε, αλλαγή το ελατήριο;;

Ότι μπορεί να ναι από το top mount (που δεν ανέφερε),που είναι κοντά στο ελατήριο;;

Από το ρουλεμάν,που είναι κοντά στο ελατήριο;;...

Είναι και πανάκριβοι οι... μπαγασηδες!

Εχω μπερδευτεί,ρε μάγκες,και θέλω να τελειώνω με αυτό το σκηνικο, με χει ταλαιπωρήσει και ξενερώσει μαζι!..

Link to comment
Share on other sites

επειδη δε τυγχανει να γνωριζω πως ακριβως ειναι η αναρτηση σου μπροστα 

και μετα απο τις αλλγες που εχεις κανει εκει 8α εβλεπα.top mount ρουλεμαν κτλ.

μπορει απλα να εχει σχεδον κλαταρει και το αμορτισερ.

Link to comment
Share on other sites

Αν είχε κλαταρει το αμορτισέρ, θα μου το έλεγε ο μηχανικός από τη Καρέντα, υποθέτω.. 

Μάλλον πως θα το κάνω έτσι όπως το λες, με αυτή τη σειρά..

Το περίεργο ποιο είναι, όταν σηκωθεί το αυτοκίνητο πάνω σε μπάρα και κρεμάσουν οι τροχοί, ο θόρυβος σταματάει, και εμφανίζεται μετά από λίγες μέρες...για αυτό πιστεύω ότι κάτι παίζει με το αμορτισέρ γενικότερα...

Link to comment
Share on other sites

On 24/10/2017 at 2:24 ΠΜ, DubbeR_ChRoniS said:

επειδη δε τυγχανει να γνωριζω πως ακριβως ειναι η αναρτηση σου μπροστα 

και μετα απο τις αλλγες που εχεις κανει εκει 8α εβλεπα.top mount ρουλεμαν κτλ.

μπορει απλα να εχει σχεδον κλαταρει και το αμορτισερ.

Μίλησα με ένα πρώην μηχανικό της Καρέντα, εχει ανοίξει δικό του μηχανουργείο,και μου είπε ότι δε χαλάει το ελατήριο...και παίζει να είναι το top mount, το ρουλεμάν του top mount!!??

Θα πρέπει να το δει, λέει...

Καλά κρασιά..!!

Link to comment
Share on other sites

Εγω σε ενα golf 1.6 fsi που ειχα ανακαλυψα εντελως τυχαια οτι εναν τετοιο παρομοιο θορυβο που θυμιζε τριξιμο αναρτησης ή κάτι παρόμοιο, οφειλοταν στο οτι το πίσω κάθισμα δεν ειχε κουμπώσει καλά μετά την ανάκλισή του. Απλό αλλα αν δεν το ανακαλυπτα τυχαια μπορει ακομη να το εψαχνα. Τσεκαρε το

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.